Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cost anual mașină

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View Postxplozia, on 18 martie 2018 - 13:44, said:

Gandeste-te, la noua taxa auto, fiind Euro 3, o sa fie destul de mare taxa.
Tu crezi aberatiile alea de fake news? Pai toate taxele lor de pana acum au fost declarate ilegale,tocmai ca se bazau pe diferentieri de astea aiurea,gen euro x... nici acum nu au reusit sa dea toti banii inapoi...

#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postcornelius2011, on 18 martie 2018 - 02:44, said:

Salutare. Dacă găsesc pe cineva binedispus să îmi spună niște lucruri și anume costul anual pentru o mașina cu datele: Mercedes c220 cdi, euro 3, motorizare 2148 din 2003. Cât mă costă de la itp, rovinietă, asigurare, impozit etc. Și ce mașină s-ar merita până în 3000 de euro la care să am de plătit cât mai puțin pe an.
Mulțumesc anticipat.
Aia e masina de 3000euro/an.

#21
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Capra vecinului,sport national ! Intreaba omul de Mercedes,sar loganistii ca asrsi...pai bai fratilor,daca ar fi asa de naspa masinile sh de afara,nu s-ar chinui Apia&co sa le limiteze/interzica si nu ar plati atatea articole in presa scrisa despre “pericolul” reprezentat de ele.
Daca ai suficienta minte in cap,iti iei un mecanic si verifici temeinic masina dorita. Ai sanse mari sa-ti iei o masina care cu toate ca are cativa ani vechime,bate la cur orice Logan si alte autoturisme de genul. Loganul ca si conceptie e la nivelul Opel Ascona de acum 30 de ani...

#22
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Opelul Ascona era masina serioasa , te rog frumos !  Dacia e Dacia adica o caruta cu motor termic ..

#23
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View Postcornelius2011, on 18 martie 2018 - 15:50, said:

Am taximetristul meu care are Opel. XDDD
Să-ți trăiască taximetristul și să nu rupi legătura cu el...„just in case”...Posted Image

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
@ eireman
poate sa fie si ozn din 2002 pana in 2018 sunt 16 ani, toate furtunele sunt mancate, plasticele cansante si alte minunatii
la o masina cu vechimea aia e imposibil ca la un drum de 2000km sa nu ai probleme. si de orice problema nu scapi sub 1-200lei
daca vrei sa mergi cu ea te papa bine de bani...

Edited by arg, 18 March 2018 - 20:37.


#25
00110001

00110001

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.03.2018
In orice masina second se ingroapa bani, este de la sine inteles. Insa nici sa platesti 20.000 de euro pe una noua nu este vreo afacere.

Daca masina este inmatriculata pe Bulgaria iar tu nu locuiesti in apropierea granitei si apelezi la intermediar prin care sa ai inmatricularea si respectiv asigurarea, atunci asteapta-te la un cost de ~500 de euro pentru asigurarea obligatorie, pe an.

Edited by 00110001, 18 March 2018 - 21:19.


#26
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View Postarg, on 18 martie 2018 - 20:37, said:

@ eireman
poate sa fie si ozn din 2002 pana in 2018 sunt 16 ani, toate furtunele sunt mancate, plasticele cansante si alte minunatii
la o masina cu vechimea aia e imposibil ca la un drum de 2000km sa nu ai probleme. si de orice problema nu scapi sub 1-200lei
daca vrei sa mergi cu ea te papa bine de bani...
Cat crezi ca te-ar costa sa schimbi toate furtunele si sa-i faci un service ca la carte? Apoi te poti baza si pe drumuri de 5000km.
Da,stiu...sunt unii care nu-s curiosi..merg cu masina pana se ruoe.

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
asa aproximand la greu
1-200repere.
2-300lei bucata
20.000 - 60.000lei = ~4.000 - 12.000euro fara manopera => 20.000euro

p.s. la banii astia mai bine iei un taxi.
p.p.s. sau reconditonezi o masina de epoca.

Edited by arg, 20 March 2018 - 10:18.


#28
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View Postarg, on 20 martie 2018 - 10:16, said:

asa aproximand la greu
1-200repere.
2-300lei bucata
20.000 - 60.000lei = ~4.000 - 12.000euro fara manopera => 20.000euro

p.s. la banii astia mai bine iei un taxi.
p.p.s. sau reconditonezi o masina de epoca.
Mda,aproximand la greu nu ai deschis o capota in viata ta! Te asigur ca am cheltuit sub 100 de lire pentru tot ce inseamna furtune vacuum la un A4 pentru fiica-me si vreo 70 de lire pentru conducte si furtune frane.Masina a costat 500 de lire si hai sa zic ca pana la 1000 au fost piese si reparatii.De doi ani circula zilnic cu el fara nici o problema si face km la greu.Iti spun ca e 10 clase peste un Logan din toate punctele de vedere.

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
si furtune sunt doar la vacuum?
ai uitat de apa, ulei, lichid frana, combustibil, admisei, evacuare, chedere, garnituri, suporti .... tot ce-i "consumabil".

din puctul meu de vedere cand la o masina incep sa-i plezneasca plasticele si furtunele e gata, e terminata.

ca poceneste unul ici altul colo la juma de an - un an e ok dar nu zi de zi.

Edited by arg, 20 March 2018 - 12:01.


#30
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Tu ce masini ai avut pana acum de erau toate furtunele praf,asa la gramada?

#31
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
m-ai intrebat cat cred eu ca costa toate furtunele ca o masina vechei (foarte veche) sa devina ok. si ti-am raspun.
ca unele mai sunt bune si altele nu, e relativ.

regula ramane: cand o masina veche incepe sa ceara piese foarte des insemana ca trebuie data sau casata.

hai sa nu ne mai contram ca nu are rost.

p.s. eu sunt la prima masina, dar in familie au fost mai multe si am vazut cum cad si nu mai sunt de incredere.

Edited by arg, 20 March 2018 - 14:25.


#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postarg, on 20 martie 2018 - 14:23, said:

am vazut cum cad si nu mai sunt de incredere.
Exxact asta e problema. Nu ca ar fi scumpe, dar intotdeauna stai cu stress. Si e enervant sa trebuiasca tot timpul sa auzi cum bate aia, pica ailalta, sau troncane cealalta. Nu sunt scumpe fiecare in sine, dar per total devine enervant. Nu poti pleca la drum lung 100% sigur, ca nu stii ce te lasa. Si vorbesc din experienta apropiatilor. Eu cu masina noua, paie, gaz, bataie. Prietenul cu masina buna la vremea ei, dar luata SH anul trecut deja cu 13 ani la bord, un Volvo S60, cand sa plece in Grecia i-a cazut turbina. Fix cu 2 zile inainte. Scobeste-te de 1300 de lei (parca, nu mai stiu exact, dar pe acolo), plus cauta in august pe viteza un service care sa ti-l faca la sigur. Super. Ma rg, fiecare cum isi asterne, dar eu nu as putea.

#33
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015
Am si eu in tractor din 2000 si nu vad sa-i sara furtunele zilnic. Ba chiar nu am schimbat niciunul inca si nu prea vad motive sa o fac. Mai schimb cate una alta,corect,  de obicei preventiv,la primele semne de oboseala. Am facut anul trevut vreo 40.000 km dintre care cateva drumuri Franta Moldova si nu am ramas in drum niciodata. Totusi, vreau sa atentionez si eu initiatorul ca orice moment trebuie sa fii dispus sa scoti banul din buzunar.

Nimeni nu vinde Mercedes in stare foarte buna la 3000€, indiferent de an. Dupa ce il cumperi la sigur va trebui sa bagi vreo 1500 ca sa-l aduci la conditie. In primul rand vei repara suspensiile, adica bucse, pivoti, posibil amortizoare, capete de bara etc. Apoi  curatat admisia, egr, intercooler

chiar si evacuarea. La anii ei, daca nu au fost deja curatate, la sigur e imbacsit totul. Ce tine de motorul in sine, cutia si turbina cad foarte rar, sunte destul de fiabile. Posibil sa cada vreun injector sau chiar pompa de inalta presiune in timp.

"Nu poti pleca la drum lung 100% sigur, ca nu stii ce te lasa." Valabil pentru orice masina, in teorie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate