Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Va recomand sa iesiti la alergat

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
227 replies to this topic

#55
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 09.01.2007
Ar fi bine sa vedem pe cineva care rupe asfaltu de la 15 ani si acum sa aiba 65 gen si sa aiba genunchii xa noi.

#56
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Nu exista nici un sport practicat intens si care sa nu vina cu vreo afectiune la pachet dar cu siguranta ca cei care nu fac miscare vor avea parte de un pachet de afectiuni spre varsta a treia.

#57
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Cred că trebuiesc puse lucrurile în perspectivă. Îndemnul colegului nu se adresează maratoniștilor sau sportivilor de performanță. Orice sport, făcut la nivelul ăla, are și părți negative. Mesajul se adresează celor cu un stil de viață sedentar, supraponderali, care mănâncă ce apucă, din lipsă de timp sau comoditate, ăia pot alerga pe orice, că n-o să-i afecteze cu nimic kilometrul ăla pe care-l aleargă de două ori pe săptămână.
E o grijă nejustificată, la fel cu noxele. Am 120 kg, molfăi cremvuști zilnic, dar dacă ies la alergat e nasol, că respir noxe.

Am văzut grijile astea și la alimentație. Vai, că sunt cartofii pe care-i mănânc prăjiți, cu cinci șnițele și jumătate de pâine, modificați genetic. Adică nu prea are nici o importanță în contexul respectiv. Când ajungi să ai o alimentație perfectă din punct de vedere nutrițional, atunci îți poți face griji de calitatea produselor. Dar până atunci, nu e o informație relevantă.

La fel și cu alergatul. Dacă ajungi să alergi 10 km pe zi, atunci îți poți face griji și de încălțări, și de suprafață. Dar dacă tu nu faci mișcare deloc, alea nu sunt probleme care ți se aplică. N-o să-ți cadă genunchii la bătrânețe că alergi 15 minute pe săptămână.

#58
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Eu merg 10 km pe zi, daca as mai si alerga as slabi prea mult :P

#59
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Daca vrei sa găsești scuze pentru a nu alerga o sa găsești cel puțin 10 motive.

View PostM0sGerila, on 04 aprilie 2018 - 11:00, said:

Eu merg 10 km pe zi, daca as mai si alerga as slabi prea mult :P
10 km de mers consuma cel puțin la fel de multe calorii precum 10 km de alergat.

#60
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,389
  • Înscris: 11.08.2003

View PostMariusvlad2, on 04 aprilie 2018 - 11:25, said:

10 km de mers consuma cel puțin la fel de multe calorii precum 10 km de alergat.

Ce? Asta suna cam dubios. Daca merg 10 km, ajung un pic transpirat. Alergati, sunt dusat de 3 ori pan' la capat.

#61
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Mergi 10 km in 2 ore cu un puls mediu de 110 bpm sau alergi 10 km in 50 min cu un puls mediu de 140 bpm.
Deci 110 bpm timp de 2 ore versus 140 bpm timp de 50 minute. Ca sa nu mai punem la socoteală faptul ca in alergare te folosești de energia cinetică salvand partial efortul pentru deplasarea înspre înainte.
Eu imi monitorizez antrenamentele si ceea ce banuiam mi sa confirmat.

Edited by Mariusvlad2, 04 April 2018 - 12:38.


#62
searcher8206

searcher8206

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 21.06.2009

View PostMariusvlad2, on 04 aprilie 2018 - 12:36, said:

Mergi 10 km in 2 ore cu un puls mediu de 110 bpm sau alergi 10 km in 50 min cu un puls mediu de 140 bpm.
Da, valabil pentru cei care alearga cu 140 de bpm. Pulsul meu mediu in timpul alergarii e anaerob, 160-170.

Parerea mea e ca diferenta intre alergare si mers se face la tipul de muschi solicitati si intensitatea la care se face asta. Cred ca se refac mai greu in urma alergarii. Mersul este o activitate zilnica, organismul a invatat sa eficientizeze resursele astfel incat consumul de calorii sa fie minim.

Edited by searcher8206, 04 April 2018 - 12:40.


#63
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Atunci va trebui sa inveti să alergi si sa  respiri si sa iti dezvolți capacitatile cardio.
Totusi, daca alergi anaerob nu o poti face mai mult de 20 de minute asa ca cei 10 km de alergare se transforma in hiit, alergat plus mers rapid si ajungi undeva la 600 kcal pe ora timp in care parcurgi 10 km. Daca mergi la pas forțat vei parcurge distanța in 2 ore timp in care vei consuma minim 700 kcal.

Edited by Mariusvlad2, 04 April 2018 - 12:49.


#64
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,495
  • Înscris: 04.05.2006

View PostMariusvlad2, on 04 aprilie 2018 - 10:49, said:

Nu exista nici un sport practicat intens si care sa nu vina cu vreo afectiune la pachet dar cu siguranta ca cei care nu fac miscare vor avea parte de un pachet de afectiuni spre varsta a treia.
Așa e, însă nu poți cuantifica prea ușor cum afectează aceste ...afecțiuni, calitatea vieții fiecăruia dintre ei.
De aceea, așa cum o spun de câte ori am ocazia, calea de mijloc este cea mai de dorit și cea mai safe.

View Postsorin147, on 04 aprilie 2018 - 12:15, said:



Ce? Asta suna cam dubios. Daca merg 10 km, ajung un pic transpirat. Alergati, sunt dusat de 3 ori pan' la capat.
N-are nicio treaba trsnspiratul cu consumul de energie.are cu răcirea motorului :)

#65
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Eu zic sa nu mai fim asa negativisti. E un sfat bun (cel din primul post), dar lumea incearca mereu sa gaseasca scuze pentru a nu face miscare. Ba ca-i naspa pe asfalt, ba ca e naspa pe pamant, ba in sala nu-i bine, ba ne rupem coastele, articulatiile sau mai stiu eu ce. Din pacate multi care au inceput scoala prin anii 90 avem mentalitatea asta, la noi sportul nu exista. Eram multi scutiti la orele de sport, ca sa nu ne strice mediile. Cea mai mare porcarie. O porcarie la fel de mare era sa se dea note la sport, si nota asta sa mai si conteze. De parca oricine poate sa fie Usain Bolt sau Cristiano Ronaldo.....Ei bine, mentalitatea din sistemul asta ne-a transformat in niste sedentari.
Pana si ideea de a alerga la ora 5 dimineata a primit critici, eu cand vad oameni care reusesc sa faca asta mi se pare de-a dreptul impresionant.

In ultimii 2-3 ani am reusit sa scap jos de vreo 10 kilograme initial mergand pe jos la munca, iar ulterior sa ma mentin shimband stilul de a manca, adica fara paine cel putin masa de amiaza (in strainatate chestia asta e standard, nu mai mananci si paine daca ai o carne + ceva garnitura de legume/salata/cartofi/paste).
Am ajuns asadar la punctul in care e nevoie sa mai dau jos vreo 5-6kg si cred ca pt asta ar fi nevoie de alergare, sau ceva sport regulat:) Dar mi-e asa de greu sa fac pasul asta :(

#66
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

View Postsorin147, on 04 aprilie 2018 - 12:15, said:



Ce? Asta suna cam dubios. Daca merg 10 km, ajung un pic transpirat. Alergati, sunt dusat de 3 ori pan' la capat.
Intr-o zi mate! Ziua la mine incepe la 7 am si se termina la 11 pm!

Ce e dubios in asta?

#67
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,495
  • Înscris: 04.05.2006

View Postgiuliani, on 04 aprilie 2018 - 13:14, said:

Eu zic sa nu mai fim asa negativisti. E un sfat bun (cel din primul post), dar lumea incearca mereu sa gaseasca scuze pentru a nu face miscare. Ba ca-i naspa pe asfalt, ba ca e naspa pe pamant, ba in sala nu-i bine, ba ne rupem coastele, articulatiile sau mai stiu eu ce. Din pacate multi care au inceput scoala prin anii 90 avem mentalitatea asta, la noi sportul nu exista. Eram multi scutiti la orele de sport, ca sa nu ne strice mediile. Cea mai mare porcarie. O porcarie la fel de mare era sa se dea note la sport, si nota asta sa mai si conteze. De parca oricine poate sa fie Usain Bolt sau Cristiano Ronaldo.....Ei bine, mentalitatea din sistemul asta ne-a transformat in niste sedentari.
Pana si ideea de a alerga la ora 5 dimineata a primit critici, eu cand vad oameni care reusesc sa faca asta mi se pare de-a dreptul impresionant.

In ultimii 2-3 ani am reusit sa scap jos de vreo 10 kilograme initial mergand pe jos la munca, iar ulterior sa ma mentin shimband stilul de a manca, adica fara paine cel putin masa de amiaza (in strainatate chestia asta e standard, nu mai mananci si paine daca ai o carne + ceva garnitura de legume/salata/cartofi/paste).
Am ajuns asadar la punctul in care e nevoie sa mai dau jos vreo 5-6kg si cred ca pt asta ar fi nevoie de alergare, sau ceva sport regulat:) Dar mi-e asa de greu sa fac pasul asta :(
Nu trebuie găsite scuze pentru nemișcare, însă trebuie găsit tipul de mișcare care ni se potrivește.
Nu poți pune un om de 150 kg sa alerge.

#68
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 09.01.2007
Maxim am bagat 17 km la o alergare, dar socotesc ca o mare realizare a vietii mele ca nu m-am axat pe alergare.

#69
searcher8206

searcher8206

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 21.06.2009
Vara e chiar placut sa alergi la 6 dimineata, mai devreme n-am reusit pana acum. Dupa ora 7,se simte cum te arde soarele mai ales intr-o zi de canicula, la ora aceea fiind deja 25-28 de grade la umbra

Tin sa precizez ca eu sunt un alergator de seara. Dar in lunile iulie si august, la ora 21.00 sunt aprox 30 de grade. Prea mult... Daca depasim ora 22.00 cu alergatul deja e prea multa adrenalina pentru a ne putea odihni incepand cu ora 23.00

Edited by searcher8206, 05 April 2018 - 15:36.


#70
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

View PostM0sGerila, on 04 aprilie 2018 - 11:00, said:

Eu merg 10 km pe zi, daca as mai si alerga as slabi prea mult Posted Image
excelent! si eu de fiecare data cand am ocazia merg foarte mult pe jos si asta ma ajuta sa am o stare foarte buna.

#71
She_giulia

She_giulia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.07.2017
Buna! As vrea câteva sfaturi înainte de a începe să alerg. Cer asta pt ca am inceput sa alerg de capul pe prin parc, si m-am ales cu o tendinita de câteva zile. După refacere vreau sa incep alergatul. Ce sfaturi imi dai? Multumesc!

#72
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007
Un iepure alerga de zor prin padure. Alearga el ce alearga si il vede pe urs fumand un joint.
Iepurele: Mai ursule, mai lasa ma toxinele astea si hai sa facem putin sport ca e bun pentru sanatate.
Si incep astia sa alerge din greu. La un moment dat trec il vad pe lup cu siringa in vene.
Iepurele: Mai lupule mai lasa drogurile alea ca nu-ti fac bine si hai sa facem putina miscare ca e buna pentru sanatate.
Alearga astia ce alearga cand vad vulpea tragea o liniuta de coca.
Ursul: Vulpeo, hai si tu cu noi sa facem miscare ca uite iepurele a fost de treaba si ne-a luat la alergat, sanatate curata.
Vulpea: Ba, da cum se face ca in fiecare dimineata cand iepurele ia Ecstasy va ia pe toti la alergat prin padure?

Edited by Stecheru, 07 June 2018 - 22:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate