Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Achizitie anvelope nexen

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
offset

offset

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 28.10.2011
Salut. As vrea sa cumpar un set de anvelope, m-am orientat catre nexen. Am 2 variante: Nexen nblue 4 season si n blue hd vara. Ce imi recomandati voi?
Ma intereseaza sa nu fie gălăgioase, ambele au 69 db, diferenta dpdv al bugetului, 4 season e cu 30 lei /buc mai scump. M-ar incanta ideea sa nu mai schimb anvelopele iarna.

#2
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
Am "masina" din 1981, dar niciodata nu am stiut ca
anvelopele au "69 dB"...
iti multumesc...

#3
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Nu am folosit Nexen dar am văzut că sunt anvelope de prima echipare pentru anumite modele Renault. Au crescut și ăștia, mâine-poimâine îi vezi în topuri în fața altora mai titrați.

Edited by TLGTLC, 23 March 2018 - 06:40.


#4
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Chestia cu anvelopele silentioase am observat ca este "cam" vrajeala.Intr-adevar sunt silentioase in primii 2 ani,dupa aceea se intaresc si devin zgomotoase.
Am observant asta la Dunlop Blueresponse made in Germany,anvelope premium nu panarame.....in primii 2 ani intr-adevar nu le auzeai deloc...dupa aceea......

#5
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017

View PostTLGTLC, on 23 martie 2018 - 06:39, said:

Nu am folosit Nexen dar am văzut că sunt anvelope de prima echipare pentru anumite modele Renault. Au crescut și ăștia, mâine-poimâine îi vezi în topuri în fața altora mai titrați.
Deja sunt. Alea all-season au iesit pe locul 3 dupa Michelin si Goodyear. Recomand!

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
All season sunt o porcarie, nu sunt pt Romania, ci zona Mediterana, unde rar vezi temperaturi sub 0 sau zapada.

Si totusi... Nexen? WFT?
Azi era un Mercedes clasa C, care nu urca podul. Avea Nexen; chiar m-am uitat.

#7
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007

View PostAdm, on 23 martie 2018 - 07:34, said:

All season sunt o porcarie, nu sunt pt Romania, ci zona Mediterana, unde rar vezi temperaturi sub 0 sau zapada.
Înainte de a spune asta trebuie să afli profilul de conducere al inițiatorului. Poate are nevoie de ele pentru a respecta legea întrucât circulă puțin iarna. Pentru un utilizator intensiv categoric nu reprezintă o alegere fericită..

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Uite, acum, afara e o zi "perfecta" pentru all season.
E indeajuns sa conduca o singura zi, ca asta.

#9
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,834
  • Înscris: 15.08.2014
Te contrazic cu fimari, oricind vrei tu. Zapada de 10 cm de la Viena la Subengrenze.
Michelin CC, Logan (nu masina smechera) si crede ma ca i am facut pe multi. Unde a permis traficul 90-100.
Eu zic sa te mai gindesti.
Si treaba asta vreo 2 ierni la rind.


#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postrealduc, on 23 martie 2018 - 05:48, said:

Am "masina" din 1981, dar niciodata nu am stiut ca
anvelopele au "69 dB"...
iti multumesc...
Nu e vina lui ca nu te informezi corect... lucrurile evolueaza Posted Image

Nexen e firma sud coreana (competitorii lor sunt Kankook si Kumho) dar nu stiu despre calitatile anvelopelor, unde sunt facute etc...

Edited by andreic, 23 March 2018 - 08:05.


#11
catalucan

catalucan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 24.03.2007
Cauta ce vrei sa cumperi aici: http://www.tyrereviews.co.uk/
Din cate am inteles e un site destul de onest.
Eu asa am procedat pana acum

#12
JohnSmith

JohnSmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 11.06.2005

View Postpetit_christian, on 23 martie 2018 - 07:45, said:

Michelin CC, Logan (nu masina smechera) si crede ma ca i am facut pe multi. Unde a permis traficul 90-100.

Asa i-ai facut?! :)) nebunule care esti tu cu loganu' tau pe ccuri =))

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Allseason sunt ideale daca nu te omori prea tare cu condusul. Sunt bune primavera si toamna (cel mai mare randament), iar vara si iarna sunt ok. Eu folosesc la a mea Allseason (Hifly) si se comporta bine (adevarul e ca sunt si la al doilea sezon cu ele).

Important e sa aiba aderenta cand ai nevoie.

PS: erau ceva articole (nu cu multi ani in urma) care cam dadeau de pamant cu anvelopele allseason. Spuneau ca nu exista o formula de cauciuc buna si la temperaturi mari, dar si la temperaturi scazute. Daca stai sa te gandesti, daca mergi pe drumuri neasfaltate, dupa 1-2 ani poti sa le schimbi din cauza uzurii premature, deci ai putea iesi mai ieftin daca nu faci schimbul la 6 luni.

#14
offset

offset

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 28.10.2011
Nu fac multi km cu masina, 15.000 pe an, cam asa, iarna merg putin. Ma gandeam la all season ca sa nu imi mai ocup garajul cu cauciucuri pentru ca si sotia mea are masina ei si ea are deja caucicuri iarna/vara. Ma uitam la firmele care comercializeaza, citeam politicile garantiei. Nu ar fi problema sa le montez la un service autorizat, dar garantia o ai pana la 1.6 mm uzati din profilul anvelopei. Daca apar galme sau alte probleme ulterior, dupa montaj, cica le trimit eu la garantie si astept pana la 6 saptamani expertiza. Nu vi se pare o metoda descurajatoare in a obtine drepturile garantiei?

Mentionez ca pana acum mi-am cumparat anvelope sh de fiecare data

#15
SirCypress

SirCypress

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 15.04.2010
Ca sa iti faci o idee despre Nexen...eu am de la ei N'Fera Su4 (de vara) pe care ei le categorisesc Ultra High Performance si sunt foarte multumit de performantele lor. Cum zicea cineva mai sus, studiaza ce spun cei care au deja produsul pe care-l vrei tu. In concluzie, Nexen face si anvelope foarte bune.

#16
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Nblue 4 season face parte din noua lor gama de anvelope, mult mai bune decat alea vechi si se descurca foarte bine iarna fata de alte anvelope allseason. In conditii de iarna sunt aproape de cele premium.

Singura problema ar putea fi ca se tocesc mai repede.

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmissionnad, on 23 martie 2018 - 07:26, said:

Chestia cu anvelopele silentioase am observat ca este "cam" vrajeala.Intr-adevar sunt silentioase in primii 2 ani,dupa aceea se intaresc si devin zgomotoase.
Am observant asta la Dunlop Blueresponse made in Germany,anvelope premium nu panarame.....in primii 2 ani intr-adevar nu le auzeai deloc...dupa aceea......

Io-s tare curios cum poate cineva,profan 100% (ca mine),sa confirmesi sa-si dea seama ca acele anveolpe au 69dB,72dB sau 54,5dB asa cum producatorii au trecut in cartea tehnica a gumei,un parametru cred eu foarte-foarte important pentru cei spalati pe creieri si puristi/puritani.
Cumpara cineva gumele in functie de acest rahat?

#18
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Daca iei niste panarame de anvelope, alegandu-le dupa zgomotul mic, cand o sa faci vreo acvaplanare sau n-o sa poti frana pe umed, sa vedem la ce te mai ajuta silentiozitatea :)))

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate