Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Ce limbaj/ suita recomandati pt a scrie aplicatii pt linux ?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Mai apare o intrebare: oare nu mai bine lucrez la un proiect open-source deja existent?

Edited by neagu_laurentiu, 30 March 2018 - 19:13.


#20
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

 neagu_laurentiu, on 30 martie 2018 - 15:04, said:

Un pachet .deb nu se va instala (usor - ca se poate daca vrei) in sistem .rpm si invers. Dar una-i instalarea si alta rularea, tine de niste biblioteci care daca nu-s le adaugi.

stai ca nu inteleg!
Cum adica ...una e instalarea, si alta e rularea?

Pai daca am un program ca arhiva .deb ...cum il rulez fara sa il instalez ?

Nu inteleg cum poti diferentia instalarea de rulare!
Poti sa rulezi un soft fara sa instalezi?

Nu ma refer la softuri micute/minuscule, cat un amarat de binar!

 neagu_laurentiu, on 30 martie 2018 - 15:01, said:

Exista la nivel de pachete/biblioteci incluse. Doar nu degeaba sunt atatea distribututii. Dar nu exista la nivelul la care pui tu problema. E acelasi kernel, aceleasi API-uri etc. Ca difera si aici o versiune de alta, desigur. Dar tu zici asa: sofer pe Dacia dar nu pot merge cu Dacia Papuc! Intra in ce inseamna un sistem de operare la nivel de programator si ai sa vezi altfel lucrurile.

pai daca scriu un soft.... nu va trebui sa se "pupe" cu OSul tinta ?!
si nu va trebui sa iau in calcul cerintele, dependintele acelui OS?

si nu sunt exact aceste cerinte/ dependinte diferite intre ramura deb si ramura rpm?

ca doar nu o sa ma astept la userul final (cel care probabil se va folosi de softul meu, oricare ar fi el), sa instaleze Alien pe CentOS sa imi ruleze mie softul!

nu ar trebui ca eu, dezvoltatorul, sa ma preocup ca softul sa ruleze nativ, cu cat mai putin efort din partea userului ?!?!
nu ar trebui ca eu, dezvoltatorul, sa ma preocup ca softul sa ruleze la fel de usor cum un .exe ruleaza pe windows ?!?

Edited by pinguinul666, 30 March 2018 - 20:55.


#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Fisierul executabil nu-i .deb/.rpm/.tgz sau ce alte pachete mai sunt. Formatul executabil in Linux e altul. Si toate Linux-urile il inteleg. Ba mai mult si alte sisteme de operare precum FreeBSD care asta-i intradevar alt OS decat Linux.
Pachetul ala e doar o arhiva. Iar instalarea inseamna extragerea de acolo si pus intr-o anumita locatie, o face oricine manual. Insa nu e singura metoda, poate fi copiat de la producator, poate fi compliat din surse si copiat de ici-colo la tine in calculator etc.

Edited by neagu_laurentiu, 30 March 2018 - 20:57.


#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 pinguinul666, on 30 martie 2018 - 20:54, said:

Nu ma refer la softuri micute/minuscule, cat un amarat de binar!
Vezi ca amaratul ala e programul si poate fi cat casa de mare.

 pinguinul666, on 30 martie 2018 - 20:54, said:

pai daca scriu un soft.... nu va trebui sa se "pupe" cu OSul tinta ?!
Ba da. Dar ce nu are default distributia ori pui in pachetul de instalare ori bagi in executabil ori instalezi de la producator/distribuitor ori pui in cerinte sa instaleze utilizatorul etc.

 pinguinul666, on 30 martie 2018 - 20:54, said:

sa instaleze Alien pe CentOS sa imi ruleze mie softul!
Termina cu Alien asta ca e pt. copii nu programatori.

 pinguinul666, on 30 martie 2018 - 20:54, said:

nu ar trebui ca eu, dezvoltatorul, sa ma preocup ca softul sa ruleze nativ, cu cat mai putin efort din partea userului ?!?!
Ba da. Dar invata programare si vei afla.

Edited by neagu_laurentiu, 30 March 2018 - 21:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate