Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Roaming digi

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
250 replies to this topic

#91
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010
ESTE ieftin, nu mi se pare!
Compară cu Orange sau Vodafone! ;)
Dacă ~5lei gigabitul ți se pare mult, ce cauți în roaming? Iei și conserve cu tine? Și bere la pet de acasă? :lol:

Edited by rMembruAnonimescu, 14 July 2022 - 21:07.


#92
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Depinde cati GB consumi, poate sa nu mai fie deloc ieftin daca ai consum de zeci sau sute de GB, daca calatoresti low cost ajungi sa te coste mai mult roamingul decat excursia.

#93
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010
Gratis nu există! Aproape gratis, da! La Digi!

~250 de lei pentru 50 GB, în roaming, este aproape gratis! :)

#94
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 09.10.2009

View PostLunaCrystal, on 14 iulie 2022 - 21:10, said:

Depinde cati GB consumi, poate sa nu mai fie deloc ieftin daca ai consum de zeci sau sute de GB, daca calatoresti low cost ajungi sa te coste mai mult roamingul decat excursia.
De curiozitate, cam câți GB de 5 lei sa consumi ca sa coste mai mult decât excursia ?

Ori mergi cu bicicleta până în GR, BG etc cu pateul in rucsac și stai la cort, deci atunci chiar nu costa nimic excursia.

Ori mergi in excursie și stai non stop cu ochii în telefon și excluzi orice activități, caz în care nu se mai justifică excursia in alte tari.

Altfel nu vad cum sa coste mai mult excursia, chiar și ultra low cost, decât roamingul.

Edited by gestt, 14 July 2022 - 22:08.


#95
AI1

AI1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.10.2018
Da, și în Grecia benzina e 2.68 euro, prin comparație clar la noi e mai ieftină. Și internet-ul ...and so on.

Buna logica.

Când călătorești o singura data pe an 50 de lei pe 10 GB pare puțin.

Oricum buna logica asta "e sărac cine zice că e anormal că s-au triplat costul" de roaming la Digi pe EU.

Daca până acum Digi a putut să vândă GB de 10 ori mai ieftin decât limita maxima stabilită de de EU, in profit mă gândesc că doar nu au făcut caritate, e normal sa atrag atenția când creste costul de 3x.

Sa poate am putea să speculam că până acum a vândut în pierdere doar că să atragă clienții, și acum .....pune cătușele.

Oricum ar fi, sa justifici o scumpire de 300% a tarifului de roaming, prin faptul că la ceilalți e mai scump și să lovești in cel care atrage atenția asupra acestui fapt, sugerând sa nu mai călătorească daca e prea scump, e o strategie care apără cu cinste aceasta scumpire a tarifor.

Un comunicat de presa ar fi fost poate util de la DiGI pe aceasta temă.

#96
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010
Roam like home ESTE pentru concedii! Capisci? ;)
Înainte aveau derogare, acum nu! Toată polologhia ta nu are nicio logică  (că tot ai o obsesie cu asta)! :lol:

#97
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006

View Postgestt, on 14 iulie 2022 - 22:06, said:

De curiozitate, cam câți GB de 5 lei sa consumi ca sa coste mai mult decât excursia ?

Ori mergi cu bicicleta până în GR, BG etc cu pateul in rucsac și stai la cort, deci atunci chiar nu costa nimic excursia.

Ori mergi in excursie și stai non stop cu ochii în telefon și excluzi orice activități, caz în care nu se mai justifică excursia in alte tari.

Altfel nu vad cum sa coste mai mult excursia, chiar și ultra low cost, decât roamingul.
Pai peste 50-60 de GB e destul, desi nu e greu deloc sa ajungi si la 100 GB. Prima mea excursie in strainatate singur si independent m-a costat cam 250 de lei, am fost la Budapesta -mai multe detalii doar in privat sau pe aria traveling ca aici e off-topic. Nu e nevoie de stat non-stop cu ochii in telefon, sunt destule aplicatii ce fac trafic non-stop, etc.

Edited by LunaCrystal, 14 July 2022 - 23:01.


#98
AI1

AI1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.10.2018

View Postr_ionescu, on 14 iulie 2022 - 22:41, said:

Roam like home ESTE pentru concedii! Capisci? ;)
Înainte aveau derogare, acum nu! Toată polologhia ta nu are nicio logică  (că tot ai o obsesie cu asta)! :lol:

Asta ziceam că fac multe concedii și dese 😜

Acum ceva timp plăteam 50 de euro abonamentul cel mai scump la Vodafone cu roaming de date inclus everywhere. Când mergeam in tari exotice aveam access 3G, cu viteza limitată în rețeaua locală vs o cartela locală care avea 4G in aceeași rețea. In EU, in unele tari făceam trafic 3-4GB apoi începea să mă tot deconecteze la fiecare 500mb într-un timp destul de scurt. Probleme pe Voip. Într-un cuvânt scump și cam prost.

De atunci am ales o varianta mai eficienta. Cartela in Roaming (mai ales in tari din afara EU). Întradevăr cu ceva bătaie de cap.

Trebuie sa recunosc că aveam o impresie greșită despre DiGI dar am trecută un număr la ei și am fost impresionat. Semnal bun in roaming, fără întreruperi sau limite. Tarife super bune la date in EU și în alte țări.

Acesta era și scopul cartelei in roaming, sa faci trafic liniștit. Întro ieșire de câteva zile 2 persoane fac ceva trafic.

Așa cum informeaza pe pagina de media despre faptul că sunt lideri, contribuie, donează, vouchere sau promoții, frumos era să ne spună tot acolo o informație de genul:

"S-au terminat cu derogarea, de mâine mărim tarifele de date in roaming EU de 3 ori!"

In plus oricum nu este rezonabil ce spui cu derogarea. Derogarea se referea la Roam like home / date incluse.

Până acum sa zicem că aveau derogare și își permiteau să vândă traficul de date in roaming EU cu 0,3 euro / GB. Și făceau și ceva profit cred.

Acum dau FUP la fiecare abonament cu trafic inclus pentru date in EU pentru că înțeleg că nu mai au derogare.

Sa zicem 1,3 GB inclus * 0,3 euro/ GB = 0.39 euro cost pentru datele acum incluse

In rest sa zicem că mai cheltui 10GB * 0,8 euro /GB.

Total încasări 8,39 euro

Inainte, când înțeleg că nu era derogare, își permiteau să vândă același trafic de 11,3GB

11,3GB * 0,3 euro / GB = 3.39 euro total încasari. A fost ani de zile asa, bănuiesc că nu subvenționau doar că să atragă clienți și apoi să ne mărească prețul, și făceau și profit.

Costul este același pentru DiGI la traficul de date și îl achita doar când noi facem trafic într-o rețea externa.

Cu alte cuvinte au inclus pentru toți ceva gratuit in abonament dar au mărit tarifele la depasiri de date incluse cu 300%!

Oricum, daca datele costa mai puțin decât la ceilalți, și dacă oricum sunt costul e mic și așa cu noile tarife mărite cu 300%, să înțeleg că trebuie să ne bucurăm?


#99
AI1

AI1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.10.2018
Eu a introdus Roam like home pentru a proteja consumatorul de monopolurile nesătule.

Era clar că trarifele de interconectare erau mici. S-au văzut că nici un furnizor nu a dat faliment din cauza asta ci doar au comentat.

Mai mult au avut tarife mult mai mici decât maximele impuse de EU.

DiGI a avut o policia corecta si a zis că va tarifa corespunzător - cost plus marja corecta. Și nu doar in EU ci și în afara.

Acum deja avem tarife mai mari in EU decât în Israel.....

Și asta este de discutat.

De ce au făcut asta acum?

Le-o fi greu?

Au zis că românii oricum merg și EU mai mult și să facem aici profit mai mare...cam așa ca și monopolurile alea mari nehalite pe care mai ieri le criticau și spuneau că ei o să fie...... rezonabili?

#100
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010
And the point is?
De vreme ce nu mai au derogare, nu se mai poate aplica nimic din ceea ce se putea înainte! E logic! ;)

#101
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
E amuzant cum se gasesc atatea pretentii la un aboament de 2-3-5Euro, mai ales atunci cand dai 2-3k pe un concediu unde de suma abonamentuli nu iei nici macar bere la o terasa in centru :). S-o fi marit tariful cu X%, dar in continuare nu-i ceva exorbitant asa cum era inainte de regulamentele cu RLAH atunci cand daca uitai sa opresti datele primeai instant mesaj c-ai ajuns la 50Euro cost suplimentar si ti-au facut o favoare ca te-au blocat a.i. sa consumi mai mult.

#102
AI1

AI1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.10.2018

View PostNikoroB, on 15 iulie 2022 - 08:47, said:

E amuzant cum se gasesc atatea pretentii la un aboament de 2-3-5Euro, mai ales atunci cand dai 2-3k pe un concediu unde de suma abonamentuli nu iei nici macar bere la o terasa in centru Posted Image. S-o fi marit tariful cu X%, dar in continuare nu-i ceva exorbitant asa cum era inainte de regulamentele cu RLAH atunci cand daca uitai sa opresti datele primeai instant mesaj c-ai ajuns la 50Euro cost suplimentar si ti-au facut o favoare ca te-au blocat a.i. sa consumi mai mult.

Da, si mai amuzant este ca justificam aceasta crestere de tarife prin faptul ca impactul aceste scumpiri este mic raportat la costul unui concediu.

Da, foarte buna justificare.

Inainte era mai scump, acum ca s-a triplat costul, tot e mai mic decat era inainte :)))))

Sa ne bucuram ca nu e ca inainte si sa uitam ca pana acum a fost de 3 ori mai ieftin.

In curand o sa acceptam sa avem roaming fara sa ne intereseze cat costa asa, ca la ceilalti e mai scump oricum, ca x sau ca justificarea y.

Oricum ar fi as prefera sa beau eu o bere buna de diferenta de cost (una de 5 euro conform calculului de mai sus) , mai degraba decat sa ii dau la Digi ca doar oricum la ceilalti e mai scump, ca pana acum era mai scump, ca oricum e ieftin....sau ca 1000 de alte justificari.

Eu stiu ca pana acum aveam un cost si acum e unul triplu. Nu conteaza suma neaparat, desi o bere buna nu strica pe caldura asta, ci mai mult principiul.

Da, pana acum Digi spunea ca are tarife corecte, ca ceilati de jecmanesc de bani si ca ei au tarife + marja corecte, ca doar oricum tarifele de interconectare sunt foarte ieftine. Aka - uite hotii de Vodafone si Orange, etc (nu ca nu erau hoti) -> uite ce bine e la noi ce corecti suntem noi.

Acum bine era sa fi facut un anunt pe tema asta.

Poate ar fi o idee buna sa ii criticam cand trebuie mai degraba decat sa le gasim justificari.

#103
K-Bobby

K-Bobby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 28.02.2010
Daca Digi ti se pare scump in roaming atunci cumpărăti cartela de acolo de unde ești si nu te mai plange pe aici. Roaming-ul a fost conceput pentru vacante. Digi îți oferă 2Gb gratis la prețul de 2 euro în roaming. Daca iti convine bine, daca nu, schimba operatorul si găsește altlul mai ieftin.

Edited by K-Bobby, 15 July 2022 - 10:01.


#104
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
oferta cu trafic inclus in abonament a fost doar in mai si iunie, pana au primit iar ok-ul pentru a tarifa tot ce consumi

#105
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

View PostAI1, on 15 iulie 2022 - 09:37, said:

Inainte era mai scump, acum ca s-a triplat costul, tot e mai mic decat era inainte
Exact asta e. Practic nu mai mic, ci semnificativ mai mic!

#106
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
Oferta cu trafic inclusi ( GB - min ) este valabila doar pe o perioada limitata ? Gen Mai - Iunie ?

#107
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,672
  • Înscris: 21.03.2005

View Postkopilu_198, on 15 iulie 2022 - 10:06, said:

oferta cu trafic inclus in abonament a fost doar in mai si iunie, pana au primit iar ok-ul pentru a tarifa tot ce consumi

Am primit ieri mesaj in Germania cu trafic inclus si minute gratuite in FUP

View Postsarbulb, on 15 iulie 2022 - 11:29, said:

Oferta cu trafic inclusi ( GB - min ) este valabila doar pe o perioada limitata ? Gen Mai - Iunie ?

Vezi mai sus

View PostAI1, on 15 iulie 2022 - 09:37, said:



Da, si mai amuzant este ca justificam aceasta crestere de tarife prin faptul ca impactul aceste scumpiri este mic raportat la costul unui concediu.


Poate ar fi o idee buna sa ii criticam cand trebuie mai degraba decat sa le gasim justificari.

Nu vedeti ca este un user creat DOAR SA SCRIE DESPRE MULTIPLICAREA DE 3 ori?

E un fake.

Ori e la orange, ori la vodafone.

Scrie la misto cu greseli, sa nu para ca scrie de pe laptop.

Dar se da singur de gol.

Cred ca e saracul de invatator de pe langa Arges care posteaza mereu teste de viteza din acelasi loc...

#108
AI1

AI1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.10.2018

View PostMELODY, on 16 iulie 2022 - 02:46, said:



Am primit ieri mesaj in Germania cu trafic inclus si minute gratuite in FUP



Vezi mai sus



Nu vedeti ca este un user creat DOAR SA SCRIE DESPRE MULTIPLICAREA DE 3 ori?

E un fake.

Ori e la orange, ori la vodafone.

Scrie la misto cu greseli, sa nu para ca scrie de pe laptop.

Dar se da singur de gol.

Cred ca e saracul de invatator de pe langa Arges care posteaza mereu teste de viteza din acelasi loc...

Da, scriu de pe telefon și din păcate nu pot sa editez postările, iar interfață de la forumul asta este din anii 90

Am contul de mai multi ani si acum am avut ceva de spus.

Nu cred, sau macar sper, că cei de la Orange sau Vodafone ar putea să pună pe cineva să denigreze pe cei de la Digi. Din fericire resursele îmi permit să fiu puțin în  afara sitemului, in loc sa fiu platit de cineva pentru a face sau spune ceva. Sau și mai rău să fiu îndoctrinat că vreo companie, una te ateste, e mai buna ca alta, sau cea mai buna.

Pot sa vad lucrurile it of the box și le spun cum le cred

Eu in schimb am criticat Digi pe buna dreptate. Nu am văzut pe nimeni să vorbească despre a asta.

Da, am tot repetat pentru că se pare că aici in loc să discutăm constructiv, imediat dar 3 useri să spună că ești sarac.

Alo. Poate nu ați înțeles că era vorba despre faptul că au mărit tarifele, fara să anunțe, de 3 ori. Pare așa mai degrabă că mulți de pe aici lucrează la Digi.

Nu înțeleg cum se pot găsi justificări prin faptul ca la alții e mai scump sau că și acum cuiva ii pare ieftin.

E ca și cum aș zice că e ieftina faina daca se scumpește de 3 ori, sau uleiul sau poate pâinea, că poate nu consum.

Sau cum cineva care are multe resurse să spună că energia este inca ieftina. Și poate că din punctul lui de vedere așa și este, că la resursele lui, și raportat la condiții din piata poate așa și este.

Oricum ar fi e anormal sa denigrezi și să discriminezi pe cineva daca veniturile lui sunt mai mici ca ale tale.

Și chiar daca am ocazia să călătoresc mult mai mult decât media asta nu înseamnă că nu sunt atent cu bugetele.

Cred că toată lumea este de acord că banii stau in buzunar mai bine la noi, la consumatori mai degrabă decât la Digi, Orange, Vodafone, sau orice alt comerciant, pentru aceleași servicii.

Sa ridice mana cine vrea să achite mai mult că oricum i se pare puțin si deschid repede o firma sa intermedieze ce servicii vi se par ieftine oricum.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate