Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Republica Moldova

* * * * - 11 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2377 replies to this topic

Poll: Ati fi de acord cu unirea RPM cu Romania ? (375 member(s) have cast votes)

Cum interpretati eventuala unire dintre cele doua tari ?

  1. Voted Sunt de acord, sunt fratii nostri si istoric si geografic, unirea este benefica ambelor tari (189 votes [50.40%] - View)

    Percentage of vote: 50.40%

  2. Nu sunt de acord, a trecut prea multa vreme de cand am fost despartiti, si-au schimbat majoritar mentalitatea, nu ar fi o actiune benefica (162 votes [43.20%] - View)

    Percentage of vote: 43.20%

  3. Viata e complicata, nu ma intereseaza subiectul (24 votes [6.40%] - View)

    Percentage of vote: 6.40%

Vote Guests cannot vote

#19
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 exydos, on 29 martie 2018 - 16:07, said:

nu l-am ales noi , l-au ales batranii care au mai ramas la noi.


s-ar putea sa te uimeasca, dar chiar te-as chema in Chisinau sa iai 5 tineri random si sa vezi ce-ti zic.


nu prea vor mai sta multi  , o gramada de tineri emigreaza =)) ( si nu , nu in Romania neaparat)

my friend..eu am fost cativa ani la o facultate in engleza...am intalnit toate natiile (de la arabi la greci)..moldovenii de peste Prut erau cei mai salbatici:|...putini sunt cu bun simt..Extrem de aroganti si cu foarte mult tupeu:)..desi, nu prea isi permiteau..Am avut si in liceu contact cu ei..acolo i-am vazut in toata splendoare...
Nu vreau sa generalizez, dar asta a fost experienta mea cu ei:)..deloc placuta.

Edit.

O intrebare buna ar fi, ce parere am despre moldovenii nostri:)..poate te va surprinde...dar sunt extrem de misto oamenii:)..foarte dezghetati:)..

Edited by jimi91, 29 March 2018 - 16:17.


#20
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 jimi91, on 29 martie 2018 - 15:59, said:

n-am absolut nimic impotriva asta...dar nu vreau ca lumea sa ne confunde cu ei... am avut cunostiinte in liceu, in facultate..moldoveni de peste Prut..cei mai nespalati oameni pe care i-am vazut..unul singur era ingrijit, baiat destept..restul..traiau ca niste caini... nu vreau sa generalizez..dar, din experienta mea personala..suntem mult prea diferiti:)..la injuraturi:), la mamaliga (ei o mananca cu usturoi:)), la vorbit (nu stiu de ce zic la absolut orice "dansul")..
Si la noi in tara, fiecare regiune are specificul sau cultural.Crezi ca este o mare diferenta de comportament, inclusiv culturala, intre cei din Republica Moldova si compatriotii nostri din judetele Vaslui, Botosani, de exemplu?
Cuvintele dansul si dansa sunt folosite la orice, cand se fac referiri,  inclusiv la organele genitale sau rahat, de catre romanii originari din judetele Moldovei noastre.

 ericmario, on 29 martie 2018 - 16:12, said:

Pai are mai blondule.
Tu chiar crezi ca toata Republica Moldova l-a votat pe Dodon?
Sau iti place sa generalizezi?
Toata Romania a votat PSD-ul?

Acum vezi ce are sula cu prefectura?
Foarte posibil ca marea majoritate a cetatenilor moldoveni activi, cu drept de vot, sa nu fi votat deoarece s-au aflat in alte tari.Mai mult s-ai dus la vot cei care traiesc in Rusia ca sa il voteze pe Dodon decat cai care locuiesc in tarile vest europene si occidentale.

Edited by max_01, 29 March 2018 - 17:18.


#21
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 max_01, on 29 martie 2018 - 17:13, said:

Si la noi in tara, fiecare regiune are specificul sau cultural.Crezi ca este o mare diferenta, inclusiv culturala intre cei din Republica Moldova si compatriotii nostri din judetele Vaslui, Botosani, de exemplu?
Cuvintele dansul si dansa sunt folosite la orice, cand se fac referiri,  inclusiv la organele genitale sau rahat, de catre romanii originari din judetele Moldovei noastre.

probabil ti-ai facut o impresie gresita despre mine..par un xenofob:)..dar nu sunt..eu mi-am expus strict parerea mea personala despre moldoveni...nici cei din Vaslui nu sunt vazuti asa de bine:))..asta ca o paranteza... eu am avut prieteni din Galati:)

Ideea era urmatoare..suntem diferiti...si eu nu ma identific cu moldovenii de peste Prut, absolut deloc:|..sunt total impotriva unirii..nu vad rostul..de ce nu puteti sa aveti voi tara voastra, fara sa ne implicati pe noi....

Am dat exemplul Regatului unit:)..au mai fost discutii pe acest subiect si cineva a mentionat tarile din Regat:)..se vorbeste aceeasi limba  (partial), dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne unim

PS. si daca vrei sa fim realisti, voi nu faceti nimic daca rusii nu-si dau acceptul:)..asa a fost si la noi...nu ieseam din comunism daca rusii nu ne lasau:)

Edited by jimi91, 29 March 2018 - 17:32.


#22
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 jimi91, on 29 martie 2018 - 17:28, said:

probabil ti-ai facut o impresie gresita despre mine..par un xenofob:)..dar nu sunt..eu mi-am expus strict parerea mea personala despre moldoveni...nici cei din Vaslui nu sunt vazuti asa de bine:))..asta ca o paranteza... eu am avut prieteni din Galati:)

Ideea era urmatoare..suntem diferiti...si eu nu ma identific cu moldovenii de peste Prut, absolut deloc:|..sunt total impotriva unirii..nu vad rostul..de ce nu puteti sa aveti voi tara voastra, fara sa ne implicati pe noi....

Am dat exemplul Regatului unit:)..au mai fost discutii pe acest subiect si cineva a mentionat tarile din Regat:)..se vorbeste aceeasi limba  (partial), dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne unim

PS. si daca vrei sa fim realisti, voi nu faceti nimic daca rusii nu-si dau acceptul:)..asa a fost si la noi...nu ieseam din comunism daca rusii nu ne lasau:)
Nu te acuz de xenofobie.Iti respect opinia.
Fara acceptul SUA care cu siguranta are anumite intelegeri cu Rusia,  nu se va face reunificarea.

Edited by max_01, 29 March 2018 - 17:37.


#23
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
În fine. Principalul motiv e destul de clar: visează la UE, așa cum visam și noi înainte de 2007.
Numai că noi nu aveam o patrie mumă la care să ne milogim.

#24
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 exydos, on 29 martie 2018 - 16:08, said:

nu l-am ales noi , l-au ales batranii care au mai ramas la noi.


s-ar putea sa te uimeasca, dar chiar te-as chema in Chisinau sa iai 5 tineri random si sa vezi ce-ti zic.


nu prea vor mai sta multi  , o gramada de tineri emigreaza =)) ( si nu , nu in Romania neaparat)


chiar nu e adevarat =)) de mamaliga , o mancam cu mujdei , untura , branza, peste

am vrut sa zic mujdei:))..dar , pe bune acum..cum sa pui mujdei in mamaliga?  branza de burduf e cea mai buna..

 max_01, on 29 martie 2018 - 17:36, said:

Nu te acuz de xenofobie.Iti respect opinia.
Fara acceptul SUA care cu siguranta are anumite intelegeri cu Rusia,  nu se va face reunificarea.

SUA? eu cred ca nu intelegi unde sunt americanii si unde sunt rusii:)..In Europa, rusii fac legea:)...marea majoritate a resurselor naturale vin de la rusi:)..pana si germanii au gaze naturale de la ei:)...

 pexCom, on 29 martie 2018 - 17:38, said:

În fine. Principalul motiv e destul de clar: visează la UE, așa cum visam și noi înainte de 2007.
Numai că noi nu aveam o patrie mumă la care să ne milogim.

UE are avantaje:)...dar ei nu inteleg ceva...ca nu avem niciun cuvant de spus in UE..facem ce ni se spune:)

Edit. eu banuiesc ca sunt alte interese...daca unirea s-ar intampla, terenuirle luate pe nimic din Moldova.... le-ar creste valoarea considerabil..

In orice caz, eu n-am inteles o chestie...am inteles ca Basescu invarte ceva pe la moldoveni..dar nu sunt la curent

Edited by jimi91, 29 March 2018 - 17:59.


#25
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,526
  • Înscris: 20.10.2006
Ehh, daca vor pot sa treaca oricand la euro, si Romania si Moldova.

#26
Sakara

Sakara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,597
  • Înscris: 24.08.2010
Cateva argumente pro:
Argumente în favoarea idealului unionist
http://inliniedreapt...lului-unionist/

Daca este facuta bine (dorita de majortatea populatiei) In cele din urma unirea ne va face mai puternici.

#27
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Daca-s asa disperati stiu ce tre' facut.

De bine, de rau.. Romania nu pleaca nicaieri. Si, chiar daca-s vai mama lor.. tot i-am primi inapoi. Am mai spus-o si o mai zic.. dpdv rational, din treaba asta nu iesim cu mari beneficii, da' chiar si asa, romanii nu vor zice nu unirii.

Chestia e ca nu prea vor moldovenii..

#28
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Alecsandru010, on 29 martie 2018 - 18:20, said:

Daca-s asa disperati stiu ce tre' facut.

De bine, de rau.. Romania nu pleaca nicaieri. Si, chiar daca-s vai mama lor.. tot i-am primi inapoi. Am mai spus-o si o mai zic.. dpdv rational, din treaba asta nu iesim cu mari beneficii, da' chiar si asa, romanii nu vor zice nu unirii.

Chestia e ca nu prea vor moldovenii..


Ion Raţiu: „Voi lupta până la ultima mea picătură de sânge ca să ai dreptul să nu fii de acord cu mine!“

x fcking d

#29
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Probabil la un moment dat marile puteri vor decide să ne dea moldova contra transilvania ca si mai demult.
Şi totuşi o grămadă de teriroriu românesc sau moldovenesc e încă la ucraina şi nu ridicăm pretenţii deloc nici noi nici ei. Aia ar fi o prioritate, că acolo românii sunt rusificaţi şi ucrainizaţi. Ar putea fi 2 state româneşti, important e să cuprindă ele pe toţi românii
Ar trebui să nu ne unim pt a nu avea acest risc crescut de pierdere dincolo. Ţările prea mari nu sunt agreeate de marile puteri, vezi şi fosta yugoslavie, fosta românie mare regatul român de fapt

Uniunea din partea lor e dorită doar de cei proocidentali (cu dorinţa de a-şi face ei afacerile mai bine de fapt), restul nu o vor.
Noi putem folosi acest lucru pt a avea relatii bune cu orice partid aflat la ei la conducere, plus că asta ar fi o punte spre o relaţie mai bună cu rusia.

Relaţia bună cu moldova ar fi un model şi pt cele 2 corei, acolo e mai greu că ei sunt foarte diferiţi politic

Edited by babarzotea, 29 March 2018 - 19:01.


#30
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,526
  • Înscris: 20.10.2006
Oricum unirea daca e sa se faca se va face cu acordul marilor puteri, deci nu e cazul de probleme dealea. Si oricum o eventuala unire clar trebuie precedata de relatii bune intre cele 2 tari. Lucrul cu relatiile bune cu toata lumea eu il vad chiar mai important decat unirea.

#31
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

Quote

Republica Moldova are un PIB de 7 miliarde de euro şi o populaţie de 2,2 milioane de cetăţeni, dintre care 1 milion nu sunt români.
Institutul de Statistică al Moldovei afirmă că în Republica Moldova trăiesc 3,5 milioane de oameni, dar realitatea este că cel puţin
1 milion de moldoveni sunt plecaţi la muncă în străinătate, din care circa 100.000 în România, după aprecierile lui Sturza.

E clara treaba.
Romania va mai avea o minoritate daca nu ma insel; "dintre care 1 milion nu sunt români".
https://ro.wikipedia...ublicii_Moldova

#32
kingsky

kingsky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,227
  • Înscris: 07.07.2015
stiti cum e unirea asta cu moldova ? cam cum un alcoolic ar gusta droguri...
dar cel mai tare ma distreaza expresia fratii nostri...cand vezi romani morti in spitale in nevoi in pericol ...prin toata lumea ...romanului i se rupe de roman dar deodata surpriza ...are frati peste prut...
unirea asta va aduce un dezastru peste o tara bezmetica ca Romania ...o stiu si americanii o stiu si rusii dar ambii vor sa testeze philadelphia experiment ...
pt cei mai creduli ...pune-ti-va centura!!!

Edited by kingsky, 29 March 2018 - 20:52.


#33
Tywin

Tywin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 29.05.2017

 babarzotea, on 29 martie 2018 - 18:56, said:

Probabil la un moment dat marile puteri vor decide să ne dea moldova contra transilvania ca si mai demult.

N-a existat niciodata asa ceva.
Probabil te referi la WW2? Atunci nu erau marile puteri ci maxim doua (daca consideri ca Italia era mare putere, discutabil). Iar ungurilor nu li s-a dat Transilvania ci o bucata din ea.
Acum cu realitatile demografice si mai schimbate fata de 1940, nu pot visa nici la atat. Deci "contra Transilvania" ar fi cam aiurea.

Edited by Tywin, 29 March 2018 - 20:58.


#34
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Cind in Republica Moldova macar 80% din populatia v-a vota pt unirea cu Romania ok, ne mai gindim, atita timp cit sint doar actiuni de tip #MoldovaERomania si alte poduri de flori eu personal zic pas deoarece asta este amestecul in treburile interne ale unui stat suveran (sa zicem) iar amestecul asta duce la scandal, chestie pe care Romania nu prea cred ca si-o permite, nu cu o armata minuscula, cu o populatie in scadere dramatica, cu o economie inexistenta si cu o America care probabil se va opune.
Da, e 2018 si "Romani va ordon, treceti Prutul" din pacate nu mai e din filmul asta, Maresalul a murit (Dumnezeu sa-l aibe in paza) iar "razboinicii" de care mai dispunem sint ori semiretarzi (gen' cocalari si asistati sociali), ori Piperisti cu multa vointa (PS4) dar cu putina putinta.

Stateam si ma gindeam mai daunazi, noi am.pierdut Moldova cind le-am dat pasapoarte, singurul mod de a pune presiune pe ei.

#35
laurentiu230480

laurentiu230480

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 15.03.2018

 ericmario, on 29 martie 2018 - 16:12, said:

Pai are mai blondule.
Tu chiar crezi ca toata Republica Moldova l-a votat pe Dodon?
Sau iti place sa generalizezi?
Toata Romania a votat PSD-ul?

Acum vezi ce are sula cu prefectura?
Da; cine l-a votat pe Dodon intelectualule care se invarte in spatiu. Eu, tu? L-a votat populatia de acolo. Isi merita soarta in care sunt, la fel ca si Romania cu PSD-ul si cu Dragnea in frunte. Degeaba tipi pe urma ca "nu eu l-am votat" pentru ca ai sa tipi ca prostul, sa-mi pui poze cu procente SCOASE la alegeri, ma pish pe ea, valoreaza 2 lei sondajele alea, realitatea este alta si ca sa o schimbi trebuie sa astepti alegerile, iti ridici curul ala buhaf din casa si mergi la vot sa pui o stapila. Pana atunci "intelectualule" ia-te de  mana cu basarabenii si lasati-ma in plm in pace cu bagarea asta in seama a voastra de joasa speta. Doamne  fereste sa se uneasca Moldova vreodata cu Romania, ne legam la gat cu o piatra de moara si ne fooote in coor rusu mai ceva ca pe talibani de ne mai baga inca o perioada de 50 de ani de comunism

 Alecsandru010, on 29 martie 2018 - 18:20, said:

Daca-s asa disperati stiu ce tre' facut.
Au ajuns in incapacitate de plata ca stat si vor unirea cu Romania sa le plateasca statul roman putorile de acolo. Sa vezi prin vara ce o sa le scada sentimentul patriotic de unire cand or sa apara primele semne de incapacitate de plata si din partea statului roman. Suntem 2 tari de rahat, pline de coruptie si birocratie si ne-am gasit sa ne unim "saracia"

 kingsky, on 29 martie 2018 - 20:49, said:

stiti cum e unirea asta cu moldova ? cam cum un alcoolic ar gusta droguri...
dar cel mai tare ma distreaza expresia fratii nostri...cand vezi romani morti in spitale in nevoi in pericol ...prin toata lumea ...romanului i se rupe de roman dar deodata surpriza ...are frati peste prut...
unirea asta va aduce un dezastru peste o tara bezmetica ca Romania ...o stiu si americanii o stiu si rusii dar ambii vor sa testeze philadelphia experiment ...
pt cei mai creduli ...pune-ti-va centura!!!
Bine punctat. Like

Edited by laurentiu230480, 30 March 2018 - 07:00.


#36
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Spânzurați-l pe căcatul de Iliescu, dacă se putea face o unire se făcea imediat după revoluție. Ursul era în derivă, estul Europei scăpase de comunism. Dar criminalul a cerut voie la Moscova, așa cum era obișnuit. Acum e tardiv.
Legat de moldoveni, la ei parlamentul e mai ok și președintele e nașpa, exact pe dos față de noi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate