Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Citroen DS5 sau Volvo S60

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
lazio44

lazio44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 19.01.2011
Buna ziua,

Doresc sa-mi schimb masina si am un buget de 8000-12000EUR. (pentru masini SH, dupa 2011-2012, evident cu km cat mai putini)
Am nevoie de o masina de familie.  (10.000-20.000km anual)
Oscilez intre 2 modele:

Citroen DS5 sau Volvo S60.

Citroen-ul e marca al carei design imi place cel mai mult ( de cand eram copil), insa n-am condus niciunul vreodata. (sunt la curent cu prejudecatile legate de masinile franceze; de asta as avea nevoie de sfaturile voastre)

La Volvo imi plac modelele S40 (S60) - si imi place marca, datorita replicii unui forumist: "n-am vazut nici un rrom conducand Volvo Posted Image)

Daca aveti si alte propuneri in zona asta de buget si an de fabricatie, sunt dispus sa le iau in considerare. (fara masini nemtesti, insa... - nu le suport:))

Va multumesc.

Edited by lazio44, 05 April 2018 - 13:03.


#2
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
8000? Sau 12000? Ca nah, e prea mare diferenta. Plus, in banii aia nu ai vrea cea ma buna optiune? Daca da, de ce sa vii cu motive puerile ca "nu nemtesti ca nu le suport"?

#3
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
Citroen C5.
Suspensia de pe C5 nu este pe DS5. DS5 este mai mic, depinde cat de mare este familia. Arata super DS5, daca avea si suspensia hidraulica, era perfecta .

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Volvo.

#5
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Volvo clar.

#6
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Pai incearca sa conduci ambele modele mai intai. Si vezi dupa aia.
Volvo cred ca o sa o vinzi mai usor in viitor.
Intra si pe forumurile monomarca, vezi probleme specifice si rezolvari la motorizarile pe care le vizezi, costuri, ce service-uri ai in zona in care locuiesti.

Edited by uhu10uhu, 05 April 2018 - 13:16.


#7
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 15.10.2007
"sunt la curent cu prejudecatile legate de masinile franceze; de asta as avea nevoie de sfaturile voastre"
daca esti la curent cu prejudecatile care e legatura cu nevoia de sfaturi.
daca nu cunosti de nici o culoare masina poate ca e recomandabil sa primesti anumite sfaturi.

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Stai să apară colegii cu "Logan nou". Posted Image

#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
citroen, sa te bucuri cand vezi masina pe geam si peste 3 ani de condus zilnic. volvo-ul e o masina interesanta, m-am uitat si eu destul de mult la ea, dar design-ul interior e depasit. per total, mi se pare o masina foarte ok, dar batraneasca si imbatranita.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmarius87ism, on 05 aprilie 2018 - 13:08, said:

8000? Sau 12000? Ca nah, e prea mare diferenta. Plus, in banii aia nu ai vrea cea ma buna optiune? Daca da, de ce sa vii cu motive puerile ca "nu nemtesti ca nu le suport"?

Daca omu' doreste "fara nemtesti" atunci sa ne conformam,sa-i respectam decizia.Topicul nu-i de a fi sau a nu fi de acord.
Nu trebuie sa ne motiveze el de ce asa si nu altfel.
Exista 1001 de alte marci si modele in afara celor nemtesti.
Sa ne pliem pe ce doreste initiatorul,nu pe ce dorim sau avem noi.
El a amintit foarte clar doua modele despre care doreste informatii si sfaturi:Citroen DS si Volvo S60.Comentariile sa se axeze pe aceste doua modele.
De abia dupa asta ii sugerem si modelele care se includ in bugetul si conditiile lui

#11
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
DS5 e f inghesuit, si vizibilitate redusa, senzatia de claustrofobie poate fi prezenta.

Incearca si masini de la alte marci, s-ar putea sa iti schimbi optica un pic

#12
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Postexceswater, on 05 aprilie 2018 - 13:35, said:

Stai să apară colegii cu "Logan nou".
Inevitabil.

View Postlazio44, on 05 aprilie 2018 - 13:02, said:

fara masini nemtesti, insa... - nu le suport:
Pacat, sunt cele mai bune.

View Postlazio44, on 05 aprilie 2018 - 13:02, said:

La Volvo imi plac modelele S40 (S60) - si imi place marca, datorita replicii unui forumist: "n-am vazut nici un rrom conducand Volvo )
Aici ai dreptate insa tine cont ca Volvo sunt doar niste Ford cu alta sigla. Inafara de sigla si design, S40 este Ford Focus si S60 este Ford Mondeo.

Edited by Kroghy, 05 April 2018 - 14:12.


#13
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Volvo merge tot cu motoare Renault / Peugeot /Ford ?

Sau sub licenta de la Volkswagen?

ohoo cati rromi si mahomedani si indieni am vazut cu Volvo 240/244 ... aia da masina, la egalitate cu Mercedes Cobra...

Edited by Oxigen1234, 05 April 2018 - 14:23.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu e chiar asa. E diferenta destul de mare intre Ford si Volvo, chiar daca la baza au (aproape) acceasi platforma.
Un exemplu foarte important ar fi sonorizarea si insonorizarea :), plus o mai buna calitate a asamblarii.

Edited by MembruAnonim, 05 April 2018 - 14:18.


#15
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View Postaddelin, on 05 aprilie 2018 - 14:17, said:

Nu e chiar asa. E diferenta destul de mare intre Ford si Volvo, chiar daca la baza au (aproape) acceasi platforma.
Un exemplu foarte important ar fi sonorizarea si insonorizarea Posted Image, plus o mai buna calitate a asamblarii.
astea sunt deja fineturi, cat timp avem colegi care inca sustin ca alea nemtesti 'e cele mai bune'.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asa e. Stema aia nemteasca iti da plus valoare.

Totusi, revenind la subiect: din cele doua masini, as recomanda Volvo, dintr-un motiv (recunosc) subiectiv.

Edited by MembruAnonim, 05 April 2018 - 14:37.


#17
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Daca as fi in situatia ta, as alege asa ceva cu ochii inchisi Posted Image

#18
lazio44

lazio44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 19.01.2011
In primul rand, multumesc tuturor pentru opinii.

View Postmarius87ism, on 05 aprilie 2018 - 13:08, said:

8000? Sau 12000? Ca nah, e prea mare diferenta. Plus, in banii aia nu ai vrea cea ma buna optiune? Daca da, de ce sa vii cu motive puerile ca "nu nemtesti ca nu le suport"?

Bugetul nu este fix, pentru ca sunt in faza de studiu. (nu in faza de a alege intre doua modele pe care le-am vazut fizic deja la proprietari si trebuie sa aleg. In principiu, suma pe care sunt dispus s-o dau este de 8000E, insa m-as duce in pana 12.000, daca ar fi un bestbuy. De asemeni, as lua in calcul si un C5, care vad ca pleaca din 6000E.
Referitor la masinile nemtesti, recunosc, e o chestie subiectiva. Probabil ca-mi displac, datorita faptului ca sunt atat de laudate.
Eu as dori sa conduc o masina care-mi place, nu una "ipotetic fiabila".

View Postuhu10uhu, on 05 aprilie 2018 - 13:16, said:

Pai incearca sa conduci ambele modele mai intai. Si vezi dupa aia.

Am condus la drum lung un Volvo S40 si mi-a placut foarte mult masina. De asta, iau in calcul Volvo pe langa Citroen.
Citroen e un fix al meu (imi place design-ul), insa nu cred ca e suficient atunci cand alegi o masina. De asta intrebam colegii forumisti. (apreciez sfatul colegului cu C5 - il luasem si eu in cautari, datorita suspensiei)
Sunt deschis si spre alte sugestii de masini similare in bugetul indicat. (bineinteles, fara "nemtesti")

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate