Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Problema cu adaptor usb-serial

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ady_diaconescu

ady_diaconescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.02.2006
Problema este ca eu la laptopul meu nu am port serial. Si imi trebuie sa programez pic-uri. Mai exact 16f84.
Am programator jdm si merge. L-am testat cand aveam desktop-ul si care avea binenteles port serial. Am luat un adaptor din usb in serial. Dar acum nu mai merge programarea. Am incercat o multime de soft-uri. Ex: IC-prog, pip02(ala de dos), etc
Ce as putea face? In afara de a cumpara o unitate de p2 sau p1 la ieftineala, caci am una dar este imprumutata si nu mai vreau sa mai iau un alt harb.
Astept raspuns.

#2
saptesapte

saptesapte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 19.08.2005

View Postady_diaconescu, on Feb 24 2006, 11:15, said:

Problema este ca eu la laptopul meu nu am port serial. Si imi trebuie sa programez pic-uri. Mai exact 16f84.
Am programator jdm si merge. L-am testat cand aveam desktop-ul si care avea binenteles port serial. Am luat un adaptor din usb in serial. Dar acum nu mai merge programarea. Am incercat o multime de soft-uri. Ex: IC-prog, pip02(ala de dos), etc
Ce as putea face? In afara de a cumpara o unitate de p2 sau p1 la ieftineala, caci am una dar este imprumutata si nu mai vreau sa mai iau un alt harb.
Astept raspuns.
sunt porturi seriale adevarate pe PCMCI ....

77

#3
cristianp

cristianp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 16.03.2005

View Postady_diaconescu, on Feb 24 2006, 11:15, said:

Problema este ca eu la laptopul meu nu am port serial. Si imi trebuie sa programez pic-uri. Mai exact 16f84.
Am programator jdm si merge. L-am testat cand aveam desktop-ul si care avea binenteles port serial. Am luat un adaptor din usb in serial. Dar acum nu mai merge programarea. Am incercat o multime de soft-uri. Ex: IC-prog, pip02(ala de dos), etc
Ce as putea face? In afara de a cumpara o unitate de p2 sau p1 la ieftineala, caci am una dar este imprumutata si nu mai vreau sa mai iau un alt harb.
Astept raspuns.
Vezi la "http://www.hamradioi...uits/feng.php":

"Before you build this "PIC programmer", I recommend checking to see if there is enough output voltage at the serial port your personal computer. If TxD, DTR, and RTS do not have more than +7.5V(or -7.5V), this programmer will not work well, especially, with the latest laptop computers that using low power RS232 interface ICs"

#4
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005
eu zic ca e mai simplu sa iti faci un programator care sa mearga direct pe usb , fara nici un adaptor serial .
uite o schema buna pentru  16f84

Attached Files



#5
ady_diaconescu

ady_diaconescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.02.2006
Multumesc de raspunsuri. Am cautat port serial pe pcmcia am gasit ceva http://www.mikroatla...rdBusSerial.htm
, dar fara pret si banuiesc ca este foarte scump comparativ cu niste preturi pe care le-am vazut pe niste site-uri din afara.
O sa incerc sa fac programatorul pe usb. Sper sa gasesc toate piesele.

#6
cristianp

cristianp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 16.03.2005

View Postady_diaconescu, on Feb 24 2006, 15:04, said:

Multumesc de raspunsuri. Am cautat port serial pe pcmcia am gasit ceva http://www.mikroatla...rdBusSerial.htm
, dar fara pret si banuiesc ca este foarte scump comparativ cu niste preturi pe care le-am vazut pe niste site-uri din afara.
O sa incerc sa fac programatorul pe usb. Sper sa gasesc toate piesele.
FT232 il gasesti la Comet

#7
razvan_andrei

razvan_andrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.02.2007
sergiu tata, intrebare tare si codu de programat in ftdi ca sa ti-l vada softul lor unde ? ca io nu l-am gasit pe site ...sunt doua variante ori ma insel eu ..ori e normal sa nu-l dea pe site ...ca atunci ce motiv ar mai avea ei sa faca kituri preprogramate nu ?

in alta ordine de idei eu am facut programatorul de pe ham india si merge prin adaptorul usb la serial ATEN U232 ceva de genul asta are codul, bine ii ia 5 minute sa citeasca un pic 16f628 dar cred ca e doar o treaba de setari ..tre sa mai ma joc cu el cand am timp si va tin la curent. Adaptorul ATEN are cipset pl2302 de la prolific ...cred ca sunt sanse mari sa mearga si alte adaptoare care au acest cipset, daca nu ma insel in .inf-ul driverului adaptorului tre sa faca referire la cipsetul folosit, trebuie sa verific si asta zilele astea, apoi o sa revin cu un post

Edited by razvan_andrei, 20 March 2007 - 14:58.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate