Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Articol super Dragos Patraru - prostia corporatista la rang de arta

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
161 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
LINK - Dragos Patraru de la Starea Natiei, despre Prostia corporatista de azi, ridicata la rang de arta

In mod normal, nu il agreez deloc pe dragos patraru!
Mi se pare un "wannabe", cu umor fortat, prefacut, si in genere, lipsit de carisma si atractie.

Insa aparent, la scris, tipul sta extraordinar!
Probabil in scris, compenseaza lipsurile de pe ecran...

Articol e savuros, perfect!

Nu pot sa gasesc nimic in neregula cu acest articol!
Nu am cum sa il contrazic!

Idem, cineva care nu e ipocrit/ "jmeker valoros", nu va putea nici el sa il contrazica!

Lectura placuta!

#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Total de acord cu articolul.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Are dreptate, dar nu se va schimba nimic. Trebuie milioane ca Dragoş Pătraru, dacă într-adevăr el a scris articolul.
Însă milioanele sunt în două tabere: una bea alocaţiile şi votează corespunzător, alta deja a scăpat de stres prin Italia, Anglia, Spania... mai ziceţi şi voi două-trei ţări.

#4
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
ma indoiesc ca nu e stres in Italia, Anglia, Spania

#5
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
Macar e stres pe bani decat stres pe surcele ca aici.

#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,532
  • Înscris: 16.03.2007
Propuneți acolo, ca subiecte, ”absența angajaților calificați, exodul de personal”. Angajații calificați există. Calificații din Germania sunt în Germania. Calificații din Anglia sunt în Anglia. Calificații din România sunt răspândiți în toată lumea. Sunt vreo 5 milioane. Își plâng, în fiecare seară, în pumni, că nu pot să vină acasă. Ei au, ca toți calificații buni, un preț pe care voi nu sunteți dispuși să-l plătiți în România. Unde, atenție, marjele voastre de profit sunt mult mai mari decât în Germania, decât în Anglia și așa mai departe. Vă sfătuiesc să publicați următorul anunț: firmă angajează (aici puneți orice aveți nevoie), salariu 1300 de euro lunar net, plus bonusuri în funcție de performanță. Se oferă angajare, asigurare medicală, taxe plătite la zi, zile libere pentru orele suplimentare, respectarea programului trecut în contract, condiții de lucru excelente, respect, patroni care nu se bagă că știu ei mai bine, posibilitate avansare, cursuri de perfecționare periodice, posibilitate dobândire de acțiuni în cadrul firmei, în funcție de rezultate. Dacă nu vine nimeni, atunci putem vorbi despre cum este resursa umană de aici o piedică în calea dezvoltării. Sau ați putea să vă uniți și să faceți niște școli bune în care să vă pregătiți oamenii! Sau, desigur, puteți exploata în continuare oameni pentru profituri cât mai mari, cât v-o mai merge, dar măcar nu vă mai faceți de baftă vorbind public despre cât de persecutați sunteți voi. Râde lumea. Dacă doriți informații pe tema asta, despre cum s-au schimbat vremurile și ce trebuie să facă firmele care vor să nu moară și nu aveți timp de citit, dați un semn. Sunt sigur că putem aranja o conferință, ceva, la un preț bun.

Ce bine a zis-o.

#7
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Are dreptate, in Romania marjele de profit sunt de cel putin 4 ori mai mari decat in strainatate (UE) daca lucrezi legal, sau de pana la 10 ori mai mari daca lucrezi ilegal.
Si totusi in Romania salariul minim e sub 300 euro in timp ce in strainatate e de vreo 4 ori mai mare.
Si ei spun ca din cauza resurselor umane nu reusesc ei succesuri mai mari. Ca e vinovata populatia ca nu mai vrea sa isi vanda viata pe 200 si ceva de euro in timp ce vad ca sefii dau 200 si ceva de euro pe o scobitoare de unica folosinta... pentru ca pot, ca au sclavi in subordine care sa le produca bani atat de multi incat isi permit sa ii arunce la gunoi sau sa ii arda cand aprind gratarul.

Edited by romangx, 10 April 2018 - 13:13.


#8
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013
Uite inca un articol pe tema asta:

„- Bună ziua, căutăm un sclav...” Am fost la un interviu de job, iar doamna de la HR mi-a făcut o ofertă „de nerefuzat”

"Aşadar, doamna din faţa mea, rimelată si cu zâmbetul pe buze, îmi spunea senină ca un cer de vară că timpul de lucru este de 8 ore de luni până vineri, plus sâmbăta de la 8 la 19, plus duminica de la 9 la 17.
Şi, cireaşa de pe tort, după ce m-a întrebat dacă am copii, mi-a răspuns fericită că, neavând cine să mă plângă acasă, nu crede că ar mai fi vreo problemă din partea mea să accept.
Pe scurt, cu toate taxele plătite, se căuta un sclav.
Sclavia în lumea modernă devine funcţie, musai cu o denumire alambicată, ca să ne simţim importanţi, identitatea devine id tipărit pe o cartelă de acces iar deadline-urile pentru proiecte, cafea, masă de prânz etc. devin chestii normale."

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nici exploatarea omului de către om nu mai e ce-a fost.

A început toți exploatații să facă mofturi domne.

#10
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Ce e mai trist e ca exact STATUL (primaria si ministerele) care ar trebui sa asigure bunastarea cetatenilor organizeaza si finanteaza evenimente din banii cetatenilor prin care injura cetatenii ca nu devin sclavi la patron 20+zile cu minim 8 ore/zi pe banii pe care i-au incasat ei sa stea la "conferinta" timp de 1 minut sa socializeze si sa manance.

Edited by romangx, 10 April 2018 - 13:19.


#11
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Hmmm...a citit ce scriu io pe'acilișea de 1o ani....și le-a pus în 2o fraze...isteț bãetu'!
Ãia de trimit la 'muncã'....ce zic?

#12
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018

View Postsarac.lipit, on 10 aprilie 2018 - 13:17, said:

Ãia de trimit la 'muncã'....ce zic?
Ce sa zica... multumesc de masa si bani, ne vedem la urmatoare conferinta sa mancam, bem si rade de sclavii care ne platesc regeste sa facem asta... sa facem succese cu sute de euro pe minut prezenta... ca doar suntem oameni importanti, alesi de seama, ministri, primarite...

#13
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Tovarasu' Patraru are niste conceptii comuniste pe care nu i le va scoate nimeni din cap. Patronii exploatatori, imbuibatii cu bani, biata clasa muncitoare. E la fel de neinteresant in scris pe cat este la tv. Ca orice vajnic cetetean care are inclinatii comuniste, e certat cu economia.

Quote

firmă angajează (aici puneți orice aveți nevoie), salariu 1300 de euro lunar net, plus bonusuri în funcție de performanță
Saracu' nu pricepe ca atunci ar trebui si el sa plateasca camera de hotel 150 euro/noapte si nu 150 lei. Adica nu saracu'. Ca e sarac cu duhul si asta e vina lui, carti de economie se gasesc usor.

#14
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Uite de aceea se pleaca de la privat la stat cu job-ul acum. Cine poate...desigur.

Edited by arab, 10 April 2018 - 13:28.


#15
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View Postbladhaund, on 10 aprilie 2018 - 13:25, said:

Tovarasu' Patraru are niste conceptii comuniste pe care nu i le va scoate nimeni din cap. Patronii exploatatori, imbuibatii cu bani, biata clasa muncitoare. E la fel de neinteresant in scris pe cat este la tv. Ca orice vajnic cetetean care are inclinatii comuniste, e certat cu economia.

Saracu' nu pricepe ca atunci ar trebui si el sa plateasca camera de hotel 150 euro/noapte si nu 150 lei. Adica nu saracu'. Ca e sarac cu duhul si asta e vina lui, carti de economie se gasesc usor.


sa inteleg ca daca nu stau pe salariu de nimic, si plec la mai bine sunt comunist ??

sa inteleg ca daca vreau sa am si viata dupa munca, sunt comunist ??

sa inteleg ca daca vreau un salariu care sa imi permita si o viata de fiinta umana, sunt comunist ??

sa inteleg ca daca vreau sa imi fie recunoscute meritele, sunt comunist ??

sa inteleg ca daca vreau respectarea contractului scris (ore, conditii, echipamente etc), sunt comunist ??

Ahem...multumim pentru "iluminare"

Edited by pinguinul666, 10 April 2018 - 13:35.


#16
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postarab, on 10 aprilie 2018 - 13:27, said:

Uite de aceea se pleaca de la privat la stat cu job-ul acum. Cine poate...desigur.

Si cand se va descoperi ca nu pot fi platiti de fapt?

#17
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postpinguinul666, on 10 aprilie 2018 - 13:33, said:

sa inteleg ca daca nu stau pe salariu de nimic, si plec la mai bine sunt comunist ??
Sa intelegi ca daca tu crezi ca patronii sunt niste imbuibati care nu vor de ai dracu sa dea salariu de 1300 euro unei cameriste, esti comunist.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postexceswater, on 10 aprilie 2018 - 13:13, said:

Nici exploatarea omului de către om nu mai e ce-a fost.

A început toți exploatații să facă mofturi domne.
AU, omule, AU! Că sunt mai mulți [poate chiar mai inteligenți decât tine]. Știi cum zic?

Edited by _R_A_D_U, 10 April 2018 - 13:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate