Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Bugetarii fac atac de panică dacă e posibil să le scadă salariul

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
474 replies to this topic

#37
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postutopium, on 22 martie 2018 - 21:35, said:

Ar trebui schimbata metodologia de angajare/salarizare a angajatilor din primarie ...
Crezi ca vrea cineva? 9ma refer la astia din administratia locala)
Toti sunt angajati pe baza faptului ca sunt sora lui x, fratele lui y, cumnatul lui Z, prieten foarte bun cu a, vecin cu b sau cine stie ce alte relatii/grade de rudenie.

Edited by Hider141, 22 March 2018 - 21:53.


#38
kingsky

kingsky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,227
  • Înscris: 07.07.2015

View PostMembruAnonim, on 22 martie 2018 - 20:47, said:

Pentru ca e vorba de serviciul urbanism, am cunoscut in cadrul serviciului urbanism Constanta o poama care nu-si merita salariu. Ar trebuie facute evaluari in tot aparatul bugetar, ok, le marim salariile dar sa nu faca umbra degeaba, pe acolo pe unde asteapta sa vina ora 16.
  Sa va spun pe scurt:
  Solicitat certificat urbanism pentru niste modificari, acesta, eliberat de acest functionar nu permitea nimic din ce solicitasem. M-am uitat in legi, audienta la arhitectul sef al orasului, acesta, dupa ce discutam asupra situatiei, cu legile in fata, isi cere scuze de eroare si imi zice ca va elibera un nou certificat de urbanism. M-a intarziat 4 luni. Ok, dosar facut de firma de proiectare...si ajungem la faza de eliberare a autorizatiei de construire...la acelasi functionar (e inspectorul zonei in care locuiesc) imi refuza actele ca trebuie sa refac proiectul ca nu corespunde cu prevederile certificatului de urbanism...stupoare, de ce? Ma duc iar in audienta la arhitectul sef, ii explic si-l intreb de ce mi-a fost intors dosarul, face fete, fete,  il cheama si ma invita afara din birou sa discute. Functionarul id.. nu intelesese bine ce doream eu sa fac!!! Cu niste acte in fata, proiecte desenate de firma de proiectare...  6 luni m-a intarziat acest functionar ! Cam asta avem prin birourile la care suntem nevoiti sa mergem.
mestere ...sa intarzii sase luni un proiect fie ca si tu te plictiseai fie ca-ti place gustul lung
in principiu te adresezi instantei si ceri despagubire ...daca tot dureaza fa ca timpul sa curga in buzunarul tau

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postkingsky, on 22 martie 2018 - 22:01, said:

mestere ...sa intarzii sase luni un proiect fie ca si tu te plictiseai fie ca-ti place gustul lung
in principiu te adresezi instantei si ceri despagubire ...daca tot dureaza fa ca timpul sa curga in buzunarul tau

Sa stii ca spumegam...am fost sfatuit de catre cei care mi-au facut proiectul sa nu schitez nimic pana nu termin lucrarea ca mi se pot pune piedici. Si eu intentionam sa-l chem in instanta, ca aveam toate dovezile scrise...dar m-am calmat acum.

Edited by MembruAnonim, 22 March 2018 - 22:05.


#40
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Multi vorbesc fara sa stie exact despre ce este vorba. Da , sunt salarii nesimte la unii bugetari. Dar sunt si o multime de salarii minime pe economie pentru posturi cu studii superioare . Exista diferente de competente , nimeni nu neaga acest lucru dar diferentele nu reflecta aceste decalaje. Este bine ca se taie din salariile nesimtite ...cu conditia sa se aduca din spate cele care sunt nesimtit de mici pentru munca depusa si raspunderea asumata .

Edited by JurasikMan, 22 March 2018 - 22:08.


#41
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postammaus, on 22 martie 2018 - 21:45, said:

Ce zici tu aici sunt vise umede.
1. ce garantie ai ca firma respectiva nu este firma de casa? sau cum, nu ai auzit de politicieni sa detina diverse firma prin xyz terti?
2. pot sa fie filmate daca ai un singur candidad
3. intrebari alese de cetateni? atunci ce facem aici? ti se pare ca toti satenii sunt specializati in drept, agricultura, infrastructura, IT, urbanism si de aici alte ramuri?
1. Lista de firme care fac evaluarile e aleasa tot de cetateni, daca e suspectata vreo firma ca e de casa va fi eliminata.
2. Nu se face angajarea pana nu se evalueaza minim X candidati.
3. Intrebarile sunt deja din domeniul cautat ... cetatenii doar aleg la intamplare 20 de intrebari din cele 1000 intrebari. Asta ca sa nu existe suspiciunea ca s-au stiut subiectele.

#42
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

View Postcaiuscorneliu, on 22 martie 2018 - 19:58, said:

O angajată a Primăriei Timișoara a suferit un atac de panică și a chemat ambulanța, după ce a aflat că salariul îi va fi micșorat la 5.000 de lei, în urma evaluărilor pe care le-a dispus primarul municipiului.

https://m.digi24.ro/...salariul-899705


Ăștia s-ar sinucide dacă ar lucra în mediul privat. Ce performanță? Aia e pentru fraierii de la patron. Și totuși, a făcut atac de panică la un eventual 5000. Cine știe cât ia acum? Deci ăștia sunt angajații de lux la stat.
Eu in 3 luni castig 5000 lei si nu mai fac atac de tampenie ptr.banii aia nenorociti !!!!!!!!!!!!!!!!

#43
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Ce bine ma simt ca am plecat din Romaniasi nu mai cotizez la salariile acestor trantori

#44
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007

View Postgeostorm, on 22 martie 2018 - 23:00, said:

Ce bine ma simt ca am plecat din Romaniasi nu mai cotizez la salariile acestor trantori
Continua sa iti spui asta in fiecare zi pana ai sa ajungi sa o crezi si tu.

Asta vis-a-vis de jignirile voalate pe care le adresezi userilor ce traiesc in Romania.

#45
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008
Am crezut ca e "stire" pamflet ceva de gen TimesNewRoman cand colo ooops stire reala!


Ii scade salariul la doar 5000 de lei - auleu maica asta e putin ? Dar cat era initial??? Posted Image

Edited by tipareth, 22 March 2018 - 23:03.


#46
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
"Bugetarii fac atac de panică dacă e posibil să le scadă salariul"  Titlul e prostesc! de parca toti bugetarii intra in panica! sau cine stie poate initiatorul subiectului e clarvazator si le stie pe toate.
Si ca sa fie tacamul complet la Primaria Timisoara

Quote

Primăria Timișoara, nouă amendă de la ISC Primăria din Timișoara a fost amendată cu 10.000 de lei de Inspectoratul de stat în construcții.  Asta pentru că edilii nu au făcut, anul trecut, expertiza care să ateste siguranța porții de intrare în oraș, de pe Calea Aradului.
Sursa
...asa ca banii sunt luati cu o mana de la angajatii primariei si sunt dati cu doua la ISC!

View Posttipareth, on 22 martie 2018 - 23:03, said:

Am crezut ca e "stire" pamflet ceva de gen TimesNewRoman cand colo ooops stire reala!
Ii scade salariul la doar 5000 de lei - auleu maica asta e putin ? Dar cat era initial??? Posted Image
Puneti intrebari din astea de parca aveti aceeasi calificare (studii etc) ca si angajata Directiei de Urbanism
Nu vad vreunul sa intrebe ce studii avea, ce resposabilitati avea etc.

Edited by stlk, 22 March 2018 - 23:11.


#47
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcaiuscorneliu, on 22 martie 2018 - 21:11, said:

Atunci să-și dea silința mai mult, să iasă mai bine în evaluări, dacă tot le-au crescut salariile. Ca în privat andreic, ca în privat..
De ce, e un model de cinste si respect ? :)

#48
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010

View Postr_murphy, on 22 martie 2018 - 20:12, said:

pentru 5000 de lei, unii amariti fac imprumuturi al banci si platesc ani de zile... :(
Asa am fost fraier, am facut imprumut in ro de 5000 de roni, pina m-am desteptat si am plecat in Occident, unde banii astia ii cistig intr-o luna, mare prost am fost.

#49
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008
Creșterile salariale fără criterii de performanță și evaluări corecte la stat sunt bani aruncați la toaletă. Mediul privat duce în spate un colos ineficient, incompetent, pile și rubedenii. Știm cu toții care am luat contact cu statul și funcționarii lui despre ce e vorba.

#50
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008

View Poststlk, on 22 martie 2018 - 23:05, said:

"Bugetarii fac atac de panică dacă e posibil să le scadă salariul"  Titlul e prostesc! de parca toti bugetarii intra in panica! sau cine stie poate initiatorul subiectului e clarvazator si le stie pe toate.
Si ca sa fie tacamul complet la Primaria Timisoara
Sursa
...asa ca banii sunt luati cu o mana de la angajatii primariei si sunt dati cu doua la ISC!


Puneti intrebari din astea de parca aveti aceeasi calificare (studii etc) ca si angajata Directiei de Urbanism
Nu vad vreunul sa intrebe ce studii avea, ce resposabilitati avea etc.
Studii superioare constructii sau arhitectura (6 ani...).
Si totusi, stau si ma intreb, 5000 de lei net sau brut? Daca e brut vi se pare mult? Studii superioare, responsabilitati, net=2900
Acum sa va intreb, restauratorii isi merita acel salar de 4000 de lei net?

#51
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002

View PostAlecsandru010, on 22 martie 2018 - 20:10, said:

Mult prea mult in comparatie cu ce face si cu posibilitatile tarii. Da' asa se intampla cand le dai liber localilor.  Isi bat joc de banu' public in ultimu' hal.
Eh, daca pastrai totul centralizat, angajata aia venea din Teleorman la primaria din Timisoara. Pe acelasi salariu...Posted Image
Vezi de exemplu ce angajati sunt pe la "Departamentul Centenar" al Ministerului culturii: https://www.petreanu...urii-romanesti/

Edited by Wotan, 22 March 2018 - 23:54.


#52
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008
Cuvântul cheie este "evaluarea", nu banul în sine. Nu vorbesc de cazul de față, vorbesc în general. Niciodată în aproape 30 de ani nu s-a pus problema, când au crescut salariile bugetarilor, corelarii cu productivitatea. Aceleași fețe acre la ghișee, aceeași șpăgari în sistemul de stat, aceleași rude și oameni puși de partid. Asta cu atacul de panică era și membră de partid. Numai oameni valoroși dom'le!

#53
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
la ISU undeva prin tara e un absolvent de facultate de biologie!
si decide masuri impotriva incendiului

Edited by mihnearau1, 22 March 2018 - 23:57.


#54
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

View Postgeostorm, on 22 martie 2018 - 23:00, said:

Ce bine ma simt ca am plecat din Romaniasi nu mai cotizez la salariile acestor trantori
Galatiu' nu-i tot in Romania, ce visezi tu aici??

View Poststlk, on 22 martie 2018 - 23:05, said:

"Bugetarii fac atac de panică dacă e posibil să le scadă salariul"  Titlul e prostesc! de parca toti bugetarii intra in panica! sau cine stie poate initiatorul subiectului e clarvazator si le stie pe toate.
Si ca sa fie tacamul complet la Primaria Timisoara
Sursa
...asa ca banii sunt luati cu o mana de la angajatii primariei si sunt dati cu doua la ISC!


Puneti intrebari din astea de parca aveti aceeasi calificare (studii etc) ca si angajata Directiei de Urbanism
Nu vad vreunul sa intrebe ce studii avea, ce resposabilitati avea etc.
pai se vad rezultatele, nu trebuie multa cercetare!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate