Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 

Inceputul sfarsitului pentru Facebook? #deletefacebook

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#37
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu este inceputul sfarsitului ...dar a aratat cat de usor poti pierde 30 de miliarde intr-o zi . De acum , sau rebrenduieste ...sau vine cu niste filtre destepte . Cred ca rebrenduieste pentru ca problema este buruienoasa. Orice restrictii pot fi atacate de sustinatorii dreptului la libera exprimare ...chiar daca libera exprimare este o manipulare.

#38
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
O  sa vorbesc cu Elon Musk sa-si faca cont pe platforma romaneasca Tecunosc Posted Image (FB-ul romanesc)

#39
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Facebookul nu o sa dispară una cu doua. Scandalul a escaladat ca au fost implicate alegerile din SUA. Se știa ca facebook colectează date indiferent de setările de "confidențialitate" bifate sau nebifate de mine. "Ținea minte" ce vizitam, nu neapărat sa dau like, la ce filmulete ma uitam, etc, si după aceea eram bombardat cu subiecte pe acea tema, propuneri de "prieteni"....
Din punctul meu de vedere, in ziua de astăzi, pentru a nu fi tinta...manipularilor trebuie sa te întorci la Nokia5110. Dar si acolo am ceva dubii pentru ca nu știm ce date păstrează operatorul de telefonie mobila...conectare la anumite relee, la anumite ore, cat timp stam in acea zona, etc...
In aceeași oala intra google(chiar dacă nu folosești G+), twiter, yahoo, hi5(da, inca mai exista), Apple, etc...
Si cum s-a mai zis, facebook trece pe linie moarta, apare alta " platforma de socializare"

PS Nu stiu de ce am impresia dar cred ca si cloud-ul face cam aceleași lucruri cu chestiile salvate in el.

#40
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View PostMarianG, on 23 martie 2018 - 20:40, said:

@Barboso
Cand spun aplicatie nu ma refer la un software instalat local, ci o bucata de software care se foloseste de API (Application programming interface) pentru a exectuta diverse comenzi in numele tau.
A, da.  Da' alea nu-s vreun virus agatat din greseala, dezvoltatorii / proprietarii le-au pus acolo.  Asta zic, poate-si reconsidera putin pozitia (stiu, visez frumos), sa nu mai fie atat de agresivi.

#41
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

View Postradu2014, on 23 martie 2018 - 20:49, said:

O idee buna e sa-ti faci firma ce ofera contra-cost suport clientilor pentru stergerea/obfuscarea "amprentei" digitale.
E o idee buna pentru creduli care nu au ce face cu banii. Vezi whatsapp si mult lăudatul lor sistem de criptare a mesajelor si dejucarea atentatelor in Turcia(parca).
Pana si faptul ca ai postat pe Softpedia ai dat multe indicii despre tine. IP, din ce zona provine IP-ul(poate locația exacta), cuvinte cheie, ce secțiuni ale forumului frecventezi mai des, etc si deja exista un profil făcut.

#42
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Citesc stiri negative la adresa Facebook.

In la finalul articolului, in josul paginii ghici ce?

Daca ti-a placut articolul...

E nevoie de o schimbare de paradigma sau macar de revenire la paradigma netichetei de inceput de deceniu I. Cu manevre de PR nu fac decat sa le ia fata la prosti.

View Postccf_cristi, on 23 martie 2018 - 21:09, said:

E o idee buna pentru creduli care nu au ce face cu banii. Vezi whatsapp si mult lăudatul lor sistem de criptare a mesajelor si dejucarea atentatelor in Turcia(parca).
Pana si faptul ca ai postat pe Softpedia ai dat multe indicii despre tine. IP, din ce zona provine IP-ul(poate locația exacta), cuvinte cheie, ce secțiuni ale forumului frecventezi mai des, etc si deja exista un profil făcut.
'mkey. Cauta-ma dupa haipi!

Incearca sa discuti fara sa faci trimitere la useri!

Edited by radu2014, 23 March 2018 - 21:13.


#43
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017
Pentru vasta majoritate a utilizatorilor scandalul ala nu inseamna absolut nimic. Atata timp cat nu le-a sters careva pozele cu familia, colegii, prietenii, filmuletele cu pisicute, urarile de la multi ani, nu or sa gaseasca nicio problema. Insasi ideea ca ar putea fi manipulati de catre altii e jignitoare pentru cei mai multi. Actiunea pare concertata in mod deliberat pt. a scadea actiunile facebook.

#44
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005

View PostBarboso, on 23 martie 2018 - 21:05, said:

A, da.  Da' alea nu-s vreun virus agatat din greseala, dezvoltatorii / proprietarii le-au pus acolo.  Asta zic, poate-si reconsidera putin pozitia (stiu, visez frumos), sa nu mai fie atat de agresivi.
Citisem ca FB o sa recosidere modul in care ofera persiuni dezvolatorilor, desi ma indoiesc.

#45
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

View Postradu2014, on 23 martie 2018 - 21:11, said:


'mkey. Cauta-ma dupa haipi!
Nu trebuie sa te caut eu. Te "caută" cei care au nevoie de informațiile despre tine. Eu rămân rece la ce e mai departe de radu2014. Nu îmi folosește la nimic...doar informația pe care nu o stiu si o regăsesc in postările tale îmi e de folos.

#46
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Pai Zucki acum se jura de mama, de tata, de Yahve de orice. Trebuie sa opreasca cumva hemoragia.

Asteptam sa vedem cand vor aparea acuzatii la adresa platformelor de socializare rusesti.

View Postccf_cristi, on 23 martie 2018 - 21:16, said:

Nu trebuie sa te caut eu. Te "caută" cei care au nevoie de informațiile despre tine. Eu rămân rece la ce e mai departe de radu2014. Nu îmi folosește la nimic...doar informația pe care nu o stiu si o regăsesc in postările tale îmi e de folos.
Pai si atunci de ce ma ataci in loc sa ataci ideea? Nu am spus ca sunt in masura sa ofer eu acele servicii.

Edited by radu2014, 23 March 2018 - 21:19.


#47
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu am o alta problema . Scandalul are la baza ideea ca , niste oameni smecheri au vazut aproximativ cum gandesc idiotii ( specia abunda pe FB si nu numai ) ...dupa care au facut "continut specific online " pe care l-au pus in calea respectivilor idioti ...ca sa muste idiotii din el .
....adica ce fac oficial politicienii in fiecare zi din viata lor ( este in fisa postului ) .
Doar ca , daca a fost pe Facebook s-a numit manipulare . Posted Image

Edited by JurasikMan, 23 March 2018 - 21:31.


#48
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
Am dat o cautare in Google Trends dupa "delete facebook", rezultatul mai jos:

[ https://image.ibb.co/b9SuKn/google_trends.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

"Numbers represent search interest relative to the highest point on the chart for the given region and time. A value of 100 is the peak popularity for the term. A value of 50 means that the term is half as popular. A score of 0 means there was not enough data for this term."

#49
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005

View Postradu2014, on 23 martie 2018 - 21:11, said:

Daca ti-a placut articolul...
let me guess ... "like us on facebook" ?

#50
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
https://twitter.com/...035138?s=20   Posted Image

#51
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
vkontakte >>> facebook

fie si numai pt ca toate loazele cu corectitudinea politica in gat, nu te pot raporta si bana acolo, asa cum fac pe FB

Edited by pinguinul666, 23 March 2018 - 22:10.


#52
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postccf_cristi, on 23 martie 2018 - 21:00, said:

hi5(da, inca mai exista),
Nu pentru mult timp!

hi5= 2.9 milioane de utilizatori pe luna
facebook= 27.9 miliarde de utilizatori pe luna

Edited by YourFan, 23 March 2018 - 22:39.


#53
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostGeth, on 23 martie 2018 - 21:16, said:

Insasi ideea ca ar putea fi manipulati de catre altii e jignitoare pentru cei mai multi. Actiunea pare concertata in mod deliberat pt. a scadea actiunile facebook.

Adica, oile stiu ca sunt proaste, in sinea lor, dar nu suporta sa le-o spuna cineva deschis, public.  
E din ciclul "Minte-ma frumos, ca poporul a votat cu propria constiinta si nu i-a bagat nimeni idei in cap.."

Edited by rosix, 23 March 2018 - 22:47.


#54
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View Postrosix, on 23 martie 2018 - 22:47, said:

Adica, oile stiu ca sunt proaste, in sinea lor, dar nu suporta sa le-o spuna cineva deschis, public.  
Nu stiu. Fiecare crede ca e suficient de destept ca sa nu se lase pacalit. Mai ales daca a ajuns la performanta de a-si face cont pe facebook(cand altii nici nu stiu sa deschida calculatorul)

View PostYourFan, on 23 martie 2018 - 22:29, said:

facebook= 27.9 miliarde de utilizatori pe luna
Serios? Planeta are doar fo' 7 miliarde de suflete. Presupunand ca e o greseala si e vorba de 2.79 miliarde, tot e suspect. acces la internet are doar vreo jumatate din populatia globului, iar in multe tari sau regiuni, precum china, japonia, rusia - alte platforme sunt populare. Treburile astea cred ca-s mai degraba accesari decat useri separati.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate