Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Articol super Dragos Patraru - prostia corporatista la rang de arta

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
161 replies to this topic

#19
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

 bladhaund, on 10 aprilie 2018 - 13:35, said:

Sa intelegi ca daca tu crezi ca patronii sunt niste imbuibati care nu vor de ai dracu sa dea salariu de 1300 euro unei cameriste, esti comunist.

eu nu cred nimic, acord prezumtia de nevinovatie.

ce facem insa, cand respectivii (isi) dovedesc din plin, caracterul? ...cand isi dau arama pe fata 100%?

sa stau sa indur sclavie, abuzuri psihice etc , doar pt...a nu fi considerat comunist?

sau sa il bag in ..."antrepriza" mamei sale, si sa imi iau talpasita pe alte meleaguri, lasandu-l sa dea faliment din lipsa de oameni (si apoi, dand conferinte ca ce persecutat si neinteles e...) ?

Dileme, dileme ...

#20
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 pinguinul666, on 10 aprilie 2018 - 13:37, said:

eu nu cred nimic, acord prezumtia de nevinovatie.
Topicul e despre ce a scris comunistul de Patraru sau despre plansul general pe umarul clasei muncitoare?

Asta a scris el in text: ca patronii sunt niste imbuibati care nu vor de exploatatori burghezi ce sunt sa dea salarii de 1300 euro net la cameriste si chelneri.

Edited by bladhaund, 10 April 2018 - 13:40.


#21
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018

 bladhaund, on 10 aprilie 2018 - 13:25, said:

Tovarasu' Patraru are niste conceptii comuniste pe care nu i le va scoate nimeni din cap. Patronii exploatatori, imbuibatii cu bani, biata clasa muncitoare. E la fel de neinteresant in scris pe cat este la tv. Ca orice vajnic cetetean care are inclinatii comuniste, e certat cu economia.

Saracu' nu pricepe ca atunci ar trebui si el sa plateasca camera de hotel 150 euro/noapte si nu 150 lei. Adica nu saracu'. Ca e sarac cu duhul si asta e vina lui, carti de economie se gasesc usor.
Asta e propaganda mincinoasa de exploatator.
Tu vrei sa spui ca la noi unde salariul e sub 300 euro costa un BMW/Mercedes/ETC de la 30.000 euro in sus si in strainatate unde salariul e 1200 euro costa acelasi BMW/Mercedes/ETC de la 120.000 euro? Te anunt ca nu e asa, din contra, e chiar mai ieftin in strainatate masina... oare de ce? Oare sa fie din cauza ca in Romania adaosurile sunt de minim 4 ori mai mari decat in strainatate?
In Romania cu un credit pe 5 ani in care dai jumatate din salariu ca rata iti iei un Logan/KA/buburuza, in timp ce in strainatate cu acelasi credit cu jumatate de salariu rata iti iei un BMW/Mercedes... iar dupa 5-10 ani de exploatare (pana dau de prima defectiune costisitoare dupa garantie) le trimit la Romani fierul vechi si ei isi iau alta.

Edited by romangx, 10 April 2018 - 13:45.


#22
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

 bladhaund, on 10 aprilie 2018 - 13:25, said:

Saracu' nu pricepe ca atunci ar trebui si el sa plateasca camera de hotel 150 euro/noapte si nu 150 lei. Adica nu saracu'. Ca e sarac cu duhul si asta e vina lui, carti de economie se gasesc usor.
Atunci te invit pe al nostru, mirobolant, litoral sau Valea Prahovei, sau Bucuresti sa dormi intr-o camera cu 150 lei/noapte la HOTEL si dupa aceea sa-i vizitezi pe bulgari, unguri sau, sau, sau si sa dormi intr-un hotel din aceeasi categorie de pret/locatie/sezon...
Sau daca nu ai posibilitatea de plimbari, intra pe booking.com sau alte site-uri de genul sa faci o comparatie la preturile din Ro si cele din strainatate.

#23
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 pinguinul666, on 10 aprilie 2018 - 13:37, said:

sau sa il bag in ..."antrepriza" mamei sale, si sa imi iau talpasita pe alte meleaguri, lasandu-l sa dea faliment din lipsa de oameni (si apoi, dand conferinte ca ce persecutat si neinteles e...) ?
Voi, comunistii, sunteti amuzanti cand vedeti razbunarea in niste mecanisme ale pietei libere, care voua ca cam pute.

Punctual, ce nu spune comunistul Patraru despre domeniul economic in care a primit invitatia, este ca ajutoarele date de stat celor ce nu vor sa munceasca fac foarte dificila gasirea de angajati. Ca desigur e mai bine sa stea acasa (pe banii altora) decat sa mearga la munca.

 ccf_cristi, on 10 aprilie 2018 - 13:41, said:

Atunci te invit pe al nostru, mirobolant, litoral sau Valea Prahovei, sau Bucuresti sa dormi intr-o camera cu 150 lei/noapte la HOTEL si dupa aceea sa-i vizitezi pe bulgari, unguri sau, sau, sau si sa dormi intr-un hotel din aceeasi categorie de pret/locatie/sezon. Sau daca nu ai posibilitatea de plimbari, intra pe booking.com sau alte site-uri de genul sa faci o comparatie la preturile din Ro si cele din strainatate.
In Bulgaria salariile sunt mai mici decat in Romania. Unde e salariul cat vrea Patraru, atat e camera cat zic eu.

#24
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

 pinguinul666, on 10 aprilie 2018 - 13:33, said:

sa inteleg ca daca nu stau pe salariu de nimic, si plec la mai bine sunt comunist ??

sa inteleg ca daca vreau sa am si viata dupa munca, sunt comunist ??

sa inteleg ca daca vreau un salariu care sa imi permita si o viata de fiinta umana, sunt comunist ??

sa inteleg ca daca vreau sa imi fie recunoscute meritele, sunt comunist ??

sa inteleg ca daca vreau respectarea contractului scris (ore, conditii, echipamente etc), sunt comunist ??

Ahem...multumim pentru "iluminare"
E discutabil. Nimeni nu te obliga sa mergi pe salariul care nu iti convine insa (si e un mare insa) nici o firma nu este obligata sa te plateasca cu mai mult de salariul minim pe economie impus de stat daca nu considera ca meriti mai mult sau nu gasesc oameni pe salariul respectiv. Aici se intalneste cererea cu oferta, salariul oferit cu salariul acceptat de angajat.

Pe de alta parte, situatia este mult mai complicata decat atata: in Romania angajatii calificati si buni (adica cei cu adevarat buni nu cei care se considera buni) au cam plecat in mare parte iar ce gasesti is in general cei slabi, fara nici o pregatire sau experienta utila astfel incat se angajeaza pe joburi necalificate sau slab calificate. Un om bun in meseria lui de obicei nu sta pe salariu mic, ori isi face propria afacere ori este cautat si i se ofera salariu mare.

Asta cu "da-mi 1300 euro toate taxele platite" pentru ca eu asa consider este mentalitate infantila ale unor persoane cu o educatia economica precara spre deloc. Putea la fel de bine sa zica 3000 sau 5000 euro ca asa considera el. Iar comparatia cu Germania unde salariul e 1300 euro este la fel de infantila si simplista.

Edited by jm2010, 10 April 2018 - 13:45.


#25
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 romangx, on 10 aprilie 2018 - 13:40, said:

Asta e propaganda mincinoasa de exploatator.
Am zis deja ca topicul este cu si despre comunisti, nu?

#26
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
eu credeam ca ai spus ca este cu si despre exploatatori, nu?

#27
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 romangx, on 10 aprilie 2018 - 13:45, said:

eu credeam ca ai spus ca este cu si despre exploatatori, nu?
Notiunea de exploatator este o gaselnita a comunistilor ca sa-i denumeasca pe cei de la care ar dori ei sa se infrupte pe degeaba.

#28
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

 bladhaund, on 10 aprilie 2018 - 13:39, said:

Topicul e despre ce a scris comunistul de Patraru sau despre plansul general pe umarul clasei muncitoare?

Asta a scris el in text: ca patronii sunt niste imbuibati care nu vor de exploatatori burghezi ce sunt sa dea salarii de 1300 euro net la cameriste si chelneri.

pentru ca in uriasa majoritate, fix asa si e!

cand vezi din inca de la inceputul "afacerii", cum pt patron, rasar vilele de 100 mii euro, masinile tot de 100 mii euro, cand ii vezi ca au vacante ce costa cat o garsoniera, in timp ce angajatul calificat abia daca isi permite painea din salariu ....iti cam pui niscaiva intrebari!

si pe urma pleci!

doar ca fara omul calificat, patronul - sfantul patron- cam da faliment!
pentru ca angajarea unui "dorel" e o solutie tip petic, de moment....solutie insa ce usor se poate dovedi dezastruoasa pentru firma, fiindca frecvent, "doreii" gresesc nasol!

calicirea la plata corespunzatoare a salariului, te poate usor nenoroci ca patron!

Fix cum calicirea mea, ca si cumparator, la un pantof de 299 lei, si ma bag la unul de 100 lei - care ma tine doar 2-3 luni- ma va costa mult mai mult, caci pantoful scump tine usor ani, daca am nitica grija, dar ala ieftin se rupe dupa scurt timp!


Nu inteleg - de ce au impresia patronii, ca li se cuvine tot ce este scump, bun, calificat, la preturi de nimic ?!
Mai ales, dat fiind profitul masiv ca il realizeaza!  Lucru evident, judecand dupa vilele multe, masini etc


Nu am nimic contra cheltuirii profitului in scopuri personale -asta e si ideea! - dar profituri imense in timp scurt, sunt nefiresti!
Pentru ca ori vorbim de vreo idee geniala (putin probabil...), or de un "jmen"  (afacere cu sclaveti)

Jmenul nu e capitalism, oricat de greu iti vine a crede!

Edited by pinguinul666, 10 April 2018 - 13:53.


#29
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 pinguinul666, on 10 aprilie 2018 - 13:48, said:

cand vezi din inca de la inceputul "afacerii", cum pt patron, rasar vilele de 100 mii euro, masinile tot de 100 mii euro, cand ii vezi ca au vacante ce costa cat o garsoniera, in timp ce angajatul calificat abia daca isi permite painea din salariu ....iti cam pui niscaiva intrebari!
Se stie ca burghezimea, in cardasie cu mosierimea si cercurile ultra-reactionare, comploteaza ca sa tina in saracie si mizerie crunta clasa muncitoare, singura care aduce valoare in procesul economic.

#30
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

 pinguinul666, on 10 aprilie 2018 - 13:48, said:

pentru ca in uriasa majoritate, fix asa si e!

cand vezi din inca de la inceputul "afacerii", cum pt patron, rasar vilele de 100 mii euro, masinile tot de 100 mii euro, cand ii vezi ca au vacante ce costa cat o garsoniera, in timp ce angajatul calificat abia daca isi permite painea din salariu ....iti cam pui niscaiva intrebari!

si pe urma pleci!

doar ca fara omul calificat, patronul - sfantul patron- cam da faliment!
pentru ca angajarea unui "dorel" e o solutie tip petic, de moment....solutie insa ce usor se poate dovedi dezastruoasa pentru firma, fiindca frecvent, "doreii" gresesc nasol!

calicirea la plata corespunzatoare a salariului, te poate usor nenoroci ca patron!

Fix cum calicirea mea, ca si cumparator, la un pantof de 299 lei, si ma bag la unul de 100 lei - care ma tin doar 2-3 luni- ma va costa mult mai mult, caci pantoful scump tine usor ani, daca am nitica grija, dar ala ieftin se rupe dupa scurt timp!


Nu inteleg - de ce au impresia patronii, ca li se cuvine tot ce este scump, bun, calificat, la preturi de nimic ?!
Mai ales, dat fiind profitul masiv ca il realizeaza!  Lucru evident, judecand dupa vilele multe, masini etc


Nu am nimic contra cheltuirii profitului in scopuri personale -asta e si ideea! - dar profituri imense in timp scurt, sunt nefiresti!
Pentru ca ori vorbim de vreo idee geniala (putin probabil...), or de un "jmen"  (afacere cu sclaveti)

Jmenul nu e capitalism, oricat de greu iti vine a crede!
Atata timp cat gaseste oameni pe salariul respectiv, care este problema? Tu mergi sa platesti 1000 euro in loc de 500 pe un televizor doar pentru ca iti pare ca e prea ieftin si este incorect? Toata lumea cauta sa iasa cat mai ieftin cand plateste ceva iar munca este o marfa ca oricare alta. Nici macar nu are rost sa intru in detaliile alea cu "castiguri nefiresti".

Edited by jm2010, 10 April 2018 - 13:53.


#31
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

 bladhaund, on 10 aprilie 2018 - 13:52, said:

Se stie ca burghezimea, in cardasie cu mosierimea si cercurile ultra-reactionare, comploteaza ca sa tina in saracie si mizerie crunta clasa muncitoare, singura care aduce valoare in procesul economic.

regretabil, e adevarat in buna masura.
de asta, Foxconn folosea, la un moment dat, copii pentru asamblarea unor componente pt ipad si iphone.

evident, nu o mai face de ceva timp, dar ideea ramane - cumva, unii patroni se cred indreptatiti la profituri masive, rapid, usor, si la forta de munca salarizata cu firimituri...ca si cum ar avea un drept divin.

si evident, cand angajatii calificati pleaca, si altii nu mai vin sau ii evita...."vai ce lenesi sunt romanii!"

Eh, vedeti voi, chestia asta capitalista merge in ambele sensuri! Nu doar in sensul dorit de voi!
Asta e partea buna a pietei europene!

Poate o sa intelegeti odata, ca "secretul" nu e bogatia exploziva dintr-o data, ci treptat, in mod sustenabil.

Orice altceva, e specula, si specula se poate rapid termina nasol, tot asa cum rapid si aduce profituri mari, aduce si pierderi mari.

#32
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Daca as fi in locul lui Patraru, as deschide un Mariot zid-in-zid cu Mariot, as face camera 50 de lei si salariul cameristelor de la 1300 euro net in sus. Ca sa le arat dom'le ca se poate!!

(Si Pe pinguinu' l-as pune maistru grupa IV. Adica director, dar nu-i pot zice director, ca directorii sunt din burghezime)

 pinguinul666, on 10 aprilie 2018 - 13:57, said:

Poate o sa intelegeti odata, ca "secretul" nu e bogatia exploziva dintr-o data, ci treptat, in mod sustenabil.
Pai, maistre, ia aplica tu aceeasi gandire sanatoasa si la nivelul salariilor. Crezi ca se poate crestere exploziva?

#33
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

 bladhaund, on 10 aprilie 2018 - 13:25, said:

Tovarasu' Patraru are niste conceptii comuniste pe care nu i le va scoate nimeni din cap. Patronii exploatatori, imbuibatii cu bani, biata clasa muncitoare. E la fel de neinteresant in scris pe cat este la tv. Ca orice vajnic cetetean care are inclinatii comuniste, e certat cu economia.

Saracu' nu pricepe ca atunci ar trebui si el sa plateasca camera de hotel 150 euro/noapte si nu 150 lei. Adica nu saracu'. Ca e sarac cu duhul si asta e vina lui, carti de economie se gasesc usor.

Berlinezii ăștia plătesc și ei 300E salariu angajaților?

Attached Files



#34
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

 bladhaund, on 10 aprilie 2018 - 13:52, said:

Se stie ca burghezimea, in cardasie cu mosierimea si cercurile ultra-reactionare, comploteaza ca sa tina in saracie si mizerie crunta clasa muncitoare, singura care aduce valoare in procesul economic.
La fel cum se stie ca un litru de carburant, ou, kg de faina si ce mai vrei tu are cam acelasi pret in cam toata Europa...+/-cativa bani, uneori mai ieftin, culmea, in tarile unde salariile sunt mai mari.
Aici e buba.
Angajatorii se plang ca nu mai gasesc forta de munca pentru ca nu vor sa mareasca salariile.

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 jm2010, on 10 aprilie 2018 - 13:52, said:

Atata timp cat gaseste oameni pe salariul respectiv, care este problema? Tu mergi sa platesti 1000 euro in loc de 500 pe un televizor doar pentru ca iti pare ca e prea ieftin si este incorect? Toata lumea cauta sa iasa cat mai ieftin cand plateste ceva iar munca este o marfa ca oricare alta. Nici macar nu are rost sa intru in detaliile alea cu "castiguri nefiresti".
Problema este ca asta e o gandire pe termen scurt. Adica platind prost si oferind conditii proaste iti asiguri marfa numita "munca" pe termen scurt pentru ca imediat marfa aia va cauta sa se duca in alta parte.

Ia sa fi tratat oamenii cu respect, sa fi asigurat salarii decente (chiar si jumatate cat in vest) si traininguri... n-ar mai fi plecat nimeni..

Edited by MembruAnonim, 10 April 2018 - 14:03.


#36
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

 bladhaund, on 10 aprilie 2018 - 14:00, said:


Pai, maistre, ia aplica tu aceeasi gandire sanatoasa si la nivelul salariilor. Crezi ca se poate crestere exploziva?
Dar la preturi se poate!... Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate