Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Dacia Duster sau Nissan Qashqai

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#55
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postcristiany, on 13 aprilie 2018 - 08:17, said:

1. E vorba de aproximativ 200 de Dustere care ar avea acea problema ( evident, grava ) cu roata. Dar asa ne place noua sa facem din tantar, armasar.
2. Din acelasi articol la care faci trimitere:

" Rechemări anunţate de mai mulţi producători
În timp, ca şi modelele unor alţi producători auto, Dacia Duster a trecut prin mai multe rechemări în service. Ultima dintre ele a avut loc anul trecut când puteau exista ceva probleme de funcţionare a airbagului şoferului. De la începutul anului şi până în prezent diverşi producători, între care VW, Audi, Mercedes, Fiat, Jeep, Honda, Hyundai sau Citroen auto au anunţat 33 de rechemări în service după ce au constatat diverse defecţiuni din fabricaţie, mai mult sau mai puţin serioase sau periculoase pentru ocupanţii maşinilor. "

Intradevar, Dusterul e nashpa, alealalte sunt super OK Posted Image
P.S. Nu imi place Dusterul, asta ca sa nu ma acuzi de fanboysm.
Tu nu vezi ce cifre compari?  si plus de asta nici nu citesti tot: peste 200 au probleme  la roata, apoi  in jur de 300 de masini au probleme legate de sistemul electric iar cele cu probleme la calculatorul de injectie, peste 1800 de masini . Legat de problemele  la calculatorul de injectie "se pare că, în total, în întreaga lume (Renault Duster Germania, etc) sunt afectate aproximativ 10.251 de vehicule" si sa nu uit in urma sa vad de cate ori si cate au mai fost rechemate pentru alte probleme.

Edited by stlk, 14 April 2018 - 15:08.


#56
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004

View Postunbrutus, on 13 aprilie 2018 - 11:44, said:


ma gandeam ca Euro 6b e ceva f recent... 6b nu a aparut abia in 2017? scuze, posibil sa confund...

Erau Euro 6 și au fost chemate anul trecut pt resoftare pt a corespunde Euro 6b

View Postunbrutus, on 13 aprilie 2018 - 09:23, said:

ce masina? Nissan qashqai?
Asta e avantajul unui motor diesel... consum aproape la jumate mai ales in conditii de condus mai sportiv (probabil o simti si mai fasneata decat cea pe benzina?)
Mai fasneata decât un benzinar aspirat. Fata de 1.2 tce (Renault) sau 1.4 benzina turbo de la Opel, nu mi s-a parut deloc mai fasnet motorul de 1.5 diesel. Doar cuplu ceva mai bun la turații joase (specific diesel).

Edited by robbie_ro, 14 April 2018 - 20:29.


#57
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postrobbie_ro, on 14 aprilie 2018 - 20:29, said:

Fata de 1.2 tce (Renault) sau 1.4 benzina turbo de la Opel, nu mi s-a parut deloc mai fasnet motorul de 1.5 diesel. Doar cuplu ceva mai bun la turații joase (specific diesel).
este un motor turbo diesel, il poti resofta usor la versiunea superioara (daca ai vers de 90cp il poti face de 110 de ex etc)
Un alt mare avantaj la acest motor

#58
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004
E vers. de 110CP,poate fi dus la 130CP, dar nu sunt adeptul resoftarii. Asa cum am mai scris, nu sunt racer.

#59
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
E foarte fasneata...de la 2000 rpm la 3500 , dupa e doar zgomotoasa!

#60
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004
De asta am ales Qashqai. Calitatea antifonarii nu se compara cu cea de la Duster. Dar nici prețul, pe de alta parte. Duster e o mașină destul de corecta d.p.d.v. al prețului plătit vs. calitate.

#61
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,871
  • Înscris: 16.04.2007
@stlk se pare ca nici macar tu nu-ti citesti postarile.
Uite ce ai scris:

View Poststlk, on 13 aprilie 2018 - 07:29, said:

Alege Duster daca vrei sa te trezesti fara vreo roata in timpul mersului (citeste ce am scris aici)
Apoi:

View Poststlk, on 14 aprilie 2018 - 15:03, said:

Tu nu vezi ce cifre compari?  si plus de asta nici nu citesti tot: peste 200 au probleme  la roata, apoi  in jur de 300 de masini au probleme legate de sistemul electric iar cele cu probleme la calculatorul de injectie, peste 1800 de masini . Legat de problemele la calculatorul de injectie "se pare că, în total, în întreaga lume (Renault Duster Germania, etc) sunt afectate aproximativ 10.251 de vehicule" si sa nu uit in urma sa vad de cate ori si cate au mai fost rechemate pentru alte probleme.
Le cad rotile din cauza sistemului electric sau al calculatorului de injectie ? Posted Image

Edited by cristiany, 16 April 2018 - 09:27.


#62
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Totusi daca vrei o masina silentioasa nu-ti iei SUV.

#63
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postlaur_radu, on 16 aprilie 2018 - 21:27, said:

Totusi daca vrei o masina silentioasa nu-ti iei SUV.
Iti iei bicicleta electrica ...

#64
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
CX bun de suv e cam la 0.32

#65
Darkrai4102

Darkrai4102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 28.12.2013
În cele din urmă, și analizând cele spuse în comentarii, am rămas la Hyundai Tucson. Mulțumesc tututor pentru sfaturi și păreri.

#66
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009
cat fu halatul, ce discounturi ai avut?

#67
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Vreo 25.000 de euro .

#68
automatic

automatic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 19.01.2009
Cred ca a fost inspirata alegerea. Hyundai si din statistici are un nr de defecte mai bun decat a multor marci. Posed Qasqai 1,5 diesel 2016 cu doar 18000 km si cred ca e cea mai ne inspirata alegere. In perioada de garantie a picat: bateria, camera marsalier, troncane la denivelari se aude cand ploua roata la trecerea prin balti, tabla e foaie de ceapa ca sa fie usoara si la cea mai gingase atingere se indoaie,  motorul e subnutrit pt cei 110cp, pret exagerat de mare la uleiul original pt revizie,casco, spatiu interior extrem de mic si portbagaj ridicol.VIZIBILITATE fata redusa fata din cauza artificiului de design al capotei motor, caroserie executata execrabil prin distante la lufturi si suprapuneri proaste.
Argumentul principal cand am cumparat-o a fost consumul de carburant care nu s-a confirmat in exploatare si ca ar fi cel mai vandut crossover din euriopa si nu ai avea pierdere masiva la revanzare.
Cred ca Dusterul e la acest moment cea mai buna varianta varianta pret calitate. La ce iti ofera ca optiuni si daca nu te rupi in figuri ca nu e marca. Apropo motorul de pe Nissan Qasqai e acelasi cu cel de pe Duster Logan si Sandero tip K9K.

#69
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016
Automatic, tu nu ai făcut tu st drive înainte sa cumperi mașina, nu ai deschis ușile sa vezi interiorul in reprezentanta?
Ai scris prea multe lucruri ce se pot observa dinainte sa cumperi mașina :)

#70
automatic

automatic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 19.01.2009
Am vazut-o inainte de a o cumpara dar in afara de caroserie care-i finisata de cc..t., restul de probleme nu aveai de unde sa-ti dai seama. Spre rusinea Nissan masina din showroom de la un binecunoscut si cel mai vechi dealer din tara avea un mare defect/gunoi de la vopsire pe capota iar la alt dealer cu una neagra se observa pe o aripa scursura reparata. Eu i-am scuzat pt ca in fabrica Nissan din Anglia unde se fabrica Qasqai lucreaza romani si pachistanezi si ei englezii nu au nicio vina....
Orice masina isi arata hibele doar dupa o perioada de proba mai indelungata nu dupa un test drive de cateva minute.. La prima vedere sau contact toate sunt frumoase indiferent de masina. Ideal ar fi sa inchiriezi o masina identica min o zi dupa care poti sa iti faci o parere.
Raman ferm la convingerea ca nu is merita numele de Nissan si banii mai ales ca pe vremuri  am avut ocazia sa posed si Patrol clasic 1994 si Teranno 2. Atentie ca nu compar mere cu pere adica SUV cu Crossover dar ma deranjaza extrem calitatea la masinile de generatie noua. Noi clientii ind auto trebuie sa ii determinam sa revina la nivelul de calitate anterior anului 2003-4 si cred ca putem numai comparand si cumpanind cu mare atentie la ce ti se ofera.
Am uitat sa enumar si tubulatura de la admisia de aer pt motor care la plecarea de pe loc zbarnaia si se auzea de mai mare dragul in interiorul antifonat de exceptie. Reclamata problema in garantie  pot sa zic ca am ramas perplex la rezolvare. A venit tubulatura noua din Anglia dupa o saptamana tubulatura rigidizata cu un colier amarat de plastic pe care la fiecare schimb de filtru de aer il tai si il inlocuiesti

Attached Files


Edited by automatic, 27 May 2018 - 12:13.


#71
automatic

automatic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 19.01.2009
Am revenit si cu poza gunoiului prins in vopsea:


Masina din poze e noua si expusa in showroom la pretul de 25.000 euro

Attached Files



#72
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pai probabil ofera discount mare si se gaseste prostul care s-o cumpere stai relax.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate