Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
24h2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K

Probleme sistem audio mașina
 Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 

Bula imobiliara 2017-2018 si prabusirea violenta a preturilor apartamentelor

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
493 replies to this topic

#307
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,494
  • Înscris: 04.09.2008

View PostFC72, on 22 iunie 2018 - 08:54, said:

http://www.economica...ine_136928.html
Doar anul trecut cererea trecea de 100k apartamente in Bucuresti, indiferent de definitia cereri, cert este nu oricine isi permite sa cumpere si isi varsa frustrarea cum ca preturile sunt exagerate.
Daca prin absurd va aparea o ieftinire minora procentuala de o cifra, automat vor apare cumparatori capabili, care dealtfel nu se calificau si automat orice cadere va fi umpluta de cumparatori.
Defapt asta se intampla si acum pretul este ajustat automat si continuu, nu este impus de nimeni, este pretul real.

Saptamana trecuta aflam ca intr-un complex rezidential din zona Lujerului, unul din blocuri a fost vandut in proportie de 40% catre clienti cu banii jos.
La complexele rezidentiale noi/in constructie cu preturi 60-80k pe 2 camere din zone "decente", nu am auzit sa se poata negocia pretul indiferent de avans (exceptie daca abia s-a pus in vanzare/stadiu groapa). Cine negociaza face o combinatie cu boxa/loc de parcare sau e la limita pragului de 5%.

Probabil o sa urmeze o corectie candva, dar acum nu vad semne.

Edited by greywolfact, 22 June 2018 - 13:17.


#308
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 17.05.2010

View PostMembruAnonim, on 22 iunie 2018 - 10:04, said:

Cu cat vrea sa vanda si ce? Si eu sunt interesat
Eşti interesat de două camere, 51 mp cu 130,000 euro? Bloc de 10 ani în zona Moşilor. Apartamentul mobilat vine cu un balcon de 20 mp şi un loc de parcare subteran de 25 mp.

View PostFC72, on 22 iunie 2018 - 10:07, said:

Nu il vinde repede pentru nu l-a incadrat corect, se va vinde si asa daca nu se grabeste, exista intotdeauna un client pentru orice.
Am auzit teoria asta, dar mi se pare că funcţionează foarte rar, mai degrabă cred că foarte mulţi oameni sunt blocaţi mental pe nişte preţuri, uneori piaţa ajunge la nivelul din mintea lor, alteori nu.

Edited by yndy, 25 June 2018 - 22:36.


#309
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015

View Postyndy, on 25 iunie 2018 - 22:35, said:


Eşti interesat de două camere, 51 mp cu 130,000 euro? Bloc de 10 ani Ă®n zona Moşilor. Apartamentul mobilat vine cu un balcon de 20 mp şi un loc de parcare subteran de 25 mp.

Nu. Pe popa nan s-au dat blocuri noi cu 85-90k cu ce zici tu acolo. E aberant...

Daca se da asta iese mai bine ca in 2008 :)

#310
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,585
  • Înscris: 09.09.2017
Blocul ala interbelic ca vai de capul lui? Pe care au mai trantit 2 etaje, au dat o spoiala si gata consolidarea? Ala care pare bloc nou?? Dar de fapt e subrezit ca vai de el?

#311
baser

baser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 27.03.2018
Tinand seama ca BNR de la 1 iulie limiteaza la maxim 25% gradul maxim de indatorare, este clar ca s-a terminat cu bula imobiliara,
si preturile o iau la vale in jos rau de tot, pentru ca oamenii nu vor mai putea lua decat credite mult mai mici de la 1 iulie 2018

#312
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015
Unde scrie asta cu 25%?

#313
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015
in ziarul Bursa e ceva "pe surse". Dar din ce inteleg eu 25% e pentru creditele de consum, pentru imobiliare va fi 40-50%

Edited by MembruAnonim, 26 June 2018 - 13:44.


#314
baser

baser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 27.03.2018

View PostMembruAnonim, on 26 iunie 2018 - 13:25, said:

Unde scrie asta cu 25%?

In toate ziarele, incepand cu Adevarul, Gandul, Evenimentul Zilei, Ziarul Financiar, Jurnalul National... chiar toate

#315
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
atunci, nu ne ramane decat sa asteptam vreo 3-6 luni de zile si sa vedem cum preturile o iau la vale. se arunca cineva sa chibiteze? 20%? 25%? 40%? cat o sa fie scaderea?

eu as spune ca o sa fie o scadere negativa, adica in 6 luni preturile vor fi cu 5% mai mari.

#316
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,989
  • Înscris: 06.01.2006

View Postargentum, on 26 iunie 2018 - 18:53, said:

eu as spune ca o sa fie o scadere negativa, adica in 6 luni preturile vor fi cu 5% mai mari.
Asa zic si eu. Preturile cresc constant si nu se vede nimic la orizont care sa opreasca cresterea preturilor.

#317
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015
Poate e doar rezistenta la schimbare din voi :P

#318
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Nu ne ramane decat sa lasam scaunul pe spate si sa asteptam.

Acum, nu stiu cati realizeaza ca o prabusire a pietii imobiliare in ro ar fi un dezastru pt toata lumea.
Preturile sunt mari. Ok. Desi aici cred ca suntem de acord ca de fapt puterea de cumparare e scazuta, nu atat preturile.
Oricum, asta are mai putina importanta pentru persoana ce isi doreste o casa si vede ca ii este inaccesibila.
Si atunci, ce'i ramane? Decat sa chibiteze, sa vada capra vecinului moarta etc sau pur si simplu sa doreasca piata jos doar ca sa ajunga imobilul respectiv accesibil si sa'l poata cumpara.
Ce nu realizeaza, e ca atunci cand se duce de rapa piata, cand oameni ce fac oaresce bani in prezent incep sa'si piardajoburile si casele (ca asa se duce piata, nu scad doar preturile), toata economia e in galeata. Si cel ce nu are I se va lua si ceea ce are acum, putinul ala si visul de a avea o casa se va indeparta si mai mult.

#319
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,443
  • Înscris: 13.01.2011
Am lasat canapeaua pe spate :lol:

#320
KTM_EXC

KTM_EXC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.11.2009
Eu m-am si culcat.

#321
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

View Postargentum, on 26 iunie 2018 - 20:26, said:

Nu știu la alții cum a fost, dar înainte de 2008 nici nu îndrăzneam să visez la un apartament. În 2013 am luat unul de 4 camere cu 64000. Deci a meritat așteptarea. Acum aștept, poate data viitoare prind vro casă/penthouse fain. De luat clar nu mai iau nimic până nu scad prețurile. Deja mi se par umflate.
Exemplu concret: în vârf de bulă, apartament 2 camere - 82000 euro = 276000 de lei. Acum 2 camere - 65000 euro = 303000 de lei. Prețurile au întrecut deja nivelul din 2008, doar sunt mascate de prostul obicei al românilor de a calcula în euro.

#322
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Cine stie, daca astepti suficient, poate cumperi si pelisorul.

Am vazut asta la multi. Voi credeti ca exista un model, un pattern ce il puteti ghici si in functie de asta sa va prognozati miscarile. Eu zic ca gresiti.
Sunt evenimente impredictibile, imposibil de profetit gradul de predictibilitate.
Sunt fonduri financiare cu armate de experti, oameni cu fonduri ce pot influenta bursa prin miscarilor de capital, sunt atatea interese si oameni capabili (chiar daca ala de mananca seminte pe o banca in cismigiu ii crede prosti) si tot nu pot face predictii corecte.
Cunosc oameni in alte parti ce asteapta de 10+ ani sa se sparga bula. A fost si recesiune si bula tot nu s'a spart. In Romania nu e vorba de bula. sunt preturi percepute a fi mari si e doar perioada de adaptare a romanului cu noua situatie. Esti in ue. Sunt preturi de ue. Usor usor ajung si salarile la nivel de ue. Nu vezi ca se inghesuie din ce in ce mai putini sa plece?

Daca va fi iarasi un crash, va fi independent de fenomenele din Romania. Va repet, urmariti pietele internationale. De acolo va pleca.
deocamdata e stabil si nu sunt semne ca s'ar prabusi

Cat despre calcul ala 2008 vs prezent, leu vs euro... scuza'ma dar scapi din vedere niste chestii esentiale

#323
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Nu zic că sunt vrun prezicător. Dar momentan randamentele de închiriere nu justifică investiții în imobiliare. Mai pe românește mai bine ții banii în bancă și n-ai nici bătaie de cap. Plus nu mă grăbesc, am unde sta, banii nu cer de mâncare. Iar dacă și când mai vine vrun crash, voi fi pregătit. Dat fiind că măcar cam la 15-20 de ani (în general era cam 10-15 ani regula, dar să zicem că sunt mai pesimist) se întâmpă unul, dacă în următorii 10-15 ani vine vrunul, m-am scos.

#324
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Cei ce investesc in imobiliare nu se gandesc la randamentele chiriei. Profitul vine din aprecierea imobilului.
Si pe termen lung, de regula s'au cam apreciat mai pe oriunde

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate