Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Sfat achizitie telefon 2500 lei max.

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Marcous

Marcous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 17.12.2016
Va salut. Ma tenteaza sa imi schimb telefonul, e destul de vechi si se tot blocheaza... nu sunt adeptul schimbarii telefoanelor in functie de "noile modele aparute pe piata".

Ca buget as avea un maxim 2500 lei, nu ma deranjeaza nici sa il iau second, preferabil e cu garantie sau macar factura.

Ce ma intereseaza la un nou telefon, avand in vedere ca le schimb rar (le pun in ordinea importantei) :

1. Camera foto si video

2. Autonomie

3. Rapiditatea in utilizare, sa nu aiba lag-uri, etc.

4. Aspect

Nu sunt fan boy al nici unui model, firma, etc...

Deci, in ordinea criteriilor de mai sus, care credeti ca e cea mai buna alegere?

Normal ca, daca un telefon de 1500 lei va fi aproape de performantele unuia de 2500, il voi lua pe cel de 1500, nu tin neaparat sa cheltui tot bugetul :) cu cat mai ieftin, cu atat mai bine.

Va multumesc anticipat pt timpul alocat sa imi raspundeti.

#2
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
HTC U11

#3
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
Oneplus 5T direct de pe site-ul oficial oneplus.net. Nu plătești taxe, vine acasă, garanție 2 ani. Vine din EU (Polonia)

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Pacat ca nu poti creste putin bugetul pana la 2700 de lei, fiindca au cei de la pcgarage promotie cu Galaxy S8 la 2700 de lei, si asta ar indeplini cu succes toate criteriile.
In rest ai avea de ales intre:
-OnePlus 5T (mentionat de coletul nick5roo)-il gasesti la diverse magazine romanesti la ~2500 de lei varianta 6GB ram/64GB rom (nu stiu cum sta cu garantia), iar pe site-ul oneplus.net gasesti doar varianta de 8GB ram/128GB rom care costa 2600 de lei (la asta ai garantie, se rezolva in maxim 7-10 zile calendaristice si ti se returneaza costul transportului pana la service); insa unii sunt de parere ca pozele/clipurile facute cu OnePlus 5T nu sunt chiar asa ok, si aici e problema optimizarii software.
-HTC U11-asta face poze bune, dar nu sta asa bine la autonomie
-S7 Edge-face poze bune, are autonomie buna, are garantie la ESD daca iei varianta europeana, dar are o problema: lag-Wiz. Poate te vei obisnui cum merge, dar iti spun sigur ca il vei ura din toata inima daca acum ai un telefon cu Android curat sau folosesti o varianta de Android bazat pe AOSP.

Edited by Hider141, 30 March 2018 - 07:29.


#5
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Eu recomand LG G6.
La pretul de 1900/1950 lei nu are rival.

#6
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
LG G6. Slab, urmărește topicul lor, majoritatea l-au vândut! În afara de cameră, nu prea mai este ce a fost!

Oare de ce a scăzut prețul la aproape jumătate.

#7
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
La ce te referi cand zici slab?
Exceptand faptul ca se misca putin mai greu cu actualizarile, pot sa zic ca este telefonul perfect in banii aia.

1. Camerele sunt ok, nu sunt cele mai performante dar sunt sus. Camera cu unghi larg este un bonus.
2. Se misca foarte bine in utilizarea de zi cu zi;
3. Bateria tine fara probleme o zi intensa;
4. Aspect frumos;
5. Pret atractiv, corect;

Singurul dezavantaj fata de concurenta este SD 821 VS SD 835 dar in utilizarea de zi cu zi nu o sa sesizezi diferenta, poate doar jocurile se vor incarca o idee mai greu (1/2 sec).

Daca tot ai citit topicul lor, de ce au vandut telefonul?

EDIT: asta este politica lor in legatura cu pretul, la toate telefoanele LG s-a intamplat asa.

Edited by cilibiu, 30 March 2018 - 08:21.


#8
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
+1 pentru HTC U11, bifeaza cam tot ce vrei tu. Camera e excelenta, autonomia e bunicica, nimic iesit din comun, dar e ceva mai ok de cand cu Android 8, a ajuns peste ceae de pe S8, e foarte rapid si e foarte frumos.

Ca dezavantaje ar fi ca e destul de maricel, n-are ecran 18:9 si HTC sunt destul de lenesi la update-uri.

Oricum, decat S8 mai bine U11 dupa parerea mea.

Attached Files



#9
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Originalul Google Pixel
Xiaomi Mi Mix2
OnePlus 5T
LG G6

#10
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
OG Pixel e ok, dar doar daca e XL. Restul recomandate de tine au camere cu o clasa- 2 sub. Nu poti compara U11 cu Mi Mix 2 sau 5T la camera, get real. Unde mai pui ca Mi Mix 2 are si baterie slaba de tot.

#11
danyd83

danyd83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 04.11.2013
S8 la buy-back emag

#12
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Urmeaza sa imi schimb si eu telefonul si ma gandeam ca vreau unul care sa aiba neaparat IP68 pentru ca apa, copii, ploaie...
Am si un action cam cu care ne mai filmam in vacanta dar si telefonul (rezistent la apa) m-ar ajuta.

#13
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Am vazut ca un criteriu important este camera foto / video, deci exclude din start telefoanele care nu au stabilizare optica, atat spun.

#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
2500 e exact bugetul care te " sileste " sa iei o trompeta la bani multi . Daca poti suplimenta atunci Iphone 7 plus e varianta castigatoare dpmdv .

#15
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014

 kiario, on 30 martie 2018 - 15:31, said:

deci exclude din start telefoanele care nu au stabilizare optica, atat spun.
Google Pixel says hello.

Edited by AstroNut98, 30 March 2018 - 16:03.


#16
Marcous

Marcous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 17.12.2016
Am vazut pe OLX o gramada de S8+ cu colturi ciobite, pe la 12-14 milioane. Unul in garantie chiar, pana in 2019... bine, m-am uitat doar pe prima pagina..

Ce parere aveti?

#17
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
12-14 milioane telefonul, plus 12-14 mil ecranul de schimbat, fa tu calculul daca merita. Si garantia adio, numai ai garantie daca ai schimbat un ecran spart, a suferit socuri deci...

#18
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 Marcous, on 30 martie 2018 - 20:56, said:

Am vazut pe OLX o gramada de S8+ cu colturi ciobite, pe la 12-14 milioane. Unul in garantie chiar, pana in 2019... bine, m-am uitat doar pe prima pagina..
Probabil sunt clone sau au defecte ascunse. Nu au cum sa fie asa ieftine doar de la o ciobitura, cand si un S7 putin ciobit e vandut mai scump.
Sau te referi la alea cu sticla sparta?

L.E.: acum am cautat si eu pe olx. Alea au sticla sparta, si in cel mai fericit caz ai scapa cu vreo 200-500 de lei daca gasesti de cumparat doar sticla din China si la tine in oras pe cineva de incredere, extrem de priceput si foarte rabdator ca sa o schimbe. Dar si asa riscul sa te alegi cu pixeli morti pe ecran e mare.
Iar printre anunturile alea am vazut cel putin o clona si un alt anunt cu o posibila teapa.

L.L.E: cam asa se procedeaza cand se schimba doar sticla de e display:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RfByZwmtWzE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
E o munca titanica si nu oricine se incumeta la asa ceva.

Edited by Hider141, 30 March 2018 - 23:39.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate