Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Speranța creștină - cerul sau pământul?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
211 replies to this topic

#1
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,099
  • Înscris: 10.09.2008

 dark, on 26 martie 2018 - 20:24, said:

Așa pot să zic și eu, că Isus s-a referit la o moștenire în sensul că vom guverna ca regi și preoți peste Pământ, ori că cei blânzi sunt persoane înviate, care nu au cunoscut pe Dumnezeu și care se vor dovedi ascultătoare în Mileniu, iar cei ce au cunoscut pe Dumnezeu, mai ales creștinii, vor fi în Ceruri.

Isus a citat această fericire din Psalmul 37, deci sensul a fost evident pentru ascultătorii lui:

9 Fiindcă cei răi vor fi nimiciți, iar cei ce nădăjduiesc în Domnul vor stăpâni țara (ereț, pământul).
10 Încă puțină vreme, și cel rău nu va mai fi; te vei uita la locul unde era, și nu va mai fi.
11 Cei blânzi moștenesc țara (ereț, pământul) și au belșug de pace.



#2
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Ce apare în acel psalm e un latimotiv, o binecuvântare la evrei, o urare, în sensul, cum zicem noi: să fii sănătos și la pungă gros, la fel zicea psalmistul și ulterior Isus: să stăpâniți țara. La evrei, era o obsesie cu stăpânirea pământului promis, făcuseră o fixație din asta, aproape de psihoză.

Speranța creștinilor este evident CERUL. Acolo este Paradisul acolo stă Isus.

#3
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,099
  • Înscris: 10.09.2008
Dacă citești în context, ai Împărăția cerurilor sau a lui Dumnezeu (v. 3), explicată prin moștenirea pământului (v. 5).

 dark, on 26 martie 2018 - 20:09, said:

Logic, aici pe Terra suntem străini și călători, în căutarea unei alte patrii [cerești] .

Avraam a trăit în corturi ca străin și călător în Canaan (spre deosebire de Lot care s-a instalat confortabil în Sodoma), pentru că aștepta o patrie cerească, adică... Canaanul. ”Cerească” în sensul de primită de la Dumnezeu.

Edited by logic1, 26 March 2018 - 20:45.


#4
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Vom moșteni împreună cu Isus (2Cor.4:14) iar Isus nu va trăi pe Pământ, El fiind înviat pentru Cer. A fost pe Terra și nu i-a plăcut, s-a reîntors în Cer.

#5
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
evident ca pamantul.
dupa cum scrie:"Vie Imparatia Ta, faca-se voia Ta, precum in cer asa si pe pamant...".

dupa ce toate imparatiile pamantesti, toate guvernele hoaţe, think-tankurile stupide moronice pentru prevenirea conflictelor[care in fapt le provoaca fiind platiti pentru slujba asta], politicienii meschini, media mincinoasa, armatele si serviciile de intel, pastorii idioti care ii invata pe enoriasi sa se roage pentru pacea Israelului prin razboaiele duse de US si celelalte 6 capete impotriva oricarei tari ce este pusa pe lista dusmanilor sai, dupa ce toti acestia vor fi aruncati in cosul de gunoi al istoriei, se va instaura vesnica Imparatie a lui Dumnezeu cand omenirea va putea gusta din adevarata viata.

 dark, on 26 martie 2018 - 20:43, said:

A fost pe Terra și nu i-a plăcut, s-a reîntors în Cer.
dar se va intoarce, si atunci "va da Imparatia in mainile lui Dumnezeu Tatal, dupa ce va fi nimicit orice domnie, orice stapanire si orice putere. (1Cor.15:24)"

"stapanirile, domniile, puterile" nimicite de Isus fiind alea enumerate de mine mai sus. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 26 March 2018 - 20:47.


#6
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

 Dude_2nd, on 26 martie 2018 - 20:46, said:


"stapanirile, domniile, puterile" nimicite de Isus fiind alea enumerate de mine mai sus. Posted Image

Nu le-a nimicit pe toate, pe majoritatea și le-a aservit.(1Pet.3:22)

#7
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 dark, on 26 martie 2018 - 20:36, said:

La evrei, era o obsesie cu stăpânirea pământului promis, făcuseră o fixație din asta, aproape de psihoză.
De ce vorbesti la trecut? Era, facusera...

#8
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,099
  • Înscris: 10.09.2008

 dark, on 26 martie 2018 - 20:43, said:

Vom moșteni împreună cu Isus (2Cor.4:14) iar Isus nu va trăi pe Pământ, El fiind înviat pentru Cer. A fost pe Terra și nu i-a plăcut, s-a reîntors în Cer.

Dacă vom moșteni împreună cu Isus, atunci este vorba de moștenirea pământului.

Psalm 2

7 „Eu voi vesti hotărârea Lui” – zice Unsul – „Domnul Mi-a zis: „Tu eşti Fiul Meu! Astăzi Te-am născut.
8 Cere-Mi, şi-Ţi voi da neamurile de moştenire, şi marginile pământului în stăpânire!


Apocalipsa 5

10 Ai făcut din ei o împărăţie şi preoţi pentru Dumnezeul nostru, şi ei vor împărăţi pe pământ!”



#9
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

 Onan_Barbaru, on 26 martie 2018 - 20:49, said:

De ce vorbesti la trecut? Era, facusera...

Mă refeream la evreii care ascultau cuvintele lui Isus, cand a vorbit pe muntele Măslinilor.

#10
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dark, on 26 martie 2018 - 20:47, said:


Nu le-a nimicit pe toate, pe majoritatea și le-a aservit.(1Pet.3:22)
nu se vede ce spui tu acilea.
cand le va nimici insa, se va vedea.

#11
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

 logic1, on 26 martie 2018 - 20:50, said:

Apocalipsa 5

10 Ai făcut din ei o împărăţie şi preoţi pentru Dumnezeul nostru, şi ei vor împărăţi pe peste pământ!”


 logic1, on 26 martie 2018 - 20:50, said:

Psalm 2

7 „Eu voi vesti hotărârea Lui” – zice Unsul – „Domnul Mi-a zis: „Tu eşti Fiul Meu! Astăzi Te-am născut.
8 Cere-Mi, şi-Ţi voi da neamurile de moştenire, şi marginile pământului în stăpânire!


Isus e în cer cu Mireasa și împărățesc împreună peste Pământ - (1Cor.4:8)

#12
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dark, on 26 martie 2018 - 20:55, said:

Isus e în cer cu Mireasa și împărățesc împreună peste Pământ - (1Cor.4:8)
daca destinatia omului ar fi cerul, de ce Dumnezeu l-a creat pe om pe pamant? Posted Image

#13
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

 Dude_2nd, on 26 martie 2018 - 20:59, said:

daca destinatia omului ar fi cerul, de ce Dumnezeu l-a creat pe om pe pamant? Posted Image

Pământul va fi populat cu oameni, am zis asta. Dar Mireasa va sta cu Mirele, în Cer, adică Biserica cu Isus.

#14
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,099
  • Înscris: 10.09.2008

 dark, on 26 martie 2018 - 20:55, said:

Isus e în cer cu Mireasa și împărățesc împreună peste Pământ - (1Cor.4:8)

Mireasa este reprezentată ca o cetate și cetatea va fi pe pământ:

Apocalipsa 20

4 Ei au înviat şi au împărăţit cu Hristos o mie de ani.

9 Şi ei s-au suit pe faţa pământului, şi au înconjurat tabăra sfinţilor şi cetatea preaiubită.



#15
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dark, on 26 martie 2018 - 21:00, said:


Pământul va fi populat cu oameni, am zis asta. Dar Mireasa va sta cu Mirele, în Cer, adică Biserica cu Isus.
"am vazut coborandu-se din cer, de la Dumnezeu, cetatea sfanta, Noul Ierusalim, gatita ca o mireasa impodobita pentru barbatul ei. Si am auzit un glas tare care iesea din scaunul de domnie si zicea: "Iata cortul lui Dumnezeu cu oamenii! El va locui cu ei, si ei vor fi poporul Lui, si Dumnezeu insusi va fi cu ei. El va fi Dumnezeul lor."

dupa cum vezi, pamantul acesta regenerat, vindecat, va fi locul unde oamenii vor trai fericiti iar Dumnezeu va fi cu ei chiar aci.

#16
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,099
  • Înscris: 10.09.2008

Apocalipsa 21:4

2 Şi eu am văzut coborându-se din cer, de la Dumnezeu, cetatea sfântă, Noul Ierusalim, gătită ca o mireasă împodobită pentru bărbatul ei.
3 Şi am auzit un glas tare care ieşea din scaunul de domnie şi zicea: „Iată cortul lui Dumnezeu cu oamenii! El va locui cu ei, şi ei vor fi poporul Lui, şi Dumnezeu însuşi va fi cu ei. El va fi Dumnezeul lor.



#17
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

 logic1, on 26 martie 2018 - 21:02, said:


Mireasa este reprezentată ca o cetate

Mireasa locuiește în Cetate.(Evr.11:16)

 logic1, on 26 martie 2018 - 21:03, said:

Apocalipsa 21:4

2 Şi eu am văzut coborându-se din cer, de la Dumnezeu, cetatea sfântă, Noul Ierusalim, gătită ca o mireasă împodobită pentru bărbatul ei.
3 Şi am auzit un glas tare care ieşea din scaunul de domnie şi zicea: „Iată cortul lui Dumnezeu cu oamenii! El va locui cu ei, şi ei vor fi poporul Lui, şi Dumnezeu însuşi va fi cu ei. El va fi Dumnezeul lor.


E metaforic! Apocalipsa e metaforică. Doar nu vrei să spui acum că și Dumnezeu părăsește Cerul pentru a veni pe Pământ!
:lol:

 Dude_2nd, on 26 martie 2018 - 21:03, said:

dupa cum vezi, pamantul acesta regenerat, vindecat, va fi locul unde oamenii vor trai fericiti iar Dumnezeu va fi cu ei chiar aci.
Dumnezeu nu poate sta în lumea fizică. El este ... metafizic. Măcar învață asta despre Dumnezeu! El nu este un moșulică cu barbă albă.Posted Image

#18
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,099
  • Înscris: 10.09.2008
Păi tocmai asta e problema... că metaforele acestea nu descriu oamenii în cer la Dumnezeu! Adică trebuie să existe o corespondență între metaforă și realitatea reprezentată de ea. Dacă drumul omenirii ar fi fost spre cer prin schimbarea naturii fizice, nu mai găseam aceste metafore. Ci ceva de genul oamenilor cu aripi înălțându-se spre Dumnezeu...

Isaia 11

6 „Atunci lupul va locui împreună cu mielul, şi pardosul se va culca împreună cu iedul; viţelul, puiul de leu şi vitele îngrăşate vor fi împreună, şi le va mâna un copilaş;
7 vaca şi ursoaica vor paşte la un loc, şi puii lor se vor culca împreună. Leul va mânca paie ca boul,
8 pruncul de ţâţă se va juca la gura bortei năpârcii, şi copilul înţărcat va băga mâna în vizuina basilicului.
9 Nu se va face niciun rău şi nicio pagubă pe tot muntele Meu cel sfânt; căci pământul va fi plin de cunoştinţa Domnului, ca fundul mării de apele care-l acoperă.


Edited by logic1, 26 March 2018 - 21:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate