Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Hirudoterapie - Lipitori.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Stimati confrati, mi-am achizitionat de currand niste lipitori si am inceput sa le pun la treaba.Astazi este a doua zi. Pentru tromboflebita.
Mai sunt useri cu aceasta pasiune, as dori sa schimb unele informatii.

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 johnysibiu, on 29 martie 2018 - 20:00, said:

Stimati confrati, mi-am achizitionat de currand niste lipitori si am inceput sa le pun la treaba.Astazi este a doua zi. Pentru tromboflebita.
Mai sunt useri cu aceasta pasiune, as dori sa schimb unele informatii.

Da... Despre ce ai vrea sa discutam. Eu folosesc uneori lipitori din mediul lor natural, adica undeva in natura, laga o balta cu apa statuta se regasesc lipitori din belsug.
Ideea este ca lipitorile nu se ataseaza de regula spontan decat intr-o zona cu circulatia stagnanta si cu sangele mai coagulat decat trebuie. Odata asezate extrag acel sange bolnav si se desprind singure cand si-au facut plinul. Odata ce au extras sangele, lipitorile nu se mai alimenteaza cu nimic o saptamana.

Datorita lichidului puternic anticoagulant pe care il secreta, in locul unde s-a atasat lipitoarea, sangele nu se coaguleaza si rana nu se inchide usor. In medicina, lipitorile sunt folosite la drenarea ranilor in zonele fetei, acolo unde o cicatrizare prea rapida ar conduce la cicatrici estetice ireversibile. Din acest motiv se ataseaza lipitori pe zonele respective, astfel incat coagularea sa fie lenta si refacerea tesutului sa se faca cat mai progresiv, fara efecte vizibile.

@johnysibiu, de unde ai achizitionat lipitorile? Cum le pastrezi? Ai hirudogel?

#3
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.06.2005
Pasiune pentru ce? Pentru lipitori sau pentru tromboflebita?

#4
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Le-ama chizitionat de la dr Seremet. Ce observ este faptul ca se opreste sangerarea foarte greu, 2-3 ore.Apa oxigenata n-are nici un efect. Am inercat si cu turmeric fara efect.

Am pus ieri una si astazi stau cu alta pe coapsa. M a cam speriat faptul ca nu pot opri sangerarea. Puteam sa iau si eu din balti dar nu stiam daca sunt din specia medicinalis. Le tin intr-un pet de plastic cu putina apa, i-am gaurit putin dopul.

#5
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,215
  • Înscris: 23.08.2014
Ma gandesc ca stiti ca pot transmite si o gramada de boli?

#6
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,795
  • Înscris: 04.01.2018
Nu luati lipitori din balti ca alea cine stie ce paraziti sau bacterii au, luati lipitori crescute in mediu steril!

#7
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Cica este dovedit ca nu transmit boli. Oricum sunt de unica folosinta. 20 bucati la 100 lei.

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 johnysibiu, on 29 martie 2018 - 20:52, said:

Am pus ieri una si astazi stau cu alta pe coapsa. M a cam speriat faptul ca nu pot opri sangerarea. Puteam sa iau si eu din balti dar nu stiam daca sunt din specia medicinalis. Le tin intr-un pet de plastic cu putina apa, i-am gaurit putin dopul.

Lipitoarea e o specie comuna... "Medicinalis" sunt alea recoltate din balti si invatate cu viata in casoleta... E vrajeala cu transmiterea de boli... iar faptul ca nu poti opri sangerarea e unul normal daf fiind faptul ca lipitoarea practic inunda zona de contact cu substanta anticoagulanta, asta fiind si efectul util, pana la urma, sa absoarba sangele care stagneaza si sa introduca in sange un aticoagulant.
Tromboflebita e totusi o boala care trebuie tinuta atent sub observatie si tratament medicamentos.. deci nu cred ca se poate apela exclusiv la lipitori pentru asta.

#9
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,840
  • Înscris: 10.12.2006
Pune niste poze inainte si dupa. Cu tromboflebita.

#10
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Turmericul ar trebui sa opreasca singerarea? Vezi sa nu aiba efectul contrar. Cind maninc mai mult are un efect la stomac asemanator aspirinei.

Edited by Dihorul Razboinic, 29 March 2018 - 22:49.


#11
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
magnet de gagici

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
@johnysibiu

Lipitoarea nu e inlocuitor de heparina pentru tromboflebita dar are avantajul introducerii in sange a unui anticoagulant natural, deci e foarte bine ca ai apelat la aceasta tehnica care, din punctul meu de vedere ar fi buna si pentru varice. Numai ca lumea nu suporta lipitorile pe corp, ca idee.. nu mai vorbim de restul..

Edited by rosix, 30 March 2018 - 07:38.


#13
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Nu prea am ce poze sa pun. La nivel femural simteam un cordon venos întărit precum si dureri dupa perioade mai lungi de stat în picioare. Cred ca este vorba de o tromboflebita profunda de vena femurala.

Pot spune ca dupa a doua zi de aplicare a cate o lipitoare cordonul întărit a dispărut. Am mai observat (datorita faptului că le am pus aproape inghinal) ca jetul urinar s a îmbunătățit considerabil și, ca efect advers, incep sa umblu în" trei picioare".

O sa mai pun si în seara asta,inconvenientul este ca trebuie sa stau imobilizat 2_-3 ore cu degetul presand rana asteptand sa se opreasca sangerarea.

O sa mai pun si în seara asta,inconvenientul este ca trebuie sa stau imobilizat 2_-3 ore cu degetul presand rana asteptand sa se opreasca sangerarea.

O sa mai pun si în seara asta,inconvenientul este ca trebuie sa stau imobilizat 2_-3 ore cu degetul presand rana asteptand sa se opreasca sangerarea.

O sa mai pun si în seara asta,inconvenientul este ca trebuie sa stau imobilizat 2_-3 ore cu degetul presand rana asteptand sa se opreasca sangerarea.

Nu stiu ce am gresit de iesit asa. Vreau sa va zic ca am citit pe un site ca turmericul ar fi anticoagulant insa nu a avut efect.

#14
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 14.02.2008

 johnysibiu, on 30 martie 2018 - 18:23, said:

O sa mai pun si în seara asta,inconvenientul este ca trebuie sa stau imobilizat 2_-3 ore cu degetul presand rana asteptand sa se opreasca sangerarea.

........Vreau sa va zic ca am citit pe un site ca turmericul ar fi anticoagulant insa nu a avut efect.
Fratele meu alb, asta-i din ciclul ''negarea negatiei'' sau ''cu moartea pre moarte calcand''!
In cazul asta - cu - nu da +!
Tu ai nevoie de factor de coagulare, nu de anticoagulant(adica vrei sa se inchida rana, nu sa sangerezi pana dai coltul).
Practic ai nevoie de un hemostatic.

#15
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Apa oxigenata nu are nici un efect. Cateva ore bune nu ti mai recunosti propriu sange,este foarte diluat si foarte decolorat.

Rezultatele asupra tromboflebitei  sunt  foarte bune .Piciorul estela fel de suplu ca si anii trecuti,

#16
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Mai este si problema mancarimilor... ranile se vindeca foarte intarziat si sunt insotite de mancarimi destul de importante.

#17
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,840
  • Înscris: 10.12.2006
Tinctura de propolis grabeste considerabil vindecarea ranilor.

#18
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 14.02.2008
Mai buna ar fi esenta de propolis(extract apos, nu contine alcool, deci nu ustura) de la Phenalex.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate