Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Blocat la rosu de 2 ani de zile! Sfaturi?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013
Salut. Dupa cum spune si titlul acum aprox 5 ani am cumparat un teren la tara, am angajat niste "meseriasi" sa-mi faca fundatia si rezistenta. Din lipsa banilor si experientei am cumparat atunci boltari(chestiile alea care ti se sfarama in mana) si i-am pus singur.

Casa e la rosu, am cumparat geamurile, usile dar trebuie tencuita, iar aici apare problema. Nu mai am bani sa platesc mana de lucru iar pentru 40 de mp am primit foarte multe refuzuri. Nimeni nu vrea sa tencuiasca doar atat.

Boltarii s-au mentinut cat de cat. Am cativa cu cateva gauri dar nimic major. Ce traseu ar trebui sa urmez? Ma gandeam sa cumpar polistiren de 5, sa dau un strat de ciment amestecat cu adeviz ceva si cat inca este moale sa lipesc efectiv placile de polistiren impingandu-le pe peretii exteriori. Daca nu, sa pun in puncte cimentul amestecat cu adeziv pe placile de polistiren si dupa tot asa sa le imping in peretii casei pana cand se aplatizeaza uniform cimentul iar dupa sa pun plasa si sa mai dau un rand de ciment subtire.

Motivul pentru "tehnica" asta este in primul rand banii, ca sa ies cat mai ieftin posibil pentru ca nu mai am destui. Eu stau in chirie acum si nu cred ca mai trec de inca o iarna cu preturile la bloc si bataia de cap cu proprietarul. Imi doresc mult sa termin casuta.


E posibil? O sa am probleme asa? Puteti sa-mi recomandati, va rog, alta/alte metode pentru a finaliza tencuirea peretilor exteriori fara sa trebuiasca sa dau zeci de straturi? Vreau ceva cat mai ieftin posibil. Nu am eu pretentii de viata ridicate deci nu va ingrijorati de calitatea tencuielii, a coeficientului de energie sau alte lucruri in aceeasi categorie. Multumesc mult!

Edited by ravaell, 11 April 2018 - 10:58.


#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Nu merge. Tencuiește înainte, lasă se se usuce, apoi lipește plăcile cu adeziv. Dacă ai timp disponibil, poți face singur. Nu e greu dpdv tehnic, dar laborios, muncă fizică dificilă.

Unde e casa?

#3
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Nu poti juca sotronul,sa sari direct la casuta cu nr.8,  etapele trebuie respectate.
Nu stiu de ce te-ai mai complicat cu boltarii.
Puteai sa faci zidurile direct din polistiren, obtineai acelasi rezultat.
Tencuiala aia nu are doar rol de finisare.

#4
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013

View PostOPEDI, on 11 aprilie 2018 - 11:11, said:

Nu poti juca sotronul,sa sari direct la casuta cu nr.8,  etapele trebuie respectate.
Nu stiu de ce te-ai mai complicat cu boltarii.
Puteai sa faci zidurile direct din polistiren, obtineai acelasi rezultat.
Tencuiala aia nu are doar rol de finisare.


Am inteles. Deci sunt obligat sa dau primul strat sa astept sa se usuce si abia dupa sa lipesc placile de polistiren, sa-i pun plasa si sa-i dau ultimul strat. O sa fie foarte nasol cu banii. Sper macar sa reusesc sa ii dau primul strat atunci.

#5
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Vezi pe la Leroy Merlin. Este adeziv pentru polistiren la 6-7 lei sacul. Am folosit si e ok pentru lipit. Pentru tras plasa nu prea merge. De fapt e si scris pe sac. Doar pentru lipire. Pentru plasa este pe la 11-12 lei/sac .
  Gasesti la fel si tencuiala la sac. Sau daca iesi mai ieftin iei nisip de la balastiera, var si ciment la sac si prepari mortarul pentru tencuiala.
Daca tot pui polistiren pune de 10. Altfel te cocoseaza cheltuielile iarna, mai ales ca si peretii sunt cum sunt.

#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Daca rezistenta zidurilor e multumitoare pentru ce ai acolo, cel mai simplu lipesti polistirenul cu adeziv spuma, in regim de singur pe santier. Daca trebuie consolidate, ai de facut camasuire inainte pe ambele fete, caz in care nu are sens sa lipesti acum polistirenul (cu nimic) pentru ca va impiedica lucrarea de consolidare.

In primul caz, apuca-te de polistiren cand ai banii si timpul sa ii aplici si o mana de masa de spaclu dupa. Altfel, polistirenul expus la soare se degradeaza in cateva saptamani.

#7
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
O cheltuială acum la polistiren, te scutește de multe cheltuieli pe viitor. Eu am de 15 cm, dar cu mintea de acum aș fi pus și de 30. Se simte.

Inițiator. Fă un credit și termini treaba. Parțial îl achiți cu banii din chiria pe care o scutești.

Dacă nu are zidurile drepte, iese o lucrare de doi bani, în valuri, dacă pune polistirenul direct pe bolțari.

#8
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu am facut altfel. Am finisat tot interiorul. Exteriorul l-am lasat la urma. Asta m-a ajutat sa ma pot muta mai repede din chirie in casa. Exteriorul a  mai ramas cativa ani nefacut. Intai am terminat de la A la Z interiorul.
Eu zic sa te apuci sa faci interiorul sa fie locuibil. Pe urma poti face exteriorul anul viitor. O sa platesti ceva mai mult la incalzire pana faci exteriorul  dar iarna are 3-4 luni si oricum nu cred ca vei depasi valoarea chiriei cu incalzirea.

View PostDigix, on 11 aprilie 2018 - 11:32, said:

O cheltuială acum la polistiren, te scutește de multe cheltuieli pe viitor. Eu am de 15 cm, dar cu mintea de acum aș fi pus și de 30. Se simte.


Pana la 15 se simte, de acolo in sus nu prea se mai simte asa tare. Mai scade factura la gaze cu 3-5% de lei iarna. In primi 15 cm poate sa scada si cu 50%, depinde de pereti. La mine nu prea s-a simtit polistirenul. Semn ca BCA-ul de 40 de cm din pereti isi face bine treaba.

Edited by PoeOvidiu, 11 April 2018 - 11:42.


#9
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Bun sfatul cu interiorul dar el pare ca n-are bani suficienti sa termina exteriorul... Cum ar putea sa faca mai mult in interior ?
Parerea mea e ca ar fi bine sa mai stea 3-4 saptamani in chirie si sa plece cand vine caldura. Cu temperatura n-o sa aiba probleme si poate lucra in timpul liber la casa, la exterior.

Meseriasi care sa tencuiasca 40mp gasesti dar daca tu vrei sa dai putin spre deloc pentru treaba asta, te vor refuza mereu... Cat ti-au cerut cei cu care ai vorbit, pana acum, pe metru de tencuiala ?

PS: pentru polistiren de 5...nu merita nici un efort de a incepe lucrarea.

Edited by paso87, 11 April 2018 - 11:48.


#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
polistirenul se pune cel mai usor cu spuma poliuretanica (pentru polistiren).
iar din spuma aia poti regla destul de mult.

eu as indrepta cu multibat toate gaurile si rosturile dintre boltari, dat un strop peste boltari ca la carte (curatat, amorsat etc) dupa care as pune polistirenul cu spuma.
(dar e o parere strict personala)

Edited by arg, 11 April 2018 - 11:52.


#11
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Pai unde stai, spune ca poate trimit niste baieti sa iti faca o vizita...

#12
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013

View PostAldulescu, on 11 aprilie 2018 - 12:04, said:

Pai unde stai, spune ca poate trimit niste baieti sa iti faca o vizita...

Vrancea. Apreciez, dar ma indoiesc ca lucreaza cineva cu atata munca pe putinii bani pe care ii am. :))

#13
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postpaso87, on 11 aprilie 2018 - 11:47, said:

Bun sfatul cu interiorul dar el pare ca n-are bani suficienti sa termina exteriorul... Cum ar putea sa faca mai mult in interior ?

Simplu. Nu locuieste in exteriorul casei. Deci lasa exteriorul asa cum e, nefacut . Banii putini care ii are ii baga sa faca interiorul locuibil. Ca altfel degeaba face exteriorul ca tot nu o sa poata locui in casa, ba mai rau nu mai are nici bani. Exteriorul il face peste un an-doi.
  Interior locuibil: geamuri si usi montate, tencuit, zugravit. In baie se poate amana putin. Eu in primul an am avut linoleu in baia de la etaj si peretii doar tencuiti. Pusa cada, WC-ul si chiuveta provizoriu cat sa fie utilizabile. Eu aveam un oarecare avantaj ca aveam baia de la parter gata si o foloseam pe aia mai mult.

Ideea e sa iti faci un minim necesar si te muti. Scapi de chirie, conteaza mult. Daca incepi cu exteriorul va dura mai mult pana scapi de chirie.

#14
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Eu nu aveam nici geamuri la mansardă, nici țiglă pe casă(doar carton) în primul an. Ferestre normale, nu de mansardă, dar de formă trapez,

#15
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013

View Postarg, on 11 aprilie 2018 - 11:49, said:

polistirenul se pune cel mai usor cu spuma poliuretanica (pentru polistiren).
iar din spuma aia poti regla destul de mult.

eu as indrepta cu multibat toate gaurile si rosturile dintre boltari, dat un strop peste boltari ca la carte (curatat, amorsat etc) dupa care as pune polistirenul cu spuma.
(dar e o parere strict personala)


Nu e o idee rea. Cand zici "dat un strop" la ce te referi? Scuze, nu inteleg.

EDIT: Prin strop banuiesc ca ai vrut sa zici amorsarea. Stii cu ce as putea sa o inlocuiesc? Ca sa nu trebuiasca sa o cumpar? Am acasa cativa saci de ciment ramasi de mai demult, mai am var destul si multa apa. Mersi!

Edited by ravaell, 11 April 2018 - 16:33.


#16
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Ca sa ne lamurim - ce sunt pentru tine boltarii? Boltari de beton, blocurile alea cu gauri? Sau BCA ? De fapt, indiferent ce ar fi sa stii ca cel mai economic si logic este sa ii plachezi direct cu polistiren. Dai adeziv pui polistirenul, dai adeziv din nou, mai dai un strat la final pentru a ingloba si plasa de armare. Poti alternativ sa ii lipesti asa cum iti spune cineva mai sus cu spuma poliuretanica la tub (am incercat eu, e adevarat ca pentru cineva nepriceput e mai simplu). Ca idee un sac de adeziv ar trebui sa ajunga la aproximativ 2.5 mp de polistiren, tubul de PU poate sa ajunga tot atata si costa tot cam atat (de fapt depinde cum e pus, cel mai probabil o sa ajunga mai mult).

Cineva ti-a spus mai sus ca tencuiala are si alt rol in afara de finisare - nu asculta asta, nu e adevarat. Nu are rol structural, eventual poate sa aiba rol de etanseizare dar si placarea cu polistiren face lucrul asta. De indreptate peretele - discutabil. Cat de stramba poate fi o zidarie de BCA, ca doar asta e unul din avantajele mult trambitate la BCA - ca ies peretii foarte drepti (si e adevarat).

Alta intrebare - 40mp de finisat - asta e toata fatada ta? Ca eu am avut un garaj ametit si am ajuns la vreo 70mp de fatada de finisat.

De mutat cu interiorul finisat si exteriorul nu - e o idee buna dar nu stim la ce stadiu este interiorul ala (ca tare mi-e ca nu are nici instalatiile facute). Eu inteleg ca vrea sa inchida exteriorul ca sa evite deteriorarea zidariei.

Edited by Bylly00, 11 April 2018 - 16:23.


#17
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013

View PostBylly00, on 11 aprilie 2018 - 16:22, said:

Ca sa ne lamurim - ce sunt pentru tine boltarii? Boltari de beton, blocurile alea cu gauri? Sau BCA ? De fapt, indiferent ce ar fi sa stii ca cel mai economic si logic este sa ii plachezi direct cu polistiren. Dai adeziv pui polistirenul, dai adeziv din nou, mai dai un strat la final pentru a ingloba si plasa de armare. Poti alternativ sa ii lipesti asa cum iti spune cineva mai sus cu spuma poliuretanica la tub (am incercat eu, e adevarat ca pentru cineva nepriceput e mai simplu). Ca idee un sac de adeziv ar trebui sa ajunga la aproximativ 2.5 mp de polistiren, tubul de PU poate sa ajunga tot atata si costa tot cam atat (de fapt depinde cum e pus, cel mai probabil o sa ajunga mai mult).

Cineva ti-a spus mai sus ca tencuiala are si alt rol in afara de finisare - nu asculta asta, nu e adevarat. Nu are rol structural, eventual poate sa aiba rol de etanseizare dar si placarea cu polistiren face lucrul asta. De indreptate peretele - discutabil. Cat de stramba poate fi o zidarie de BCA, ca doar asta e unul din avantajele mult trambitate la BCA - ca ies peretii foarte drepti (si e adevarat).

Alta intrebare - 40mp de finisat - asta e toata fatada ta? Ca eu am avut un garaj ametit si am ajuns la vreo 70mp de fatada de finisat.

De mutat cu interiorul finisat si exteriorul nu - e o idee buna dar nu stim la ce stadiu este interiorul ala (ca tare mi-e ca nu are nici instalatiile facute). Eu inteleg ca vrea sa inchida exteriorul ca sa evite deteriorarea zidariei.


Wow, multumesc mult pentru postarea detaliata si ca ti-ai rupt din timp sa-mi scrii. Am vorbit si cu taica-meu si o sa mergem aman2 sa o facem cu spuma. Un lucru la amorsa, ca am inteles ca ar fi esentiala ca altfel nu se lipeste spuma calumea, eu am cativa saci de ciment, var si evident multa apa. Pot sa fac ceva din aceste materiale sa tina loc de amorsa? Din cate am inteles amorsa ar fi o combinatie de apa var si ciment. Daca ma insel, iertati-ma!

EDIT: Da, 40 de mp este totul. Am terenul de 1500 de mp si pot sa ma extind eventual cand voi mai avea banuti stransi. Asta este, greu cu banii dar am vrut sa am neaparat casuta mea. O camera, o baie si o bucatarie. Hehe :D

Edited by ravaell, 11 April 2018 - 16:35.


#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
musai sa pui spuma pentru polistiren nu alta spuma si musai sa folosesti pistol
iar pentru pistol musai sa iei si un tub cu substanta de curatare.
Spoiler

Edited by arg, 11 April 2018 - 16:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate