Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce parere aveti despre antiNatalism

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
38 replies to this topic

#19
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

View Postromangx, on 10 aprilie 2018 - 11:10, said:

in timp ce nasc niste rebuturi genetice si sociale, infractorii viitorului.

aici cam exagerezi, pentru ca respectivele progenituri, scoase din mediul ala si scolite cu simt de raspundere, s-ar putea sa creeze surprize placute. crezi ca parintii lui ion voicu sau grigoras dinicu ... sau sile dinicu, erau cine stie ce docentzi ?

#20
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Daca guvernul mondial incerca sa reduca populatia, atunci taiau multiplele ajutoare sociale menite sa stimuleze nasterile pe banda rulanta de sclavi si infractori.
Si ei nu fac asta, ci din contra, in fiecare an suprastimuleaza populatia saraca sa nasca si mai multi saraci captivi in sclavie si activitate infractionala.

View PostMooF2010, on 10 aprilie 2018 - 11:15, said:

inca o incercare a guvernului mondial de a reduce populatia. In ultimii 5 ani s-au tot accentuat incercarile


#21
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View Postwisemann, on 09 aprilie 2018 - 23:23, said:

Antinatalismul este credința ca nașterea este in mod inerent un lucru negativ. A avea un copil este o decizie "egoista", deoarece copilul nu a acceptat sa se nasca și, ca urmare a faptului ca este "forțat" in existența, va suferi o viata intreaga
Nici o forma de contraceptie nu este 100% perfecta, iar avorturile au efecte secundare negative și au fost legate de cancerul de col uterin, ovarian și ficat. Deci, având in vedere opiniile anti-nataliste, ei ar trebui să se înțeleagă că ar trebui să evite toate întâlnirile sexuale care ar putea duce la conceperea unui copil

Antinatalismul este singura cea mai mare, mai complicata prostie pe care am vazut-o vreodata in filozofie. Nu poti promova nici o propunere din inexistența. Existenta este data pentru un argument. Daca exista un argument, exista existenta. Daca nu exista nici o existență, indiferent daca se face sau nu un argument, nu se spune nimic.
Nu stiu cum ar trebui sa abordez asta., insa argumentul rațional este asexualitatea, dar, in acelasi timp, antinatalistii tind sa fie obsedați de sex, de multe ori un paradox de a garanta progresul omenirii, in același timp, adesea nu le place pentru ca nu sunt "privilegiati" cu asta.
Nu mai citi gunoaie ca o sa-ti faci mintea tomberon.

#22
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Lasă-l că își face debutul și el pe forum, lansează subiecte bombă si nu mai revine în discuție.

#23
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Este o nemernicie a celor ce fac ce vor ! A celor indepartati de Dumnezeu !!! Ei de ce s-au nascut ??? Din intamplare ???

#24
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
E posibil ca unii dintre ei să nu-şi fi dorit să se nască.

#25
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

View Postdjl, on 11 aprilie 2018 - 08:47, said:

E posibil ca unii dintre ei să nu-şi fi dorit să se nască.
atunci de ce spermatozoidul NU a fecundat un alt spermatozoid si s-a "dus" la ovul ?
sau sa deducem faptul ca daca dintr-o multitudine de spermatozoizi, doar unul se duce la ovul, ceilalti sunt homo?!?!? :D

#26
painea_calda

painea_calda

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.12.2016

View Postr_murphy, on 11 aprilie 2018 - 10:25, said:

atunci de ce spermatozoidul NU a fecundat un alt spermatozoid si s-a "dus" la ovul ?
sau sa deducem faptul ca daca dintr-o multitudine de spermatozoizi, doar unul se duce la ovul, ceilalti sunt homo?!?!? Posted Image
Asa ceva, nu credeam ca ar putea sa-i treaca cuiva prin cap!Posted Image
Pot spune insa ca acest abtinatalism, de care am auzit acum pentru prima oara in viata mea, ar fi un curent de scurtă durată, adică foarte trecător. Posted Image Intelegeți ce vreau să spun!

#27
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Probabil ca a fost inventat de aia cu copii uriti, al meu e foarte dragutz :lol:

#28
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postwisemann, on 09 aprilie 2018 - 23:23, said:

Antinatalismul ...

Din ciclul "traim in epoca in care fiecare cretin poate spuna chestii, sigur se vor gasi unii sa-l aprobe".

#29
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

View Postpainea_calda, on 16 aprilie 2018 - 21:24, said:

Asa ceva, nu credeam ca ar putea sa-i treaca cuiva prin cap!Posted Image
pai nu mi-a trecut prin cap, doar am dus pina la absurd discutia din topic, iar rezultatul este ceeace te-a "socat" ;)

#30
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postromangx, on 10 aprilie 2018 - 11:10, said:

O parere buna, ar trebui promovat printre saracii asistati sociali, ca astia se inmultesc mai rau decat animalele ca sa mai incaseze bani gratis de la stat, in timp ce nasc niste rebuturi genetice si sociale, infractorii viitorului.
Exact astia is MAI INCURAJATI sa se puiasca iar aia productivi is descurajati prin toate mijloacele.
Lumea asta e cosmarul absolut.

#31
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View Postgrrrrr, on 26 aprilie 2018 - 09:09, said:

Exact astia is MAI INCURAJATI sa se puiasca iar aia productivi is descurajati prin toate mijloacele.
Lumea asta e cosmarul absolut.
Problema nu e ca sunt descurajati ci ca pentru o familie cu venituri medii, copii nu aduc nici un beneficiu material, ci doar spiritual; altfel zis, fac copii pentru ca vor/iubesc copii, nu pt banii care vin de la stat. In cercul meu de cunostinte (munca + amici), nu stiu pe absolut nimeni care sa aiba mai mult de 2 copii. Nu e ca sunt descurajati, ci aleg sa pastreze si un anumit echilibru intre distractie/viata sociala/relaxare si crescutul de copii.

Si plus ca in ziua de azi, in astfel de cupluri, copiii nu prea mai apar pe neasteptate; popularitatea si usurinta de obtinere a metodelor contraceptive a facut posibil ca marea majoritate a copiilor aparuti in familiile educate sa fie chiar doriti.

#32
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostSoulstream, on 26 aprilie 2018 - 10:34, said:

Problema nu e ca sunt descurajati ci ca pentru o familie cu venituri medii, copii nu aduc nici un beneficiu material, ci doar spiritual; altfel zis, fac copii pentru ca vor/iubesc copii, nu pt banii care vin de la stat. In cercul meu de cunostinte (munca + amici), nu stiu pe absolut nimeni care sa aiba mai mult de 2 copii. Nu e ca sunt descurajati, ci aleg sa pastreze si un anumit echilibru intre distractie/viata sociala/relaxare si crescutul de copii.

Si plus ca in ziua de azi, in astfel de cupluri, copiii nu prea mai apar pe neasteptate; popularitatea si usurinta de obtinere a metodelor contraceptive a facut posibil ca marea majoritate a copiilor aparuti in familiile educate sa fie chiar doriti.
Nu e fals ce zici dar ba da, SUNT descurajati.
Ce scrie la Cosmo, GQ si-n alte hartii igienice similare?
Ca celibatar pana la 50 ani e super, casatorit cu copii e boring.
Ce zic toate institutele de tampire in masa?
Ca inmultirea populatiei e rea, mai ales a aleia albe de clasa medie desigur.
Ca tre' sa te intrebi neaparat daca nu cumva esti ghei sau trans. Altfel nu esti trendy, si esti chiar extremist.
Ca tre' sa-ti fie rusine ca nu esti minoritar, ca tu esti sursa tuturor relelor din univers.

Ca sa nu mai vorbim de munca la corporatii care pe noi albii ne storc si ne arunca.
Stiu pe una care s-a plans ca lucreaza prea mult si nu mai are vreme sa mearga acasa, si sefii i-au zis ca-i pot pune patul la birou. Nu e gluma.
Aceleasi corporatii si / sau institutii, vezi-doamne obsedate de eficientza si cinste, angajeaza cei mai analfabeti si incompetenti migranti pe salarii de vis si le dau sporuri de chiul. Nu e gluma.
http://www.newsweek....-showing-871670
Sa nu mai vorbim de alocatiile uneori enorme date migrantilor, si chiar apartamentele, uneori de lux.
Totul pe banii nostri.
Plus costul locuintelor, nesiguranta, transportul etc.

Chiar crezi ca n-are urmari asupra demografiei noastre?

La noi la romani nu e inca chiar asa dar e similar, vezi tot felul de minoritari plini de copii cum pierd vremea prin urbe si chiar cersesc, in conditiile in care tu ii cunosti, stii ca-s perfect capabili de lucru, i-ai si chemat ca doar e criza de oameni, inclusiv necalificati, iar ei au venit cu tot felul de scuze, au si promis ca nu mai cersesc, si tot acolo ii revezi...
Plus aia de prin cartierele alea din Timisoara care terorizeaza romanii sa plece sa ramana doar ei.
etc.
Suma acestor mici situatii ARE urmari asupra natalitatii noastre, si nu mici. Si nici bune.

Edited by grrrrr, 26 April 2018 - 13:08.


#33
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
@grrrrr: tu zici din reviste, eu zic ce vad in grupul meu de cunostinte. Da, varsta de casatorie a crescut, dar marea majoritate sunt casatoriti sau in relatii de lunga durata. Societatea actuala pune mai multa valoare pe confortul propriu decat cele anterioare. Foarte putini sunt cei care nu fac copii, dar se opresc dupa unul sau maxim 2.

Foarte putine tari foarte dezvoltate au natalitate peste 2, iar in tarile in curs de dezvoltare din Asia, America de Sud si Nordul africii scade natalitatetea si tinder spre 2. Singurul loc unde natalitatea inca este foarte foarte mare este Africa sub-sahariana unde este 4 (dar si acolo a scazut de la 6).

Principala cauza a diferentei nu e vre-un plan malefic ci accesul facil la educatie si metode contraceptive. Nu e ca si cum oamenii fac mai putin sex ca inainte, ci doar ca acum stiu (si li se permite) sa ia masuri de prevenire a sarcinilor.

#34
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016
Nope, io zic din analize psihologice, sociologice, care merg mult dincolo de simpla observatie a cunostintelor si de o analiza de grad 1, strict pe ce vezi si ce deduci direct.
Mai exista insa si deductiile/analizele de nivel 2, 3...
...dar care analize nici nu-s savante, is doar obiective si de bun simt. Atata ca majoritatea nu le face ca i se pare prea greu si prea abstract. Desi nu e deloc.
Dar e mult mai simplu sa dai vina pe o chestie simpla precum comoditatea - din comoditate Posted Image - si cu asta sa pleci sa-ti vezi de diverse.
Da, e si comoditate, nu zice nimeni ca nu e, si e chiar multa, dar nu e doar asta.

Edited by grrrrr, 26 April 2018 - 15:43.


#35
painea_calda

painea_calda

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.12.2016
"copii nu aduc nici un beneficiu material, ci doar spiritual; altfel zis, fac copii pentru ca vor"
Imi dau seama cât s-a schimbat lumea.  Mai ieri oamenii credeau invers ca dacă ai copii,  adică ești cumva mai bogat,  ai pe cine pune la munca,  și nu vorbesc de ajutor ci de parvenire. Toți,  de la țărani până la nobili, ai mulți urmași,  ești bogat. Acum când scriu îmi dau seama că în ce privește pe cei săraci însemna ca ai ceva. Orice.  Erau atât de saraci încât,  verbul a avea era cu totul străin. Am ceva,  erai deja parcă altfel. Nu cred că conta ce ai,  putea fi: o pâine,  un sac cu făină,  un băț, un furuncul sau un copil.  Băi tată,  ai ceva! Deja verbul a fi,  se conjuga cu a avea. Ce? Aud că spuneți că și acum s-ar conjuga cam la fel? Lăsați prostiile,  vorbeam despre copii.
-va urma-

#36
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postpainea_calda, on 26 aprilie 2018 - 21:14, said:

"copii nu aduc nici un beneficiu material, ci doar spiritual; altfel zis, fac copii pentru ca vor"
Imi dau seama cât s-a schimbat lumea.  
In rau.
Fara generatia urmatoare nu exista nimic, nu are sens nimic din ce facem.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate