Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Speranța creștină - cerul sau pământul?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
211 replies to this topic

#37
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,548
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDude_2nd, on 27 martie 2018 - 16:33, said:

Aceasta transformare este ireversibila

Deci Isus este acum, tot om! :huh:

#38
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,088
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 27 martie 2018 - 16:33, said:

nu.
Entitatea "extraterestra" numita Fiul, s-a fracut trup omenesc, supus pacatului, mortii si degradarii.
Aceasta transformare este ireversibila, fenomen acceptat de buna voie de Fiul, in ciuda riscurilor de a pacatui si astfel de a nu mai fi inviat in veci.
Totusi, pentru ca moartea Sa a fost cea mai mare nedreptate a acestei lumi asupra vreunui ome de cand e lumea, aceasta nedreptate trebuia remediata de Dumnezeu urgent. Si  remedierea s-a materializat in inviere. Dar a inviat exact Acel Isus care a murit, exact acel trup. De data aceasta, nesupus mortii, putrezirii, degradarii. Posted Image Ca un exemplu pentru toti cei ce vor urma Calea aceea.

Dacă a avut înainte de a se naște un corp nematerial, la înviere și-a reluat acel corp nematerial (cum greșit zice @dark Posted Image )
Isus dezminte însă că este nematerial după înviere:

Luca 24

36 Pe când vorbeau ei astfel, însuşi Isus a stat în mijlocul lor şi le-a zis: „Pace vouă!”
37 Plini de frică şi de spaimă, ei credeau că văd un duh.
38 Dar El le-a zis: „Pentru ce sunteţi tulburaţi? Şi de ce vi se ridică astfel de gânduri în inimă?
39 Uitaţi-vă la mâinile şi picioarele Mele, Eu sunt; pipăiţi-Mă şi vedeţi: un duh n-are nici carne, nici oase, cum vedeţi că am Eu.”
40 (Şi, după ce a zis aceste vorbe, le-a arătat mâinile şi picioarele Sale.)
41 Fiindcă ei, de bucurie, încă nu credeau şi se mirau, El le-a zis: „Aveţi aici ceva de mâncare?”
42 I-au dat o bucată de peşte fript şi un fagure de miere.
43 El le-a luat şi a mâncat înaintea lor.


Rămâne că nici înainte de a se naște nu a fost nematerial, ci nu a existat.

Edited by logic1, 27 March 2018 - 16:57.


#39
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,548
  • Înscris: 16.03.2004
Isus nu dezminte nimic, pur și simplu face referire la trupul cu care se materializase pentru a putea fi văzut de ucenici.Posted Image

Trupurile spirituale nu se pot vedea cu ochi fizici ci doar simți, ca și cum ar fi adieri de vânt.

Vantul sufla incotro vrea si-i auzi vuietul; dar nu stii de unde vine, nici incotro merge. Tot asa este cu oricine este nascut din Duhul." (Ioan.3:8)

#40
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,088
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 27 martie 2018 - 16:18, said:

Isus a plătit cu moartea trupului Lui. Insinuezi că a luat înapoi ce a dat??

Prin aceasta "voie" am fost sfintiti noi, si anume prin jertfirea trupului lui Isus Hristos o data pentru totdeauna. (Evr.10:10)

Nu a plătit cu moartea trupului, nici cu viața, pentru că și le-a luat înapoi.

Evrei 10:10, BVA
”Voie prin care suntem sfinţiţi prin oferirea trupului lui Isus Cristos o dată pentru totdeauna.”

View Postdark, on 27 martie 2018 - 16:44, said:

Isus nu dezminte nimic, pur și simplu face referire la trupul cu care se materializase pentru a putea fi văzut de ucenici.Posted Image

Trupurile spirituale nu se pot vedea cu ochi fizici ci doar simți, ca și cum ar fi adieri de vânt.

Vantul sufla incotro vrea si-i auzi vuietul; dar nu stii de unde vine, nici incotro merge. Tot asa este cu oricine este nascut din Duhul." (Ioan.3:8)

Atunci minte?

Evident că trupurile spirituale nu se pot vedea și simți, o spune chiar Isus:
”Uitaţi-vă la mâinile şi picioarele Mele, Eu sunt; pipăiţi-Mă şi vedeţi: un duh n-are nici carne, nici oase, cum vedeţi că am Eu.”

Edited by logic1, 27 March 2018 - 16:55.


#41
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdark, on 27 martie 2018 - 16:44, said:

Isus nu dezminte nimic, pur și simplu face referire la trupul cu care se materializase pentru a putea fi văzut de ucenici.Posted Image

Trupurile spirituale nu se pot vedea cu ochi fizici ci doar simți, ca și cum ar fi adieri de vânt.

Vantul sufla incotro vrea si-i auzi vuietul; dar nu stii de unde vine, nici incotro merge. Tot asa este cu oricine este nascut din Duhul." (Ioan.3:8)
Si cumva sustii ca cineva nascut din "Duhul" se transforma in o entitate nevazuta ? Pai isus s-a inaltat la cer iar de acolo se "loga telefonic" la constinta oricarei persoane cu care dorea sa comunice. Sunt convins ca oricine ajunge la desavarsire va putea accede la o alta dimensiune insa ea nu va fi accesibila tuturor "sfintilor" , spre exemplu talharul de pe cruce nu va fi automat ridicat la acel nivel ci cum spunea si apostolul Pavel, a ajuns pana la al treilea cer. Deci sunt "vami" ortodoxe ? Posted Image

#42
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 27 martie 2018 - 16:52, said:


Nu a plătit cu moartea trupului, nici cu viața, pentru că și le-a luat înapoi.
da cu ce atunci? Posted Image

View Postlogic1, on 27 martie 2018 - 16:41, said:

Rămâne că nici înainte de a se naște nu a fost nematerial, ci nu a existat.
nu prea ramane, caci:"Cuvantul S-a facut trup si a locuit printre noi,"

View Postlogic1, on 27 martie 2018 - 16:41, said:

Dacă a avut înainte de a se naște un corp nematerial, la înviere și-a reluat acel corp nematerial (cum zice @dark Posted Image )
dar de ce? caci de murit nu a murit acel trup nematerial, ci trupul material in care se transformase acel trup nematerial.Posted Image

#43
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 27 martie 2018 - 16:54, said:

da cu ce atunci? Posted Image
Nu a fost vorba de nici o plata ci asigura orice credincios ca exista inviere , si mai cu seama invierea neprihanitilor va fi spre slava cerului. La fel cum orice moarte a sfintilor nu e plata a mortii sau a pacatului ci asta se petrece in aceasta lume in care omul e stapanitor.

#44
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,088
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 27 martie 2018 - 16:55, said:

da cu ce atunci? Posted Image


nu prea ramane, caci:"Cuvantul S-a facut trup si a locuit printre noi,"


dar de ce? caci de murit nu a murit acel trup nematerial, ci trupul material in care se transformase acel trup nematerial.Posted Image

Cu nimic. Dumnezeu nu iartă contra plată și nu acceptă să moară definitiv o persoană în locul alteia. Fiecare trebuie să-și poarte păcatul. ”Îmi dau viața, ca iarăși s-o iau”. Vorbim de jertfă de ispășire sau de ultima jertfă doar simbolic, pentru că atunci au încetat jertfele, nemaifiind necesare - oamenii fiind ispășiți.

În context Ioan 1:14 este după botezul lui Isus. Atunci cuvântul (promisiunea profetică a vieții) a devenit realitate palpabilă în omul Isus uns ca mesia.

1Ioan 1
1 Ce era de la început, ce am auzit, ce am văzut cu ochii noştri, ce am privit şi ce am pipăit cu mâinile noastre, cu privire la Cuvântul vieţii –
2 pentru că viaţa a fost arătată, şi noi am văzut-o şi mărturisim despre ea şi vă vestim viaţa veşnică, viaţă care era la Tatăl şi care ne-a fost arătată –


Dacă Isus se transformase la naștere în ceva material, s-ar găsi scris acest lucru undeva, dar nu scrie. Chiar și în adausurile la Matei și Luca despre nașterea din virgină nu se înțelege că Isus a fost preexistent nașterii, ci că este conceput atunci în Maria cu Dumnezeu ca tată.

Edited by logic1, 27 March 2018 - 17:14.


#45
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,088
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 27 martie 2018 - 16:34, said:

Deci Isus este acum, tot om! Posted Image

1 Timotei 2:5
Căci este un singur Dumnezeu şi este un singur mijlocitor între Dumnezeu şi oameni: Omul Isus Hristos.

Deci este tot om. Așa cum Moise care a mijlocit între Dumnezeu și oameni a fost om.

#46
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 27 martie 2018 - 17:03, said:

Cu nimic
asta-i maxima!
Deci Isus a fost Unsul, dar nu a platit nimic. Posted Image


"Dar, dupa ce Isi va da viata ca jertfa pentru pacat, va vedea o samanta de urmasi, va trai multe zile, si lucrarea Domnului va propasi in mainile Lui. (Isa.53:10)"
"Noi am cunoscut dragostea Lui prin aceea ca El Si-a dat viata pentru noi;  (1Ioan.3:16)"
"S-a dat pe Sine insusi ca pret de rascumparare pentru toti; (1Tim.2:6)"
Posted Image mi-ai dat cu paru[spiritualPosted Image ] in cap...

Edited by Dude_2nd, 27 March 2018 - 18:10.


#47
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,088
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 26 martie 2018 - 20:55, said:

Apocalipsa 5
10 ”Ai făcut din ei o împărăţie şi preoţi pentru Dumnezeul nostru, şi ei vor împărăţi pe peste pământ!”

Isus e în cer cu Mireasa și împărățesc împreună peste Pământ - (1Cor.4:8)

În greacă este ”pe pământ” (epi). Se poate domni pe pământ, chiar și peste pământ, de pe pământ, așa cum regii din Ierusalim domneau în țară sau peste țară.

Israelul era mireasa/soția lui Dumnezeu, o împărăție de preoți, națiunea toată era ”împărăția Domnului”, împărații ei stăteau la Ierusalim pe ”scaunul de domnie al Domnului” și totuși erau pe Terra. Nici vorba de îngerași... Posted Image

Edited by logic1, 27 March 2018 - 18:23.


#48
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Inca un thread powered by logic. Da fara sa pui beculetzul ala nu poti? Pune si un beep-beep langa el sa fie mai solid asa...:)

#49
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,548
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 27 martie 2018 - 16:52, said:


Atunci minte?

Evident că trupurile spirituale nu se pot vedea și simți, o spune chiar Isus:
”Uitaţi-vă la mâinile şi picioarele Mele, Eu sunt; pipăiţi-Mă şi vedeţi: un duh n-are nici carne, nici oase, cum vedeţi că am Eu.”

Adică de ce să mintă? Isus venise în trup vizibil. De ce ? Ca să poată fi văzut de apostoli.
Dacă Isus nu a dat nimic, atunci ce a plătit, de fapt? :huh:
Eu zic că Isus a plătit viața celui de-al doilea Adam, pentru fiecare dintre noi.

#50
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,088
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 27 martie 2018 - 18:10, said:

asta-i maxima!
Deci Isus a fost Unsul, dar nu a platit nimic. Posted Image


"Dar, dupa ce Isi va da viata ca jertfa pentru pacat, va vedea o samanta de urmasi, va trai multe zile, si lucrarea Domnului va propasi in mainile Lui. (Isa.53:10)"
"Noi am cunoscut dragostea Lui prin aceea ca El Si-a dat viata pentru noi;  (1Ioan.3:16)"
"S-a dat pe Sine insusi ca pret de rascumparare pentru toti; (1Tim.2:6)"
Posted Image mi-ai dat cu paru[spiritualPosted Image ] in cap...

Viața nu și-a dat-o ca să n-o mai aibă. Deci nu s-a plătit nimic în mod real. ”Tatăl Mă iubeşte, pentru că Îmi dau viaţa, ca iarăşi s-o iau (Ioan 10:17).

Sunt câteva aspecte:
1 Dumnezeu nu obosește iertând, deci nu cere nimic pentru a vinde iertarea.
2 Martirii credinței își dădeau viața ca iarăși s-o ia. Moartea lor temporară și suferința implicată, erau considerate o jertfă salvatoare pentru popor - dar nu literal, ci în sens metaforic. Adică Dumnezeu nu cere, nu are nevoie de jertfe umane.
3 Teologia VT include conceptul de vină comună ca națiune. Care vină, atunci când umplea paharul, ducea la mânie și pedeapsă din partea lui Dumnezeu. Mânie care putea fi stinsă la atingerea măsurii de suferință corectivă. La care măsură se considera că își aduc contribuția martirii. În Isaia 53, un asemenea martir și-a asumat suferința extremă pentru încetarea mâniei lui Dumnezeu, ispășire și eliberarea națiunii. Conceptul se vede în Daniel 9 și în multe alte locuri.

Filipeni 2:30 Căci pentru lucrul lui Hristos a fost el aproape de moarte şi şi-a pus viaţa în joc, ca să împlinească ce lipsea slujbei voastre pentru mine.

Coloseni 1:24 Mă bucur acum în suferinţele mele pentru voi; şi în trupul meu împlinesc ce lipseşte suferinţelor lui Hristos, pentru trupul Lui, care este Biserica.


Ceva de acest gen se consideră că a făcut Isus pentru națiunea evreilor conform Isaia 53. Pavel dezvoltă în Romani 3 ideea că Cristos a împlinit ce n-a împlinit Israelul necredincios referitor la legământul lui Avraam pentru binecuvântarea omenirii.

Edited by logic1, 27 March 2018 - 18:48.


#51
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,548
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 27 martie 2018 - 17:59, said:


1 Timotei 2:5
Căci este un singur Dumnezeu şi este un singur mijlocitor între Dumnezeu şi oameni: Omul Isus Hristos.

Deci este tot om. Așa cum Moise care a mijlocit între Dumnezeu și oameni a fost om.
Acolo Pavel subliniază că Isus a murit ca OM și în acest sens a plătit pentru noi și deci a primit calitatea de Mare Preot Mijlocitor.

#52
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,088
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 27 martie 2018 - 18:46, said:

Adică de ce să mintă? Isus venise în trup vizibil. De ce ? Ca să poată fi văzut de apostoli.
Dacă Isus nu a dat nimic, atunci ce a plătit, de fapt? Posted Image
Eu zic că Isus a plătit viața celui de-al doilea Adam, pentru fiecare dintre noi.

Isus apare mincinos în interpretarea ta dacă a spus cu adevărat cuvintele din Luca 24:

37 Plini de frică şi de spaimă, ei credeau că văd un duh.
38 Dar El le-a zis: „Pentru ce sunteţi tulburaţi? Şi de ce vi se ridică astfel de gânduri în inimă?
39 Uitaţi-vă la mâinile şi picioarele Mele, Eu sunt; pipăiţi-Mă şi vedeţi: un duh n-are nici carne, nici oase, cum vedeţi că am Eu.”
40 (Şi, după ce a zis aceste vorbe, le-a arătat mâinile şi picioarele Sale.)


Isus a spus că-și ia viața înapoi. Crede-l!

Edited by logic1, 27 March 2018 - 18:52.


#53
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,548
  • Înscris: 16.03.2004
Isus nu a venit ca duh, ci a luat un trup uman, adică s-a materializat precum îngerii în vechime. Ce e așa de greu de priceput?

#54
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,088
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 27 martie 2018 - 18:49, said:

Acolo Pavel subliniază că Isus a murit ca OM și în acest sens a plătit pentru noi și deci a primit calitatea de Mare Preot Mijlocitor.

Nu spune asta. Spune că la acel timp când scrie există un singur mijlocitor: Omul Isus Cristos. Adică nu ”fostul” om, nici îngerul materializat temporar... Și cred că accentuează în acest mod ca să nu se alunece în direcții greșite referitor la natura lui Cristos.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate