Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Sfat achizitie mini SUV nou

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
257 replies to this topic

#163
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Interesanta masina... M-am uitat azi mai bine la lista. Carlig de remorcare, pachet Rugged, lumini led in portiere, eleron sport.
Minusuri:
- fara roata de rezerva, doar un kit de reparatie
- fara trusa de prim ajutor si triunghiuri (se pot cumpara separat)
- sistemul audio nu stiu daca se poate conect cu telefoanele Android (pe site-ul Suzuki am vazut ca faceau reclama la faptul ca se conecteaza cu telefoanele Apple, dar nu zic nimic de Android).

Stie cineva mai multe detalii despre aceste aspecte? Navigatia vine cu harta preinstalata sau trebuie s-o instalezi tu. Sunt harti facute pentru Suzuki, sau merge sa pui un iGO?

#164
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Navigatia vine instalata pe card-ul de la media ( de exemplu in echiparea passion nu are acest card cu hartile ). Pe Android merge mai bine ca pe Apple . Eu folosesc navigatia doar in afara tarii si e foarte precisa . Poti face up-date de soft ( in caz ca nu vine cu ultima versiune ) .
Roata de rezerva -> eu mi-am luat o janta pe 17 similara cu originalele de la Dezent , anvelopa allseason ( ca nu stii in ce anotimp ai nevoie ) si senzor de presiune roata ( la Vitara sunt montate in janta si vezi ca sunt mai multe tipuri de senzori , trebuie sa cauti dupa seria de sasiu ) .

#165
cole10

cole10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.06.2007
uite o varianta buna cu discount enorm! 3500 eur!  Renault CAPTUR  versiunea de varf ca si dotari!

autovit.ro/anunt/renault-captur-ID7GqKlA.html

Edited by cole10, 19 April 2018 - 23:18.


#166
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Cautarea s-a incheiat pentru prietenul meu, in numele caruia va multumesc. Daca sunt multumit de cum se comporta, poate imi iau si eu unul. Dar in mod cert mai am de strans niste bani! Posted Image

Edited by DeuxEx, 20 April 2018 - 00:43.


#167
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

 DeuxEx, on 19 aprilie 2018 - 16:21, said:

- sistemul audio nu stiu daca se poate conect cu telefoanele Android (pe site-ul Suzuki am vazut ca faceau reclama la faptul ca se conecteaza cu telefoanele Apple, dar nu zic nimic de Android).

Stie cineva mai multe detalii despre aceste aspecte? Navigatia vine cu harta preinstalata sau trebuie s-o instalezi tu. Sunt harti facute pentru Suzuki, sau merge sa pui un iGO?

Navigatia SLDA este fabricata de Bosch, ruleaza o "masina" Linux la baza. Cand spun navigatie inseamna ca livreaza in plus un card SD cu harta europei, inclusiv Romania, sursa fiind Here. Masinile fara sistem navi se actualizeaza cumparand acel card de la dealer, care costa ~300 Euro, sau de la "baieti" de pe net, la 300 lei. Totul este Plug'n'Play si nu afecteaza garantia.

Cu ultimul firmware va permite conectarea prin Android Auto, compatibilitatea optima este cu cablul original al telefonului. La Apple functioneaza cu orice cablu certificat MFi.
Pe forumul Club Suzuki se dezbate acest subiect.

Edited by connectorxp, 20 April 2018 - 05:41.


#168
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Cum sa face update-ul de soft? Cu stick-ul sau prin wifi?
Telefonul cu Android trebuie musai sa fie conectat pe cablu sau merge si prin bluetooth?

#169
stateadrian

stateadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.05.2004
Stick ptr update si cablu ptr android auto

Stick ptr update si cablu ptr android auto

#170
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Exact, momentan conexiunea este pe cablu, update-ul se face prin USB, cel putin la a mea, fabricatie 2018, are ultima versiune.

#171
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Prietenul asta al meu e instabil emotional. Vrea una albastra acum. Bine ca a ramas la Vitara, totusi. Mie imi placea combinatia aia de negru cu capucino.

#172
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Fiecare cu piticii lui. Si pe mine ma racaia Vitara din cauza motorului aspirat de 1.6, dar am preferat un design mai modern si ceva dotari in plus.

Edited by connectorxp, 22 April 2018 - 19:33.


#173
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 DeuxEx, on 20 aprilie 2018 - 20:40, said:

Prietenul asta al meu e instabil emotional. Vrea una albastra acum. Bine ca a ramas la Vitara, totusi. Mie imi placea combinatia aia de negru cu capucino.
Ia-o tu asta si el sa-si ia una albastra Posted Image

 connectorxp, on 20 aprilie 2018 - 23:29, said:

Fiecare cu piticii lui. Si pe mine m-a racaia Vitara din cauza motorului aspirat de 1.6, dar am preferat un design mai modern si ceva dotari in plus.
Mie imi place mai mult Vitara decat SX4 iar varianta aspirat e bonus :)

#174
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Eu m-am cam saturat de aspiratele astea....clasice. Singurul aspirat pe care l-as cumpara este cel de 2 litri de la Mazda , celelalte sunt cam depasite !

Sa accelerez asa in nestire si sa nu simt mai nimic....

#175
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Eu nu m as satura de un alfa Romeo 156 busso 2.5 aspirat, niciodatã.

#176
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 Deenman, on 21 aprilie 2018 - 11:02, said:

Eu nu m as satura de un alfa Romeo 156 busso 2.5 aspirat, niciodată.

Omul s-a saturat de flasnete aspirate de 1.6 care nu fac decat zgomot urat fara sa produca performanta . Nu are nicio legatura cu ce zici tu, cu motoare aspirate adevarate. Un 6 cilindri aspirat ( sa nu zic 8 sau 10) este cu totul altceva, simfonie pentru urechile pasionate.

#177
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Eu vorbeam de 1.4, 1.6 care au cuplu sub 200 Nm, deja de la 2.0 in sus este altceva.
Cum spuneam, as fi luat Mazda cu 2.0 insa imprejurarile au dus catre o turbata de 1.2 si fix aceleasi performante....mai putin fiabilitate insa !


Foarte bine a sesizat cavaliere!

Acum sa nu ziceti ca vorbeati de Vitara cu aspirat de 2 sau 2.5 litri  .....

#178
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
In Craiova este o promotie zilele astea pt a testa orice model Dacia. Momentan detin un Logan, care nu ma prea incanta (decat consumul ), inainte conduceam un Passat( consuma cu cca 1.5 L mai mult la acelasi stil de mers) , al tatalui.
Am testat azi Sandero Stepway, de care am fost foarte placut impresionat. Design interior si exterior total schimbat fata de modelele anterioare, camera care se activeaza automat pt marsarier, hands free pt telefon , sistem de navigatie care se misca foarte bine , sistem sonor foarte ok,si cu reglaje accesibile usor - toate proiectate pe acelasi display. Scaunele foarte comode,portbagajul mare , in care poti baga chiar si un frigider mare, ASR, ESP, start stop, AC automat, bord lucios, cu aspect de carbon  . Consumul nu pot sa ma pronunt pt ca am fortat motorul sa vad cat de mult poate si m-a impresionat mult izolarea fonica buna ( nu auzeam motorul ).
Asadar eu recomand Stepway , care poate fi considerat un minisuv, insa cu avantajul ca are consumul unui sedan.

#179
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Tot ce ai enumerat tu exista pe orice alta masina, in timp ce la Dacia nu exista confortul oferit de o alta masina. De exemplu un Vitara sau un S-Cross e mai confortabil la drum lung mai ales.

\sa-ti dau un exemplu, am avut 4 ani un golf 5 1.9 tdi , o masina foarte ok, nu m-a dezamagit. am facut drumuri multe cu ea, chiar foarte lungi Ro-Grecia- 12-14 ore de condus. Dupa circa 6-7 ore deja ma plictiseam si oboseam, desi faceam pauze. Am schimbat masina acu 1 an, am facut aceleasi drumuri si cu masina actuala seat leon 1.4 tsi 2013, mult mai noua. Pe acelasi drum ca si golful, cu seatul nu obosesc la fel de repede, deoarece e mai bine facut, antifonarea mai buna, zgomot mai mic la viteze mari deoarece motor silentios, zgomot de rulare doar din anvelope  si vant.

Deci, daca te intereseaza si aspectul confort, dacia sta la coada mereu, dar este mai ieftina. Din moment ce proprietarul voia Tiguan, nu cred ca vrea sa se uite la Dacia, din motive de confort si siguranta.

#180
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Treaba e ca scrossul ala sau Vitara e cu 50% mai scumpa, cand esti presat de buget te uiti la diferenta de bani....deloc de neglijat zic eu !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate