Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Dacia Duster sau Nissan Qashqai

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#19
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Problema este ca nu prea se intwesecteaza la pret, decat Duster versiunea varf, vs Nissan versiunea baza (cheala).
La modul general, oricand e de dorit Qashqai. Are o cu totul alta tinuta de drum.

Dusterul o fi el masina "romaneasca", dar sa nu uitam cat costa si ce ofera.

#20
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostEMPP, on 12 aprilie 2018 - 21:37, said:

de mult nu mai are nimic în comun cu acea dacie hulită azi  dar cu care vă făleați deunăzi.și ce șmecheri erați
poti posta cea mai mica dovada ca se faleau cu Dacia cei care acum o hulesc?

#21
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postinstabilu, on 12 aprilie 2018 - 22:10, said:

Da, stiu, vrei sa iti iei Duster, sa-l stapanesti sanatos!
Doamne fereste si apara-ne ! Dacia e ultima alegere pe care as face-o ( daca as fi cu cutitul la gat ) ...

#22
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View PostEMPP, on 12 aprilie 2018 - 21:37, said:

de mult nu mai are nimic în comun cu acea dacie hulită azi  dar cu care vă făleați deunăzi.și ce șmecheri erați
corect. Dar fata de Qashqai, tot conserva ramane. Cel putin la aspect.

#23
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View PostAdm, on 12 aprilie 2018 - 22:15, said:

Problema este ca nu prea se intwesecteaza la pret, decat Duster versiunea varf, vs Nissan versiunea baza (cheala).
La modul general, oricand e de dorit Qashqai. Are o cu totul alta tinuta de drum.

Dusterul o fi el masina "romaneasca", dar sa nu uitam cat costa si ce ofera.
Dusterul este la fel de romanesc precum Qashqai-ul.... Nu uita ca impart aceeasi motorizare si acelasi producator. Dacia nu mai este romaneasca de muuuult timp....

#24
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Motorizarile Nissan-Renault e clar ca sunt comune.
Eu ziceam de spatiu, finisaje, antifonare si tinuta de drum.

Daca as folosi la tara masina si as iesi des de pe drumul asfaltat (nu neaparat offroad extrem), as lua oricand un Duster.
Daca ocazional il murdaresti pe roti, atunci nu mi se pare o chestie geniala.

#25
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postdan1980_25, on 12 aprilie 2018 - 22:22, said:

corect. Dar fata de Qashqai, tot conserva ramane. Cel putin la aspect.
Si la materiale .

#26
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007

View Postflp014, on 12 aprilie 2018 - 22:23, said:

Dusterul este la fel de romanesc precum Qashqai-ul.... Nu uita ca impart aceeasi motorizare si acelasi producator. Dacia nu mai este romaneasca de muuuult timp....
Judecand dupa logica ta putem spune ca si Mercedesul este "la fel de romanesc", intrucat motorul 1.5 dci de pe Duster si Qashqai il gasim si pe Mercedes clasele A si B.

#27
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Am condus atâta Duster cât și Qashqai și nu exista comparație in ce privește placerea condusului și ținuta de drum, Qashqai ul e mult peste Duster. Cred că Dusterul e ok daca vrei sa mergi pe camp altfel nu vad de ce l-ai alege dacă îți permiți Qashqai ul

#28
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
chiar si pe camp, nu vad ce avantaj ar avea dusterul??

evident tre sa fie o diferenta de pret...

#29
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007

View Postunbrutus, on 12 aprilie 2018 - 23:13, said:

chiar si pe camp, nu vad ce avantaj ar avea dusterul??

Pe  camp Dusterul are avantaj ca are suspensiile mai moi si te va zdruncina mai putin decat Qashqaiul, asadar pe camp Dusterul va fi mai confortabil. Dusterul mai are un avantajul in offroad datorita unghiurilor de atac si degajare  mai bune decat la Qashqai, altfel abordezi denivelarile cu Dusterul. Sa nu uitam ca Dusterul este  suv, iar Qashqaiul  este  crossover. Din fabrica Dusterul vine echipat cu scut la motor, Qashqaiului a trebuit sa ii comand si sa ii montez scutul la motor ulterior achizitionarii.

#30
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Nu mai faceti va rog frumos Duster vs Quashqai , nu exista comparatie , am spus, daca vreti faceti vs cu Terrano .
Iei ceva cu 2 clase peste si dupa faci terci Duster-ul , nu este corect , hai atunci sa facem Oashqai vs X5 Posted Image
Daca are bani de Q merge pe el daca nu sta frumos si in Duster , nu avem drumuri de peste 120km/h in siguranta asa ca nu asta e problema . Dusterul intradevar fiind inalt la peste 130km/h simti garda mare la sol dar in teren greu este imbatabil , ma refer la 4x4.

Edited by ldpe, 13 April 2018 - 06:51.


#31
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014

View PostEMPP, on 12 aprilie 2018 - 21:37, said:

de mult nu mai are nimic în comun cu acea dacie hulită azi  dar cu care vă făleați deunăzi.și ce șmecheri erați
bravo, ai reusit sa o dai pe hatereala intr-un post care trebuia sa fie despre masini.

#32
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
O masina cu tinuta de drum mai buna si mai stabila, cu o antifonare mai serioasa si un interior mai comod, face diferenta intre un sofer obosit si unul odihnit la un drum mai lung. Confortul este foarte important, la fel si galagia din interior la 130Km/h. Nissanul este net superior.

#33
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View Postunbrutus, on 12 aprilie 2018 - 21:33, said:

...Tucson...
Asta nu are nici macar 4x4... e un amarat de 2wd, nu merita banii.

Edited by andreic, 13 April 2018 - 07:09.


#34
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Baga si o comparatie dotari. Ca nu-i totuna. Oricum, ca idee generala, Qashqai, e cel mai bine vandut crossover de ani de zile in UE. Daca ai nevoie de 4x4. Daca il iei doar pentru ca e trendy, la aproape 20k iei o compacta (eventual break) foarte ok motorizata si dotata.

#35
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostDarkrai4102, on 12 aprilie 2018 - 21:11, said:

Am posibilitatea de a alege între a achiziționa una din cele 2 mașini enunțate anterior în titlu, de la un dealer autorizat. Așadar, la prețul oficial. Care ar fi mai rentabilă? În care dintre cele 2, raportul calitate-preț este mai avantajos? Bugetul alocat se învârte în jurul a 18.000-20.000 de euro. Achiziția unei mașini este, din punctul meu de vedere, o decizie importantă, fiind vorba de o sumă semnificativă, acesta fiind principalul motiv pentru care aleg să cumpăr pe căi oficiale, și nu din terțe părți.
Aștept păreri/ sugestii/ sfaturi în legătură cu ce să cumpăr.
Alege Duster daca vrei sa te trezesti fara vreo roata in timpul mersului (citeste ce am scris aici)
Dacia Duster a avut numai probleme in ultimul timp (vezi si aici)

Edited by stlk, 13 April 2018 - 07:31.


#36
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004
Am fost pus in fata aceleiasi dileme in toamna anului trecut. La mine a fost Duster vs. Qashqai vs. Kadjar vs. Kuga. Am ales Qashqai deoarece am obtinut un discount de ~4800 euro. Era oferta de destocaj la Qashqai J11 pre-facelift. Plus ca la 19890 Euro era destul de bine dotata (Acenta + pachet Connect).

View Poststlk, on 13 aprilie 2018 - 07:29, said:

Alege Duster daca vrei sa te trezesti fara vreo roata in timpul mersului (citeste ce am scris aici)
Dacia Duster a avut numai probleme in ultimul timp (vezi si aici)
Hai sa nu fim chiar carcotasi. Duster e o masina ok, insa problema este ca la pretul echiparii de varf cumparatorii au si alte variante; chiar daca mai slab echipate, sunt mai sigure si mai confortabile. Si aici ma refer la modelele enumerate de mine mai sus.

Edited by robbie_ro, 13 April 2018 - 07:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate