Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Cost anual mașină

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
cornelius2011

cornelius2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 05.05.2011
Salutare. Dacă găsesc pe cineva binedispus să îmi spună niște lucruri și anume costul anual pentru o mașina cu datele: Mercedes c220 cdi, euro 3, motorizare 2148 din 2003. Cât mă costă de la itp, rovinietă, asigurare, impozit etc. Și ce mașină s-ar merita până în 3000 de euro la care să am de plătit cât mai puțin pe an.
Mulțumesc anticipat.

#2
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Tico ? Toata lumea vrea masina ok la pret de smartphone /aparat foto?

Edited by Supermax, 18 March 2018 - 02:57.


#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
Mazda 2.
Dar vezi ce faci la evenimente neprevazute.

Ai bani sa o repari, daca te loveste un ,,bulgar " fara asigurare ?!

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006
Stiu ca risc niste avertismente,dar...
Masina mea,care nu-i Mercedes are cost anual zero de cele mai multe ori.Aici nu intra consumabileleITP=95 de lei,vIgneta ~26 de euro anual.Norma de poluare UE:4.
Bine,nu-i germana,este doar pentru plebei.Da' de asta am cumparat-o,sa n-am probleme cu ea.Si se comporta ca atare.Adica impecabil.
Nici nu-mi permit sa amintesc marca ei.Este degradant pentru majoritataea utilizatorilor acestui forum.dar buzunarul meu este bucuros in fiecare an:nu am ce cheltui cu masina.

Asta pentru ca am vazut postarea de mai sus.Mi-a dat curaj.
La tema?Habar n-am,da' nici intrebarea initiatorului nu cred ca-i "in toate mintile".adica stie ce vrea sa cumpere,da' intreaba pe forum despre costuri.Toate aceste raspunsuri se gasec altundeva.Acolo,la sursa.

Edited by adisz, 18 March 2018 - 03:15.


#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
Mai, Mercedes este firma, nici eu nu am asa ceva, dar modelul este vechiuț, poate nici asta nu este o problema la asa marca, dar este vechiuță si diesel, in acelasi timp, iar asta poate sa fie o problema, pentru cineva care vorbeste/intreaba despre bani/costuri.

Inca ceva, cheltuielile/sumele despre care intreaba colegul se gasesc usor pe net.
Eu banuiesc ca el, desi nu foarte explicit, a dorit sa intrebe de cheltuieli extra, reparatii neprevazute care apar in mod curent la acest model.

Iar pe astea le stie doar Duhul sfint, functie de ce masina alegi, si de la ce vinzator cumperi, o sa ai probleme mai mari sau mai mici.

Pentru edificare, pun eu poze.

Attached Files


Edited by crisstonne, 18 March 2018 - 03:56.


#6
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,123
  • Înscris: 24.05.2006
da-mi mie o mie de coco, si iti dau un A4 B5, break, motor facut, injectoare noi, klimatronic, inscris in Ro, fiscal, etc.

#7
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,310
  • Înscris: 16.03.2007

 wiseguy76, on 18 martie 2018 - 09:19, said:

da-mi mie o mie de coco, si iti dau un A4 B5, break, motor facut, injectoare noi, klimatronic, inscris in Ro, fiscal, etc.

ai uitat sa specifici: 100.000 km reali.

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
Cand iti pui intrebarea asta, iti trebuie Taxi. Serios. Pe langa cheltuielile prevazute, schimburi de ulei, placute, poate discuri, filtre etc, mai exista cele neprevazute. Nimeni nu-ti poate pune negru pe alb cat te va costa intretinerea masinii X, anual.

#9
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Este simplu de aflat costul unei mașini. Exista chiar calculatoare făcute pentru asta și mai poți ajusta. Consumul real îl iei de pe spritmonitor.de, prețul pieselor de schimb îl afli pe simulatoarele magazinelor online de piese auto. Dar inițiatorul este leneș și ne pune pe noi să îi facem calculele.

#10
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
La orice mașină veche (ieșită din garanție) ai cheltuieli arbitrare și neprevăzute cu reparații. Altfel de ce o mașină în stare bună de funcționare și care și arată ok ajunge să coste doar 1000-3000 euro cînd nouă era mult peste 10.000 ? (mai ales cînd vorbim de Mercedes).

Iar aceste reparații sînt la noroc. Poate anul ăsta nu se strică nimic iar la anul tb să schimbi de peste 2000 de euro la ea.

singurele costuri fixe sînt itp, impozit etc, pe astea le găsești pe net.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ce uameni răi. Pune omul o întrebare și voi nu răspundeți nimic, o luați pe ulei.

Răspuns ontopic. Între 0 și 3000€. 0 dacă ai mâncat de mic mult și constant. 3000 dacă după 2 luni îți pică ceva important și ai dat toți banii pe un bibelou de ținut în fata blocului. Cum ar veni și f***t și cu banii luați. C-așa-i în tenis

#12
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,123
  • Înscris: 24.05.2006

 laffin, on 18 martie 2018 - 10:04, said:

ai uitat sa specifici: 100.000 km reali.

nu glumesc, am vb serios. Km are 400.000 ;)

#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 cornelius2011, on 18 martie 2018 - 02:44, said:

Salutare. Dacă găsesc pe cineva binedispus să îmi spună niște lucruri și anume costul anual pentru o mașina cu datele: Mercedes c220 cdi, euro 3, motorizare 2148 din 2003. Cât mă costă de la itp, rovinietă, asigurare, impozit etc. Și ce mașină s-ar merita până în 3000 de euro la care să am de plătit cât mai puțin pe an.
Mulțumesc anticipat.
Poti sa ai noroc ( nici o sansa ) sa fie o masina perfecta sau poti sa ai ghinion ( 100% sigur ) si sa-i dublezi valoarea in prima luna prin reparatii , taxe si impozit  .

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
ITP 100 lei, RCA  intre 400 si 800 lei (sau mai mult- depinde de varsta proprietar si de localitatea de inmatriculare), rovigneta cca 120 lei, impozit 800 lei, ulei +filtre cca 500 lei + manopera, motorina - cat mergi ?
Anvelope + reparatii (ne)prevazute, adica sigur la vechimea aia, minim 1000 euro.

Edited by pasilla, 18 March 2018 - 12:49.


#15
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Ce-mi plac mie cetățenii ăștia care vor numai bemve-haudi-merțan cu MAXIMUM 3000 de euro și să mai meargă și „brici” în următorii 10 ani, ca să-i coste doar carburantul; ITP-urile, RCA-urile și rovinietele.
Dacă la un astfel de cetățean o să-i spun eu acum că pe Loganul meu Ph2, fabricat în 2010, cu motorizare 1,4 MPI și cu 107000 km REALI la bord, am plătit exact 2950 de euro în iunie 2016 și că este o mașină simplă, dar extrem de fiabilă și cu costuri de întreținere decente, cetățeanul respectiv o să aibă o puternică senzație de a vomita și-o să zică, cu ochii bulbucați: „LOGAN??????? Ce-ai băi tataie, ai băut insecticid?????? Cum să mă urc eu într-un Logan? Pleacă dracului de-aci, băi sărăcie!!!!!!”, după care o să-și cheme un taxi (care s-ar putea să fie tot un LoganPosted Image ).

#16
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Gandeste-te, la noua taxa auto, fiind Euro 3, o sa fie destul de mare taxa.

#17
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018

 cornelius2011, on 18 martie 2018 - 02:44, said:

Salutare. Dacă găsesc pe cineva binedispus să îmi spună niște lucruri și anume costul anual pentru o mașina cu datele: Mercedes c220 cdi, euro 3, motorizare 2148 din 2003. Cât mă costă de la itp, rovinietă, asigurare, impozit etc. Și ce mașină s-ar merita până în 3000 de euro la care să am de plătit cât mai puțin pe an.
Mulțumesc anticipat.
ITP si taxa de drum te costa la fel ca la orice alta masina.
Impozit - Te interesezi la primaria localitatii in care ai inmatriculat masina. Au primit dreptul de a modifica cum vor ei impozitele.
Asigurare - iti faci o simulare pe un site, costa in functie de masina, de varsta si de localitate.
Au fost masini bune, dar ai grija la suspensie, motor si rugina. Am vazut multe din perioada aia ruginite mai mult decat marci mai ieftine.

Poti cauta si BMW 320D, 520D si orice VW / Audi cu motor de 1.9 TDI sau 1.4 TDI, la care sa platesti si mai putin.

Edited by Alex90USA, 18 March 2018 - 14:35.


#18
cornelius2011

cornelius2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 05.05.2011

 Supermax, on 18 martie 2018 - 02:55, said:

Tico ? Toata lumea vrea masina ok la pret de smartphone /aparat foto?
Copile nu scriam dacă nu aveam de unde sa cumpăr masina. Vezi-ti de treaba dacă nu ajuți.

 crisstonne, on 18 martie 2018 - 03:31, said:

Mai, Mercedes este firma, nici eu nu am asa ceva, dar modelul este vechiuț, poate nici asta nu este o problema la asa marca, dar este vechiuță si diesel, in acelasi timp, iar asta poate sa fie o problema, pentru cineva care vorbeste/intreaba despre bani/costuri.

Inca ceva, cheltuielile/sumele despre care intreaba colegul se gasesc usor pe net.
Eu banuiesc ca el, desi nu foarte explicit, a dorit sa intrebe de cheltuieli extra, reparatii neprevazute care apar in mod curent la acest model.

Iar pe astea le stie doar Duhul sfint, functie de ce masina alegi, si de la ce vinzator cumperi, o sa ai probleme mai mari sau mai mici.

Pentru edificare, pun eu poze.
Am găsit masina pe olx adusă din germania la o firmă care cu asta se ocupa la 2400 e redusă de la 2700 e. Eu ma uit mereu si avea prețul de 2700 de vreo 3 luni si acum 2400 peste noapte. acuma ceva e ca au redus. eu nu ma grăbesc să cumpăr si am timp sa astept chiar foarte mult dacă va fi necesar pt a lua ceva cat de cat ok.

 crisstonne, on 18 martie 2018 - 03:31, said:

Mai, Mercedes este firma, nici eu nu am asa ceva, dar modelul este vechiuț, poate nici asta nu este o problema la asa marca, dar este vechiuță si diesel, in acelasi timp, iar asta poate sa fie o problema, pentru cineva care vorbeste/intreaba despre bani/costuri.

Inca ceva, cheltuielile/sumele despre care intreaba colegul se gasesc usor pe net.
Eu banuiesc ca el, desi nu foarte explicit, a dorit sa intrebe de cheltuieli extra, reparatii neprevazute care apar in mod curent la acest model.

Iar pe astea le stie doar Duhul sfint, functie de ce masina alegi, si de la ce vinzator cumperi, o sa ai probleme mai mari sau mai mici.

Pentru edificare, pun eu poze.
Am găsit masina pe olx adusă din germania la o firmă care cu asta se ocupa la 2400 e redusă de la 2700 e. Eu ma uit mereu si avea prețul de 2700 de vreo 3 luni si acum 2400 peste noapte. acuma ceva e ca au redus. eu nu ma grăbesc să cumpăr si am timp sa astept chiar foarte mult dacă va fi necesar pt a lua ceva cat de cat ok.

 flomelomanul, on 18 martie 2018 - 12:50, said:

Ce-mi plac mie cetățenii ăștia care vor numai bemve-haudi-merțan cu MAXIMUM 3000 de euro și să mai meargă și „brici” Ăźn următorii 10 ani, ca să-i coste doar carburantul; ITP-urile, RCA-urile și rovinietele.
Dacă la un astfel de cetățean o să-i spun eu acum că pe Loganul meu Ph2, fabricat Ăźn 2010, cu motorizare 1,4 MPI și cu 107000 km REALI la bord, am plătit exact 2950 de euro Ăźn iunie 2016 și că este o mașină simplă, dar extrem de fiabilă și cu costuri de Ăźntreținere decente, cetățeanul respectiv o să aibă o puternică senzație de a vomita și-o să zică, cu ochii bulbucați: „LOGAN??????? Ce-ai băi tataie, ai băut insecticid?????? Cum să mă urc eu Ăźntr-un Logan? Pleacă dracului de-aci, băi sărăcie!!!!!!”, după care o să-și cheme un taxi (care s-ar putea să fie tot un LoganPosted Image ).
Am taximetristul meu care are Opel. XDDD

Edited by cornelius2011, 18 March 2018 - 15:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate