Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Mouse - ce marci sunt mai fiabile

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Salut,

As vrea sa schimb mouseul. Acum am un Logitech M510, care are cel putin 4 ani. L-am mai curatat eu, dar are niste pb cu scrolul (sare pagina in sus si jos, de parca l-as apasa). Ma gandeam sa dau undeva intre 99 si 150 de lei, dar nu prea am gasit ceva care sa mi se para ok in bugetul meu.

Nu mi-e clar ce marci sa iau in considerare. Am vazut de ex destul de multe pareri impartie despre Steelseries si stiu ca si Logitech a dat niste chixuri la un moment dat.
Vreau sa iau un mouse fara fir, pt ca il folosesc la laptop si nu imi place sa ma incurc cu fire. Nu vreau un mouse prea mare, eventual o idee mai mare decat M510.  
Vreau sa aiba cel putin 2 butoane laterale extra, pt ca le folosesc pt browsing si nu in ultimul rand vreau sa fie fiabil, adica sa nu il schimb peste un an sau doi. De altfel de aceea nu am Microsoft in vedere, pt ca din experienta mea cam asa au rezistat, ~1 an.

Ma tenteaza urmatorii mausi, desi parca nu as da atat pe ei:

Razer Atheris @ 219 lei https://www.pcgarage...utm_term=stoc_m

Logitech Marathon M705 @ 179 lei. Asta stiu ca e mai vechi ca model si ar trebui sa fie ok. https://www.evomag.r...ent=price-promo

Ce am gasit in buget de la Logitech, adica M185, M187, M171, M238 etc nu au butoanele laterale dorite si nu stiu cat de fiabile sunt.

Am luat in considerare si optiunea mouse cu tastatura, doar ca de tastatura nu am neaparat nevoie. As lua una daca ar fi silentioasa, iluminata, butoane mai adunate si pe usb, sa o conectez la laptop eventual (asta pt ca nu imi place tastatura laptopului).
Pt seturi am luat in considerare si Redragon pt ca par sa fie ieftine si ok, dar cam ezit. Am pus mana pe unele prin magazine si nu

#2
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Marathon M705 il am de 3 sau 4 ani (il utilizez la job, deci intens) pana acum n-am avut probleme cu el. I-am schimbat o data bateriile in intervalul asta.

#3
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
toate incep sa aiba probl cu scrollul dupa un timp.
de aia nu merita sa iei scumpe.
M185 e fiabil si ieftin. iti iei 3 bucati si esti acoperit 5 ani. si bateria la el te tine 1 an, nu 2 saptamani ca la microshit

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 LL13G, on 17 martie 2018 - 17:12, said:

Ma tenteaza urmatorii mausi, desi parca nu as da atat pe ei:
Razer Atheris @ 219 lei https://www.pcgarage...utm_term=stoc_m
Logitech Marathon M705 @ 179 lei. Asta stiu ca e mai vechi ca model si ar trebui sa fie ok. https://www.evomag.r...ent=price-promo
Daca de SteelSeries sau Logitech ai spus ca nu sunt prea fiabile, nu stiu ce vei spune de Razer cand peste 1-1,5 ani va ceda scroll-ul sau va incepe sa dea dublu-click la o singura apasare.
Razer sunt celebri pentru probleme cu scroll-ul chiar si in perioada de garantie.

 alx42, on 17 martie 2018 - 17:20, said:

toate incep sa aiba probl cu scrollul dupa un timp.
SteelSeries Sensei Raw...are aproape 5 ani de zile, in medie e folosit 8 ore pe zi in jocuri, web browsing, aplicatii CAD si aplicatii office si nu are nicio problema cu scroll-ul sau alte butoane/functii.
Ma dispera doar suprafata cauciucata, fiindca e un chin sa-l curat fara sa ramana pe el scame sau fire de praf.

Edited by Hider141, 17 March 2018 - 17:33.


#5
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

 RealThing, on 17 martie 2018 - 17:19, said:

Marathon M705 il am de 3 sau 4 ani (il utilizez la job, deci intens) pana acum n-am avut probleme cu el. I-am schimbat o data bateriile in intervalul asta.

+1 pt M705 :D.

Am unul acasa de vreo 5 ani si merge impecabil (s-a uzat destul de mult pe suprafetele cauciucate).
La munca folosesc unul de vreo 2 ani si iarasi, nu am avut vreo problema cu el.
Finalmente, i-am facut cadou mamei mele unul in urma cu 2 ani si iarasi, nu are probleme cu el.

#6
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
E la noroc, poti sa iei o ieftinatura Hama si sa te tina mai mult decat un mose Logitec care costa de 10 ori mai mult.

#7
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

 StefanSC, on 17 martie 2018 - 17:31, said:


+1 pt M705 Posted Image.

Am unul acasa de vreo 5 ani si merge impecabil (s-a uzat destul de mult pe suprafetele cauciucate).
La munca folosesc unul de vreo 2 ani si iarasi, nu am avut vreo problema cu el.
Finalmente, i-am facut cadou mamei mele unul in urma cu 2 ani si iarasi, nu are probleme cu el.

Am verificat acum comenzile de le emag, il am de 5 ani Posted Image un schimb de baterii, hai ca nu-i rau :D

#8
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
eu m-am decis destul de repede la asta, il astept marti, ar trebui sa mearga pe orice suprafata(mai bine ca laserul), rezolutie mai mare..: https://www.amazon.c...s/dp/B072BG9Z8W

Edited by 41ex, 17 March 2018 - 17:44.


#9
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

 41ex, on 17 martie 2018 - 17:43, said:

eu m-am decis destul de repede la asta, il astept marti, ar trebui sa mearga pe orice suprafata(mai bine ca laserul), rezolutie mai mare..: https://www.amazon.c...s/dp/B072BG9Z8W
Da. M-am uitat si la asta, pare interesant.

 Hider141, on 17 martie 2018 - 17:26, said:

Daca de SteelSeries sau Logitech ai spus ca nu sunt prea fiabile, nu stiu ce vei spune de Razer cand peste 1-1,5 ani va ceda scroll-ul sau va incepe sa dea dublu-click la o singura apasare.
Razer sunt celebri pentru probleme cu scroll-ul chiar si in perioada de garantie.


SteelSeries Sensei Raw...are aproape 5 ani de zile, in medie e folosit 8 ore pe zi in jocuri, web browsing, aplicatii CAD si aplicatii office si nu are nicio problema cu scroll-ul sau alte butoane/functii.
Ma dispera doar suprafata cauciucata, fiindca e un chin sa-l curat fara sa ramana pe el scame sau fire de praf.
M-am exprimat eu gresit. Steelseries am inteels ca nu sunt fiabile. Stiu ca la un moment dat se plangea lumea de Logitech, dar eu nu as putea spune asta. Am M510 de ceva ani si e ok. Ma asteptam sa scada la pret modelele vechi, dar se pare ca nu se va intampla asta.

Edited by LL13G, 17 March 2018 - 18:11.


#10
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Am gasit un mouse pe aliexpress, la un pret derizoriu, dar merge im-pe-ca-bil pentru proiectare, ptr ca are 3 trepte de viteza, si pe cea mica se misca destul de slow.
Are nevoie de o singura baterie AA si consuma putin.
Dar nu are butoane suplimentare! si trebuie luat un pic cu smirghel pe margini ca sunt incomode, nu sunt finisate, totunjite.
Sa nu radeti! Chiar e bun. Am mai comandat doua bucati cat inca mai au fost cu free shipping (intre timp a "disparut")
Am cumparat multi mausi, si ieftini si scumpi, si stiu ce zic.
Cautati fix modelul asta la alti selleri, trebuie sa mai fie exact ca el si cu free shipping. Atentie la numarul de baterii si la fapul ca trebuie sa aiba in descriere trei trepte la DPI

#11
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 22.02.2014
Incearca un Microsoft, si nu o sa regreti.

#12
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Fa o fapta buna si cumpara ceva de la Myria Posted Image

#13
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
eu mi-am luat set,tastatura si mouse microsoft,nu mai retin cat timp a trecut,dar cel putin 3-4 ani
pe viitor nici nu ma uit la altceva cand se vor duce astea

#14
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Eu am Microsoft si e foarte OK.

#15
Costinzx6r

Costinzx6r

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 07.02.2017
Fara sa fac caterinca, detin un mouse de la Gigabyte care are undeva la 6 ani. GIGABYTE GM-M7700 este modelul... efectiv am dat cu el de perete, l-am reansamblat si functioneaza ca in prima zi :))) nu stiu insa daca se mai gaseste...

#16
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
A4Tech X7, mouse de gaming(laser, nu optic), are 12 ani si functioneaza ca in prima zi. Ce-i drept, l-am mai curatat din cand in cand si am dat cu ulei la rotita de scroll.

#17
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 RealThing, on 17 martie 2018 - 17:42, said:


Am verificat acum comenzile de le emag, il am de 5 ani Posted Image un schimb de baterii, hai ca nu-i rau Posted Image

La un HP X3000 mai mult de 2 luni nu m-a dus acumulatorul original , apoi am pus din magazin si in maxim o luna era terminat :)). S-a stricat scrollul dupa vreo 4 luni si l-am aruncat.

#18
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
De aproximativ 5 ani folosesc kit de mouse si tastatura de la microsoft. N-am avut nici cea mai mica problema. La mouse trebuie schimbata bateria putin mai des dar la tastatura ma tine cel putin un an jumatate fara sa umblu la baterii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate