Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Sfat achizitie mini SUV nou

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
257 replies to this topic

#1
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Salut! O persoana din familie doreste sa achizitioneze un mini SUV nou (exclus modelele SH!) si mi-a cerut sfatul in privinta asta. Prin urmare, m-am gandit sa cer si eu sfatul comunitatii.
Bugetul este undeva in jurul sumei de 18.000 euro (+/-3000 euro, daca chiar e nevoie).
Autoturismul va fi folosit in general in mediul urban, pentru 2 adulti si un copil (gradinita, serviciu, iesiri in weekend, etc). Se estimeaza un numar de aproximativ 20.000 de km anual.
Se doreste un motor pe benzina, dar cu o capacitate nu mai mare de 1800 cmc, cutie manuala (nu cred ca ar deranja nici o cutie automata - n-am discutat apectul).
Initial, se gandisera la un Tiguan/T-Roc, dar le plac si modele ca Mazda CX-3, Skoda Karoq/Kodiaq sau Honda HR-V. Se feresc de Dacia Duster intrucat doritorul are la locul de munca si nu e multumit de acest model.

De asemenea, se doreste achizitionarea autoturismului de la un dealer local din zona Olteniei (preferabil Tg-Jiu, Craiova, Rm. Valcea sau Dr.Tr. Severin), intrucat reviziile vor fi facute in service-ul autorizat.

Prin urmare, va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi in domeniu, preferabil bine documentate din experienta proprie (marca, model, pret, de ce acel autoturism si nu altul). Multumesc anticipat!

#2
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Uitate la o Mazda cx3 , motor aspirat benzina 2.0 , te incadrezi !
Diferenta la impozit este inexistenta !
Daca vrei turbo, atunci se schimba datele problemei....nu ai bani de 1.8 !

#3
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Poate sa taie de pe lista karoq/kodiaq/tiguan/ateca acestea fiind masini cu mult peste acel buget.

Ramane t-roc/arona care sunt exagerat de mici, sau variantele clasice deja: sportage/vitara/ insa eu cred ca as merge pe Opel grandland putin peste 20.000euro configurat.

#4
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Oricare ii place. Sunt masini noi, cu garantie. Mai important e insa ce urmareste de la ea si cati km are de gand sa mearga cu masina. Daca la 70-80000 de km vrea sa o vanda, cred ca poate lua fara retinere orice. Daca merge peste 150 000 de km, recomand o japoneza. Si ca sa fiu on topic, Mazda CX-3 in cazul acesta.
Chestiile legate de spatiu, motoare, consum, dinamica, finisari, ergonomie... etc. le stabileste cumparatorul. Adica e o chestie subiectiva si tine de fiecare cum vede acea masina.

Edited by LauCalin, 12 April 2018 - 12:36.


#5
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Mazda CX3 daca vrea sa iasa cu copii in parc, in portbagaj are loc exact pentru o pereche de role, o trotineta (pliata si pusa pe diagonala) si un skateboard (pus peste trotineta) - portbagajul e doar cu putin mai mic decat cel de la Ford Ka.

#6
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Iti trebuie o Skoda Octavia Break 4x4 ! Cuprinde tot ce iti doresti si cred ca te incadrezi in pret !

#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
toate masiniile depasesc bugetul intr-o echipare modesta, la 18.000 sa te uiti la un suv este greu.

La bugetul tau iti recomand un Opel Mokka, Mazda CX-3, Toyota C-HR, Peugeot 2008, Renault Kadjar. Dintre toate de aici iti recomand Kadjar-ul. La CX-3 si C-HR ai portbagajul foarte mic si masiniile sunt foarte mici. Ca loc Kadjar si Mokka.

Restul sunt aspecte optice si economice, masina vina cu garantie deci pe aceasta perioada stai fara griji. Iti recomand sa cumperi o masina mai ieftina si restul bugetului sa il dai pe optiuni, altfel risti sa iti cumperi masina la 18.000eur fara dotari.

Bafta!

Edited by business11, 12 April 2018 - 12:51.


#8
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Eu ti-as zice sa se te uiti si la Suzuki SX4 S-Cross nu numai la Vitara. In aceeasi bani ai portbagaj mai mare.

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
In gama Kia cu 7 ani garantie, SUV mini e Stonic, unde te incadrezi lejer cu banii.
Sportage e suv compact, dar o echipare Style (f. buna, penultima) e 19500, mai jos e Classic cam slabuta 17800.
Pentru oras si copii  musai portbagaj electric cu deschidere inteligenta, sa nu te chinui.

#10
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
de ce trebuie mini suv? ca asa e la moda? niste popandai cu portbagaj mai mic ca la o compacta?Posted Image sa ia o skoda sau ceva asemanator si sa lase trendurile. aceste suv-uri si minisuvuri cer niste bani in plus pe care nu-i fac.

Edited by 41ex, 12 April 2018 - 13:00.


#11
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

 41ex, on 12 aprilie 2018 - 12:59, said:

de ce trebuie mini suv? ca asa e la moda? niste popandai cu portbagaj mai mic ca la o compacta?Posted Image sa ia o skoda sau ceva asemanator si sa lase trendurile. aceste suv-uri si minisuvuri cer niste bani in plus pe care nu-i fac.
Depinde cine merge cu masina si ce nevoi are. Si eu i-am luat nevestei tot un mini suv 4x4, schimband o compacta. De ce?
- poate sa fie zapada de un metru, stau linistit ca nu o sa mai fiu sunat de nevasta ca a ramas inzapezita pe undeva. Da, cu compacta mi s-a intamplat.
- poate sa sara bordurile dupa cum are chef. Sa vezi ce misto e sa sparga bara sau baia de ulei la compacta si cati bani te costa.
- portbagajul nu e interesant, putea sa nici nu fie. In afara de cateva perechi de pantofi nu are altceva in el si nici nu i-a trebuit vreodata un portbagaj mai mare. Ba chiar s-a descurcat cu portbagajul asta mic si sa mearga la mare cu copilul. Si nu o singura data.
- pozitia mai inalta de condus ajuta.

Acum spune-mi tu de ce i-ar fi trebuit o compacta sau chiar o clasa mica? Sau clasa medie ceva? A (am) avut si stiu diferentele.
Ba chiar nici pretul nu e diferit intre un minisuv si o compacta. Poate doar la clasa mica sa iesi mai ieftin.

Edited by Seteh, 12 April 2018 - 13:12.


#12
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Pai mini SUV la ce e bun ? Doar sa faci parte din o anumita categorie sociala...nimic altceva . Ca si vedetele cu blugii rupti . Dar daca e cerere de ce sa nu le produca . La viteze nu sunt bune , in teren nu sunt bune , spatiu nu au....! Pai la ce spune Seteh cel mai misto e cu autobuzul , pozitia cea mai inalta...ii umilesti si pe cei din Land Cruiser , nu costa cauciucuri , nu se sparge baia ! Iar cauciucurile daca te dai cu forta in borduri...cedeaza ...nu mai conteaza ce 3 cm inaltime suplimentara ! Acum mai multi ani vroiam sa-mi iau si mie si sotiei SUV ....si am fost uimit ca multe break-uri au portbagaje mult mai mari . Deci de ce sa umblu cu "tancul" si sa pot baga doar 2 sacose in portbagaj .
PS - In zapada/gheata daca nu esti bun sofer ramai si cu Land Cruiserul ! Am scos destui cu "Jeep" !

Edited by Supermax, 12 April 2018 - 13:18.


#13
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Eu am dat niste argumente, spune si tu de ce ar fi mai buna o compacta in cazul meu.
Sa ti le demontez de la inceput :
- am zis ca spatiul nu ma intereseaza, ce are e ok, nu vrea mai mare
- viteza... hmmm, am mers cu minisuvul cu 190. Compacta poate prinde mai mult dar de cate ori mergi cu 190? in Bucuresti si pana la mare e perfecta, mai mult de 150 oricum nu ai cum sa mergi.
- in teren accidentat te asigur ca sunt mai bune ca o compacta.

#14
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005

 Supermax, on 12 aprilie 2018 - 13:11, said:

Pai mini SUV la ce e bun ? Doar sa faci parte din o anumita categorie sociala...nimic altceva . Ca si vedetele cu blugii rupti . Dar daca e cerere de ce sa nu le produca . La viteze nu sunt bune , in teren nu sunt bune , spatiu nu au....! Pai la ce spune Seteh cel mai misto e cu autobuzul , pozitia cea mai inalta...ii umilesti si pe cei din Land Cruiser , nu costa cauciucuri , nu se sparge baia ! Iar cauciucurile daca te dai cu forta in borduri...cedeaza ...nu mai conteaza ce 3 cm inaltime suplimentara !
PS - In zapada/gheata daca nu esti bun sofer ramai si cu Land Cruiserul ! Am scos destui cu "Jeep" !

vitara mea zice altceva :) consum sub 7 in oras, trage pe spate in sport la curbe, destul portbagaj pt 2+1, am si bare peste, iarna e musai pe programul snow :)

SUV-ul se misca indiferent de anotimp, 5* ncap, o masina pt oamenil normali , care vor ceva in plus peste un sedan, nu e un moft

#15
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018

 Seteh, on 12 aprilie 2018 - 13:20, said:

Eu am dat niste argumente, spune si tu de ce ar fi mai buna o compacta in cazul meu.
Sa ti le demontez de la inceput :
- am zis ca spatiul nu ma intereseaza, ce are e ok, nu vrea mai mare
- viteza... hmmm, am mers cu minisuvul cu 190. Compacta poate prinde mai mult dar de cate ori mergi cu 190? in Bucuresti si pana la mare e perfecta, mai mult de 150 oricum nu ai cum sa mergi.
- in teren accidentat te asigur ca sunt mai bune ca o compacta.
Eu discut despre comparatie mini-suv , break inaltat cu 4x4 ! Pentru tine poate fi ok daca nu cari bagaje . Initiatorul are si copil...merge si in weekenduri . Acum nevoile fiecaruia difera .

 virtualx, on 12 aprilie 2018 - 13:21, said:


vitara mea zice altceva Posted Image consum sub 7 in oras, trage pe spate in sport la curbe, destul portbagaj pt 2+1, am si bare peste, iarna e musai pe programul snow Posted Image

SUV-ul se misca indiferent de anotimp, 5* ncap, o masina pt oamenil normali , care vor ceva in plus peste un sedan, nu e un moft
Repet , parerile difera ! Mie personal nu imi place prea mult Vitara . Ce vreau sa spun e ca daca vrei o masina pentru all arround e mai spatios si mai bun un break inalt decat un mini-SUV ! Spor ! Important e sa va placa voua masinile...nu mie !

#16
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
La ce e buna o astfel de masina? E buna precum un Porsche 911 in traficul infernal din Bucuresti. Sau Clasa S. Nu cred ca e cazul sa despicam firul atat de mult. Pana la urma e o alegere personala. Poate pentru simplul motiv ca omului ii place cum arata si cum se simte in ea. Nu toti traim cu gandul la breakuri si masini cu portbagaj cat mai mare. Poate ca vrea ceva mai diferit, intr-o tara plina de compacte de volum. Nu cred ca e cazul sa ne bagam noi. :)
Suzuki mi se par si mie ok. Dar finisajele si imbinarile parca nu sunt precum la Kadjar sau CX-3. E o masina conceputa ceva mai ieftin si parca se simte asta. Cel putin mie asa mi s-a parut. In schimb pretul cred ca e unul dintre cele mai bune de pe piata.

#17
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Omul a cerut pareri despre un SUV, poate stie el de ce ii trebuie asa ceva. Mi se pare inutil sa-l convingeti sa-si ia motocicleta adventure ca merge si iarna cu anvelope speciale, e usor de parcat, nevasta sta in spate iar copilul il leaga cu corzi elastice de rezervor si mai ramane si loc de cumparaturi in topcase.

#18
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
T-roc e o coaja in interior comparativ cu altele la aceeasi bani. Exteriorul e intresant dar ce vezi in poze sa arate bine costa cat nu face. Pe dotoari de baza practic e interior de Polo de acum cativa ani combinat cu niste Skoda cocotat pe o platforma marita. In bugetul existent as lua CX3 care nu pare o copie low cost a modelelor mai mari, asa cum e Arona sau Karoq.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate