Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Inceputul sfarsitului pentru Facebook? #deletefacebook

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#55
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Si-or fi facut cont si extraterestrii...   :bigwhitegrin:

#56
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostGeth, on 23 martie 2018 - 22:59, said:

Nu stiu. Fiecare crede ca e suficient de destept ca sa nu se lase pacalit. Mai ales daca a ajuns la performanta de a-si face cont pe facebook(cand altii nici nu stiu sa deschida calculatorul)


Serios? Planeta are doar fo' 7 miliarde de suflete. Presupunand ca e o greseala si e vorba de 2.79 miliarde, tot e suspect. acces la internet are doar vreo jumatate din populatia globului, iar in multe tari sau regiuni, precum china, japonia, rusia - alte platforme sunt populare. Treburile astea cred ca-s mai degraba accesari decat useri separati.

Quote

1.4 billion daily active users on average for December 2017
2.13 billion monthly active users as of December 31, 2017


Sursa oficiala FB

Edited by stlk, 23 March 2018 - 23:36.


#57
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postborhot, on 23 martie 2018 - 19:48, said:

Elon Musk a sters astazi conturile de Facebook pentru SpaceX si Tesla.
ma intreb cui ii pasa ca si-a inchis Elon Musk contul pe facebook pt tesla sau orice altceva...

pe mine ma intereseaza ca am reusit sa ma revad cu colegi din scoala primara, sa ne uram la multi ani (ma anunta facebook cand e ziua unuia) etc

Daca nu exista FB, nu puteam face asta. Nu am urmarit nicio firma pe facebook, cu atat mai putin ce are sa imi zica Tesla, citesc ce zic altii despre ce minte marketingul de firma

Deci ma indoiesc ca vor fi afectati prea tare. S-au vandut datele cuiva? pai asta nu se intampla zilnic cu datele noastre pe tot felul de site-uri?

#58
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Din care cca. 30% sunt trolli/socketuri.

View Postunbrutus, on 23 martie 2018 - 23:38, said:

ma intreb cui ii pasa ca si-a inchis Elon Musk contul pe facebook pt tesla sau orice altceva...

pe mine ma intereseaza ca am reusit sa ma revad cu colegi din scoala primara, sa ne uram la multi ani (ma anunta facebook cand e ziua unuia) etc

Daca nu exista FB, nu puteam face asta. Nu am urmarit nicio firma pe facebook, cu atat mai putin ce are sa imi zica Tesla, citesc ce zic altii despre ce minte marketingul de firma

Deci ma indoiesc ca vor fi afectati prea tare. S-au vandut datele cuiva? pai asta nu se intampla zilnic cu datele noastre pe tot felul de site-uri?


Daca nu exista FB nu te puteai revedea cu colegii din scoala?

Dar unde traiesc colegii tai, in Farmville?

#59
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Eu de aproape 2 ani am renuntat la facebook.

#60
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postradu2014, on 23 martie 2018 - 23:39, said:

Daca nu exista FB nu te puteai revedea cu colegii din scoala?
Ce gluma ai incercat sa faci, insa a ratat :) Pai colegii de scoala s-au mutat cel mai probabil, telefoane schimbate... familie, copii etc... de unde sa-i mai iei, mergi la politie ? :) Asa te regasesti pe media sociala mult mai usor decat ai crede.

#61
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
https://amp.thedaily...thout-a-warrant

Edited by MarianG, 24 March 2018 - 00:49.


#62
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postradu2014, on 23 martie 2018 - 23:39, said:

Din care cca. 30% sunt trolli/socketuri.




Daca nu exista FB nu te puteai revedea cu colegii din scoala?

Dar unde traiesc colegii tai, in Farmville?
unii traiesc in america, unii in franta, germania, spania... tre sa iti insir toate locatiile?
Deci nu, nu ma puteam revedea altfel. Exceptiile care au refuzat sa isi faca un cont pe FB au disparut total, nu mai stim nimic de ei.

tu traiesti cu toti colegii in acelasi sat? Felicitati!

View Postandreic, on 24 martie 2018 - 00:09, said:

Ce gluma ai incercat sa faci, insa a ratat Posted Image Pai colegii de scoala s-au mutat cel mai probabil, telefoane schimbate... familie, copii etc... de unde sa-i mai iei, mergi la politie ? Posted Image Asa te regasesti pe media sociala mult mai usor decat ai crede.
singura metoda care a functionat. Si asa mai poti si sa vezi o poza cu copiii fiecaruia, sa mai schimbi o opinie in grup...
El probabil trimite poze pe hartie prin scrisoare clasica si apoi le comenteaza cu ceilalti colegi prin alte scrisori clasice...

#63
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013
In afara de guverne care au o problema vis-a-vis de aplicatii gen facebook (inclusiv cele din UE), de ce naiba i-ar pasa user-ului obisnuit de asta? In afara de unii care s-au frustrat ca au primit tag intr-o poza si si-au sters contul de facebook (infantilism as zice, la fel ca si cum ti-ai da foc la masina pentru ca cineva ti-a zgariat spolerul), poate sa zica careva de pe aici ca au fost afectati intr-un fel ca au avut cont de facebook? I-a afectat intr-un fel faptul ca unii aduna date si fac statistici complexe, construiesc profile? Ma refer practic nu asa, din teorii conspirationiste cu agenti secreti si guverne care ii urmaresc sa le ia boii de la caruta ca ei sunt persoane foarte importante de care nimanui nu ii pasa practic. Genul pensionarului cu sindromul Securitatii.
Ca altfel sunt doar frustrari de facut trafic online, o corporatie cum e Facebook nu dispare peste noapte si intotdeauna va cadea in picioare indiferent cat ar vrea unii. E la fel ca aia cu America: sa vezi cum o sa dispara, o sa ii manance chinezii/rusii/extraterestii etc. pe care unii o tot propovaduiesc de o gramada de ani si tot cu balele la coltul gurii raman ca lumea nu se schimba dupa cum viseaza ei.

Edited by jm2010, 24 March 2018 - 06:22.


#64
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Aha...America ce a fost construita pe principii de intimitate aparata cu arma si proprietate privata se compara cu rahatul de acum...cum sa nu!

#65
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postjm2010, on 24 martie 2018 - 06:19, said:

In afara de guverne care au o problema vis-a-vis de aplicatii gen facebook (inclusiv cele din UE), de ce naiba i-ar pasa user-ului obisnuit de asta? .......i.
Pt cei ce folosesc , normal ca nu conteaza , caci nici macar nu realizeaza din ce joc al manipularii fac parte . S-au invatat asa , traiesc in alta lume ,pt ei totul este ok .
Cind  primesc cite una " peste bot " , de la " viata reala " isi  modifica traiectoria de titirez , si incep sa comenteze cu " lumea rea " [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/noEcRnoTu1M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] fara sa realizeze ca ei sint fix pe dos .

Edited by 86-APP, 24 March 2018 - 07:50.


#66
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
Din ce observ eu facebook-ul s-a indepartat de o retea de socializare,
este plin de reclame, poze cat mai stanjenitoare (sa nu spun de cacat).
filmulete care iti smulg lacrimi nu zambete...si din ce in ce mai putini mai posteaza poze personale, ba chiar incep sa dispara si poze de profil.
Este plin de pagini precum 'Romania mea frumoasa' .....etc

Din 500 de prieteni, care candva erau activi am mai 'oprit' 130, restul nu faceau decat sa dea like la toate gunoaiele si sa urmareasca ce posteaza altii,
deci un soi de parazitit, care intra zilnic, dar stau la umbra ...

Deci, facebook, in opinia mea este pe vale...

#67
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Voi astia revoltatii ca facebook face si drege, va da tag, etc, cand v-ati facut cont este ca ati bifat conditiile fara sa va pese ce scrie in ele? Si nu ati umblat in setari niciodata sa dezactivati ce nu va convine? Si nu v-a interesat de ex ca exista metode de a bloca afisarea reclamelor? Si ca in general folosirea unui calculator, smartfon, etc e un mister pt voi?

Edited by andreim77, 24 March 2018 - 08:23.


#68
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postandreim77, on 24 martie 2018 - 08:18, said:

Voi astia revoltatii ca facebook face si drege, va da tag, etc, cand v-ati facut cont este ca ati bifat conditiile fara sa va pese ce scrie in ele?

Toate aplicatiile sau site-urile care cer acces la date personale sunt abuzive.  Aceste conditii abuzive trebuie desfiintate prin lege, sa nu mai ceara nimic de bifat.

#69
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,055
  • Înscris: 02.03.2003

View Postandreim77, on 24 martie 2018 - 08:18, said:

Voi astia revoltatii ca facebook face si drege, va da tag, etc, cand v-ati facut cont este ca ati bifat conditiile fara sa va pese ce scrie in ele? Si nu ati umblat in setari niciodata sa dezactivati ce nu va convine? Si nu v-a interesat de ex ca exista metode de a bloca afisarea reclamelor? Si ca in general folosirea unui calculator, smartfon, etc e un mister pt voi?

Utilizatorii normali nu doresc o aplicatie de chat pentru care au nevoie de un masterat dedicat si de un ofiter de securitate.

#70
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdem3ntor, on 24 martie 2018 - 08:00, said:

Din ce observ eu facebook-ul s-a indepartat de o retea de socializare,
este plin de reclame, poze cat mai stanjenitoare (sa nu spun de cacat).
filmulete care iti smulg lacrimi nu zambete...si din ce in ce mai putini mai posteaza poze personale, ba chiar incep sa dispara si poze de profil.
Este plin de pagini precum 'Romania mea frumoasa' .....etc

Exact!  Ai observat corect. Despre asta este vorba, la ora actuala in Facebook - un mediu de manipulare de masa, in care toti cei interesati introduc cate ceva spre a induce stari de spirit pe care le doresc (stari lacrimogene, frica, revolta, lacomie, amuzament frivol, etc).  Peste 90% din activitatea de Facebook nu e comunicare intre membri ci manipulare mentala cu diversi stimuli.

Oaia sociala (corporatista) intotdeauna si-a dorit sa creada despre ea ca are un rol, o voce, iar Facebook-ul e mediul ideal pentru intretinerea acestei iluzii.
De aceea alegerile se castiga, de regula pe Facebook, pentru ca acolo se livreaza "nutretzul" de care oaia are nevoie pentru a lua decizii.

Intrebarea fundamentala, care ar fi trebuit de mult pusa este de ce medii de comunicare sociala ca Google si Facebook au musai nevoie de date personale (locatie, varsta, ocupatie, interese, etc) pentru a facilita comunicarea intre oameni pe internet?

Edited by rosix, 24 March 2018 - 08:48.


#71
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
Back in timeAttached File  quote-zuck-yeah-so-if-you-ever-need-info-about-anyone-at-harvard-zuck-just-ask-zuck-i-have-over-mark-zuckerberg-280610.jpg   77.97K   24 downloads

#72
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

rosix, on 24 martie 2018 - 08:40, said:

Intrebarea fundamentala, care ar fi trebuit de mult pusa este de ce medii de comunicare sociala ca Google si Facebook au musai nevoie de date personale (locatie, varsta, ocupatie, interese, etc) pentru a facilita comunicarea intre oameni pe internet?
pentru ca 'scrool down and hit accept'

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate