Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Blocat la rosu de 2 ani de zile! Sfaturi?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Nu stiu de amorsa, pe tuburile pe care le-am luat eu scria ca adera mai bine daca suprafata este uda. Oricum, la fel ca la aplicarea de orice suprafata trebuie sa fie curatata de praf si grasimi, uleiuri... De acord cu ce spune arg, doar ca daca ar fi sa iau in calcul factorul economic nu cred ca e cel mai bine. Eu am luat tuburui cu aplicator, la suprafata pentru care aveam eu nevoie nu am considerat ca merita cumparat pistolul.

#20
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007
Merge și spuma ordinară, dar fără tencuială o să iasă ca pi...tul boului, vei avea un perete în valuri. Nu prea mai ai cum să îndrepți după.

#21
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostBylly00, on 11 aprilie 2018 - 16:22, said:

......

Cineva ti-a spus mai sus ca tencuiala are si alt rol in afara de finisare - nu asculta asta, nu e adevarat....
...ca doar s-a mai discutat . Tencuiala este asa o spoiala , si toate normativele ce privesc tencuiala si mortarele de tencuit , sint " la misto " .....OK !

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
care-s normativele alea?

si ce plus aduce o tencuiala chioara (nearmata) la zidul ala din boltari de ciment?

Edited by arg, 11 April 2018 - 17:00.


#23
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007

View Postarg, on 11 aprilie 2018 - 16:35, said:

musai sa pui spuma pentru polistiren nu alta spuma si musai sa folosesti pistol
iar pentru pistol musai sa iei si un tub cu substanta de curatare.
Spoiler
Zici tu bine ce zici, dar hai să-ți spun eu, care folosesc numai pistol de peste 16 ani.
E bună și aia care nu e specială de polistiren, dar evident, e mai bună aia dedicată. E bine să cureți bine suprafața de praf și orice impurități și să o uzi în prealabil.
Nu ai nevoie de substanță de curățare dacă lași mereu ultima spumă în pistol. Tot timpul să ai spumă în pistol, pe care o înlocuiești când se termină aia dinainte.
Să lipești polistirenul cu spumă fără pistol, nu aș recomanda, e un chin, iar spuma cu tub de plastic e mai puțină în flacon. Din  economia obținută din faptul că folosești spumă de pistol, care e mai multă în flacon, rămân bani să iei pistolul.

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

View PostBylly00, on 11 aprilie 2018 - 16:46, said:

Eu am luat tuburui cu aplicator, la suprafata pentru care aveam eu nevoie nu am considerat ca merita cumparat pistolul.
am folosit si si, pistolul ala te ajuta enorm de mult la dozaj, practic la mine un tub cu pistol tine cat 3-4 fara pistol.

View PostDigix, on 11 aprilie 2018 - 17:02, said:

Din  economia obținută din faptul că folosești spumă de pistol, care e mai multă în flacon, rămân bani să iei pistolul.
si asta de la primul tub

p.s. eu am spuma in pistol de peste 2 ani, ca mi s-a blocat supapa din pistol dinspre tub si nu mai scot tubul decat cand e gol, dar atunci e foarte practic acel sprei de curatare.
practic acel sprei te ajuta sa nu distrugi pistolul cand trebuie sa-l demontezi si sa-l cureti.

Edited by arg, 11 April 2018 - 17:08.


#25
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007

View Postarg, on 11 aprilie 2018 - 17:00, said:

si ce plus aduce o tencuiala chioara (nearmata) la zidul ala din boltari de ciment?
Cel mai mare plus e că aduce peretele la drept. Crezi că ar mai face cineva tencuieli, să cheltuie bani de manoperă și de materiale dacă nu ar fi bună?

Edited by Digix, 11 April 2018 - 17:07.


#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
2-3cm ii faci din spuma si nu mai merita sa incarci cu 5-7cm de tencuiala.
si nu ma convingi ca tencuiala e mai ieftina decat cativa cm de cordon de spuma.

desigur daca sunt bani poti pune o plasa de buzau in acea tencuiala si deja vorbim de consolidare => o casa mault mai rezistenta.

dar cand vorbim la minim si casa aia are deja niste samburi si centuri cat de cat, nu cred ca mai are nevoie de tencuiala, care oricum ca rezistenta nu se condidera decat daca este armata.

Edited by arg, 11 April 2018 - 17:12.


#27
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postarg, on 11 aprilie 2018 - 17:00, said:

care-s normativele alea?

si ce plus aduce o tencuiala chioara (nearmata) la zidul ala din boltari de ciment?
Cauta si tu macar pe net ...

#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
ce anume sa caut?

daca zici ca toate normativele zic ca trebuie tencuiala inseamna ca le-ai citit pe toate si le stii, poate nu dupa cod dar macar dupa denumire....

am mai spus, daca nu este armata nu are rol structural si se considera doar ca greutate.

Edited by arg, 11 April 2018 - 17:18.


#29
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007

View Postarg, on 11 aprilie 2018 - 17:09, said:

2-3cm ii faci din spuma si nu mai merita sa incarci cu 5-7cm de tencuiala.
Da, e corect teoretic, dar spuma expandează, nu e stabilă în strat gros. Nu e nevoie de tencuială groasă, ci strict atât cât e nevoie să îndrepți zidul.

Eu zic că e imposibil să iasă drept fără tencuială, părerea mea!

Inițiator, dacă nu te deranjează cum va arăta la final, atunci, go for it, pune direct polistirenul și mai faci o economie.

Oricum e nevoie și de profile suport, dibluri.

Edited by Digix, 11 April 2018 - 17:27.


#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
aia de polistiren expandeaza putin (ma rog expandeaza cand iese din tub si cam atat), am pus pervaze cu ea si nu expandeaza si impige ca cea de montaj, e diferita si se comporta diferit.

in primul rand ar trebui sa masoare peretii sa vada cat sunt de drepti, ce abateri are si de acolo incepe discutia.

Edited by arg, 11 April 2018 - 17:31.


#31
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Spuma de polistiren expandeaza putin, cum s-a mai zis. Si cu un dreptar lung poate fi adusa la planeitate o suprafata dupa montajul initial, arata si in clipul ala de la Ceresit. Placile joase se inteapa cu pistolul si se ridica la plan, placile inalte se barbieresc cu placa cu dinti la final.
Chestia asta ultima ii bate pe multi dorei de la noi, de ajungi sa vezi valurile marii cand bate soarele razant. Si, bineinteles, cea mai groasa plasa, ca se lucreaza mai usor, chiar daca adezivul nu il dau mai gros decat marmelada de pe paine.

#32
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006
Boltarii sunt aia clasici, de beton? Daca e asa, nu cred ca poate sa faca interiorul fara izolatie, ca o sa curga apa pe pereti la iarna.
La exterior as pune polistiren lipit cu adeziv, fara tencuiala. Sunt clipuri de prezentare in care apare aplicat asa  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vxHh_AMgtJs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] .

Edited by cumparator, 11 April 2018 - 20:26.


#33
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013
Foarte multa informatie de calitate! Am sa tin cont de tot ce a fost scris aici si am sa revin in cel mult 1-2 luni cu poze. Am sa merg pe varianta cu spuma si polistiren pentru ca nu am mari denivelari si cele care sunt nu cred ca o sa ma deranjeze atat de tare pentru ca vreau doar sa fie locuibila casuta.

Pentru ca au fost cateva intrebari cu legatura la "rasa" de boltari, EXACT asa arata si ai mei: http://www.italroman...tari-254020/p/6

Initial am vrut sa cumpar BCA dar am fost furat EXTREM de mult la fundatie si stalpii de sustinere si am pierdut mult mai multi bani acolo decat calculasem eu initial. Dupa am fost iarasi furat foarte mult la acoperis. Stiu asta pentru ca eu calculasem, cu o marja de eroare bineinteles, cat intra in toata afacarea asta. Se pare ca au intrat cu vreo DOUA ZECI de saci mai mult fata de ce calculasem eu numai in structura. N-am avut ce sa fac decat sa ma conformez si sa cumpar iarasi saci pentru ca tot timpul imi spuneau ca le mai trebuie. Dupa am aflat ca unul dintre indivizi isi facea si el o casa cam de 10 ori mai mare ca a mea. Asta este, cand esti fraier, pierzi.

Acum imi doresc mult sa pot locui acolo si sa ma extind cu inca o camera in spatele casutei acesteia, evident din caramida caci nu ma mai apropii in veci de nimic altceva dupa cata munca, suparare si nervi mi-am facut pana acum cu acesti boltari si bataia de joc a celor care, nesupravegheati, si-au batut joc de banii mei.

Multumesc din nou si sper sa nu uit sa postez poze cu ce va iesi. Ma gandesc ca de saptamana viitoare sa ma apuc de lucru!

View Postcumparator, on 11 aprilie 2018 - 20:24, said:

Boltarii sunt aia clasici, de beton? Daca e asa, nu cred ca poate sa faca interiorul fara izolatie, ca o sa curga apa pe pereti la iarna.
La exterior as pune polistiren lipit cu adeziv, fara tencuiala. Sunt clipuri de prezentare in care apare aplicat asa  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vxHh_AMgtJs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] .

Izolatie clar vreau sa fac si la interior, eventual cu polistiren de 2 ca sa nu pierd prea mult din spatiul si asa mic.

#34
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Eu, pentru lipirea polistirenului (pe BCA amorsat) am folosit Thermouniversal. La fel si pentru masa de spaclu. Plasa a fost de 160g/mp.
Cel care mi-a montat toate acestea m-a sfatuit sa ma feresc de Polistirol, dar, daca vreau, el foloseste si de acesta.
Peretele nu a fost tencuit in prealabil, dar era relativ drept.
Am folosit adeziv la tub cand am montat extrudat pe usile (metalice) de la garaj. Merge fain, nu sunt probleme - pana acum, dupa un an.
P.S. Amorsa pe BCA a fost lapte de ciment.
Sper sa-ti fie de folos informatiile.
O seara buna.

#35
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Post86-APP, on 11 aprilie 2018 - 16:58, said:

...ca doar s-a mai discutat . Tencuiala este asa o spoiala , si toate normativele ce privesc tencuiala si mortarele de tencuit , sint " la misto " .....OK !
Bai maxule, lasa-l ba frate si tu, nu vezi prin ce trece...
Rava, nu stiu cum o sa reusesti, dar eu iti tin pumnii sa-ti iasa.
Vorba celorlalti, muta-te cit mai repede sa nu mai arunci banii pe chirie. O saltea, o mindruta, doua farfurii, doua linguri si-un lighea, ti-ajung. daca ai suflet si intelegere, le faci.
Citi ani ai?

#36
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postravaell, on 11 aprilie 2018 - 20:45, said:

Pentru ca au fost cateva intrebari cu legatura la "rasa" de boltari, EXACT asa arata si ai mei: http://www.italroman...tari-254020/p/6



Izolatie clar vreau sa fac si la interior, eventual cu polistiren de 2 ca sa nu pierd prea mult din spatiul si asa mic.
   Boltarii aia au un singur neajuns. Nu prea ofera izolatie termica. Asa ca polistirenul va fi singura bariera impotriva frigului.

Izolatie la interior nu are sens. Mai bine pui mai mult pe exterior.  Minim 10 cm desi la ce boltari ai in pereti as merge pe un minim de 15.


Din cate inteleg eu casuta are 40mp. Vezi ca se calcueaza la suprafata de fatada nu la suprafata casei. Tu ai acolo aproximativ  60-70 mp de perete. Depinde acum si de forma casei si de inaltime  , dar pe acolo se invarte daca are 2.5m inaltime. Mai trebuie scazute geamurile si usile desi la 40  mp nu cred ca sunt prea multe.

Edited by PoeOvidiu, 12 April 2018 - 06:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate