Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

zile legale libere vs zile normale

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Am pus un pdf cu o situatie teoretica pentru a vedea daca s-a procedat corect.
Am pus asa pentru a vedea ce am explicat in tabel.
Puteti sa-mi spuneti daca este corect si daca angajatorul trebuie sa mai acorde 2 libere sau sa mai plateasca angajatului ceva?

Attached Files



#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca e corect asa cum a procedat compania, dar depinde si ceea ce scrie in CIM.

Edited by pasilla, 12 April 2018 - 22:48.


#3
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View Postcilibiu, on 12 aprilie 2018 - 22:34, said:

Am pus un pdf cu o situatie teoretica pentru a vedea daca s-a procedat corect.
Am pus asa pentru a vedea ce am explicat in tabel.
Puteti sa-mi spuneti daca este corect si daca angajatorul trebuie sa mai acorde 2 libere sau sa mai plateasca angajatului ceva?
Angajatorul a procedat perfect legal.A acordat 2 zile libere pentru 2 lucrate de sarbatori.Nu mai trebuie sa plateasca nimic, nici sa mai acorde alte zile libere.Daca nu acorda zilele libere, trebuia sa plateasca dublu cele lucrate de sarbatori.

#4
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Eu chiar lucrez de sarbatori, asa e legea.Daca nu isi lua liber era platit dublu.
http://legislatiamun...-angajatul.html

Edited by althea, 13 April 2018 - 03:28.
citat al unui mesaj sters


#5
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Da, eu am inteles si sunt de acord.
Cand se acorda libere pentru zilele respective, liberele respective nu se scad din norma din luna respectiva?
Aici este un caz special, caz cand angajatul a venit la munca din timpul lui liber si a muncit in zile legale libere.
El nu a primit liber pentru zilele de 6 si 9, pentru zilele de 13 si 14 a muncit in zilele lui libere (6 si 9 aprilie).
El a avut acelasi numar de zile lucrate ca cei care nu au muncit in zilele respective si a facut norma de lucru din luna respectiva ca un angajat care a venit normal la munca, care a lucrat doar in zilele normale de lucru.
Unul care a lucrat normal, a venit in 19 zile la munca si a muncit 152 ore.
El a venit in 19 zile la munca si a muncit tot 152 ore, doar ca a lucrat si in 2 zile in care prin lege sunt libere si se platesc in alt mod.
Care este diferenta intre ei? :) Mie aici imi da cu virgula si nu inteleg. :D

#6
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Atunci toti angajatii pot sa fie chemati la munca in zilele legale libere si sunt platiti normal.
Pe mine ma poate chema companie sa lucrez pe 25 si 26 decembrie si o sa-mi dea liber pe 28 si 29 decembrie.
Consider ca doar s-au schimbat zilele in care trebuia sa lucrez si nu ca mi-au fost acordate libere.
25 nu este = cu 28  din punctul meu de vedere. :D

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006
Angajatul nu a venit la munca in zilele libere legale pentru ca asa a vrut compania,ci pentru ca i s-a facut un favor,la cerere.Angajatul a vrut sa lucreze in acele zile,facand cerere in acest sens.
Cel putin asa ai scris.
Teoretic,zilele libere legale sunt obligatorii si in mediul privat,cu exceptiile prevazute de lege.Nu stiu daca va incadrati in aceste exceptii,dar daca nu,ca fapt divers,compania a incalcat legea.

Edited by adisz, 13 April 2018 - 07:35.


#8
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Aici nu este cazul dar stim ca pot sa fie cazuri cand compania te poate ~~obliga~~ sa-ti faci tu cererea doar sa nu plateasca orele respective.
Eu nu am gasit articol in legislatie in care sa fie specificat ca atunci cand angajotorul solicita sa lucreze in zilele legale libere sa fie platit normal.
Exista?

Companie a procedat normal in situatia descrisa de mine, fara sa mai acorde alte libere sau vreun spor?
Teoretic trebuie sa ramana si fara bonunuri, nu? El a lucrat tot 19 zile, cum au lucrat si angajatii care au venit normal la munca, doar ca a lucrat in zilele legale libere si a primit liber in zile normale.

Edited by cilibiu, 13 April 2018 - 07:45.


#9
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 02.02.2007
Atata timp cat omul a lucrat numarul legal de ore, inseamna ca nu a primit liber pentru orele lucrate in zilele libere!
deci, ptr acele ore, ar trebui sa primeasca zile libere sau bani in plus!
simplu!
doar ca pe viitor, va mai avea curaj sa ceara sa lucreze cand vrea el?!?!?....

#10
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Asa cred si eu.
Dar cei din companie interpreteaza gresit, asa cred eu.
Salariatul nu are pretentii dar eu doresc sa stiu cum este corect/legal. Posted Image

Vad ca au mai fost persoane care au gandit cum a gandit si compania.
Eu nu am reusit sa le explic sa inteleaga, ei interpreteaza cum au interpretat si cei care au raspuns primii.

Edited by cilibiu, 13 April 2018 - 07:59.


#11
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012

View Postcilibiu, on 13 aprilie 2018 - 07:07, said:

Da, eu am inteles si sunt de acord.
Cand se acorda libere pentru zilele respective, liberele respective nu se scad din norma din luna respectiva?
Aici este un caz special, caz cand angajatul a venit la munca din timpul lui liber si a muncit in zile legale libere.
El nu a primit liber pentru zilele de 6 si 9, pentru zilele de 13 si 14 a muncit in zilele lui libere (6 si 9 aprilie).
El a avut acelasi numar de zile lucrate ca cei care nu au muncit in zilele respective si a facut norma de lucru din luna respectiva ca un angajat care a venit normal la munca, care a lucrat doar in zilele normale de lucru.
Unul care a lucrat normal, a venit in 19 zile la munca si a muncit 152 ore.
El a venit in 19 zile la munca si a muncit tot 152 ore, doar ca a lucrat si in 2 zile in care prin lege sunt libere si se platesc in alt mod.
Care este diferenta intre ei? Posted Image Mie aici imi da cu virgula si nu inteleg. Posted Image

Pai nu este nicio diferenta. Este corect sa fie asa. Tu vrei sa lucreze mai putin decat cei care au lucrat normal? De ce?

#12
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008

View PostSineNomine, on 13 aprilie 2018 - 07:57, said:

Pai nu este nicio diferenta. Este corect sa fie asa. Tu vrei sa lucreze mai putin decat cei care au lucrat normal? De ce?

Pentru ca a lucrat si in zilele legale libere pentru care trebuie sa se acorde si un spor de 100% sau sa se compenseze in timp liber, comparativ cu ei.

Edited by cilibiu, 13 April 2018 - 08:02.


#13
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
A lucrat la cerere. Nu a fost obligat sa faca asta. Daca nu ar fi cerut asta, ar fi lucrat exact ca si ceilalti angajati. Exact asta are si acum. Ce au si ceilalti angajati.
Asa pot sa fac si eu cererere sa lucrez in fiecare saptamana sambata si duminica ca sa fiu liber luni si marti. Si apoi sa mai fiu liber si miercuri si joi...
Este aberant ce spui tu. Compania a procedat corect. Persoana respectiva este parsiva. Dupa ce ca i s-a aprobat cererea de a lucra in alte zile decat cele normale, mai si vrea sa primeasca libere necuvenite.

#14
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Zilele de sambata si duminica nu au spor de 100%. :)
Nu este vorba despre persoana respectiva, ea nu doreste alte libere, pe mine ma intereseaza sa stiu cum este legal si cum trebuie sa procedeze compania.
Eu nu am gasit in legislatie sa se faca distinctie intre persoanele care au solicitat acest lucru si cei care lucreaza in mod normal in zilele respective (in functie de specificul activitatii, etc.).
Eu am gasit ca zilele respective se platesc cu un spor de 100% sau se compenseaza in timp liber.

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Compensare cu timp liber nu inseamna mai mult timp liber.

Art. 137. [repausul saptamanal]
(1) Repausul saptamanal este de 48 de ore consecutive, de regula sambata si duminica.
(2) In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) In situatia prevazuta la alin. (2) salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.


Art. 139. [enumerarea sarbatorilor legale in care nu se lucreaza]
(1) Zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza sunt:
- 1 si 2 ianuarie;
- 24 ianuarie - Ziua Unirii Principatelor Romane;
- Vinerea Mare, ultima zi de vineri inaintea Pastelui;
- prima si a doua zi de Pasti;
- 1 mai;
- 1 iunie;
- prima si a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 30 noiembrie - Sfantul Apostol Andrei cel Intai chemat, Ocrotitorul Romaniei;
- 1 decembrie;
- prima si a doua zi de Craciun;
- doua zile pentru fiecare dintre cele 3 sarbatori religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decat cele crestine, pentru persoanele apartinand acestora.
(2) Acordarea zilelor libere se face de catre angajator.
[ 1 adnotare ]
Art. 140. [programul special de lucru în zilele de sărbătoare]
Prin hotărâre a Guvernului se vor stabili programe de lucru adecvate pentru unităţile sanitare şi pentru cele de alimentaţie publică, în scopul asigurării asistenţei sanitare şi, respectiv, al aprovizionării populaţiei cu produse alimentare de strictă necesitate, a căror aplicare este obligatorie.
[ 1 adnotare ]
Art. 141. [continuitatea activitatii in cazuri speciale]
Prevederile art. 139 nu se aplica in locurile de munca in care activitatea nu poate fi intrerupta datorita caracterului procesului de productie sau specificului activitatii.
[ 2 adnotări ]
Art. 142. [compensarea muncii în zilele de sarbatoare]
(1) Salariatilor care lucreaza in unitatile prevazute la art. 140, precum si la locurile de munca prevazute la art. 141 li se asigura compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile.

(2) In cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.


#16
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Inseamna ca intre cei care lucreaza de sarbatori si cei care lucreaza in zilele normale de munca nu este nicio diferenta.

TOTI sunt platiti la fel.
Oare de ce mai este articolul 142!!??

Compania vine si te pune sa lucrezi pe 25,26 si o sa-ti dea liber pe pe 28 si 29 decembrie.
Daca tot merge, poti sa lucrezi si pe 01 si 02 ianuarie ca o sa-ti dau liber pe 05 si 06 ianurie.
Tu faci sarbatorile la munca, muncesti acelasi numar de ore si zile ca ala care face sarbatorile acasa, si la sfarsit esti rasplatit ca ala care a stat acasa de sarbatori si a lucrat fix cat tine.
Oare de ce au mai pus sporul ala in articol?

Interpretz eu aiurea?

Edited by cilibiu, 13 April 2018 - 09:38.


#17
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Din ce am inteles:
  • angajatul a muncit 2 zile considerate libere pentru a primi in alte zile liberul echivalent
  • firma I-a aprobat cererea.
S-a procedat corect (legal). Zile libere nu sunt considerate doar Sambata si Duminica, ci oricare alta. Legea numeste liber doua zile pe saptamana. 90% din zilele libere fiind sambata si duminica, e dat de natura fiecarui job (loc de munca). Muzeele (sau mai bine zis cam ce tine de cultura) au liber luni si marti (e STAS). In cinematografe stiu ca se fac prin rotatie (fiind deschise toata saptamana).

La un moment dat, am primit un mail de la resurse umane prin care ne comunicau ca orele suplimentare vor fi compensate cu libere (echivalente 100%) in termen de 60 de zile sau vor fi adaugate la concediu (cand se lucra suplimentar se muncea cam pentru o zi normala).

#18
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008

View PostPololica, on 13 aprilie 2018 - 09:38, said:

Din ce am inteles:
  • angajatul a muncit 2 zile considerate libere pentru a primi in alte zile liberul echivalent
  • firma I-a aprobat cererea.
S-a procedat corect (legal). Zile libere nu sunt considerate doar Sambata si Duminica, ci oricare alta. Legea numeste liber doua zile pe saptamana. 90% din zilele libere fiind sambata si duminica, e dat de natura fiecarui job (loc de munca). Muzeele (sau mai bine zis cam ce tine de cultura) au liber luni si marti (e STAS). In cinematografe stiu ca se fac prin rotatie (fiind deschise toata saptamana).

La un moment dat, am primit un mail de la resurse umane prin care ne comunicau ca orele suplimentare vor fi compensate cu libere (echivalente 100%) in termen de 60 de zile sau vor fi adaugate la concediu (cand se lucra suplimentar se muncea cam pentru o zi normala).

Daca muncea sambata si duminica si primea liber in cele 2 zile era ok deoarece erau echivalentul zilelor muncite anterior, cum ai zis tu.
El a lucrat in 2 zile legale libere care sunt platite diferit de restul zilelor din an si a primit liber in cele 2 zile. Nu mai putem sa consideram ca cele 2 zile lucrate in zile de sarbatoare legala sunt echivalente cu cele 2 zile primite liber. Eu aici nu inteleg. Este ca si cum imi ziceti ca 8 ore de noapte=8 ore de zi, nu trebuie sa mai acord sporul ala de 25% (parca atat era).

Edited by cilibiu, 13 April 2018 - 09:46.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate