Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Republica Moldova

* * * * - 11 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2377 replies to this topic

Poll: Ati fi de acord cu unirea RPM cu Romania ? (375 member(s) have cast votes)

Cum interpretati eventuala unire dintre cele doua tari ?

  1. Voted Sunt de acord, sunt fratii nostri si istoric si geografic, unirea este benefica ambelor tari (189 votes [50.40%] - View)

    Percentage of vote: 50.40%

  2. Nu sunt de acord, a trecut prea multa vreme de cand am fost despartiti, si-au schimbat majoritar mentalitatea, nu ar fi o actiune benefica (162 votes [43.20%] - View)

    Percentage of vote: 43.20%

  3. Viata e complicata, nu ma intereseaza subiectul (24 votes [6.40%] - View)

    Percentage of vote: 6.40%

Vote Guests cannot vote

#1531
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,086
  • Înscris: 26.01.2009

View PostScorpionul_Negru, on 10 februarie 2023 - 22:34, said:

.

Unirea cu Moldova nu prezinta niciun interes practic pentru SUA. URSS...pardon, Federatia Rusa a creat Moldova ca stat tampon si vasal, nu l-ar lasa sa se uneasca cu Romania, ar crea probleme la alegeri, agitatie etnica, o eventuala interventie pentru "apararea" etnicilor rusi. Romania, nesustinuta la blana de ceva mare, gen SUA sau China, nu are ce sa faca in sensul asta.


RM reprezintă încă un pas spre Est, înseamnă eliminarea unei posibile zone controlate de ruși.

Tu nu vezi că RM e cu SUA? Cine crezi că a dat semnalul CCRM-ului să anuleze acordul semnat de Putin și Dodon, acord ce făcea datoriile private către Rusia datorii alte RM, în cazul în care ele nu puteau fi plătite de privații din RM?! Acordul acesta era un cal troian rusesc, care practic îi lăsa pe ruși să îngenuncheze financiar RM! Furt cu acte în regulă!

Și la început Putin zicea că dă 200 de milioane de euro, 100 % gratis!


Știi că în timpul campaniei electorale SIS a trimis retur niște unii care veniseră în RM cu scopuri clare să creeze ceva deranj ?


Sunt multe lucruri care par neclare, asta din cauza manipularii, a ideii că Rusia decide totul acolo etc.

De ce crezi că Plahotniuc a plecat din RM în SUA?




#1532
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 17.09.2010

View Postimnotsmith, on 10 februarie 2023 - 22:48, said:

Sunt multe lucruri care par neclare, asta din cauza manipularii, a ideii că Rusia decide totul acolo etc.

De ce crezi că Plahotniuc a plecat din RM în SUA?

Eu nu prea stiu ce se intampla p-acolo, romanii in general nu stiu ce se intampla p-acolo. Dar nu am impresia ca Rusia decide totul in RM.

Am doar impresia ca SUA nu sustine Romania si Moldova pana la capat, ca altfel ne uneam demult, cu sau fara etnici rusi, nu conteaza, deveneau cetateni romani care vorbesc rusa si gata, sau daca nu le convenea, plecau. Si uite ca totusi asa ceva nu se intampla...

In ce priveste Rusia, avem nevoie de sustinere din partea unui stat puternic si militar (ca sa arate batu' prin gard rusilor in caz ca le vin idei) si economic (pt ca Rusia foloseste din plin banii proveniti din vanzarile de hidrocarburi ca sa mai "unga" diverse rotite, sa mai cumpere companii, oameni etc, KGB inca exista si e pe unde era si inainte sa cada URSS).

Nu mai stiu cine era Plahotniuc. Parca Oponentul lui Dodon, nu?

Maia Sandu e cu globalistii, o gasesti pe site la ei.

https://www.councilw...maia-sandu.html

Din ce am inteles eu, partidul ei e un fel de USR. Poate ma insel.

#1533
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Am vazut cum Putin striga peste tot fascistii si adoratorii au inceput repede sa-l copieze. Daca nu le convine ceva la cineva pac e fascist, neo-nazist!
Astia nu inteleg ca ei sunt de fapt fascistii... se incadreaza exact tipologiei naziste!

#1534
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 24.03.2018
Cristoiu, vulpoi batran, a anticipat lupta dintre Maia Sandu si Natalia Gavrilita.
Se poate urmari aici.

#1535
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View PostGhibos, on 11 februarie 2023 - 09:56, said:

Cristoiu, vulpoi batran
Vulpoi mi se pare doar ca a spus (ca Gavrilita si Maia sunt cu) "occident" in loc de SUA. Acolo da, a fost golan incercand sa arunce gunoi spre UE daca se poate si sa menajeze SUA. In rest..un !diot..daca isi rezerva atat timp sa vorbeasca de fusta transparenta sau ca, cuvantul femeie e jignitor sau ca ele-s fete, domnisoare, nu femei, si alte ineptii.

Edited by bursucelu_viesel, 11 February 2023 - 10:50.


#1536
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022
Terminați cu prostiile cu Unirea; cel mai bun scenariu posibil este să punem umărul să ajutăm Ucraina și Moldova să intre în spațiul economic din de securitate OCCIDENTAL, Euro-atlantic! Dacă intră RM în UE subiectul Unirii devine irelevant. Nici UE nu va sta pe loc, până la posibila aderare a Ucrainei și a RM nu va mai conta votul Orbanilor și Morawieckilor. Și pe urmă mai vedem cu unirea in ce măsură ar fi utilă

Edited by echoshoworacle, 11 February 2023 - 11:14.


#1537
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

View Postimnotsmith, on 10 februarie 2023 - 20:27, said:

RM se va uni cu România, în ciuda tuturor rusofililor de peste tot!
Stau si ma gandesc cat de greu ii era republicii moldova sa mute Craciunul pe 25 decembrie in acelasi timp cu ukraina.

#1538
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View Postechoshoworacle, on 11 februarie 2023 - 11:12, said:

să ajutăm Ucraina și Moldova să intre în spațiul economic din de securitate OCCIDENTAL, Euro-atlantic! Dacă intră RM în UE subiectul Unirii devine irelevant.
Te-ai luat si tu dupa vulpoiul de Cristoi cu limbajul asta siret? Ai incercat sa amesteci borcanele in mod voit, si ca dovada ai scris "UE" dupa ce ai incercat sa induci confuzia.  Vorbesc de confuzia intre UE si NATO.
Ai zis spatiul economic, iar asta face referire la UE, nu la NATO, apoi ai scris Euro-atlantic, sugerand NATO.
Daca Moldova intra in NATO, atunci da, e la adapost (probabil), daca intra in UE.. de-aia nu mai poate Putin de UE..Crezi ca daca intra Ucraina in UE, Rusia zice "gata s-a terminat.. ne scuzati, ne luam jucariile si va lasam in pace"

Edited by bursucelu_viesel, 11 February 2023 - 11:42.


#1539
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

View Postechoshoworacle, on 11 februarie 2023 - 11:12, said:

Terminați cu prostiile cu Unirea; cel mai bun scenariu posibil este să punem umărul să ajutăm Ucraina și Moldova să intre în spațiul economic din de securitate OCCIDENTAL, Euro-atlantic! Dacă intră RM în UE subiectul Unirii devine irelevant. Nici UE nu va sta pe loc, până la posibila aderare a Ucrainei și a RM nu va mai conta votul Orbanilor și Morawieckilor. Și pe urmă mai vedem cu unirea in ce măsură ar fi utilă
Si cam cate secole preconizezi ca vor trece pana vor intyra in UE?
Uita-te de cand ne chinuim noi sa intram in Schengen.

#1540
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022

View Postcipri1981, on 11 februarie 2023 - 11:54, said:

Si cam cate secole preconizezi ca vor trece pana vor intyra in UE?
Uita-te de cand ne chinuim noi sa intram in Schengen.
O sa intram stai linistit. Tocmai ce am descris mai sus ca trebuie sa scapam de regula unanimitatii in UE, si vom scapa de ea mai devreme sau mai tarziu. UE e solutia la 90% din problemele noastre. Nu plecati pe fenta poloneza ca pute. De unguri nu mai zic la ei cred ca e nevoie de schimb de generatii; sunt comporomisi.

Eu sunt pentru Unire dar altfel de unire, aia normala si posibila; am depasit stadiul scrisului pe garduri Basarabia e Romania. Se ocupa Georgica, Sosoaca si rusii de asa ceva acum LE si inainte tot ei se ocupau din cate imi dau seama; noi in rolul de idioti utili...

Edited by echoshoworacle, 11 February 2023 - 12:43.


#1541
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

View Postechoshoworacle, on 11 februarie 2023 - 12:34, said:

O sa intram stai linistit. Tocmai ce am descris mai sus ca trebuie sa scapam de regula unanimitatii in UE, si vom scapa de ea mai devreme sau mai tarziu. UE e solutia la 90% din problemele noastre. Nu plecati pe fenta poloneza ca pute. De unguri nu mai zic la ei cred ca e nevoie de schimb de generatii; sunt comporomisi.


Nu stiu daca tu stii dar Romania se opune eliminarii dreptului de Veto.
Eu incerc sa fiu realist: discutiile ca noi sa intram in schengen au inceput de prin 2005 si inca nu s-a intamplat. Ucraina si Moldova nu vor intra in UE pana cand nu se va termiona razboiul. Si dupa ce se va termina razboiul nu va mai fi nicio graba. Asa ca preconizez un 20 de ani pana vor intra in UE, daca vor intra. Mai ales daca vor fi luate la pachet. sper sa ma insel.

Moldova ar avea o sansa sa intre foarte rapid, daca s-ar uni cu Romania dar pana la urma este alegerea lor. Daca  mai asteapta vreo 2 ani s-ar putea sa vina prorusii la putere si aia vor intarzia si mai mult procesul de aderare la UE.

#1542
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022

View Postcipri1981, on 11 februarie 2023 - 12:43, said:

Nu stiu daca tu stii dar Romania se opune eliminarii dreptului de Veto.
Stiu foarte bine de asta am si zis. Si asta se va schimba. Doar nu crezi ca Romania este condusa de niste luminati la minte. Norocul nostru ca suntem in faliment fara UE si sunt mancati fara NATO ca daca era dupa capul nostru...Romania pute a nationalism-ceausism. PUTE! Convine mafiotilor, aia pe care ii deranjeaza DNA. ii deranja mai exact
LE
Cui convine cel mai mult o Moldova nici cu vestul...nici cu estul....un fel de "elvetie" asa(o aberatie)... mafiotilor de acolo. De aia va mai dura ceva. Sa facem o unire...mafie cu mafie?! Nu, multumesc!

Edited by echoshoworacle, 11 February 2023 - 12:50.


#1543
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Nu va mai amagiti degeaba cu acea unire pe care doar romanii si-o doresc. In rest, unirea Romaniei cu Moldova nu e dorita nici de Rusia, nici de SUA, Germania sau Marea Britanie.
Marile puteri au dorit in partea asta de lume tari mai mici si mai usor de controlat. E mult mai usor de pus la locul ei o Serbie mica decat o Iugoslavie mare care sa emita pretentii in Europa. Asa si cu Romania, e deja o tara mult prea mare in gandirea multorade pe afara, sao faci si mai mare prin unirea cu Moldova e de neconceput.
Uniti cu ei putem fi doar in interiorul UE, NATO si Shengen.

Edited by Matrix40, 11 February 2023 - 14:31.


#1544
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

View Postechoshoworacle, on 11 februarie 2023 - 12:46, said:


Stiu foarte bine de asta am si zis. Si asta se va schimba. Doar nu crezi ca Romania este condusa de niste luminati la minte. Norocul nostru ca suntem in faliment fara UE si sunt mancati fara NATO ca daca era dupa capul nostru...Romania pute a nationalism-ceausism. PUTE! Convine mafiotilor, aia pe care ii deranjeaza DNA. ii deranja mai exact
LE
Cui convine cel mai mult o Moldova nici cu vestul...nici cu estul....un fel de "elvetie" asa(o aberatie)... mafiotilor de acolo. De aia va mai dura ceva. Sa facem o unire...mafie cu mafie?! Nu, multumesc!

În afara de Nu, multumesc, n-am înțeles nimic

#1545
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022

View PostMatrix40, on 11 februarie 2023 - 14:29, said:

Uniti cu ei putem fi doar in interiorul UE, NATO si Shengen.
Așa și trebuie să fie! Și cu Ucraina lafel sunt un susținător activ, nu urmăresc doar știri, vreau să învingă. Ucraina va învinge cu ajutorul democrațiilor dar o va face de așa natură încât să nu ne trezim cu încă o Polonie in UE. Noi românii suntem niște norocoși, ca barza chioară. Asta e un moment care lucrează în favoarea noastră. Să nu fim prosti să-l irosim. Ia gândiți-vă ce ar fi făcut varianta modernă a pașoptiștilor...Avem nevoie de spiritul pașoptist, bineînțeles fără naționalismul care era normal la vremea respectivă. De pașoptiști avem noi nevoie nu de oameni cu apucături otomane cum era Dragnea. Mituia pe toată lumea, totul era tranzactionabil.

#1546
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

View PostMatrix40, on 11 februarie 2023 - 14:29, said:

Nu va mai amagiti degeaba cu acea unire pe care doar romanii si-o doresc. In rest, unirea Romaniei cu Moldova nu e dorita nici de Rusia, nici de SUA, Germania sau Marea Britanie.
Marile puteri au dorit in partea asta de lume tari mai mici si mai usor de controlat. E mult mai usor de pus la locul ei o Serbie mica decat o Iugoslavie mare care sa emita pretentii in Europa. Asa si cu Romania, e deja o tara mult prea mare in gandirea multorade pe afara, sao faci si mai mare prin unirea cu Moldova e de neconceput.
Uniti cu ei putem fi doar in interiorul UE, NATO si Shengen.

Nu ma amăgesc deloc. Sunt destul de bine ancorat in realitate si stiu ca moldovenii nu stiu ce vor. In cel mai bun caz pentru ca în realitate sunt mai mulți cei care nu vor unirea decat cei care o vor.
Eu doar îmi exprimam opinia ca unirea ar fi cam singura cale sa între în UE si NATO.
Poate ca vor întra si fara unire dar va dura mult.

#1547
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View PostMatrix40, on 11 februarie 2023 - 14:29, said:

Marile puteri au dorit in partea asta de lume tari mai mici si mai usor de controlat.
Asa e. Dar la cat de usor de manipulat e Romania, impusca 2 iepuri daca ar fi unita cu Moldova. Nu prea conteaza vad nici suprafata si nici nr de populatie. Conteaza populatia daca are ceva in cap sau gandeste strict la interesul personal (de unde si coruptia). Conteaza enorm politia, vorbesc ca serviciu - sa se asigure statul lumea nu incalca legislatia. Eu as fi foarte draconic daca as avea ceva de spus in tara asta.
In primul rand as face Romania sa fie "o tara de turnatori". Cum vezi nereguli, cum sa poti sa le "torni" usor, anonim. Apoi camere video si senzori peste tot si inteligenta artificiala la greu.
Odata ce nu mai poate omul incalca legea una-doua, atunci isi va folosi tartaguta in a face lucruri productive, nu golaneli.

#1548
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

View PostGhibos, on 11 februarie 2023 - 09:56, said:

Cristoiu, vulpoi batran, a anticipat lupta dintre Maia Sandu si Natalia Gavrilita.
Se poate urmari aici.

n-a ghicit nimic nea ion, pe gavrilita au debarcat-o pt ca in contextul actual ai nevoie de un guvern mai coios. ori ea a preluat mandatul de premier inainte de tot balciul cu razboiul. e clar ca in contextul actual e nevoie de mult mai mult de la guvern. ilan sor se pozeaza in mesia desi a furat miliardul, pare-se ca pe pro-rusi nu-i deranjeaza.

a marit ea salariul minim de la 100 la 200 eur dar si preturile au crescut enorm, mai ajung prin Chisinau iar la supermarket sunt aceleasi preturi ca in RO, e strigator la cer

Edited by horhescu, 11 February 2023 - 15:59.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate