Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 

Achizitie camera video auto

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
10641 replies to this topic

#6013
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005
probabil interpoleaza ceva la redare.

#6014
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Interpolat mai degrabă înseamnă mărit, nu duplicat.
Ca să vezi dacă ai cadre dublate este foarte simplu. Încarci o înregistrare în mișcare pe timp de noapte în MPC-BE pui pauză și apoi cu Ctrl + săgeată dreapta înaintezi cadru cu cadru. Dacă la un moment dat dai de un cadru identic cu precedentul, înseamnă că acela este dublat. Dublarea asta este software, practic un copy-paste al chipsetului, nu conține vreo informație nouă față de precedentul cadru, este pus acolo doar ca să se mențină rata de cadre constante la 60FPS. Camerele auto panarame au cadre dublate și la 30FPS, atât de prost e chipsetul sau CMOS sau implementarea firmware.

#6015
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 02.02.2006
Există multe playere care suportă redare cadru cu cadru. Pe Windows merge și KMPlayer/PotPlayer (presupun că și VLC știe), pe Android am folosit Slow Player.

#6016
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Ideea este că cu MPC-BE obții un cadru PNG ce reflectă calitatea originală a cadrului video apăsând Alt + i.
Cu siguranță merge și cu alte playere dar am descris exact procedura ca să reușească fiecare din prima încercare, nu doar să le pomenesc un nume și "vezi tu pe acolo, pe undeva".
Cine face exact cum am scris obține cadre care nu pot fi puse la îndoială.
Corect 100% ar fi ca atunci când compari același cadru din două videoclipuri diferite comparația să se facă între două cadre de tip K (keyframe), nu P cu P sau P cu K.(P = predicted frame)
La camerele cu senzor Sony, la 60fps, am văzut că face keyframe la 15 cadre distanță așadar mi se pare puțin probabil ca pentru un videoclip să iei un snapshot de la un frame de tip P iar la un alt videoclip să iei un snapshot de la un frame de tip K.
Dacă vrei să vezi ușor cadrele de tip K de la videoclipuri poți folosi VirtualDub2, ăsta încarcă și MP4 nu doar avi. Din vd2 poți salva și cadrele de tip PNG în locul lui MPC-BE.
M-am uitat acum la un videoclip cu senzor Sony IMX 291 și am văzut cadru dublat noaptea la 5 cadre o dată la modul 60 FPS.

#6017
Calitri

Calitri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.05.2014
Salutare,

Ce recomandați între Viofo A119S v2 sau A119 PRO v2?
Și unde găsesc la cel mai bun preț?
Pe AliExpress ambele sunt la 103$ cu GPS și filtru CPL.

PS. Sau ajunge un A119 v2?

Edited by Calitri, 27 December 2018 - 21:07.


#6018
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Dacă vrei să plătești mai puțin dar să ai o cameră bună ia A119 V2. Având în vedere că vrei să iei de afară ai mare grijă să fie V2 și nu V1 în cazul în care vrei cu GPS. Dacă nu vrei cu GPS nu contează dacă e V1 sau V2, ia de unde găsești mai ieftin.

#6019
Calitri

Calitri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.05.2014

View PostXrainX, on 27 decembrie 2018 - 21:46, said:

Dacă vrei să plătești mai puțin dar să ai o cameră bună ia A119 V2. Având în vedere că vrei să iei de afară ai mare grijă să fie V2 și nu V1 în cazul în care vrei cu GPS. Dacă nu vrei cu GPS nu contează dacă e V1 sau V2, ia de unde găsești mai ieftin.

Dar totuși pentru un plus de 50-70 lei nu e mai ok sa iau modelul S sau PRO? Sau nu merită...

Legat de modulul GPS. Este necesar? (Costa cam 30 de lei in plus)

#6020
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,193
  • Înscris: 06.11.2008
Pe lângă 100$ mai pune și vama...mai bine din țară daca găsești o promoție cu garanție reală 2 ani.

#6021
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Eu cand am facut calculul cat m-ar costa sa cumpar de afara comparativ cu cat costa la noi, dupa ce am pus toate cheltuielile, repet, toate, nu doar ce apare la prima vedere chiar mi s-a parut interesant pretul din Romania.
Iar garantia chiar e garantie in cazul celor de la Viofo Romania.

#6022
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Singurul chestie care merita luata de la chinezi, este un filtru cpl. Pe mine m-a costat vreo 10 lei in total.
Altfel nu merita pentru cativa lei, pentru ca ai 2 ani garantie daca cumperi camera din Romania.

#6023
Calitri

Calitri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.05.2014
Și in legătura cu modul GPS ce păreri aveți?


#6024
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
Eu am luat A119v2 cu GPS la 62 USD din China. Deci nu e chiar 2 lei diferența...
P.S. A venit la oficiul poștal de cartier(de asta m-am mirat și eu cum de s-a întâmplat).

#6025
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Nu cred că a costat vreodată filtrul CPL de la Viofo 2,5 dolari (10 lei). Poate ai cumpărat altceva sau ai luat la pachet.
Dacă vrei să iei cât mai ieftin și fără garanție nu lua cu GPS, că dacă se strică ceva pe la GPS ai dat banii degeaba pe el. Cu cât un produs este format din mai puține componente cu atâtea sunt mai puține chestii care se pot strica. Pentru mine avantajul GPS-ului este că atunci când scot camera din parbriz (foarte rar, pentru că e aproape invizibilă din afară) alimentarea rămâne în GPS, nu mai trebuie să trag de ea când scot camera din parbriz. Cam tot așa și cu filtrul CPL, pentru mine contează mai mult că îmi face camera și mai invizibilă, nu neapărat pentru că îmi reduce reflexiile din bord pentru că am un bord simplu care nu are ce să reflecte în parbriz.
Eu când cumpăr ceva din China fără garanție prefer să iau ceva ieftin ca să nu îmi pară așa de rău după bani dacă se strică în 1-2 ani. De aceea îți tot zic să dai cât mai puțini bani. Ca și produse Viofo, nu iei țeapă nici cu A119 nici cu A119 Pro, nu este vreo diferență prea mare între ele care să încline clar balanța spre unul dintre modele.

Edited by XrainX, 27 December 2018 - 23:02.


#6026
Calitri

Calitri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.05.2014

View Postashtefan, on 27 decembrie 2018 - 22:51, said:

Eu am luat A119v2 cu GPS la 62 USD din China. Deci nu e chiar 2 lei diferența...
P.S. A venit la oficiul poștal de cartier(de asta m-am mirat și eu cum de s-a întâmplat).

De unde ai luat la 62$?

View PostXrainX, on 27 decembrie 2018 - 23:01, said:

Nu cred că a costat vreodată filtrul CPL de la Viofo 2,5 dolari (10 lei). Poate ai cumpărat altceva sau ai luat la pachet.
Dacă vrei să iei cât mai ieftin și fără garanție nu lua cu GPS, că dacă se strică ceva pe la GPS ai dat banii degeaba pe el. Cu cât un produs este format din mai puține componente cu atâtea sunt mai puține chestii care se pot strica. Pentru mine avantajul GPS-ului este că atunci când scot camera din parbriz (foarte rar, pentru că e aproape invizibilă din afară) alimentarea rămâne Ă®n GPS, nu mai trebuie să trag de ea când scot camera din parbriz. Cam tot așa și cu filtrul CPL, pentru mine contează mai mult că Ă®mi face camera și mai invizibilă, nu neapărat pentru că Ă®mi reduce reflexiile din bord pentru că am un bord simplu care nu are ce să reflecte Ă®n parbriz.
Eu când cumpăr ceva din China fără garanție prefer să iau ceva ieftin ca să nu Ă®mi pară așa de rău după bani dacă se strică Ă®n 1-2 ani. De aceea Ă®ți tot zic să dai cât mai puțini bani. Ca și produse Viofo, nu iei țeapă nici cu A119 nici cu A119 Pro, nu este vreo diferență prea mare Ă®ntre ele care să Ă®ncline clar balanța spre unul dintre modele.

Mulțumesc mult pentru răspuns detaliat!

#6027
ionutblv

ionutblv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,057
  • Înscris: 30.12.2008
Cum sunt filmările pe timp de noapte cu viofo a119 v2?

#6028
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Sunt mai slabe decât cu Viofo A119S. A119S filmează noaptea mai bine și decât A119 Pro. Dar vorbim de diferențe relativ mici, nu de beznă totală la A119 și ca ziua cu A119S.
Viofo A119 bate multe camere pe timp de noapte, e una dintre cele mai bune cu senzor non-Sony.

#6029
Calitri

Calitri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.05.2014

View PostXrainX, on 27 decembrie 2018 - 23:45, said:

Sunt mai slabe decât cu Viofo A119S. A119S filmează noaptea mai bine și decât A119 Pro. Dar vorbim de diferențe relativ mici, nu de beznă totală la A119 și ca ziua cu A119S.
Viofo A119 bate multe camere pe timp de noapte, e una dintre cele mai bune cu senzor non-Sony.

Și pana la urma care este alegerea mai buna A119 sau A119S? (dacă nu luam in considerare diferența de preț)



#6030
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,193
  • Înscris: 06.11.2008
A119S!
@shetefan cam greu să mai găsești o oferta ( 50/60 $ ) de genul celor postate de mine acum aproximativ 1 an, trebuie să aștepți și să urmărești mai mult site-uri și să îți asumi in cazul in care ai probleme trimisul în garanție până în China.
Dacă vreți Viofo pe lângă site-ul local verificați și site-ul .com, există posibilitatea să găsiți produse la preturi mai bune decât pe alliexpress sau ebay/gearbest.
Dar repet pentru o diferență mica de bani eu unul prefer un produs cumpărat din Romania cu garanție reală.





Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate