Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Achizitie camera video auto

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
10579 replies to this topic

#6031
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Pai si pe .com, daca pui transportul si ce taxe mai sunt constati ca pe .ro e mai scump cu 20 de lei sau ceva de genul. Adica tot pe acolo iesi.
Asa ca nu vad care este smecheria sa mai si stai sa astepti nu stiu cat, drumuri la posta, etc.

#6032
Calitri

Calitri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.05.2014
In momentul de fața pe AliExpress prețul pentru varianta 119S v2 este 93$ (380 Lei) tot cu transport, modul GPS și filtru CPL. (Prețul pe viofo ro este 650 lei, deci aproape dublu)
Eu fac multe comenzi din China (special de pe AliExpress) și 99% din comenzi nu ajung la posta vamala.


Am mai găsit o alternativa: Xiaomi mai70 PRO. Păreri?
Nu știu nu este puțin riscant sa ai o baterie lipo lipit pe parbriz, mai ales pe timp de vara?

Edited by Calitri, 28 December 2018 - 09:56.


#6033
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
Pai ți-ai răspuns singur. Nu se recomandă folosirea unei camere auto cu baterie internă.

#6034
ionutblv

ionutblv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 30.12.2008
Din China îți ajunge sigur la.vama ,mai pune niște bănuți la.total

#6035
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Voi nu înțelegeți că unii au noroc și nu le ajung coletele în vamă? Nimeni nu poate garanta că un colet ajunge sau nu în vamă. De aceea nu îi cred pe cei care spun că toate coletele lor din China nu ajung prin vamă. Poate doar dacă e tac-su vameș la poștă și primește pachetele fix pe tura lui. Este mult mai probabil ca un colet din China să ajungă în vamă dar se poate întâmpla să nu ajungă.
Calitri, ia direct din China pentru că tu ești mai norocos cu vama decât alții, în cazul tău merită diferența de preț. Și chiar dacă ajunge în vamă, nu sărăcești pentru 75 de lei vama. E doar enervant că trebuie să stai la coadă și trebuie să te duci doar în anumite zile.

Eu aș da 75 de lei vamă dacă mi l-ar aduce acasă și nu aș trece prin toată peripeția cu mersul la poșta vamală, un lucru cam umilitor pentru mine având în vedere: cozile, condițiile de acolo, cum se uită vameșul la mine ca la un infractor, că mă chinui cu parcatul mașinii, că pierd minim 2 ore cu ridicatul pachetului, că îi spun cuiva de la serviciu că trebuie să plec în interes personal, etc. Benzina + timpul pierdut pe acolo fac mai mult de 75 de lei pentru mine. Dar, fiecare cu socotelile lui.

Edited by XrainX, 28 December 2018 - 12:26.


#6036
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
Eu am luat camera de pe zapals.com, la prețul specificat(62 USD). A fost o reducere de preț + reducere de achiziție prin aplicație. Coletul a venit la posta de cartier, în condițiile în care alt colet, tot de la ei, de 3 USD a venit la oficiul vamal🙃

#6037
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
eu am comandat pana la 100E
au venit si la oficiul vamal dar nu mi-au cerut nimic
ultiumul colet ( un umidificator cu aromatherapy ) scria pe el 17E ( deci peste 10 ) m-a pus sa semnez si am plecat

#6038
Calitri

Calitri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.05.2014
Am făcut comanda: 380 lei camera+ 13 lei Power boxul pentru alimentarea din tablou de siguranța.

#XrainX, mai nou coletele ca valori mai mari (gen acumulator iPhone la 20€, display telefon 30€) au venit direct acasă...nu știu cum coletele au trecut și prin Malmö, unde au primit un nou tracking number...

Edited by Calitri, 28 December 2018 - 12:58.


#6039
jonnie007

jonnie007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 22.02.2009
@Calitri,  ce camera ti-ai comandat?

#6040
Calitri

Calitri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.05.2014

View Postjonnie007, on 29 decembrie 2018 - 02:00, said:

@Calitri,  ce camera ti-ai comandat?

Viofo A119S v2

#6041
misulica70

misulica70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 24.07.2007

View PostXrainX, on 28 decembrie 2018 - 12:20, said:

. Poate doar dacă e tac-su vameș la poștă și primește pachetele fix pe tura lui.

Poate sa tina pachetul pe raft pina gaseste vames prieten.
La noi de cind sau tacanit cu extras din aplicatie scos la imprimanta sa vada ochiul lor mi-am cam bagat picioarele si am luat doar lucruri marunte care vin direct fara vama.

#6042
ionutblv

ionutblv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 30.12.2008
Pentru ce se folosesc accesoriile https://postimg.cc/K388YnJs

#6043
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Pentru prins cablurile si pentru inlocuit banda dubu adeziva la camera daca vrei sa o remontezi pe alta masina.

#6044
nob0dy

nob0dy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 05.06.2007
Salut,

Am nevoie de o camera cat mai ieftina cu functia de parking mode pentru a supraveghea masina pe timpul noptii, care sa se activeze doar la miscare.
Mi-a recomandat Reactor2015 o camera foarte buna, dar este cam scumpa pentru ce am eu nevoie.

Am gasit A118c, dar nu imi este clar daca are acesta functie de parking mode, pe unele forumuri straine spune ca are, pe unele nu, pentru ca am gasit una pe olx. Sau daca imi puteti recomanda altceva decent?

Multumesc

#6045
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
Nobody, sa poți folosi funcția parking mode, trebuie sa te asiguri ca (,)
1. camera are curent continuu. În funcție de camera ai separat cabluri care le conectezi de la baterie la camera.
2. Camera suporta card micro sd de dimensiuni mari.. Dacă o ții o noapte întreaga, sa îți filmeze toată noaptea atunci. Nu sa șteargă filmările vechi.
Aici îți zic din experienta. Pe o mașină avem MiVue 751 (preț 779 Emag), filmează non stop având funcția parking. Atunci când detectează mișcare (oameni, mașini) îți salvează separat în folder "P", iar dacă cineva intra în tine sau zguduie mașina sau camera se simte "deranjata", începe filmarea de urgenta și ți se salvează cu prioritate peste toate filmările.

În concluzie. Camera o sa filmeze non stop și o sa ocupe mult spațiu..deci cauta camera cu slot de 128 de Gb dacă se poate..
Și funcția parking mode se activează întotdeauna la mișcare..

Sper ca am explicat clar.. Si sper sa găsești ce ai nevoie.

#6046
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
La ce a zis colegul mai sus mai adaug că trebuie doar să te asiguri că ce vrei să cumperi are în meniul ei o funcție numită Motion Detect. Această funcție este foarte asemănătoare cu Parking mode și ajunge pentru ce vrei tu.
Vei avea trei problemuțe cu camerele prea ieftine:
1. este posibil să nu accepte carduri mai mari de 32GB. Vezi în specificații dacă suportă măcar 64GB sau chiar 128GB
2. senzorii de imagine non-Sony care se găsesc pe camerele auto ieftine nu sunt atât de buni la detecția mișcării
3. senzorii de imagine non-Sony care se găsesc pe camerele auto ieftine nu sunt buni pe timp de noapte, va trebui să ții mașina mereu în locuri bine luminate.

Ideal ar fi să strângi bani de cea mai ieftină cameră cu senzor Sony IMX323, astea pot fi mai ieftine. Încearcă să cauți Blueskysea B1W sau Viofo A118C2. Dă un search pe google în limba română și le vei găsi pe la noi la sub 300 lei.

Edited by XrainX, 29 December 2018 - 22:14.


#6047
danu0506

danu0506

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 07.11.2016
Personal, am "sapat" prin foarte multe articole si videoclipuri inainte de a-mi achizitiona o camera pentru auto, sau aftfel spus, dvr. Am avut in vedere niste conditii, cum ar fi: inregistrarea imaginilor sa se faca si fata si spate auto, calitate pentru imagini, spatiu de stocare si nu in ultimul rand sa nu se incalzeasca exagerat.
Astfel, am ales Viofo A129 Duo si nu regret nicio clipa alegerea facuta. Folosesc aceasta camera din august 2018 si s-a dovedit mai mult decat utila in trafic si nu numai. Mai mult, am adaugat un review pentru aceasta camera pe website-ul meu si youtube (carora nu vreau sa le fac reclama acum) cat si filmari facute cu aceasta camera in diferite conditii de luminozitate (ziua sau noaptea, in afara localitatii unde, luminozitatea este zero). Cardul microSD este de 128GB, Samsung si este mai mult decat suficient.
Cu alte cuvinte, sunt incantat de alegerea facuta, camera filmand in orice conditii de luminozitate, ceea ce, de fapt, am cautat de la bun inceput.
O recomand cu placere tuturor.
[ https://ok-forum.ro/oc-content/plugins/blog/img/blog/13.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6048
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Pe spate ai folie?
Ca un sfat general măcar pentru viitor dacă mai vrei să faci review-uri la camere video auto, ferește-te să mai filmezi pe zăpadă pentru că luminozitatea este îmbunătățită foarte mult peste nivelul real. Orice cameră care a filmat vara se va vedea mai prost decât camera ta care a filmat pe zăpadă. Eu nu vreau să spun că Viofo A129 Duo filmează prost ci că un review nu este corect față de cititorii tăi dacă l-ai făcut pe zăpadă.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate