Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 

Modificare lampa multicolora

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
giani84

giani84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.03.2018
Salutare si bine v-am gasit ! Am si eu o problemuta si solicit ajutorul celor care se pricep .Am o "dracie"  ,ca nu o pot numi altcumva care lumineaza si face tot felul de culori ,o lampa din aia multicolora ..in fine ...problema e ca m-am saturat sa tot schimb la baterii si ma gandeam sa ii atasez un incarcator .Lampa functioneaza cu 3 baterii AAA ,deci mi-ar trebui un incarcator de 4,5 V ...am gasit ceva similar ,unul de telefon care furnizeaza 5 V ,ar fi ok ?? Plus ca este si chestia de amperaj ,care ma cam baga in ceata ...orice parere e binevenita ! Multam !

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ar trebui sa fie ok acel alimentator. Nu iti face griji pentru A (daca acel incarcatror are peste 1 A- 1000 mA)), vezi cu pollaritatea +/- sa fie ok.

Edited by pasilla, 27 March 2018 - 00:11.


#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Acum serios; Daca acel dispozitiv (lampa) nu este prevazut si cu posibilitatea de alimentare printr-un adaptor direct la priza, atunci nu ai decat sa iei un incarcator de telefon ce nu-l mai folosesti, sa tai cablul acestuia de langa mufa ce intra in telefon, dezizolezi partea exterioara cam pe 5 cm si vei regasi doua fire in interior (uzual rosu si negru).
Dezizolezi acele fire la capete pe lungime de 1 cm si le poti conecta prin prindere mecanica(rasucire) sau prin lipire la bornele unde veneau bateriile. Rosul este + si negrul -. De regula vor fi conectate in diagonala in respectivul suport de baterii (+ intr-un capat, sari peste doua baterii si - in celalat capat)
respecta polaritatea , asa cum este indicata in desenul bateriilor din interior.

Edited by ggelu, 27 March 2018 - 07:30.


#4
giani84

giani84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.03.2018

 keta, on 27 martie 2018 - 00:11, said:


Acum serios; Daca acel dispozitiv (lampa) nu este prevazut si cu posibilitatea de alimentare printr-un adaptor direct la priza, atunci nu ai decat sa iei un incarcator de telefon ce nu-l mai folosesti, sa tai cablul acestuia de langa mufa ce intra in telefon, dezizolezi partea exterioara cam pe 5 cm si vei regasi doua fire in interior (uzual rosu si negru).
Dezizolezi acele fire la capete pe lungime de 1 cm si le poti conecta prin prindere mecanica(rasucire) sau prin lipire la bornele unde veneau bateriile. Rosul este + si negrul -. De regula vor fi conectate in diagonala in respectivul suport de baterii (+ intr-un capat, sari peste doua baterii si - in celalat capat)
respecta polaritatea , asa cum este indicata in desenul bateriilor din interior.
Aham....asta ma gandeam si eu ..deci 0,5 V in plus nu ar trebui sa fie o problema ...

Edited by ggelu, 27 March 2018 - 07:31.


#5
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Eu as pune si o rezistenta in serie.

#6
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,769
  • Înscris: 09.05.2005

 giani84, on 26 martie 2018 - 23:57, said:

...problema e ca m-am saturat sa tot schimb la baterii si ma gandeam sa ii atasez un incarcator.

Nu mai bine cumperi niste acumulatori si un incarcator? Asta ca sa nu dai foc la casa...

Edited by LensFlare, 27 March 2018 - 07:26.


#7
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,854
  • Înscris: 01.11.2005

 LensFlare, on 27 martie 2018 - 07:25, said:

Nu mai bine cumperi niste acumulatori si un incarcator? Asta ca sa nu dai foc la casa...
Pe bune, tu asa ai face ?
Iar la 5V si 1A chiar si daca il pui in scurt tot nu ia foc casa...ghici de ce ? Pentru ca incarcatorul are protectie la scurtcircuit :)...deci nu e nici un pericol...

#8
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Nu au toate protectie, am intalnit secundar doar cu dioda si condensator, atat!

Probabil ca ledul din discutie e cu 2 pini, daca nu se pune ceva in serie(rezistenta sau 2 diode) se arde(cel putin o culoare din cele 3).

Edited by Wzzz, 27 March 2018 - 07:56.


#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,085
  • Înscris: 07.11.2006

 Wzzz, on 27 martie 2018 - 07:54, said:

Probabil ca ledul din discutie e cu 2 pini, daca nu se pune ceva in serie(rezistenta sau 2 diode) se arde(cel putin o culoare din cele 3).

Si in acest mod se va incheia definitiv epopeea lampii multicolore.

ps.
Cred ca lampa aia multicolora este echivalentul pestelui de sticla.
Posted Image Posted Image

#10
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Sper sa nu se incheie, sper sa rezolve cu alimentarea.

#11
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 giani84, on 26 martie 2018 - 23:57, said:

Salutare si bine v-am gasit ! Am si eu o problemuta si solicit ajutorul celor care se pricep .Am o "dracie"  ,ca nu o pot numi altcumva care lumineaza si face tot felul de culori ,o lampa din aia multicolora ..in fine ...problema e ca m-am saturat sa tot schimb la baterii si ma gandeam sa ii atasez un incarcator .Lampa functioneaza cu 3 baterii AAA ,deci mi-ar trebui un incarcator de 4,5 V ...am gasit ceva similar ,unul de telefon care furnizeaza 5 V ,ar fi ok ?? Plus ca este si chestia de amperaj ,care ma cam baga in ceata ...orice parere e binevenita ! Multam !
Nu stim ce schema are acea lampa,dar,sfatul meu este ca la alimentatorul de 5V (de telefon) sa inseriezi una sau chiar 2 diode banale (1N4007) le gasesti la orice magazin de piese electronice.Fiecare dioda reduce tensiunea cu 0,7V.

#12
giani84

giani84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.03.2018
Mai jos este lampa in cauza despre care vorbesc ..iar incarcatorul e unul banal de Nokia-5 V si 350 mA .Ma gandeam sa leg firele de la incarcator in locul bornelor de la baterii ,in prelungirea lor..

Edited by giani84, 27 March 2018 - 10:35.


#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,854
  • Înscris: 01.11.2005

 giani84, on 27 martie 2018 - 10:34, said:

Mai jos este lampa in cauza despre care vorbesc ..iar incarcatorul e unul banal de Nokia-5 V si 350 mA .Ma gandeam sa leg firele de la incarcator in locul bornelor de la baterii ,in prelungirea lor..
Dap. Nu-i nici o problema atata timp cat respecti polaritatea.

#14
giani84

giani84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.03.2018

 tehnics, on 27 martie 2018 - 10:46, said:

Dap. Nu-i nici o problema atata timp cat respecti polaritatea.
Multumesc...si in cazul asta nu ar mai fi nevoie de diode ,nu ?

#15
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Nu, e nevoie de alt led ca al tau se arde.

#16
giani84

giani84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.03.2018
Mda...sunt mai in ceata ca prima data Posted Image probabil o sa renunt la idee ,ca sa nu fac vreo prostie ...

#17
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Ai primit solutii, o rezistenta pusa in serie rezolva situatia.

#18
giani84

giani84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.03.2018
La cat ma pricep eu la electronica ...de asta zic ...plus ca nici nu am de unde sa iau momentan ...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate