Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Fetishul romanilor in valuta straina

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
129 replies to this topic

#1
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
In anul centenarului, si nu numai, constat ca romanii si-au pierdut aproape cu totul identitatea nationala; mai putin unii care au dat-o in extrema unui icter nationalist gen Funar si Noua Dreapta.

Sa revenim acum la fetishurile romanilor in ceea ce priveste moneda nationala pe care ei se pisa cu bolta, scuzati-mi expresia.

De cand a plecat Nea Nicu si-o vint Nea Ilici, moneda nationala a fost un fel de "buna la plata mezelurilor" pentru ca toate celelalte lucruri (servicii telefonice, preturi masini, preturi apartamente, preturi si iar preturi) erau in USD. Tin si acum minte pretul unui SMS in Connex: 0.07 USD.

Din 2005 ca tot te grabeam sa intram pe usa din dos a Europei (din dos la propriu, adica, din dos, intelegeti voi) ne-am gandit ca no, ni sa facem f-thai sa ne puniem mintile la gainarit sa scoatem o alta porcarie: inlocuirea dolarului american cu Euro.

ATENTIE: Nu ma deranjeaza Euro chiar deloc, voi explica mai jos care e problema.

Intre timp ca noh, romanul are o manie pentru cumparat case si apartamente a aparut moda creditelor in Franci Elvetieni, ca o valuta mai exotica nu se putea gasi.
Evident, romanii au si credite in Euro si unii, care s-au grabit cu achizitiile de imobiliare, inca platesc credite in USD; astia din urma ar fi ceva mai fericiti.

Creditele in Lei s-au facut cu buletinul pentru maruntisuri, un televizor, un aragaz, chestii de pana in 4000 Lei
Creditele in valuta externa s-au facut misto, pe sume mari: masini, case, terenuri si apartamente.

Mergi pe strada in Romania si vezi: Abonament 7 EUR, excursie-n pzda ma-sii de treaba 699 EUR, masina 14999 EUR, etc

Deschizi un ziar de anunturi (sau un website, ca suntem numa in 2018): Chirie 300 EUR, apartament cu urme de soacra 45000 EUR, masina SH dar buna cu toti kilometrii 5000 EUR si tot asa.

Te uiti pe pagina Tarom, companie romaneasca , de stat, perfecta, cu niste mumii pe post de stewardese: preturile in EUR (pentru un zbor Romania- oriunde). BlueAir si Wizz ofera preturile in Lei, si ei sunt straini lua-i-ar panselutele de frumosi cu spirit civic!!!

Te uiti pe la o agentie de turism (aia care te trimite-n pzda ma-sii de treaba), toate preturile in EUR.


Oameni buni, sunt cateva probleme aici, cu tot cu exemple

Invatati sa va planificati cheltuielile (creditele mai ales) in VALUTA IN CARE VA LUATI LEAFA! Altfel, azi iti permiti, maine s-ar putea sa dormi sub pod (Elvetienii, se aude? A fost frig iarna asta? No, asta e, o meritati...)

Romania este singura tara din UE, zona non-EUR care face prostia asta. Singura tara, precum singura tara din zona... cea mai apropiata e Libanul dar acolo USD este in uz normal (poti plati oriunde in USD) si are aceiasi rata de schimb de 20 de ani. Nu, oamenii nu fac credite in EUR sau CHF.

Alte tari au fost in cacat pana pe la ceafa (Ungaria), Romania pan' la sfarcuri. Comparatie. Romania nu a suferit hiperinflatia Ungariei ca sa aiba o scuza. Si chiar si acum, e mult mai usor sa comunici/ calculezi in RON decat in HUF; si totusi... ramanem in cacat pana la sfarcuri dar ne adancim usor si sigur.

Da, m-am trezit ciufut (daca eraț curiosi) dar e o chestie care ma macina de mai multa vreme, in special de la inundatiile de lacrimi in Franci care umpluse netul si presa la vremea aia, ca ui ce rau ii statul roman ca nu ajuta niste minti intelepte in ale economiei sa le plateasca creditele.

Ei, si acum statul... care stat? Al Romaniei? Dar ce e aia?
  • De ce statul roman a permis utilizarea in reclame, brosuri si informatii a unei valute straine?

  • De ce companiile de stat (romanesti, evident) afiseaza preturi in Euro?

  • De unde fetisul romanilor de a cere preturi in euro pe chirii, apartamente, masini, etc?

  • A disparut identitatea nationala?
Ca si comparatie, tari in sutiatii similare sunt unele africane si unele de prin Asia de sud Est, alea care traiesc cu max 5$/ zi... In concluzie, cam asta este nivelul Romaniei. Similar cu Cambodia, Zimbabwe...

Edited by Adm, 19 March 2018 - 12:00.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Cea mai mare magarie e mizeria cu preturile la telefonie exprimate in Euro fara TVA.
In nicio tara din UE nu mai exista asa ceva.
Induce voit consumatorul in eroare.

Edited by gumball3000, 19 March 2018 - 11:12.


#3
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,304
  • Înscris: 30.01.2008

View PostLex404, on 19 martie 2018 - 11:06, said:

Ei, si acum statul... care stat? Al Romaniei? Dar ce e aia?
  • De ce statul roman a permis utilizarea in reclame, brosuri si informatii a unei valute straine?

  • De ce companiile de stat (romanesti, evident) afiseaza preturi in Euro?

  • De unde fetisul romanilor de a cere preturi in euro pe chirii, apartamente, masini, etc?

  • A disparut identitatea nationala?

Zic si eu :

1) Pe baza de aderarea la UE si pentru pregatirea mentala a poporului in a se obisnui cu moneda care va fi (si )  a Romaniei
2) Din prostie sau din cauza de 1)
3) Fiindca li se pare mai stabil cursul euro si din neincrederea in clasa politica
4) Sper sa dispara identitatea nationala a tuturor tarilor din EU si sa ramina doar aia de cetatean identitar  EU(ropean)  !

Edited by Daco_Get, 19 March 2018 - 11:12.


#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Este vorba despre o deprindere treptata a cetatenilor cu moneda la care va trece Romania in cativa ani ( daca mai rezista UE ) . Intrucat suntem cateni UE ...trebuie sa ne obisnuim si cu moneda .

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View PostDaco_Get, on 19 martie 2018 - 11:11, said:

Zic si eu :

1) Pe baza de aderarea la UE si pentru pregatirea mentala a poporului in a se obisnui cu moneda care va fi (si )  a Romaniei


Sunt si alte tari din EU care nu au EUR si nu au nici fetishul asta.
Unele tari au o politica si mai tampita si au suferit si de-o hiperinflatie de domeniul unui record istoric, chiar de doua ori.

Deci, despre ce vorbim?

Si situatia nu e de acum, e din anii 90, 2000. Inainte sa intram in EU. Doar au inlocuit valuta...

View PostJurasikMan, on 19 martie 2018 - 11:12, said:

Este vorba despre o deprindere treptata a cetatenilor cu moneda la care va trece Romania in cativa ani ( daca mai rezista UE ) . Intrucat suntem cateni UE ...trebuie sa ne obisnuim si cu moneda .
Fals. Vezi ce-am zis fix mai sus. fetishul asta e de cand a plecat nea nicu, a inceput cu USD, nici nu exista EUR pe vremea aia.

Edited by Lex404, 19 March 2018 - 11:14.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Mai interesant imi pare altceva - sunt state non-euro, in care totul e in moneda nationala ,dar poti plati la magazin, fara probleme, in euro.
La noi nu poti.

Iar pe mine ma deranjeaza la reclame ca niciodata pretul nu e afisat complet - chiar in euro. In majoritatea cazurilor este fara TVA - afara vezi mereu preturile cu TVA inclus - in unele cazuri este afisata si valoarea cu TVA scrisa mic pe- o margine. Dar in alte cazuri pretul nu doar ca e fara TVA dar e incomplet - apar cheltuieli suplimentare fata de el.

De ex la o masina - pretul din reclama e intotdeauna la o versiune mai ieftina de echipare si e deja scazut din el tichetul rabla.
Sau mai nou la excursiile de afara - apare ca pleaca de la 399 de euro de ex, dar in agentie aflii ca platesti si transportul pe langa cei  399 de euro - au scos transportul din pret ca sa para mai ieftin.

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View PostJurasikMan, on 19 martie 2018 - 11:12, said:

Este vorba despre o deprindere treptata a cetatenilor cu moneda la care va trece Romania in cativa ani ( daca mai rezista UE ) . Intrucat suntem cateni UE ...trebuie sa ne obisnuim si cu moneda .

In plus, cam cat de XXXXXXXXXXXXXX (razuieste ca sa vezi epitetul) sa fii sa faci un credit in EUR, care stii foarte bine ca nu scade, cand tu primesti leava in RON, care surpriza, nu va creste la fel de repede precum EUR.

Anul trecut ai facut un credit pentru care din leafa ta in Lei Romanesti plateai 1087.5 RON, azi platesti 1167.5 si la vara poti plati si 1250 RON daca mai au astia o cufurie guvernamentala... Insa salarul tau a ramas acelasi, 3000 RON.

So, de unde fericirea asta?

Cum am zis, cei mai (ne)bucurosi au fost aia in CHF, sa faci credit pe 20 de ani in valuta exotica in care nu-ti incasezi leafa si mai rau, nu ai nicio legatura cu ea (ca ca cu EUR mai e cum mai e, mai trimit capsunarii), e nebunie curata...

#8
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
Pe mine unul nu ma deranjeaza cu nimic exprimarea in Euro, ba chiar o prefer. Imi este mult mai usor sa scriu / vorbesc in Euro, in special la sume mari decat sa insir miliardele de lei.

#9
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
ultima oara cand am verificat eram cetateni europeni cu drepturi aproape depline... Posted Image
Asta inseamna ca la un moment dat o sa trecem  la moneda unica. Asa ca nu vad de ce nu ne-am obisnui de pe acum (sau de acum 10 ani) cu aceasta moneda care inevitabil o sa fie adoptata?
Nu este fetish, este realitate. Avem multe milioane de romani plecati prin Europa care anual trimit miliarde de euro in tara.
Bani cash in EURO. Banii aia trebuie sa circule , de aia ai sa vezi oameni care cer si primesc plati in euro. Pentru ca sunt in piata.
Companiile de turism cer plati in euro(la cursul zilei) pentru ca ei la randul lor fac plati externe in euro, companiile de transport idem , si lista poate continua.
Plus ca sunt si categorii de oameni care au venituri in euro , bani care iar trebuie sa se intoarca in economie...

LE: uite exemplul Muntenegru: moneda in care se fac platile este EURO. Este acceptata peste tot fara exceptie desi nu sunt stat membru.
Iarasi , daca te uiti in Serbia, Croatia, peste tot accepta plati in euro, chiar si la terase, restaurante, magazine(aici mai mult in zone turistice). Preturile la imobiliare sunt deasemenea trecute in Euro in tarile mentionate de mine.
Asa ca nu inteleg unde vezi neregula sau "fetishul" ?

PS: treaba cu cei care au facut credite in CHF a fost o teapa data de banci , nu a fost de vina cetateanul credul si fara studii economice, sa fim seriosi. Cand bancile asta ofereau pentru a putea da cat mai multe credite si a ocoli sistemul bancar national(aka BNR), era cam greu pentru o persoana fara venit marisor sa acceseze un credit pentru locuinta. Dar asta e alta discutie si nu isi are rostul acum.

Edited by flp014, 19 March 2018 - 11:29.


#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View Posteiffel, on 19 martie 2018 - 11:18, said:

Mai interesant imi pare altceva - sunt state non-euro, in care totul e in moneda nationala ,dar poti plati la magazin, fara probleme, in euro.
La noi nu poti.


Alea sunt tari care ori au introdus o a doua valuta oficial (gen Liban), ori au turismul dezvoltat (gen Turcia).

Turism? Ce e ala?

#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Lex-ule ... eu am lucrat 11 ani in banci. Am prins acea vreme cand dobanda era cu capitalizare si se invartea pe la 110 % . De asta tineau oamenii banii in valuta pentru ca avea o cotatie relativ stabila si nu era supusa riscului de inflatie galopanta . Tu esti mai tanar si nu ai prins acele vremuri ...le stii doar din povestile altora . Personal te consider un tip de treaba dar o mai dai si in balarii , pentru te comporti exact ca tipul ala numit presedinte la nu stiu ce asociatie de intelectuali, care povestea despre comunism unora cu 30 de ani mai in varsta decat el ..in conditiile in care el avea vreo 5 anisori cand a picat comunismul. Mai multa retinere , stimabile ...mai multa retinere . Ai potential dar te ia avantul revolutionar pe din'darapt Posted Image .

Edited by JurasikMan, 19 March 2018 - 11:24.


#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postgumball3000, on 19 martie 2018 - 11:10, said:

Cea mai mare magarie e mizeria cu preturile la telefonie exprimate in Euro fara TVA.
In nicio tara din UE nu mai exista asa ceva.
Induce voit consumatorul in eroare.

Absolut corect. Si unele au valuta mult mai volatila (vezi Ungaria). Te duci la Vodafone, vrei hu-vinieta, orice vrei tu sint in HUF. In Romania de la ro-vinieta pina la preturile de la Dacia sint in euro. WTF?

#13
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Politicienii romani fura si asta le ocupa tot timpul, de ce sint preturi in euro este neinteresant pt ei atita timp cit pot face contu' gras.
Hai sa fim seriosi, Mantra zilei este "Politicianul se phisa pe mine", repetati zilnic.

#14
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostLex404, on 19 martie 2018 - 11:06, said:

[...] apartament cu urme de soacra  [...]
Da, m-am trezit ciufut (daca eraț curiosi) [...]


:console:
I feel you, bro'!

#15
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Ai uitat de marcile germane cand se aduceau masini sh de acolo. Toti samsarii si jmecherii isi calculau venitul si cheltuielile in marci domle.

#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostLex404, on 19 martie 2018 - 11:21, said:

Alea sunt tari care ori au introdus o a doua valuta oficial (gen Liban), ori au turismul dezvoltat (gen Turcia).

Pina si la turci care au avut si au o moneda mult mai volatila preturile la orice, de la Vodafone la Dacia sint in moneda nationala.

#17
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostLex404, on 19 martie 2018 - 11:19, said:


In plus, cam cat de XXXXXXXXXXXXXX (razuieste ca sa vezi epitetul) sa fii sa faci un credit in EUR, care stii foarte bine ca nu scade, cand tu primesti leava in RON, care surpriza, nu va creste la fel de repede precum EUR.

Anul trecut ai facut un credit pentru care din leafa ta in Lei Romanesti plateai 1087.5 RON, azi platesti 1167.5 si la vara poti plati si 1250 RON daca mai au astia o cufurie guvernamentala... Insa salarul tau a ramas acelasi, 3000 RON.

So, de unde fericirea asta?

ideea de baza este ca salariul tau sa nu ramana acelasi, 3000, ci sa creasca la 3500, 4000, etc.

#18
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Pentru ca valuta e stabila, nu asa volatila ca leul.
Tot ce cumparati (paine, hartie igienica, etc.) e mai intai calculat in valuta si apoi transformat in lei la cursul zilei.
In ce moneda ati fi vrut sa isi tina romanii economiile in anii 90 cand inflatia avea 3 cifre? In lei? :death:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate