Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 

Boiler electric

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Ce putere are rezistenta boilerului?

#20
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 16.04.2007
de obicei au in jur 2-2.2kw...
50l este suficient pentru 2 persoane, asta daca nu uiti sa mai si opresti robinetul.
Clasa energetica o afli din magazin. degeaba aberam noi pe aci' daca la magazinul unde mergi nu are modelul.
Eu am un tesy de 50litri de 6ani, l-am luat dupa criteriul 'cel mai oeftin' si al draq nu vrea sa crape :).
Deci ia ce vrei si de cari bani ai... monteaza-l cat mai aproape de cabina, iar apa bag-o in el dupa ce o treci printr-o teava neagra aeuncata pe casa, vre-o 10metri :)

#21
TriplePunkt

TriplePunkt

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.03.2015

View Postdem3ntor, on 07 aprilie 2018 - 19:24, said:

Deci ia ce vrei si de cari bani ai... monteaza-l cat mai aproape de cabina, iar apa bag-o in el dupa ce o treci printr-o teava neagra aeuncata pe casa, vre-o 10metri Posted Image
Ce se va intampla iarna cu teava aia aruncata pe casa ?Posted Image
Sau poate te gandesti la o solutie by pass ...

View Postkolfleading, on 07 aprilie 2018 - 19:09, said:

Ce putere are rezistenta boilerului?
Daca mie imi era adresata intrebarea ... cu intarziere , 2200W.

Edited by TriplePunkt, 16 April 2018 - 08:59.


#22
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014
https://s11emagst.ak...50x450_2sb2.jpg
Ariston, 80l, doua rezervoare, doua rezistente de 1500, trei programe pe care ti le faci singur plus functie eco, functie manuala daca il folosesti haotic, patru dusuri conscutive sau doua imbaieri la doua ore distanta, montare verticala sau orizontala, design misto, spatiu putin, il am de un an, ireprosabil. Iti poti prinde putin urechile cand ii faci programele, dar incerci pana reusesti. Scumpisor, dar nu exagerat, economic.

Edited by qawHaq1, 16 April 2018 - 09:22.


#23
samed

samed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 20.03.2014
Caut si eu o rezistenta din asta pentru un boiler de 80 litri marca tesy. Unde as putea gasi prin Bucuresti

Attached Files


Edited by samed, 11 July 2018 - 16:25.


#24
cris26

cris26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 08.03.2015
La un boiler de vreo 200 litri imi curge sub el pic pic ... e evacuarea condensului cred.
Faza i ca mi curge cam 1 litru pe noapte ...e normal? Sa fie ceva infundat p acolo ...?

#25
Cristiangabi84

Cristiangabi84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 28.10.2017
Folosesc un boiler electric de 80 pentru 3 persoane si este ok. Singura problema o am cu depunerea de calcar (Constanta, apa de la retea este din puturi de mare adancime si are multe minerale). Am folosit un filtru Dosacal care isi face cat de cat treaba (trece un an pana cand incepe sa fasaie rezistenta mai tare si trabuie sa-l curat/ daca nu folosesc filtrul nu trece mai mult de o luna pana cand incepe sa faca zgomot) dar am inteles ca polifosfatii din filtru afecteaza sanatatea (avem probleme cu pielea uscata in familie si am decis sa renunt la filtrul cu polifosfati). Am montat un filtru magnetic si am curatat rezistenta, o sa vad cat dureaza pana incepe sa faca zgomot.

Am tot citit despre boilere pe alte forumuri din afara si am dat de o idee: sa se foloseasca bolier electric cu serpentina, boilerul se umple cu apa demineralizata iar prin serpentina trece apa de la retea. Astfel nu se mai depune calcarul pe rezistenta electrica si fiind suprafata de contact mai mare prin serpentina catre apa de la retea nu se mai depune calcar nici pe interiorul serpentinei.
La noi in tara am gasit boliere cu serpentina termoelectrice, sunt construite ca prin serpentina sa treaca apa calda, mai sunt pufferele dar au sute de litri.

Stiti pe cineva la noi care a aplicat /adaptat aceasta metoda?

Edited by Cristiangabi84, 08 December 2018 - 11:50.


#26
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Ceea ce spui tu exista deja si se numeste "puffer igienic" sau variatiuni pe aceasta tema.

Serpentina trebuie sa incalzeasca "instant" apa de la 10 C la 45 C, de aceea trebuie sa aiba o suprafata foarte mare, peste 5 mp.
Boilerele "termoelectrice" uzuale au serpentine mai mici de 1 mp.

Volumul de apa din boiler trebuie sa fie peste 500 L.

#27
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
O recomandare pentru un boiler electric la 100l , dacă este disponibil cineva sa îmi facă o recomandare.

#28
CarmenS97

CarmenS97

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.05.2020
Nu luati de 50L.nu ajunge pt 2 persoane.spun din proprie experienta.

#29
Meltdown

Meltdown

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 07.02.2006
@carmens97

Nu ajunge pentru baie și duș sau nu ajunge pentru 2 dușuri?

Dacă este vorba de 2 dușuri mai rapide cred că ar ajunge.

Dar o baie lungă deja duce spre epuizarea apei.

Asta dacă o ții la temperatură mai joasă.

Eu am un ariston de 50 l, 1800w și aduce apa la 65 grade cam la 1 oră. Deci decent.

Cred că după 30 de minute se poate face și al doilea duș.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate