Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Citate

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dacă ar trebui să-mi rezum în puține cuvinte experiența mea, aș spune că jocul m-a dus mereu tot mai departe, tot mai adânc în real. Și filozofia mea s-ar reduce la o singură dogmă: Joacă-te! Jocul singur păstrează instinctul realității, trăiește și se mișcă în realitate. Toate celelalte dogme, morale sau imorale, sunt țesute în și din închipuiri." ( Mircea Eliade )

[...] Mă uit la oamenii care trec pe lângă mine , încercând să mi dau seama dacă vreunul din ei ar fi de acord cu gândurile mele. Ce ar fi dacă aș opri pe unul și l aș întreba așa deodată: " de ce continui să trăiești așa cum trăiești?"Probabil că ar chema de îndată un polițist. Stau și mă întreb: "Oare mai discută cineva cu sine însuși în felul în care o fac eu?" Mă gândesc dacă nu i ceva în neregulă cu mine. Singură concluzie la care ajung este că eu sunt altfel. Și asta, oricum ați lua o, e un lucru foarte grav. ( Henry Miller )

"Te-am iubit așa cum m-ai iubit și tu, ca un nebun, ca un strigoi, fără să înțeleg ce fac, fără să înțeleg ce se întâmplă cu noi, de ce am fost ursiți să ne iubim fără să ne iubim, de ce am fost ursiți să ne căutăm fără să ne întâlnim..." ( Mircea Eliade - Noaptea de Sânziene )

#38
BalisticWords

BalisticWords

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.03.2018
Al doilea mi-a placut foarte mult, tot asa mestere!

Edited by althea, 08 April 2018 - 04:24.


#39
hvz

hvz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 10.02.2014
Când îi văd pe toți îndreptându-se spre aceeași direcție, îmi dau seama ca a venit momentul să-mi schimb traseul.
(Armand Hammer)

#40
BalisticWords

BalisticWords

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.03.2018
Altul care fulgera societatea asta de oi, bravo, imi place!

Edited by althea, 08 April 2018 - 04:24.


#41
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Beeyy, mi-ati sters careva postul? Sau....am avut de gind doar? Posted Image

Cel din semnatura ma defineste. O vreme am zis ca am eu ceva...dar cind am vazut ca si altii cred, m-am linistit. E de Churchill.

Si mai am unul care-mi place mult tare de la el... cred eu, una din marile lectii ale omenirii.

Churchill si secretarul de la Razboi.
Secretarul: "Sir, we have to reduce the budget for culture and transfer to war effort, to improve our fighting capacity"
Churchill: "Why from culture?"
Secretarul: "Is the lest important today"
Churchill: "Then, what are we fighting for?"
(e din memorie, asa ca nu dati cu rosii-importanta e ideea si cred ca e evident)
- Domnule, trebuie sa reducem fondurile de la cultura si sa le transferam la efortul de razboi, pentru a ne creste capacitatea de lupta.
- De ce de la Cultura?
- E cel mai putin importanta in conditiile de azi.
- Atunci, pentru ce luptam?

Nu fi prost. Si pe tine te invidiaza altii. (Soata mea)
((Plecam o data de la sat...cind ies in sosea, apare in spate un Porsche ultimul tip...frateee, frumos cu draci, imi ploua in gura! Ma rog, am cam terminat-o cu masinile, si cu visele...dar prea era frumos. Zic soatei....da o geana in spate. moamaa, ce bijuterie. Ea a reactionat ca mai sus.)

Presedintele SUA: Domnule, nu iti mai face procese de constiinta. Nu exista nimic pe lume in care sa ai incredere 100%. Nimic caruia sa i te dedici neconditionat.
Ryan: "Ba da domnule, exista."
Pres. "Si care ma rog ar putea fi ala?"
Ryan: "Dragostea fiicei mele"
De Tom Clancy - Few Good Men (cred) (Spusa cu mare patos de Harrison Ford in filmul omonim)

Nu spune poporului adevarul. Poporul nu vrea adevarul. Poporul vrea sa fie mintit frumos. Poporul nu te va urma daca ii spui adevarul.
Alexandre Dumas - Regina Margot

Nu averile, ci linistea si caldura caminului tau te fac fericit.
Slavici (furat de mine de la @astrul)

O vorba buna costa atit de putin, si face atit de mult...
Nicolae Iorga

Nobody puts baby in the corner. (youtube: "The last dance")

Edited by viotl, 07 April 2018 - 20:23.


#42
BalisticWords

BalisticWords

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.03.2018
Prima si aia cu inamicii mi-au placut cel mai mult, dar aia cu inamicii o stiam.

Edited by althea, 08 April 2018 - 04:23.
nu mai cita integral postul anterior, îngreunezi citirea topicului


#43
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,490
  • Înscris: 21.04.2014
“The higher we soar the smaller we appear to those who cannot fly.” (Friedrich Nietzsche)

Cu cit ne inaltam mai mult, cu atit parem mai mici acelora care nu pot sa zboare.

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
"Nici un om nu decide în dragoste. Așa se petrece cu toată viață; numai întâmplarea alege, că adună și desparte, mai ales în iubire, și aceasta e tragic, e inuman: că întâmplarea decide mai ales în iubire. (…) Cum de nu simt femeile descompunerea? Trupurile prea mult ținute împreună încep a putrezi, sufletele ce se oglindesc unul într-altul, numai ele, singure, încep să pută a baltă, apă stătută, caldă, neaerisită. Să nu mai circule nimeni între noi, să nu ridicăm privirile în afară, către alții, să nu auzim nici o răsuflare străină în ritmul răsuflării noastre de toate ceasurile.”
Mircea Eliade – “ÎNTOARCEREA DIN RAI”



"Defectul tuturor oamenilor este ca asteapta sa traiasca, deoarece n-au curajul fiecarei clipe... Toti invatam sa traim dupa ce nu mai avem nimic de asteptat, iar cand traim nu putem invata nimic, fiindca nu traim in prezentul concret si viu, ci intr-un viitor fad si indepartat."- Emil Cioran



"Oare ma contrazic? Foarte bine, ma contrazic. Sunt vast, cuprind multimi." - Walt Whitman





#45
hvz

hvz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 10.02.2014
„Sufletul zboară câteodată sus de nu-l mai vezi, cu penele lui albăstrui, în azur. Şi când se întoarce, miroase a alb şi a stele."   Tudor Arghezi

#46
Arlekhinn

Arlekhinn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 670
  • Înscris: 28.06.2017
..."În cele mai multe religii, preotul se crede ceva mai mult decât zeul"...
Nicolae Iorga

#47
hvz

hvz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 10.02.2014
"Nu suntem decat niste simpli negustori; ne tocmim in fiecare zi cu viata, in schimbul a nimic!"

#48
hvz

hvz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 10.02.2014
Speranta e o modalitate de a astepta mereu ceva ce nu se implineste niciodata.

#49
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
"E greu să trăieşti printre oameni fiindcă-i greu să taci." - Friedrich Nietzsche

#50
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
exista 2 categori de oameni:cei care isi permit   si cei care nu-si permit -  jimi91:)))))))

a repeta un lucru si a astepta un rezultat diferit e definitia nebuniei "unknown"

"dava voi nu ma vreti, eu va vreau (vreu)" Alexandru Lapunsneanu-C.Negruzzi"

"a fi sau a nu fi, asta e intrebarea" Shakespare ..mi se pare geniala...e alegerea noastra? cum poti sa nu fii? la ce se refera? la moarte? la a trai fara niciun scop?

"suntem actori pe scena vietii" - nu mai retin cine a spus.

Edited by jimi91, 12 April 2018 - 09:59.


#51
Arlekhinn

Arlekhinn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 670
  • Înscris: 28.06.2017
..."Dragostea nu are vârstă, indiferent că este în primăvara anilor sau a toamnei, ea răbufnește și își cere drepturile"...
Gheorghe Dinică

#52
Arlekhinn

Arlekhinn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 670
  • Înscris: 28.06.2017
..."Acordă atenție dușmanilor tăi, pentru că ei sunt primii care îți descoperă greșelile"...
Antistene

#53
hvz

hvz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 10.02.2014
“El strângea căldura soarelui; eu o culegeam din zâmbetul lui.”  (Cella Serghi)



#54
hvz

hvz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 10.02.2014
Și cei mai multi indivizi se pretind normali doar pentru ca traiesc intr-o lume profund anormală la ale carei valori.se raportează. " Daca sunt mai multi bolnavi psihic, nu inseamna ca suntem mai puțini bolnavi". E. Fromm

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate