Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

casa sub nivelul drumului - teren in panta

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
novitius

novitius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 11.03.2018

View Postbrawnie, on 03 aprilie 2018 - 21:34, said:

Mie unul mi se pare cam aiurea sa intri in casa si sa o iei direct pe scari,. Dpmdv ar trebui sa fie si ceva camere la acelasi nivel cu holul.... Poate o casa pe seminivele te-ar avantaja avand in vedere panta terenului...
  • la ce te referi prin seminivele? Sa ai o parte a casei (hol + living + bucatarie) pe un nivel si sa cobori la dormitoare? Am incercat si astfel de variante, nu mi-au iesit nicicum pana in prezent.


#20
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Iti dau o idee.

Nu mai incastra casa in pamant asa cum vrei. Sapa in malul de pamant un ,,buzunar,, cu 2-2,5 m mai mare decat amprenta casei tale, fa niste ziduri de sprijin din beton si apoi ridica casa normal in golul respectiv. Ideal este sa faci zidurile astea ( defapt ca o semicuva de beton) simultan cu fundatia/elevatia. O sa iasa ceva in genul,, transeu de aparare ,, ca la vechile cetati. Peste ,,santul,, asta ,,tehnologic,, monteaza un sistem de scanduri de alea tip terasa compozita, cum isi face lumea in spatele casei.

Vei pazi casa de umiditate, vei avea un spatiu util in care poti depozita o provizie de lemne ( e bine sa ai o soba de prima interventie, in caz ca iti cade energia de incalzire).

Cu un minim de imaginatie, iese ceva fain.

Intrarea oficiala o sa fie la nivelul superior al casei......

E fain ca din strada va parea micuta si in spate mare.

Edited by autom2, 05 April 2018 - 08:56.


#21
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Adica asa:

Attached Files



#22
novitius

novitius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 11.03.2018

View Postcristobob, on 06 aprilie 2018 - 14:33, said:

Adica asa:
Mersi de imagine, inteleg mai bine acum ce doreai sa spui.

#23
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Pozele colegului sunt la subiect dar eu la altceva ma refer.

#24
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Pozele colegului nu exemplifica subiectul , adica " o casa " , ci un bloc , o panarama ...
hai sa vedem niste case .... asa, pt inspiratie ...

Attached Files



#25
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
si eu pun cateva

In primul post aici spuneam ca este ideal sa fie ca o ,,cuva,, in jurul casei, practiv taluzul sa nu imbrace diirecct casa. Sa fie ca un sant circulabil, binenteles, acoperit cu scanduri gen terasa lemn ( pentru frumusete si aerisire).

Attached Files



#26
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
maxime, rămâne cum am stabilit.

#27
novitius

novitius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 11.03.2018
  • Initial, prima simulare am facut-o in aceleasi linii cu unul din exemplele de mai sus (atasat).
  • reiesea insa un demisol, care desi util, ma bloca putin cu ideea de a avea bucataria si living-ul la acelasi nivel, si terasa de la living sa iasa direct la teren, sa nu fie suspendata
  • atasez si o simulare laterala a proiectului actual. Nu sunt introduse inca toate ridicarile topo la nivel de detaliu, ar simula mult mai bine situatia si posibilitatile

Attached Files



#28
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Prima poza e superbaaaaa

#29
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postautom2, on 09 aprilie 2018 - 08:10, said:

Prima poza e superbaaaaa
Crezi ? Nu aduce nimic nou , este o casa normala cu " fundatia la vedere " , nu o folosire inteligenta a terenului ....

#30
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Eu as face acoperis. Fara sa jignesc constructorii,( unii chiar sunt buni) cei mai multi la hidroizolare sunt praf,  pe langa subiect. Vei investi cat in doua acoperisuri pe terasa si rezultatul e incert, adica la prima ploaie zdravana vii sa ne spui ca iti ploua in casa.

Si mie imi plac casele cu iz mediteraneean, dar dupa cateva probleme cu hidroizolatia unui beci, m-as gandi de doua ori.

#31
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Aplicarea hidroizolatiei este cu probleme si faptul ca materialele nu sunt compatibile in totalitate cu mediul tarii noastre ( diferente mari vara/iarna).

#32
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postnovitius, on 03 aprilie 2018 - 19:08, said:

  • imi place foarte mult aspectul caselor cu acoperis mediteranean si avand in vedere terenul in panta cred ca i s-ar potrivi mai bine - insa daca va necesita costuri majore in plus, sigur voi merge pe cel clasic

Eu te sfatuiesc sa ii faci acoperis. Nu stiu de unde e problema dar incanu am intalnit nici macar o casa in stil mediteraneeam care sa nu aiba probleme cu infiltratiile. Nu stiu daca sunt de vina mterialele sau daca nu sunt meseiasi care sa fie capabili sa faca bine o astfel de casa.

Edited by PoeOvidiu, 14 April 2018 - 07:23.


#33
novitius

novitius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 11.03.2018
Voi simula și varianta cu acoperiș. Evident ca funcționalitatea e mai importanta decât aspectul.

Momentan vreau sa mai fac schimbari la interior, ca începe sa mi se para prea mare... :))

As face bucătăria si sufrageria pe acceasi linie,  prea mare spațiul și renunț la insula din bucătărie.

Renunț și la camera desemnata birou, deși în configurația actuala îmi rezulta din amprenta.

PS: ideile de eficientizare a spațiului sunt binevenite. :)

Edited by novitius, 14 April 2018 - 08:25.


#34
shadowc

shadowc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 13.12.2004
Salutare, cum stai cu proiectul? L-ai definitivat?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate