Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

zile legale libere vs zile normale

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Apropo de asta: cum consideraţi ziua de 30 aprilie 2018 - zi liberă (sărbătoare legală), sau zi lucrătoare?
Indiciu: transportul în comun funcţionează cu parc circulant corespunzător unei zile de lucru normale.
Nu veniţi cu argumente idioate de genul "liber numai pentru bugetari". aşa cum susţine guvernul.
Vreau un răspuns pertinent la întrebare.

#20
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,681
  • Înscris: 22.01.2015
Cilibiule,fratele meu,ce as vrea sase aplice treaba asta si in Uk.Da ghimpe,dupa 07,08 nu mai ai spor de vikend. Lucrez 5 zile,40 ore saptamanal.Daca cer extra shift sant platit la fel.Da se adauga la ore,zile de vacanta.Si bulangii ,daca ai de luat zile de anul trecut de vacanta si nu le iei,pierzi si zilele sau plata lor.O singura diferenta este:dupa 18,00 dau spor de noapte.

#21
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 29.11.2008

 MikeSpike, on 13 aprilie 2018 - 09:46, said:

Cilibiule,fratele meu,ce as vrea sase aplice treaba asta si in Uk.Da ghimpe,dupa 07,08 nu mai ai spor de vikend. Lucrez 5 zile,40 ore saptamanal.Daca cer extra shift sant platit la fel.Da se adauga la ore,zile de vacanta.Si bulangii ,daca ai de luat zile de anul trecut de vacanta si nu le iei,pierzi si zilele sau plata lor.O singura diferenta este:dupa 18,00 dau spor de noapte.

Nu stiu cum este legislatia lor.
Noi nu pierdem zilele respective si la noi ore de noapte sunt considerate in intervalul orar 22:00-06:00.

Cu sporul de vikend nu stiu cum este la noi, parca este prevazut un sport dar nu stiu daca este aplicat. :D

#22
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
el a depus cererea sa vina in zilele alea la serviciu. firma a acceptat, si drept urmare, i-a dat liber in zilele in care a cerut el.


de ce ar vrea si mai mult.... nu stiu.

asa am face toti combinatiile astea.. .de 1 mai, de 24 ianuarie...
cer sa vin la munca sa zicem pe 24 ianuarie, miercuri, si am pretentia apoi sa nu vin joi si vineri.. .ca na, am venit miercuri... e normal? nu...

#23
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 29.11.2008
El nu vrea mai mult.
Asa cum am zis, eu nu am gasit in lege o prevedere care sa faca aceste diferente: intre cei care au lucrat in zilele de sarbatoare legala si cei care au solicitat sa lucreze in zilele respective. In lege scrie clar cum trebuie sa fie remunerati si ce compensatii trebuie sa primeasca.

Daca eu solicit sa lucrez 5 zile de la ora 22:00 la ora 06:00, si nu de la 08:00 la 16:00, compania nu o sa fie obligata sa-mi plateasca sporul de noapte?

Eu nu am contestat cum este moral sa se procedeze, eu am aplicat strict legea si ce prevede legea.

ITM-ul vine cu Codul Muncii si cred ca ala trebuie interpretat. Posted Image

Edited by cilibiu, 13 April 2018 - 10:38.


#24
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
pai compania poate sa te refuze pentru ca, conform regulamentului programul de lucru e 09-17, sau sa -ti zica: da suntem de acord, salariul e asta. spor canci...  daca fac contractul de munca cu cap... nu vor plati nimic... ptr ca e cererea ta... nu a lor. daca era a lor, si tu o acceptai, iti plateau. asa mi se pare normal.

#25
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
initiator, compania trebuia sa acorde inca doua zile libere sau sa plateasca cu spor de 100% zilele lucrate in datele de 6 si 9 aprilie DOAR DACA angajatul avea intocmita si aprobata cerere de concediu de odihna pentru zilele de 12-13 aprilie.

unde lucrez eu, pentru speta prezentata de tine, zilele lucrate pe 6 si 9 aprilie, chiar daca au fost "compensate" cu timp liber - 12 si 13 aprilie, beneficiaza de un spor de 50% pentru ore lucrate sambata/duminica/sarbatori legale.

daca 6 si 9 nu erau deloc compensate cu "liber" pe 12 si 13, atunci erau platite cu spor de 100%, pentru ca persoana ar fi lucrat in plus 16 ore peste norma lunara, in zile de sarbatori legale.
"liber" inseamna ca in pontaj persoana figureaza cu zero/nimic la ore lucrate in zilele de 12-13, si nici nu are concediu de odihna, medical sau fara plata.

in ceea ce priveste numarul tichetelor de masa, acestea se acorda in general direct proportional numarul de zile lucratoare efectuate (de luni pana vineri).
in cazul prezentat de tine, chiar daca persoana respectiva a lucrat acelasi numar de ore ca restul colegilor, va primi cu 2 tichete de masa mai putin, pentru ca figureaza cu 12 si 13 aprilie ca zile nelucrate. pentru zilele de sambata, duminica, sarbatori legale, chiar daca sunt lucrate, nu se acorda tichete de masa.

Edited by corinadaniela, 13 April 2018 - 10:43.


#26
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 cilibiu, on 13 aprilie 2018 - 09:45, said:

Daca muncea sambata si duminica si primea liber in cele 2 zile era ok deoarece erau echivalentul zilelor muncite anterior, cum ai zis tu.
El a lucrat in 2 zile legale libere care sunt platite diferit de restul zilelor din an si a primit liber in cele 2 zile. Nu mai putem sa consideram ca cele 2 zile lucrate in zile de sarbatoare legala sunt echivalente cu cele 2 zile primite liber. Eu aici nu inteleg. Este ca si cum imi ziceti ca 8 ore de noapte=8 ore de zi, nu trebuie sa mai acord sporul ala de 25% (parca atat era).

Intr-o oarecare masura ai dreptate, dar nu cred ca poti primi liber intr-o zi libera... Echivalent inseamna zi lucratoare in domeniul prestat.

Caz 1
  • corporatist: lucreaza de luni pana vineri, iar liber are sambata si duminica (plus celelalte legale, daca sunt in intervalul de lucru). Zi libera echivalenta pentru sambata sau duminica inseamna de luni pana vineri (pentru ca in perioada respectiva se va da liber)
Caz 2
  • ghid la muzeu: lucreaza de miercuri pana duminica. Zi libera echivalenta pentru luni si marti (plus celelalte legale, daca sunt in intervalul de lucru, Pastele fiind exceptia, ca pica Duminica) inseamna de miercuri pana duminica.
La asta ma refeream cand am zic "liber echivalent".

Orele de noapte sunt 6 ore la numar, in loc de 8. Sporul de 25% s-ar putea sa fie prin diminuarea programului de munca (nu intru in detalii, nu sunt la curent, nu mai stiu exact. Am retinut doar ca programul normal de 8h (noapte) sunt doar 6h). Adica un contabil care lucreaza ziua 8h (09-18), echivaleaza ca program de noapte de 6h (in intervalul orar 22-06). Deci, daca cineva care face lucru de noapte, I se considera program normal de 8h, chiar daca lucreaza 6 (de noapte).

#27
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 29.11.2008
Corect.

Unde tebuia sa apara cu 0/liber, pe data de 6 si 9, o sa apara cu 8 ore lucrate.
Pe data de 12 si 13 o sa apara cu 0/liber, acolo trebuia sa apara cu 8 ore in mod normal.

El nu apare pe nicaieri cu CP (compensatii in luna asta).
Nu trebuie sa i se plateasca sportul de 100% pentru orele lucrate in data de 6 si 9 aprilie sau sa i se acorde timp liber echivalent cu sporul respectiv?

Nu a facut act aditional si nu a zis pe nicaieri ca renunta la sportul respectiv.
Compania doar a fost de acord cu cererea lui. :)

 Pololica, on 13 aprilie 2018 - 10:57, said:


Intr-o oarecare masura ai dreptate, dar nu cred ca poti primi liber intr-o zi libera... Echivalent inseamna zi lucratoare in domeniul prestat.

Caz 1
  • corporatist: lucreaza de luni pana vineri, iar liber are sambata si duminica (plus celelalte legale, daca sunt in intervalul de lucru). Zi libera echivalenta pentru sambata sau duminica inseamna de luni pana vineri (pentru ca in perioada respectiva se va da liber)
Caz 2
  • ghid la muzeu: lucreaza de miercuri pana duminica. Zi libera echivalenta pentru luni si marti (plus celelalte legale, daca sunt in intervalul de lucru, Pastele fiind exceptia, ca pica Duminica) inseamna de miercuri pana duminica.
La asta ma refeream cand am zic "liber echivalent".

Orele de noapte sunt 6 ore la numar, in loc de 8. Sporul de 25% s-ar putea sa fie prin diminuarea programului de munca (nu intru in detalii, nu sunt la curent, nu mai stiu exact. Am retinut doar ca programul normal de 8h (noapte) sunt doar 6h). Adica un contabil care lucreaza ziua 8h (09-18), echivaleaza ca program de noapte de 6h (in intervalul orar 22-06). Deci, daca cineva care face lucru de noapte, I se considera program normal de 8h, chiar daca lucreaza 6 (de noapte).


Ala cu orele de noapte a fost un exemplu, nu ma intereseaza acel aspect.
Mergem pe cazul 1, acolo ne incadram.
Corporatis-Contabil-lucreaza de luni pana vineri. Sambata si duminica vine la munca (era liber in mod normal si mai sunt si zile libere legalem munceste 16 ore). Saptaman viitoare primeste liber miercuri si joi, cele 16 ore pe care nu le-a stat acasa in timpul lui liber, parctic s-a reportat timpul lui liber in aceste zile deoarece a muncit cand trebuia sa stea acasa. Zilele in care a muncit, sambata si duminica, se remunereaza diferit deoarece au fost zile legale libere. Unde este sporul prevazut in acele zile?

#28
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Art 142 Legea 53/2003 (actualizata):  Minim 100% spor, dar nu exista o obligatie specifica sa il depaseasca (procentul de spor), cu conditia in care nu se ofera zi libera (specificat in mod express).

Din ce inteleg din text, prima data se da zi libera (nu conteaza ca ai muncit de Craciun sau sambata). Daca fizic nu se poate da zi libera, se plateste cu 100%.

#29
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 29.11.2008

 Pololica, on 13 aprilie 2018 - 11:52, said:

Art 142 Legea 53/2003 (actualizata):  Minim 100% spor, dar nu exista o obligatie specifica sa il depaseasca (procentul de spor), cu conditia in care nu se ofera zi libera (specificat in mod express).

Din ce inteleg din text, prima data se da zi libera (nu conteaza ca ai muncit de Craciun sau sambata). Daca fizic nu se poate da zi libera, se plateste cu 100%.

Eu am inteles. Unde s-a dat zi libera? Interpretez eu gresit?
Eu, cel care nu a muncit in zilele legale libere, in luna aprilie am muncit 19 zile si am avut liber 11 zile.
El, cel care a muncit in cele 2 zile legale libere, a muncit in luna aprilie 19 zile si a avut liber 11 zile.
Unde sunt zilele libere????

#30
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014
Eu nu înțeleg unde e problema și de ce consideri corect ca persoana respectivă să primească încă 2 zile libere.

Corinadaniela deja a explicat foarte bine situația.
Într-un job standard cu 40h/săptămână, de luni până vineri, așa se procedează corect.

Aș mai adăuga un singur lucru - cererea pentru zile libere și lucru în sărbătoare legală a venit de la angajat, nu de la superior/angajator.
În cazul ăsta, e problema angajatului cum își recuperează zilele lucrate, angajatorul nu e obligat să îi plătească în plus.

Tu întelegi greșit cazul ăsta special. Dacă angajatorul cerea angajatului să lucreze în zilele libere, atunci angajatul avea dreptul conform legii la compensație bănească cu adaos 100% sau recuperare prin muncă în alte zile, în limita posibilităților, la alegera lui. Pentru că era nevoia angajatorului ca angajatul să lucreze (sau să facă overtime) în zilele respective.

Așa spune și legea, nu vii la serviciu/nu faci overtime în afara orelor din contract decât dacă angajatorul cere, și atunci, doar dacă ești de acord. Repet, așa e în lege, nu ce se întâmplă în realitate.

Pe scurt, firma nu e obligată să plătească nimic în plus, și nici să acorde zile adiționale de concediu. Este un favor făcut angajatului și atât.

#31
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
cilibiu, crede-ma ca stiu destul de bine despre ce vorbesc, deoarece printre altele sunt responsabila cu intocmirea pontajului lunar si am colegi care lucreaza sambata/duminica/sarbatori legale, uneori primesc timp liber in compensare, dar tot li se plateste un spor de 50% pentru zilele lucrate in week-end / sarbatori legale, alteori acest lucru nu este posibil si li se platesc orele lucrate suplimentar in week-end/sarbatori legale, cu spor de 100%.

persoana din cazul expus de tine a iesit in pierdere.
era mai intelept sa faca cerere de concediu de odihna pentru 12-13 aprilie, avea astfel dreptul sa primeasca cele doua zile libere pentru 6 si 9 aprilie lucrate, oricand in cursul lunii- de luni pana vineri - sau, daca nu i se puteau acorda, beneficia de acel spor de 100% pentru 6 si 9 aprilie.

#32
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 29.11.2008

 pexCom, on 13 aprilie 2018 - 12:14, said:

Eu nu înțeleg unde e problema și de ce consideri corect ca persoana respectivă să primească încă 2 zile libere.

Corinadaniela deja a explicat foarte bine situația.
Într-un job standard cu 40h/săptămână, de luni până vineri, așa se procedează corect.

Aș mai adăuga un singur lucru - cererea pentru zile libere și lucru în sărbătoare legală a venit de la angajat, nu de la superior/angajator.
În cazul ăsta, e problema angajatului cum își recuperează zilele lucrate, angajatorul nu e obligat să îi plătească în plus.

Tu întelegi greșit cazul ăsta special. Dacă angajatorul cerea angajatului să lucreze în zilele libere, atunci angajatul avea dreptul conform legii la compensație bănească cu adaos 100% sau recuperare prin muncă în alte zile, în limita posibilităților, la alegera lui. Pentru că era nevoia angajatorului ca angajatul să lucreze (sau să facă overtime) în zilele respective.

Așa spune și legea, nu vii la serviciu/nu faci overtime în afara orelor din contract decât dacă angajatorul cere, și atunci, doar dacă ești de acord. Repet, așa e în lege, nu ce se întâmplă în realitate.

Pe scurt, firma nu e obligată să plătească nimic în plus, și nici să acorde zile adiționale de concediu. Este un favor făcut angajatului și atât.

Da, stiu ca firma a facut un favor angajatului si atat.
Poti sa-mi dai articolul din lege care prevede sa nu se plateasca sporul respectiv pentru un angajat care a solicitat sa lucreze in zile legale libere? Eu nu l-am gasit. Daca era, toti angajatorii apelau la el si fortau angajatii sa faca cereri prin diferite metode si le era usor celor care nu doreau sa pleateasca (asa cred).

Eu nu inteleg cum un angajat care este la program de zi (contabil, cum s-a dat ex. mai sus) si a muncit in 2 zile legale libere (zile care se platesc diferit), care a muncit identic cu mine (a avut acelasi numar de ore cu mine si eu nu am muncit in zile legale libere, a avut acelasi numar de zile lucrate cu mine, a avut acelasi numar de zile in care a stat acasa ca mine) este platit la fel. Dupa ce i s-au acordat 2 libere are acelasi timp lucrat ca mine. Matematic mie nu-mi da. :D

Dau alt exemplu: cei care lucreaza la tura si pica in sarbatorile legale libere primesc timp liber. Sa zicem ca persoana respectiva a facut tot 152 si a lucrat pe data de 9 aprilie. Luna urmatoare, in mai, o sa primeasca o zi libera si in pontaj apare ca a primit pe 6 mai CP (in pontaj apare ca zi de odihna/libera/co si cele 8 ore se adauga la norma din luna respectiva, ca la o zi de CO).
In exemplul dat de mine, prsoana respectiva nu beneficiaza de CP pentru ziua de 9 aprilie.

 corinadaniela, on 13 aprilie 2018 - 12:33, said:

cilibiu, crede-ma ca stiu destul de bine despre ce vorbesc, deoarece printre altele sunt responsabila cu intocmirea pontajului lunar si am colegi care lucreaza sambata/duminica/sarbatori legale, uneori primesc timp liber in compensare, dar tot li se plateste un spor de 50% pentru zilele lucrate in week-end / sarbatori legale, alteori acest lucru nu este posibil si li se platesc orele lucrate suplimentar in week-end/sarbatori legale, cu spor de 100%.

persoana din cazul expus de tine a iesit in pierdere.
era mai intelept sa faca cerere de concediu de odihna pentru 12-13 aprilie, avea astfel dreptul sa primeasca cele doua zile libere pentru 6 si 9 aprilie lucrate, oricand in cursul lunii- de luni pana vineri - sau, daca nu i se puteau acorda, beneficia de acel spor de 100% pentru 6 si 9 aprilie.

Eu tot consider ca ceva nu este in regula, nu ese aplicat cum trebuie.
Compania a facut un favor angajatului, nu avea interes sa iasa in plus si nici compania sa piarda.

#33
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
@cilibiu: m-ai pierdut pe traseu. Nelamurirea ta e de ce nu primeste si liber si spor (bani) sau ce anume?

Tu lucrezi 19 zile si ai 11 libere (legal: 19 zile lucratoare si 11 nelucratoare)
El lucreaza 19 zile si are 11 libere (legal: 17 zile lucratoare si 13 zile nelucratoare)

Practic, diferenta e ca 2 zile sunt transbordate din liber in lucratoare.

#34
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014

 cilibiu, on 13 aprilie 2018 - 13:19, said:

Poti sa-mi dai articolul din lege care prevede sa nu se plateasca sporul respectiv pentru un angajat care a solicitat sa lucreze in zile legale libere? Eu nu l-am gasit. Daca era, toti angajatorii apelau la el si fortau angajatii sa faca cereri prin diferite metode si le era usor celor care nu doreau sa pleateasca (asa cred).


Nu ai înțeles, ideea e că nu există o situație în care angajatul cere angajatorului să facă ore de muncă în afata programului normal de muncă.
Nu este un asemenea articol, așa cum ai spus, deoarece nu e o situație considerată în legea muncii. Invers, dacă angajatorul cere angajatului să facă muncă în una din zilele respective, atunci da, se poate discuta spor la plată/zile libere.

Mai pe înțeles: pe pontajul ăla unde ai zilele de muncă, după caz, la orele/zilele prestate în afara programului, există două rubrici: una a angajatorului/superiorului, care reprezintă cererea (și semnează superiorul) și alta aprobarea (unde semnează angajatul, cum că acceptă).
Nu există o situație inversă, care să fie detaliată în legea muncii. Asta a făcut de fapt persoana respectivă, a inversat rolurile.

Acum, se poate argumenta că asa inseamnă doar birocrație, când de fapt, oricum ai da-o, persoana respectivă a lucrat de Paște și i se cuvine compensație. Aici contează cred, mai mult regulamentul intern (fără însă a incălca legea muncii). Există o clauză internă pentru ce ai descris tu? Dacă nu, atunci poate ai și tu dreptate. Deși, eu să fiu în locul persoanei, să mi se facă o favoare și tot eu să fiu nemulțumit...

PS. Referitor la compensație cu zile libere + un procent în bani (50%).
Pe unde am lucrat, aveam opțiunea ori 100% în plus bani pentru orele lucrate în afara programului, ori compensare cu tot atâtea zile libere. Nu amândouă (pragul minim cerut de lege). Dacă firma e dispusă să compenseze mai mult, ok, asta ține tot de regulament intern. Nu înseamnă că peste tot e la fel.

Edited by pexCom, 13 April 2018 - 13:45.


#35
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 29.11.2008

 Pololica, on 13 aprilie 2018 - 13:28, said:

@cilibiu: m-ai pierdut pe traseu. Nelamurirea ta e de ce nu primeste si liber si spor (bani) sau ce anume?

Tu lucrezi 19 zile si ai 11 libere (legal: 19 zile lucratoare si 11 nelucratoare)
El lucreaza 19 zile si are 11 libere (legal: 17 zile lucratoare si 13 zile nelucratoare)

Practic, diferenta e ca 2 zile sunt transbordate din liber in lucratoare.

Pai aici nu intelegi:
eu lucrez 19 zile lucratoare si 11 nelucratoare
el lucreaza 19 zile (17 lucratoare si 2 in zile legale libere) si 11 nelucratoare

 pexCom, on 13 aprilie 2018 - 13:28, said:

Nu ai înțeles, ideea e că nu există o situație în care angajatul cere angajatorului să facă ore de muncă în afata programului normal de muncă.
Nu este un asemenea articol, așa cum ai spus, deoarece nu e o situație considerată în legea muncii. Invers, dacă angajatorul cere angajatului să facă muncă în una din zilele respective, atunci da, se poate discuta spor la plată/zile libere.

Mai pe înțeles: pe pontajul ăla unde ai zilele de muncă, după caz, la orele/zilele prestate în afara programului, există două rubrici: una a angajatorului/superiorului, care reprezintă cererea (și semnează superiorul) și alta aprobarea (unde semnează angajatul, cum că acceptă).
Nu există o situație inversă, care să fie detaliată în legea muncii. Asta a făcut de fapt persoana respectivă, a inversat rolurile.

Acum, se poate argumenta că asa inseamnă doar birocrație, când de fapt, oricum ai da-o, persoana respectivă a lucrat de Paște și i se cuvine compensație. Aici contează cred, mai mult regulamentul intern (fără însă a incălca legea muncii). Există o clauză internă pentru ce ai descris tu? Dacă nu, atunci poate ai și tu dreptate. Deși, eu să fiu în locul persoanei, să mi se facă o favoare și tot eu să fiu nemulțumit...

Angajatul a facut o solicitare angajatorului sa munceasca in 2 zile in care trebuie sa stea acasa si sa fie liber si sa fie liber in 2 zile in care trebuie sa fie la munca. Angajatorul a fost de acord. Repartitia timpului de munca pemite acest lucru. Ideea este ca el a muncit in 2 zile platite diferit fata de cum era normal. Mie aici imi da cu virgula si nu inteleg.

Edited by cilibiu, 13 April 2018 - 13:46.


#36
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
deci : angajatul s-a oferit din proprie initiativa sa faca acest "troc".

nu a fost programat sa lucreze in zile de sarbatoare legala pentru ca atunci i-ar fi venit randul sau ar fi trebuit sa tina locul vreunui coleg.

nu, pur si simplu s-a gandit ca iese in avantaj pe schema asta, ia sa vin eu la lucru in sarbatoare legala, solicit sa-mi dea liber in timpul saptamanii (cuplat si cu week-endul) si ma plateste angajatorul si cu spor 100% pentru ca am lucrat in sarbatoare legala. sau o fi avut nevoie omul de 4 zile libere legate in perioada 12-15 aprilie, sa-si rezolve oarece chestiuni personale, sa plece intr-un city-break, sa se mute, sa zugraveasca, etc.

efectuarea orelor suplimentare peste program, in zilele de repaus saptamanal si/sau sarbatori legale o poate solicita angajatorul, iar angajatul teoretic trebuie sa-si dea acordul. exista chiar si o anexa care se completeaza si semneaza, angajat si superior direct.
teoria e frumoasa, dar practica ne omoara, evident ca ce am scris eu se intampla in extrem de putine cazuri.

ia pune tu frumos intr-un tabel excel pontajul pentru tine si pentru acea persoana si fa totalul fiecaruia, la ore lucrate, la zile libere. o sa vezi ca ati lucrat acelasi numar de zile sau de ore, ati avut un numar egal de zile libere, doar ca el in loc sa stea acasa pe 6 si 9, a ales sa munceasca si sa primeasca liber pe 12 si 13.
daca luna aprilie nu avea sarbatori legale "programate" in zile lucratoare si era o luna obisnuita, iar persoana aceea lucra sambata+duminica si solicita liber oricand doua zile de luni pana vineri, e aceeasi situatie. diferenta era ca tu ai avut zilele de repaus saptamanal in toate zilele de sambata si duminica, in timp ce el a avut un repaus saptamanal in timpul zilelor lucratoare ale saptamanii, plus celelalte week-enduri nelucrate.

eu nu inteleg ce nu intelegi tu.
concret, ce vrei sa afli sau sa determini ? daca tu sau el ati iesit in pierdere unul fata de altul sau cum ? in opinia ta, cine este cel nedreptatit ?

Edited by corinadaniela, 13 April 2018 - 13:48.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate