Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Va recomand sa iesiti la alergat

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
227 replies to this topic

#217
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu cred ca am zis nimic de bodybuilding. Sau daca am zis (unde?) a fost tangential.

Nu de alta dar m-am abtinut mult sa vorbesc deapre alte antrenamente sau sporturi desi mi s-a ridicat mingea convenabil la fileu cu niste chestii pe care era evident ca nici la televizor nu le-a vazut.
Ca asta si dorea respectivul. Sa devieze discutia in orice alta directie poate ne-om impotmoli in cine stie ce detaliu nesemnificativ care nici macar n-avea legatura cu subiectul.

Legat de alergat, multi, foarte multi o fac prost. Se vede ca n-au alergat deloc cand erau mici. N-au niciun "nerv", nicio cadenta, nimic. Zici ca calca apa langa pool bar doar c-o calca pe asfalt sau pe beton.

Mai bine se duc la dansuri decat sa alerge daca tot nu-s in stare. Sigur le va fi mai de folos si au si sanse sa ramana intregi.

Edited by underb, 25 June 2021 - 19:33.


#218
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006

View Postaidept1, on 22 iunie 2021 - 00:13, said:

Pai aici vorbim de oameni fara probleme de sanatate. Bolnavii sa ceara întâi sfatul medicului. Cine are dubii să facă înot sau ciclism sau altele. Subiectul e despre alergare și în particular despre problema cu articulațiile. Care e o falsă problemă, după cum se vede în reportaj, ajută articulațiile mai mult decât mersul, mai uită.te o dată pe poze că scrie acolo într-o limbă pe care se presupune că o cunoaștem. Iar treaba cu genetica... câte cazuri la milion? Mai bine să stăm în cur pe canapea de frica geneticii. Unfollow this topic, Nene, du-te și scrie pe unde te pricepi.

Ai câteva fracturi de logica pe cm pătrat :)
Una e ca…in prima ta postare din topicul asta ai spus ca ești bolnav, iar acum nu mai ești.
A doua, ca nu înțelegi cum se fac acele “studii”, dar mai ales nu înțelegi ca aia care participa sunt sportivi antrenați.
Iar a treia și cea mai gravă, este ca gândești binar: dacă un individ nu aleargă, înseamnă invariabil ca sta cu curu’ pe canapea, ca și când alta mișcare nu mai exista :)

#219
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007

View Postrichelieu, on 27 iunie 2021 - 06:10, said:

Ai câteva fracturi de logica pe cm pătrat Posted Image
Una e ca…in prima ta postare din topicul asta ai spus ca ești bolnav, iar acum nu mai ești.
A doua, ca nu înțelegi cum se fac acele “studii”, dar mai ales nu înțelegi ca aia care participa sunt sportivi antrenați.
Iar a treia și cea mai gravă, este ca gândești binar: dacă un individ nu aleargă, înseamnă invariabil ca sta cu curu’ pe canapea, ca și când alta mișcare nu mai exista Posted Image
intamplator se face ca si eu am urmarit acea emisiune in urma cu cativa ani si as putea spune ca te hazardesti sa-l jignesti pe aidept1. sa nu mai zic ca cel care are fracturi de logica cu siguranta nu e aidept1.

nush cum ai ajuns tu la concluzia ca la studiu cei care participa sunt sportivi antrenați. nu ai vazut emisiunea, deci nu poti trage astfel de concluzii. eu am vazut-o si iti pot spune ca era studiata o persoana obisnuita, era studiat moderatorul emisiunii.

apoi, poate ne spui si noua cum se fac acele studii pt genunchi. ce lucruri ascunse se fac si cum se manipuleaza, ca banuiesc ca asta vrei sa sugerezi. Plus poate ne dezvalui si logica din teoria conspiratiei tale, ca deh, esti o persoana logica Posted Image

#220
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006
Înainte sa îți răspund, spune-mi doar dacă tu consideri ca o persoana diagnosticata cu gonartroza bilaterala, e ok sa alerge, ba chiar se poate vindeca prin alergare.

#221
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007
nu vad ce legatura are intrebarea ta cu faptul ca ai facut niste mentiuni nepotrivite (sa le zic), dar iti fac pe plac si-ti raspund: nu sunt dr sa ma pronunt pt astfel de  recomandari, cum nici tu nu esti. din ce tin minte, dr e cel care i-a recomandat sa continue sa alerge.

#222
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006
Nu, doctorul i-a recomand mersul.

Și nu te întrebam de recomandări, ci de o opinie personală.

#223
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007
mai insisti mult cu subiectul asta ? eu nu am comentat apropos de subiectul pe care tot mi-l bagi tu mie pe gat. am comentat vi-a-vis de ce ai scris in legatura cu FAPTUL ca tragi concluzii gresite asupra faptului ca alergatul are sau nu mai putin impact asupra genunchiului decat mersul. Mai mult vii si cu teoria conspiratiei ca studiile asupra impactului cu genunchiul de la mers/alergat, ar fi facute prost.

Edited by ClaudiuCC, 27 June 2021 - 15:24.


#224
aidept1

aidept1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 22.01.2018

View PostClaudiuCC, on 27 iunie 2021 - 15:21, said:

mai insisti mult cu subiectul asta ? eu nu am comentat apropos de subiectul pe care tot mi-l bagi tu mie pe gat. am comentat vi-a-vis de ce ai scris in legatura cu FAPTUL ca tragi concluzii gresite asupra faptului ca alergatul are sau nu mai putin impact asupra genunchiului decat mersul. Mai mult vii si cu teoria conspiratiei ca studiile asupra impactului cu genunchiul de la mers/alergat, ar fi facute prost.

richelieu asta e gica contra, el scrie doar ca sa tina topicul Up Posted Image Posted Image Posted Image Ma bucur ca a mai vazut cineva emisiunea cap-coada, respect Claudiu. Punctez din nou: am avut genunchi accidentat, alergarea (deci NU mersul) mi l-a rezolvat. Punct. Cine ma crede, bine, cine nu... Eu nu scriu aici sa fac reclama la vreun sport, nu alerg la sala, alerg pe unde apuc. Genunchiul nu ma mai doare, musculatura picioarelor s-a dezvoltat, plamanii tin la semimaraton etc...per ansamblu, din om care simtea durere in genunchi la mers si evita miscarea, am ajuns om sanatos cu pofta de viata si, cum spuneam, mult mai in forma decat tineri care au jumatate din varsta mea.

#225
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006

View PostClaudiuCC, on 27 iunie 2021 - 15:21, said:

mai insisti mult cu subiectul asta ? eu nu am comentat apropos de subiectul pe care tot mi-l bagi tu mie pe gat. am comentat vi-a-vis de ce ai scris in legatura cu FAPTUL ca tragi concluzii gresite asupra faptului ca alergatul are sau nu mai putin impact asupra genunchiului decat mersul. Mai mult vii si cu teoria conspiratiei ca studiile asupra impactului cu genunchiul de la mers/alergat, ar fi facute prost.

Well...acu ca ma gandesc mai bine, aveti dreptate voi.....
De-aia organismul uman e facut sa alerge...si invata alergarea inainte sa invete mersul, pentru ca evolutia asa l-a proiectat....sa alerge....

View Postaidept1, on 27 iunie 2021 - 18:36, said:

richelieu asta e gica contra, el scrie doar ca sa tina topicul Up
i don't give a f%^k despre topic...da' se pare ca ma intereseaza mai mult de genunchii tai decat te intereseaza pe tine :)

Ia uite-te putin la cele doua afirmatii ale tale:

Quote

Punctez din nou: am avut genunchi accidentat,

si

Quote

Alergatul mi-a rezolvat problemele de la amandoi genunchii, probleme pe care medicii le-au pus pe seama bătrâneții, greutății corporale (sunt supraponderal, dar nu obez) probleme care nu s-au rezolvat cu infiltratii etc. Dar dezvoltarea musculaturii a ajutat să nu se mai frece os pe os

Deci cum e pana la urma? Ai fost accidentat la UN picior, sau ai (avut) probleme la AMBELE?
Ai facut infiltratii, sau nu?
Ti se frecau articulatiile os pe os?

Pentru ca e o mare diferenta intre cele afirmate.....

#226
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007
ce legatura are evolutia dezvoltarii picioarelor? un lucru important:  copil fiind (de un an) nu poti sa alergi daca nu ai echilibru. asadar avem alti factori care influenteaza mersul si pt care suntem nevoiti sa apelam la mers in prima faza.plus alti factori nenumarati intrinseci. vorbesti de un cu totul alt subiect si nu realizezi acest lucru.

faptul ca in ambele tipuri de miscare folosim si articulatiile genunchiului nu inseamna genunchiul a evoluat pt a fi folosit in alergat, datorita faptului ca stapanim mersul.

daca tu crezi ca e mai putin stresant pt genunchi at cand omul merge, nu te opreste nimeni sa practici acest sport. e teoria ta, nu te poate minti nimeni ca nu-i o teorie buna/rea la fel cum se intampla cu studiile. asa ca succes...

noi ceilalti preferam insa sa ne bazam pe studii care au calculatoare cu ajutorul carora se trag concluziile in studiile facute, si nu suntem paranoici atunci cand nu e cazul sa fim

Edited by ClaudiuCC, 29 June 2021 - 02:22.


#227
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007
Completare:
faptul ca in ambele tipuri de miscare folosim si articulatiile genunchiului nu inseamna genunchiul a evoluat pt a fi folosit in alergat, datorita faptului ca stapanim mersul, ci pt ca am ajuns sa stapanim mersul, echilibrul, am dezvoltat muschii de sustinere...etc ,

Nivelul de Solicitarea al genunhiului in timpul alergatului nu are stransa legatura cu faptul ca in timpul mersului genunchiul a fost sau nu mai putin afectat in perioada de crestere. asta este un factor dar nu e singurul factor.

iar in momentul in care ne punem sa alergam, nu inseamna ca solicitam mai puternic genunchii decat in timpul mersului , doar din simplu fapt ca stim ca alergatul e mai greu de realizat decat mersul.

am incercat sa acopar cum am putut la ora asta, ca-s obosit, toate unghiurile la care te-ai fi putut gandi cand ai scris acel mesaj lamentabil. sper sa fi reusit

parerea mea... e ca nu ai aprofundat tema, si ai aruncat niste cuvinte acolo cu o logica slaba. poate ai vrut sa arati ceva, sau sa minimalizezi pe cineva. nu tio-a iesit.

Edited by ClaudiuCC, 29 June 2021 - 02:39.


#228
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006
Mersul este mișcarea naturală a omului.
Este logic ca orice alt tip de mișcare este mai stresanta pentru organism…..
Așa ca te-ai chinuit mult și prost :)


Quote

faptul ca in ambele tipuri de miscare folosim si articulatiile genunchiului nu inseamna genunchiul a evoluat pt a fi folosit in alergat, datorita faptului ca stapanim mersul.

Dar uite ca ti-ai răspuns singur……



Și cu asta închei aici…. Dacă tu și cealaltă personalitate a ta vreți sa va omorâți genunchii, nu-i bai….exista proteze :) E fix treaba voastră, parca e și păcat sa murim sănătoși 😂.
Da’ mai vorbiți cu un medic ceva…

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate