Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Dacia Duster sau Nissan Qashqai

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#37
tot_iooo

tot_iooo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 18.04.2007
Ce motorizare, 1.5 dci?

#38
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004
Da. Ma batea gandul sa merg pe 1.6, dar acela e prezent numai pe Nissan si consumabilele sunt mai scumpe. Iar 1.5dCi cu 110CP e de ajuns pt mine, nu sunt racer. Plus ca pe 1.5 dci varianta Euro 6b au fost rezolvate multe buguri prezente pe cea Euro 5 (sistem de injectie etc). Ca sa nu mai vorbim de consum. Fosta masina era o benzinara si sub 9 - 10 litri la suta de km nu scoteam in oras, iar acum inca nu imi vine sa cred ca am media de consum de 6,8.

Edited by robbie_ro, 13 April 2018 - 07:45.


#39
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007

View Poststlk, on 13 aprilie 2018 - 07:29, said:

1. Alege Duster daca vrei sa te trezesti fara vreo roata in timpul mersului (citeste ce am scris aici)
2. Dacia Duster a avut numai probleme in ultimul timp (vezi si aici)
1. E vorba de aproximativ 200 de Dustere care ar avea acea problema ( evident, grava ) cu roata. Dar asa ne place noua sa facem din tantar, armasar.
2. Din acelasi articol la care faci trimitere:

" Rechemări anunţate de mai mulţi producători
În timp, ca şi modelele unor alţi producători auto, Dacia Duster a trecut prin mai multe rechemări în service. Ultima dintre ele a avut loc anul trecut când puteau exista ceva probleme de funcţionare a airbagului şoferului. De la începutul anului şi până în prezent diverşi producători, între care VW, Audi, Mercedes, Fiat, Jeep, Honda, Hyundai sau Citroen auto au anunţat 33 de rechemări în service după ce au constatat diverse defecţiuni din fabricaţie, mai mult sau mai puţin serioase sau periculoase pentru ocupanţii maşinilor. "


Intradevar, Dusterul e nashpa, alealalte sunt super OK Posted Image

P.S. Nu imi place Dusterul, asta ca sa nu ma acuzi de fanboysm.

Edited by cristiany, 13 April 2018 - 08:17.


#40
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postandreic, on 13 aprilie 2018 - 07:08, said:

Asta nu are nici macar 4x4... e un amarat de 2wd, nu merita banii.
nu scrie ca 4x4 ar fi o cerinta speciala, si este cu 3300 euro sub bugetul de 20.000, deci probabil se poate obtine si un 4x4 in banii aia
Amarat? Tucson castiga in orice comparatie/test, plus valoare revanzare mult mai buna.

View Postrobbie_ro, on 13 aprilie 2018 - 07:38, said:

Da. Ma batea gandul sa merg pe 1.6, dar acela e prezent numai pe Nissan si consumabilele sunt mai scumpe. Iar 1.5dCi cu 110CP e de ajuns pt mine, nu sunt racer. Plus ca pe 1.5 dci varianta Euro 6b au fost rezolvate multe buguri prezente pe cea Euro 5 (sistem de injectie etc). Ca sa nu mai vorbim de consum. Fosta masina era o benzinara si sub 9 - 10 litri la suta de km nu scoteam in oras, iar acum inca nu imi vine sa cred ca am media de consum de 6,8.
ce masina? nissan qashqai?
Asta e avantajul unui motor diesel... consum aproape la jumate mai ales in conditii de condus mai sportiv (probabil o simti si mai fasneata decat cea pe benzina?)

insa nu sint convins de rezolvarea problemelor la injectie, fiind nou aparut inca nu stim daca sint sau nu rezolvate, doar banuim

#41
tot_iooo

tot_iooo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 18.04.2007
Cred că trebuie completat cu un punct 6 topicul "Inainte de a cere sfat achizitie auto" și anume Dacă doriți să solicitați o părere despre marca/modelul x întrebați de marca/modelul y sau z.

Edited by tot_iooo, 13 April 2018 - 09:31.


#42
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postinstabilu, on 13 aprilie 2018 - 05:27, said:

Pe  camp Dusterul are avantaj ca are suspensiile mai moi si te va zdruncina mai putin decat Qashqaiul, asadar pe camp Dusterul va fi mai confortabil. Dusterul mai are un avantajul in offroad datorita unghiurilor de atac si degajare  mai bune decat la Qashqai, altfel abordezi denivelarile cu Dusterul. Sa nu uitam ca Dusterul este  suv, iar Qashqaiul  este  crossover. Din fabrica Dusterul vine echipat cu scut la motor, Qashqaiului a trebuit sa ii comand si sa ii montez scutul la motor ulterior achizitionarii.
Aici trebuie sa vedem niste cifre, sa vedem ce diferente sint intre unghiurile de atac si daca sint semnificative.

View Postldpe, on 13 aprilie 2018 - 06:48, said:

Dusterul intradevar fiind inalt la peste 130km/h simti garda mare la sol dar in teren greu este imbatabil , ma refer la 4x4.
si qashqai este inalt

#43
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004

View Postunbrutus, on 13 aprilie 2018 - 09:23, said:

insa nu sint convins de rezolvarea problemelor la injectie, fiind nou aparut inca nu stim daca sint sau nu rezolvate, doar banuim
Pentru mine nu e doar o banuiala, am colegi cu 1.5dCi 110Cp cu sistem de injectie Siemens fara probleme dupa 170.000 km (masini de serviciu - motoare euro 6b).

Edited by robbie_ro, 13 April 2018 - 10:10.


#44
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Ca iei una sau alta diferenta vine in timp la reparatii.Si la amandoua vei avea nevoie.La comfort mergi pe qas.

#45
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postrobbie_ro, on 13 aprilie 2018 - 10:09, said:

Pentru mine nu e doar o banuiala, am colegi cu 1.5dCi 110Cp cu sistem de injectie Siemens fara probleme dupa 170.000 km (masini de serviciu - motoare euro 6b).
ma gandeam ca Euro 6b e ceva f recent... 6b nu a aparut abia in 2017? scuze, posibil sa confund...

#46
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007

View Postunbrutus, on 13 aprilie 2018 - 09:33, said:

Aici trebuie sa vedem niste cifre, sa vedem ce diferente sint intre unghiurile de atac si daca sint semnificative.


si Qashqai este inalt
E de ajuns sa vedem imaginile cu cele doua masini si ne  dam seama ca Dusterul are unghiuri de atac si degajare mai bune, nu e nevoie de masuratori:
Attached File  dacia-duster-2018-side-view.png   72.59K   25 downloads Attached File  2018-nissan-qashqai-s.png   307.33K   24 downloads

#47
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Am Duster 2017, ceva fara multe dotari. Este pur si simplu groaznic. Pozitia la volan este inconfortabila, scaunele sunt naspa, motorul e naspa (diesel), cutia de viteze scurta...te trezesti la 60 km/ora ca ti-o cere pe a 6-a....suspensia simte orice rahat si nu amortizaza nimic...
Am avut pentru ceva timp si Dusterul din prima generatie...ala tragea bine si parca era si mai confortabil...

Edited by medelin992, 13 April 2018 - 12:09.


#48
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postmedelin992, on 13 aprilie 2018 - 12:03, said:

Am Duster 2017, ceva fara multe dotari. Este pur si simplu groaznic. Pozitia la volan este inconfortabila.
dar nu ai facut un drive test inainte sa il cumperi?

View Postinstabilu, on 13 aprilie 2018 - 11:50, said:

E de ajuns sa vedem imaginile cu cele doua masini si ne  dam seama ca Dusterul are unghiuri de atac si degajare mai bune, nu e nevoie de masuratori:
Attachment dacia-duster-2018-side-view.png Attachment 2018-nissan-qashqai-s.png
doar unghiul de atac pare vizibil mai bun, dar garda la sol nu cred ca se poate aprecia in poze.
problema e ca nu cred ca la Qashqai nu ar fi suficienta, si initiatorul nici nu mentioneaza ca e interesat de 4x4 si offroad suparat
pt offroad pe la munte in vacanta e ok oricare, s ambele au garda la sol inalta comparat cu masini "normale"

#49
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Il am de la job. Singurul criteriu al meu a fost ca masina sa fie 4x4 si uite cu ce m-am ales....Posted Image
Eu nu cred ca mi-as lua dacie vreodata.

Edited by medelin992, 13 April 2018 - 14:22.


#50
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Esti hater ! Cum, cea mai tare masina de pe planeta e naspa ?
Ps: bine ca n-ai dat banii pe ea . Confirm ceea ce spui si suplimentar amintesc placerea nebuna de a schimba viteza la mijlocul depasirii , dupa ce trece de 3500 rpm zici ca decoleaza....motorul ca altceva n-are ce !

Edited by M0sGerila, 13 April 2018 - 16:47.


#51
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

View Postmedelin992, on 13 aprilie 2018 - 14:20, said:

Il am de la job. Singurul criteriu al meu a fost ca masina sa fie 4x4 si uite cu ce m-am ales....Posted Image
Eu nu cred ca mi-as lua dacie vreodata.

Am condus si dusterul nou si e mult peste ala vechi, deci ori tu aberezi ori nu ai avut dusterul vechi asa cum sustii. :)) Si ca tragea mai bine ala vechi, cum mama lui daca e fix acelasi motor si aceeasi cutie?:)) Si mai confortabil..

#52
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,732
  • Înscris: 28.12.2008
Şi-a luat o rudă Duster 2018, echiparea Comfort (aia de mijloc), 4x2 diesel 110 CP, opţionale Medianav-ul + vopsea metalizată, undeva pe la 15.500 Euro cu un tichet Rabla.
I-am făcut şi eu o probă, motorul mi se pare suficient de potent pentru o astfel de maşină, garda la sol OK, destul de dotat la banii ăştia, cruise control, limitator viteză, senzor lumină, monitorizare presiune pneuri, start/stop, direcţie asistată electric foarte uşoară, portbagaj măricel, etc.

Ce m-a dezamăgit este calitatea interiorului, nu prea ai pe ce pune mâna în afară de scaune şi să nu dai de plastic, are acelaşi buton de reglare oglinzi pe care îl avea Loganul acum 10 ani, insonorizarea nu e deosebit de bună dar având în vedere preţul comparat cu alte maşini din gamă eu consider că Duster este o maşină onestă.

Edited by driftking91, 13 April 2018 - 19:52.


#53
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Poststlk, on 13 aprilie 2018 - 07:29, said:

Alege Duster daca vrei sa te trezesti fara vreo roata in timpul mersului (citeste ce am scris aici)
Dacia Duster a avut numai probleme in ultimul timp (vezi si aici)
Pfff ce grozavie !!! Tulai Doamne ce goz de masina . Sa-ti cumperi Duster inseamna sa fii mafiot ?! Posted Image

#54
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
15400 a fost Megane sedan intens 110 cp diesel la destocaj, adica 4x2 cu full led, senzori de toate modele, clima la toate locurile , jante aliaj si alte balarii.....
E drept nu poti da prin gropi cu ea la fel ca si cu dusterul.....
Pentru mine astia fara 4x4 pe troaca de Duster inca sunt o dilema.....

Ps : gama dusterului fiind  de fapt Sandero umflat cu pompa!

Onesta,  onesta dar grobian de scumpa pentru ce ofera !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate