Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Citate

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
BalisticWords

BalisticWords

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.03.2018
Datorita faptului ca imi plac foarte mult unele citate, m-am gandit ca un topic dedicat lor, ar fii un lucru minunat, in concluzie, aici se vor posta maxim trei citate de fiecare.
Nu deschid topicul doar din cauza asta dar si pentru ca sper sa gasesc alte citate interesante si in acelasi timp memorabile postate de voi pentru a le baga la memorat.
Pietarii sunt rugati sa se abtina si sa bata in tastaturi in alta parte, pe facebook, unde vor ei, dar nu aici sa imi strice mie topicul!
Fara alte adaugiri, o sa inceapa je.

„Nu este un semn de sanatate sa fii bine adaptat la o societate profund bolnava” -jiddu krishnamurti.

“Dacă eu sunt de cinci ori mai puternic decât inamicul, îi țin în stare de alarmă trupele din față, îl surprind în spate, îl clatin la est și-l lovesc la vest.” -Sun Tzu.

''Se pune problema dacă este mai bine să fii iubit decât temut, sau invers. Răspunsul este că ar trebui să fii şi una şi alta; dar întrucât este greu să împaci aceste două lucruri, spun că, atunci când unul din două trebuie să lipsească, este mult mai sigur pentru tine să fii temut decât iubit.'' -Niccolo Machiavelli.

Edited by BalisticWords, 29 March 2018 - 20:03.


#2
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
mul nu există decât dacă există Dumnezeu şi nemurirea.
citat celebru din Dostoievski

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
- ab alio expectes, alteri quod feceris
- si vis pacem para bellum
si preferatul meu
- carpe diem
Traduceri aici:
https://ro.wikipedia...n_limba_latină

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 adisz, on 30 martie 2018 - 09:49, said:

- ab alio expectes, alteri quod feceris
- si vis pacem para bellum
si preferatul meu
- carpe diem
Traduceri aici:
https://ro.wikipedia...

Astea nu sunt citate  Posted Image

Iata unul in ton cu vremurile ;
"Dacă prin vot am putea schimba ceva, nimeni nu ne-ar mai lăsa să votăm." Mark Twain

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
,,A fi binevoitor cu toată lumea, dar a nu fi prieten cu toată lumea, asta creşte valoarea unui om.''
Jane Austen

#6
BalisticWords

BalisticWords

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.03.2018

 adisz, on 30 martie 2018 - 09:49, said:

- ab alio expectes, alteri quod feceris
- si vis pacem para bellum
si preferatul meu
- carpe diem
Traduceri aici:
https://ro.wikipedia...
Pe carpe diem il stiam, insa pe celelalte nu, desi sunt proverbe sunt bune ;) Cauta si citate ;)

 Naijax, on 30 martie 2018 - 10:08, said:


Astea nu sunt citate  Posted Image

Iata unul in ton cu vremurile ;
"Dacă prin vot am putea schimba ceva, nimeni nu ne-ar mai lăsa să votăm." Mark Twain
Il stiu, e super smecher, si consider ca este purul adevar :D

 althea, on 30 martie 2018 - 10:34, said:

,,A fi binevoitor cu toată lumea, dar a nu fi prieten cu toată lumea, asta creşte valoarea unui om.''
Jane Austen
Nu-l stiam, bun de memorat, merci! :)

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
,,Există două motive pentru care nu avem încredere în oameni: primul pentru că nu îi cunoaștem, iar al doilea pentru că ajungem să îi cunoaștem.''

#8
BalisticWords

BalisticWords

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.03.2018

 althea, on 31 martie 2018 - 07:31, said:

,,Există două motive pentru care nu avem încredere în oameni: primul pentru că nu îi cunoaștem, iar al doilea pentru că ajungem să îi cunoaștem.''
Tare, imi e cunoscut, am auzit de el, vezi ca ai uitat sa pui autorul ;)

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 BalisticWords, on 31 martie 2018 - 12:29, said:

Tare, imi e cunoscut, am auzit de el, vezi ca ai uitat sa pui autorul Posted Image

There are two reasons why we don't trust people, First, we don't know them. Second, we know them
Anonymus ~ Unknown

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
"Tot ce-am trăit în zadar s-a făcut zid, tot ce-am înțeles s-a făcut fereastră" - Nichita Stănescu

#11
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012
''Cunoasterea, cand este absolut sigura de infailibilitatea ei, inseamna credinta'' - Evgheni Zamiatin

#12
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
”Un prieten este cineva care are aceiași dușmani ca și tine”

Abraham Lincoln
"A friend is one who has the same enemies as you have."

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
"Nu mai pune întrebări și atunci n-o să ți se mai spună minciuni." Charles Dickens

“Ask no questions, and you'll be told no lies.”

#14
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
„Singurătatea este soarta tuturor oamenilor înzestraţi cu o capacitate deosebită; ei o vor deplânge uneori, însă o vor alege întotdeauna ca pe cel mai mic dintre două rele.”

-Arthur Schopenhauer-

" Einsamkeit ist das Los aller hervorragender Geister: sie werden solche bisweilen beseufzen, aber stets sie als das kleinere von zwei Übeln erwählen "...

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
"Putem numãra stele de pe cer din nebunie ori din plictisealã. Uneori, din ambele motive. Însã, de cele mai multe ori, uitãm sã ne numãram și pe noi,… singura stea,… singura planetã, singurul soare care conteazã!…

Privim Universul cu o ciudatã neîncredere, de parcã nu am putea concepe cã mai existã și alte lumi, și alte realitãți, și alte locuri în care alte forme de oameni iubesc, urãsc, ucid, trãiesc.… Astfel cã realitatea ne izbește necontenit cu partea ei ascunsa în umbrã: ceea ce nu vedem, ne vede. Ceea ce nu simțim, ne simte. Ceea ce nu ne lipsește, ne aparține.

Treptat, însã, lucruri pe care nu le vedem devin vizibile, iar lucrurilor pe care suntem obișnuiți sã le avem începem sã le simțim lipsa.

Natura noastrã ne spune cã omul este un sistem dinamic, în care o infinitate de lucruri pe care le avem face schimb de materie și spirit cu o infinitate de lucruri pe care nu le avem. Atât timp cât va exista un echilibru în acest sistem, va exista și armonie. Însa omul este o ființã haotica, ce va tinde sã-și asume rolul cunoașterii și va claca în fața noilor infinituri de necunoaștere pe care le va întrezãri.

Omul nu a fost creat pentru a fi fericit, ci pentru a oscila intre nebunia descoperirii și plictiseala de armonie. Fericirea este doar momeala ce-l va ține în cursã, pânã la sfârșit…." ( Octavian Paler )

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 sylvius, on 03 aprilie 2018 - 08:21, said:

"Să îndrăznești să trăiești singur este un curaj foarte rar, mulți ar prefera să-și întâlnească cei mai răi dușmani pe câmpul de luptă decât propriile inimi într-o cameră izolată." Charles Caleb Colton

#17
hvz

hvz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 10.02.2014
"Pe măsură ce crești în putere, este necesar să crești și în discernământ." (Alexandru Antonie)

#18
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,490
  • Înscris: 21.04.2014
"You can fool some of the people all of the time and all of the people some of the time, but you can not fool all of the people all of the time." - Abraham Lincoln

Poti sa pacalesti citiva oameni tot timpul si toti oamenii o perioada, dar nu poti sa pacalesti toti oamenii tot timpul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate