Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce limbaj/ suita recomandati pt a scrie aplicatii pt linux ?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
sal

voi, cei care scrieti aplicatii pt Linux (ramura ubuntu), ce folositi ?

ce pachete soft/ IDE-uri/ limbaje de programare? si de ce?

voiam sa ma apuc sa scriu un reader PDF pentru Linux Mint 18 si desigur, ulterior, si pentru ramura *.rpm  (CentOS, Mageia, Fedora).

va multumesc

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007
pdf reader pentru linux Posted Image Posted Image Posted Image de Posted Image ce Posted Image ?

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu exista nici o "ramura"! Sistemul de operare e acelasi. Ca include default un pachet sau altul, o bibioteca sau alta, irelevant. Le poti include tu in softul tau.
La mine la bostanarie se foloseste C/C++, Java, PHP si mai recent C#. Fiecare cu specificul sau de aplicatii.

#4
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postlaffin, on 30 martie 2018 - 08:34, said:

pdf reader pentru linux Posted Image Posted Image Posted Image de Posted Image ce Posted Image ?

View Postpinguinul666, on 30 martie 2018 - 07:46, said:

sal

voi, cei care scrieti aplicatii pt Linux (ramura ubuntu), ce folositi ?

ce pachete soft/ IDE-uri/ limbaje de programare? si de ce?

voiam sa ma apuc sa scriu un reader PDF pentru Linux Mint 18 si desigur, ulterior, si pentru ramura *.rpm  (CentOS, Mageia, Fedora).

va multumesc
pentru IDE încearcă Eclipse.

#5
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Va multumesc !

Ce parere aveti de Python si Flask ?

Uite, am gasit acest LINK

Motivatia mea:  exista pe windows, un soft numit PDF Xchange de la Tracker Software.

Softul in sine e super - multe posibilitati de customizare, randare super etc.Mi se pare superior cu mult, readerelor clasice din Linux.

si ca si exercitiu, vreau sa scriu un reader pdf.

View Postneagu_laurentiu, on 30 martie 2018 - 08:42, said:

Nu exista nici o "ramura"! Sistemul de operare e acelasi. Ca include default un pachet sau altul, o bibioteca sau alta, irelevant. Le poti include tu in softul tau.
La mine la bostanarie se foloseste C/C++, Java, PHP si mai recent C#. Fiecare cu specificul sau de aplicatii.

deci practic, eu pot scrie aplicatia mea, si sa includ in pachetul sau, bibliotecile si pt ramura Linux Mint 18/ ubunu dar si pt rpm.

super!

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai  pentru ce vrei tu baga C nu python. Baga python daca vrei sa automatizezi ceva. Pentru chestii complexe C rulez sau frasu' mai tanar C++.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postpinguinul666, on 30 martie 2018 - 12:03, said:

Ce parere aveti de Python si Flask ?
Bune si ele ca doar tot aplicatii faci. Insa daca te uiti la aplicatiile similare ai sa vezi altceva.

#8
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postpinguinul666, on 30 martie 2018 - 12:03, said:

Motivatia mea:  exista pe windows, un soft numit PDF Xchange de la Tracker Software.

Softul in sine e super - multe posibilitati de customizare, randare super etc.Mi se pare superior cu mult, readerelor clasice din Linux.
Nu am inteles. Ce probleme incerci sa rezolvi, punctual?

Limbajul se decide in functie de cerintele proiectului.

#9
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View PostOriginalCopy, on 30 martie 2018 - 13:18, said:

Nu am inteles. Ce probleme incerci sa rezolvi, punctual?

Limbajul se decide in functie de cerintele proiectului.

Am zis la inceput, poate nu ai vaut - un reader PDF cu diverse functionalitati: i.e. Accesibility (culori/ contrast), customizare UI (elemente, culoare UI etc), file/export/options

#10
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View Postpinguinul666, on 30 martie 2018 - 07:46, said:

sal
voi, cei care scrieti aplicatii pt Linux (ramura ubuntu), ce folositi ?
ce pachete soft/ IDE-uri/ limbaje de programare? si de ce?
Inteli J Idea

#11
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
si PS:  desi oficial nu sunt recunoscute, faptic, exista 2 ramuri diferite de OSuri, pt ca un app *.deb nu va rula nativ pe CentOS 7 de pilda, si nici vice versa!

Exista softuri precum Alien, ce permite acest lucru, dar faptul ca sunt necesare softuri terte, demonstreaza ce am zis mai sus.
Exista diferente intre OSurile .deb si cele .rpm.

#12
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View Postpinguinul666, on 30 martie 2018 - 14:46, said:


Am zis la inceput, poate nu ai vaut - un reader PDF cu diverse functionalitati: i.e. Accesibility (culori/ contrast), customizare UI (elemente, culoare UI etc), file/export/options
cu scopul de a...?

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postpinguinul666, on 30 martie 2018 - 14:50, said:

Exista diferente intre OSurile .deb si cele .rpm.
Exista la nivel de pachete/biblioteci incluse. Doar nu degeaba sunt atatea distribututii. Dar nu exista la nivelul la care pui tu problema. E acelasi kernel, aceleasi API-uri etc. Ca difera si aici o versiune de alta, desigur. Dar tu zici asa: sofer pe Dacia dar nu pot merge cu Dacia Papuc! Intra in ce inseamna un sistem de operare la nivel de programator si ai sa vezi altfel lucrurile.

Edited by neagu_laurentiu, 30 March 2018 - 15:02.


#14
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postpinguinul666, on 30 martie 2018 - 14:46, said:


Am zis la inceput, poate nu ai vaut - un reader PDF cu diverse functionalitati: i.e. Accesibility (culori/ contrast), customizare UI (elemente, culoare UI etc), file/export/options
Omule, "diverse functionalitati" e fix pix.

Scrie 1,2,3-10 pagini A4 in font 12pt cu descrierea exacta a ce face programul.

Abia apoi stam de vorba ca oamenii.

Pana atunci, "diverse functionalitati" e fix pix, toate programele au exact asta: diverse functionalitati.

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postpinguinul666, on 30 martie 2018 - 14:50, said:

un app *.deb nu va rula nativ pe CentOS 7 de pilda, si nici vice versa!
Un pachet .deb nu se va instala (usor - ca se poate daca vrei) in sistem .rpm si invers. Dar una-i instalarea si alta rularea, tine de niste biblioteci care daca nu-s le adaugi. Cine a trecut prin C/C++ va sti ce spun, via aceste tehnologii ofera Linux API-urile pentru dezolvarea de baza (sigur ca ele pot fi importate si in alte limbaje dar e precum povestea cu oaia alba si oaia neagra).

View Postpinguinul666, on 30 martie 2018 - 14:50, said:

Exista softuri precum Alien, ce permite acest lucru, dar faptul ca sunt necesare softuri terte, demonstreaza ce am zis mai sus.
Demonstreaza ca nu stii inca ce si cum face un sistem de operare.

Edited by neagu_laurentiu, 30 March 2018 - 15:11.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpinguinul666, on 30 martie 2018 - 14:50, said:

si PS:  desi oficial nu sunt recunoscute, faptic, exista 2 ramuri diferite de OSuri, pt ca un app *.deb nu va rula nativ pe CentOS 7 de pilda, si nici vice versa!

Exista softuri precum Alien, ce permite acest lucru, dar faptul ca sunt necesare softuri terte, demonstreaza ce am zis mai sus.
Exista diferente intre OSurile .deb si cele .rpm.
Total... incorect. Ruleaza un Arch / Manjaro mai mult decat de test si o sa observi ceva foarte interesant la unele pachete din AUR, faptul ca binarele sunt extrase din pachete fie deb fie rpm. Binarul e acelasi si in pachetul deb si in pachetul rpm si in tar.xz-urile folosite de Arch / Manjaro. Ca structura unui deb e diferita de structura unui rpm care e diferita de structura unui tar xz e normal ca sunt formate de fisiere binare diferite. Exista diferente si intre distributiile rpm intre ele, mai mici sau mai mari chiar nu conteaza. Exista mai multe OS-uri nu ramuri, ai Unix, Linux, BSD, android, winblows, etc. Linux e unul si anume kernel-ul. Care e acelasi doar ca la compilare o echipa alege anumite optiuni si module, alta echipa face alte alegeri, un user cu totul alte alegeri, de asta aceiasi versiune de kernel, sa zicem 4.15.10, pare a fi diferit de la o distributie la alta.

#17
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Pentru ce vrei sa faci ultima ta grija este limbajul. E ca si cum ai zice "Ma gindesc sa fac o nava shpatziala care sa ajunga pe Marte, cam ce unelte mi-ati recomanda?"

#18
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007

View Postpinguinul666, on 30 martie 2018 - 14:46, said:

un reader PDF cu diverse functionalitati: i.e. Accesibility (culori/ contrast), customizare UI (elemente, culoare UI etc), file/export/options

Ai de facut cam asa: (nu-i exclus sa fie si diverse licente/brevete implicate)
  • Extragerea informatiilor dintr-un fisier PDF. Acum 10 ani arata cam asa: https://www.adobe.co...F32000_2008.pdf (intretimp o mai fi evoluat)
  • Interpretarea informatiilor citite, sa stii ce trebuie sa afisezi
  • Desenarea pe ecran a intregului continut, de la text cu diverse proprietati la figuri geometrice complexe sau poze
  • Ce vrei tu in plus
Poti face asta in orice limbaj, da-ti va lua ceva ani.

Apoi ai sa te intrebi: "dar altii n-au facut deja asta?" iar raspunsul va fi evident afirmativ. Diverse biblioteci au fost scrise dealungul anilor, disponibil gratuit sau contra cost. Daca vrei insa sa le folosesti, incep sa apara constrangeri de limbaj,

Dupa ce incepi sa depinzi de solutii terte incepi insa sa-ti pui alte intrebari:
  • Ce pot eu sa aduc in plus?
  • Cum pot face asta daca componenta ce-mi afiseaza PDF-ul nu stie implicit sa faca ce doresc?
Dupa ce ai lamurit toate intrebarile de mai sus incepi sa-ti pui probleme minore gen ce medii de dezvoltare sa folosesti sau ce distributie. Pe mai toate platformele ai 3 tipuri de medii:
  • Editoare text avansate unde lucrezi aproape doar din tastatura (vim, emacs, etc.); deobicei gratuite.
  • Editoare text mai moderne, deobicei pline de plugins pentru diverse actiuni; gratuite sau pe bani.
  • IDE-uri mai mult sau mai putin complexe (gratuite sau pe bani). JetBrains, de exemplu, iti ofera solutii pentru mai orice limbaj popular.

Edited by dani.user, 30 March 2018 - 19:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate