Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Fetishul romanilor in valuta straina

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
129 replies to this topic

#19
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

View Postf300, on 19 martie 2018 - 11:23, said:


Absolut corect. Si unele au valuta mult mai volatila (vezi Ungaria). Te duci la Vodafone, vrei hu-vinieta, orice vrei tu sint in HUF. In Romania de la ro-vinieta pina la preturile de la Dacia sint in euro. WTF?

Ungurii (bulani) si-au spart de doua ori recordul istoric cu hiperinflatia si tot nu ciripesc in alta valuta.
Plus ca HUF ca paritate e mult mai slab fata de leu, acolo vorbesti in milioane la modul zilnic.

La noi nu is in stare sa zica "douazeci si cinci de lei", le trebuie "5 euro si tva"

View PostFlat, on 19 martie 2018 - 11:25, said:


ideea de baza este ca salariul tau sa nu ramana acelasi, 3000, ci sa creasca la 3500, 4000, etc.

Asta e valabila in tarile ccare nu schimba 4 guverne intr-un an.

#20
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
se cheama ca furnizorii de produse si servicii nu isi asuma riscul valutar ci il transfera consumatorului final.

asta din cauza ca Romania este o tara dependenta de importuri in ceea ce priveste produsele de larg consum. de la electrocasnice, pana la produsele de panificatie, toate se executa cu materii prime din import.
prin urmare, daca esti om de afaceri, este normal sa nu iti asumi riscul ratei de schimb, ci sa il transferi mai departe.
pentru ca poti si pentru ca nu iti poate interzice nimeni.

Edited by Pollux, 19 March 2018 - 11:31.


#21
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

View PostFriskey, on 19 martie 2018 - 11:27, said:

Pentru ca valuta e stabila, nu asa volatila ca leul.
Tot ce cumparati (paine, hartie igienica, etc.) e mai intai calculat in valuta si apoi transformat in lei la cursul zilei.
In ce moneda ati fi vrut sa isi tina romanii economiile in anii 90 cand inflatia avea 3 cifre? In lei? Posted Image


Da da da, EUR e stabil, nu zic nu. Dar leafa tot in RON ti-o iei. Si EUR s-ar putea sa creasca (ca pana acum, doar a crescut). Daca azi platesti 20% din salar o rata, in doua luni s-ar putea sa platesti 25% din salar.

Sau, cu CHF. Daca ieri plateai 40% din salar, azi te-ai trezit cu rata 80% din intregul tau salar in Lei.

Sunt tari care au suferit si (mult mai) rau de inflatie... Ungaria, Turcia, Moldova...

#22
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
In plus , ti-as mai da o explicatie de economist ( stii ca-s economist licential ) . Cu cat o economie este mai puternica si mai extinsa , cu atat parghiile de a mentine un curs stabil al monedei in care se " exprima " acea economie sunt mai puternice. Economia UE nu este chiar sanatoasa tun , dar parghiile tehnice si mai ales faptul ca principalii actori avantajati de un Euro stabil detin puterea de decizie ....fac ca moneda UE sa fie net superioara oricarei monede nationale aflate in zona adiacenta "euro ".  In Romania contemporana , o simpla schimbare de legislatie a ANAF iti aduce o inflatie pe termen scurt absolut incontrolabila . Revenirea ( cand va fi posibila politic ) va fi la fel de socanta pentru cotatia leului . asa ca , las-o cu romanismul si patriotismul de fatada ...economia le stie pe ale ei .
P.S. soacra-mea a tinut niste bani la o banca vreo 2 ani si jumatate . Nu mult ...echivalentul la vreo 10.000 euro. Cand vor expira toate depozitele si va ridica banii ...luna asta si luna viitoare ...va iesi pe minus cu aproape 300 de euro daca ar fi sa cumpere euro acum ..fata de ce putea cumpara cu banii cand i-a bagat in banca . Deci leul i-a venit de hac soacra-mi . A doua oara nu mai lasa banii in lei . ( si i-am spus ...dar a zis ca-i mai desteapta decat doi economisti - si fiica-sa e tot economista )

Edited by JurasikMan, 19 March 2018 - 11:52.


#23
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Eei,Lexule cand in anii 90 sarea leul ca,cangurul am cam pierdut increderea in moneda nationala.Daca ii mai plesneste pe astia de la guvern sa faca o nefacuta sa vezi distractie.USD-MARCI FEDERALE-EURI-GBP.Cam asta era ordinea. In saracia aia de f.elvetian gusterii au muscat-o.Si acuma tin minte cand a iesit ministrul lor de finante peste noapte cu stirea ca lasa piata sa hotarasca cursul lor.(al f.elvetieni).Aia pe care nu-ii cunoastem noi stiau miscarea(banuiesc),.,Astia de-I cunoastemPosted Image

#24
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostFriskey, on 19 martie 2018 - 11:27, said:

Pentru ca valuta e stabila, nu asa volatila ca leul.

Asta e 100% fals, cel putin de cind exista euro. Leul a fost mai stabil (sau in cel mai rau caz tot pe acolo) versus euro decit orice alta pereche din euro, pound, USD, CHF, CAD, AUD, JPY, etc). Sa ne aducem aminte ca de fapt dolarul era considerabil mai mare la inceput decit euro?

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View PostLex404, on 19 martie 2018 - 11:21, said:

Alea sunt tari care ori au introdus o a doua valuta oficial (gen Liban), ori au turismul dezvoltat (gen Turcia).

Turism? Ce e ala?

Turism da, dar nu au oficial euro - ex Cehia. In rare cazuri am avut nevoei sa schimb ca sa platesc in coroane. Am platit mereu in Euro si am primit euro.

Asa sunt si state care nu au moneda proprie. Dar  poti plati in alte monede - ex Lichtenstein sau Andora - cei drept astea sunt minuscule.

#26
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostFriskey, on 19 martie 2018 - 11:27, said:

Tot ce cumparati (paine, hartie igienica, etc.) e mai intai calculat in valuta si apoi transformat in lei la cursul zilei.

Aiurea, dupa cum am spus leul a fost extraordinar  de (poate prea) stabil fata de euro si oricum preturile la orice au variat mult mai mult decit cursul. Nu conteaza ca e vorba de pretul minutului de telefonie, kWh, benzina, piine, chirie, Logan, case, terenuri, electronice - toate au variat enorm in timp ce cursul de fapt nu a avut nici o treaba.

Si la rovinieta facea lumea: vai, o dau in euro ca ce se intimpla daca se schimba cursul, ia teapa statul. Pe naiba, statul a facut-o de la 3.60 la 7 euro (pe cea lunara ca la aia e mai simplu de comparat, la aia pe an uiti de la un an la altul cit a fost...). Adica aproape simplu-dublu. Fara nici o schimbare de curs speciala, de fapt mai mult au schimbat-o direct in euro (cum puteau foarte bine sa o schimbe in lei).

#27
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
poate asta cu valuta e fetish
dar sa vrei invers e cam masochism
care e problema ca preturile sunt afisate in euro? e grea aritmetica cu 2500 ron/ 4.66 = euro?
vezi ca ai calculator la telefon

am ajuns sa ne comparam cu turcii, ungurii si japonezii la moneda nationala?
sper sa nu dai exemplu botswana
sau zimbabwe

Edited by mihnearau1, 19 March 2018 - 11:51.


#28
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Pt.toti care nu stiu:cea mai mare golanie fiscala in alta tara(It)a fost in 1.01.2002. Cand sa trecut de la lira la eur.  ex.:juma de kil de pasta costa 500 lire dupa 50 centi La rata oficiala de 1876lire parca pt.un eur.Parca vam povestit cum a fost cu strugurii?  2001-1000 lire kg------2002 1 euro.Fack shit. Sa vedeti DISTRACTIE CAND TRECEM LA EURO

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostLex404, on 19 martie 2018 - 11:06, said:

In anul centenarului, si nu numai, constat ca romanii si-au pierdut aproape cu totul identitatea nationala...

De fapt am pierdut mult mai mult, suntem datori vanduti, glia pentru care au luptat si murit atatia stramosi a fost vanduta strainilor.... Mai zicem de proiecte referitoare la autonomie...?

Cum ziceai ca e traiul pe unde stai acum ?

#30
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postmihnearau1, on 19 martie 2018 - 11:49, said:

care e problema ca preturile sunt afisate in euro? e grea aritmetica cu 2500 ron/ 4.66 = euro?

Uite o provocare daca te simti in stare sa faci niste operatii atit de simple. Sa nu zici ca vreau sa te pacalesc un alt coleg (o terta parte dezinsteresata) ne spune ca a cumparat o rovinieta pe data X sau o cartela de vodafone de 6 euro (sau cit a cumparat) sau orice similar (de cind are el vreo chitanta prin casa). Tu incerci sa calculezi pretul. Pariem ca n-o sa-l nimeresti? Si ai la dispozitie nu telefon, ai calculator cu internet si toata ziua sa faci calcule si cautari, nu cit stai juma' de minut la ghiseu.

#31
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Ne-a trebuit Europa. De parca nu suntem tot aici. Spatiul Schengen...Nemtii si americanii ne conduc...din pacate ! Si ai nostri ( cei mari ) isi bat joc de noi

#32
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostLex404, on 19 martie 2018 - 11:06, said:

Ei, si acum statul... care stat? Al Romaniei? Dar ce e aia?
  • 1)  De ce statul roman a permis utilizarea in reclame, brosuri si informatii a unei valute straine?

  • 2)  De ce companiile de stat (romanesti, evident) afiseaza preturi in Euro?

  • 3)  De unde fetisul romanilor de a cere preturi in euro pe chirii, apartamente, masini, etc?

  • 4)  A disparut identitatea nationala?
Ca si comparatie, tari in sutiatii similare sunt unele africane si unele de prin Asia de sud Est, alea care traiesc cu max 5$/ zi... In concluzie, cam asta este nivelul Romaniei. Similar cu Cambodia, Zimbabwe...


1)  De ce statul roman a permis utilizarea in reclame, brosuri si informatii a unei valute straine?
Pentru ca asa au dorit corporatiile straine care vand in Romania, ca preturile sa fie in aceeasi moneda in care isi fac bugetele, astfel incat orice variatie de curs in defavoarea consumatorului, sa le ingrase profiturile.
  

2)  De ce companiile de stat (romanesti, evident) afiseaza preturi in Euro?
Nu stiu exact la care din ele te referi.  Daca te referi la Tarom... acest lucru se face din doua motive:  pentru ca preturile in EURO sa fie comparabile cu cele ale altor companii si pentru ca preturile in EURO par mai mici decat sunt de fapt.  Un om care vede 499 de EURO, nu-si prefigureaza in minte ca e vorba, totusi, de 2330 lei... ci ramane cu ideea "hai bah... nu-mi permit  400 si ceva de euro?"
  
3)  De unde fetisul romanilor de a cere preturi in euro pe chirii, apartamente, masini, etc?
Din lacomie - cei care vand apartamente stiu ca preturile in lei variaza de la o luna la alta... Apoi.. mai bine spui 45.000 de euro la un aparatament batranesc. Daca ai spune doua miliarde si ceva de lei vechi, cumparatorii ar lesina instant.

In cazul vanzarilor de masini, nimeni nu vrea sa aiba de-a face cu ANAF-ul..(care calculeaza CASS la sume imaginare) altfel si-ar deschide cont in euro. Toti vor banii in mana.
  
4)  A disparut identitatea nationala?
In materie de incasari si plati in hartii de plastic, cu dimensiuni mai mari decat face.. nu stiu daca a existat vreodata...

In materie de salarii e invers - daca romanii ar sti ca muncesc pentru 5-6 euro pe ora, adica 40 de euro pe zi  n-ar mai munci nici drku.

Edited by rosix, 19 March 2018 - 12:05.


#33
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postbumpocbum, on 19 martie 2018 - 11:55, said:


De fapt am pierdut mult mai mult, suntem datori vanduti, glia pentru care au luptat si murit atatia stramosi a fost vanduta strainilor....

pai da, dar ti-au dat la schimb nivelul de trai pe care il ai: opel la mana a doua in parcare, televizor color cu 1024 de canale de divertisment, telefon cu android, si mai ales hipermarketuri cu produse semipreparate ieftine.
it's a fair trade.

daca nu vindeai pamantul stramosesc strainilor si tineai cu dintii si cu sabia lui Vlad Tepes de el, si acum faceai agricultura cu plugul de lemn tras de boi ca pe vremea strabunilor.
iar daca te uiti la ninsoarea de afara, cred ca nu ti-ar fi placut.


in viata asta exista consecinte pentru orice.
nu se poate si cu p*l*-n c*r si cu cu sufletru'n Rai.

#34
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Economiile si pretul in valuta au aparut in momentul in care leul se devaloriza de la o zi la alta.
Mai tineti minte cand eram toti milionari?

Tin minte candva toti incercau negocierea salariului in USD/EUR, apoi le cadea fata cand nu gaseau in contractul de munca EUR sau USD.

Leul exista doar pentru ca statul romana tot are nevoie sa tipareasca bani, altfel de blocheaza tot.

#35
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostMikeSpike, on 19 martie 2018 - 11:54, said:

Pt.toti care nu stiu:cea mai mare golanie fiscala in alta tara(It)a fost in 1.01.2002. Cand sa trecut de la lira la eur.  ex.:juma de kil de pasta costa 500 lire dupa 50 centi

a. ce treaba are fiscul cu ce vinde cutare cu 50 centi in piata?
b. de fapt anii din jurul trecerii la euro au fost ani cu inflatie record de mica si in tari stabile, darmite in Italia unde aveau traditional si zeci de procente inflatie (ca nu degeaba au ajuns la preturi in jde mii de lire). Desigur lumea nu-si aduce aminte ca toate preturile la ce era vag etichetat sau in vreun contract au ramas exact la fel, de la supermarketuri, transport in comun, impozite si asigurari, chirie, energie, etc. Lumea isi aduce aminte de nu stiu ce mizilic din piata care trebuia sa coste 34.895 centi dupa conversie dar costa 50 sau de pretul la WC-ul public sau la mai stiu eu ce.

Vorba cintecului:

Quote

Accept certain inalienable truths, prices will rise, politicians will philander, you too will get old, and when you do you'll fantasize that when you were young prices were reasonable, politicians were noble and children respected their elders.


#36
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View PostLex404, on 19 martie 2018 - 11:06, said:

  • De ce statul roman a permis utilizarea in reclame, brosuri si informatii a unei valute straine?

  • De unde fetisul romanilor de a cere preturi in euro pe chirii, apartamente, masini, etc
maretul stat roman a binevoit cu ceva timp in urma sa tipareasca atat de multi lei incat inflatia a sarit de 100% pe an. spre sfarsitul anilor '90 existau bani care ofereau depozite cu dobanda anuala mai mare de 100% :)
in aceste conditii, reactia normala a populatiei a fost sa se indrepte spre valori ceva mai stabile decat maretul leu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate