Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Mouse - ce marci sunt mai fiabile

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Poststoshiba, on 17 martie 2018 - 20:06, said:

Incearca un Microsoft, si nu o sa regreti.
Subscriu..
Nu sunt uauuuuu, dar isi fac treaba al naibi de bine.

#20
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Post41ex, on 17 martie 2018 - 17:43, said:

eu m-am decis destul de repede la asta, il astept marti, ar trebui sa mearga pe orice suprafata(mai bine ca laserul), rezolutie mai mare..: https://www.amazon.c...s/dp/B072BG9Z8W
Pai ala este laser. "Darkfield kkm" este doar laser intr-o lungime de unda diferita.

Am un "Anywhere MX" de 5 ani de zile si inca merge bine desi mai da rateuri la click-ul stanga (l-am folosit intensiv anii astia).

Revenind on-topic, orice mouse de la o firma mainstream va tine cu anii ... dar la urma urmei e un mouse, la un moment dat ceva mecanic din el tot o sa cedeze.

Edited by ro_explorer, 18 March 2018 - 00:21.


#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
mai conteaza si obiceiurile utilizatorului..

#22
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Bine, daca trantesti gadgeturile o sa se strice mai repede, evident ... dar la click-uri ce ai putea sa ii faci naspa unui mouse?

Eu cand imi cumpar mouse il cumpar prin prisma ergonomiei, preciziei, timpul de raspuns, dependentei de fir sau nu ... etc ... caci daca ai chestiile astea undeva peste medie si fiabilitatea sistemului in general va fi peste medie. Ce este cert e ca la un moment dat ceva tot cedeaza (microswitchurile, scroll-ul, firul, siliconul de pe el).

#23
pisiculverde

pisiculverde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.08.2014
Logitech VX Nano - folosesc unul de 10 ani si inca merge foarte bine. Insa nu se mai fabrica, iar preturile de pe ebay sunt razna.

#24
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005

View Postalx42, on 17 martie 2018 - 17:20, said:

toate incep sa aiba probl cu scrollul dupa un timp.
de aia nu merita sa iei scumpe.
M185 e fiabil si ieftin. iti iei 3 bucati si esti acoperit 5 ani. si bateria la el te tine 1 an, nu 2 saptamani ca la microshit
Nu toate. Am avut la lucru un Logitech G5 - a ținut aproape 10 ani. Acasă am un G3 - se apropie și ăsta de 10 ani și încă funcționează fără probleme. Deci experiența mea spune că merită să iei scumpe.

M185 nu are butoane laterale cum vrea inițiatorul. Și dacă la tine fiabil înseamnă să schimbi 3 bucăți în 5 ani, deduc că pretențiile tale vizavi de calitate sînt foarte jos.

#25
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013

View Postro_explorer, on 18 martie 2018 - 00:04, said:


Pai ala este laser. "Darkfield kkm" este doar laser intr-o lungime de unda diferita.

Am un "Anywhere MX" de 5 ani de zile si inca merge bine desi mai da rateuri la click-ul stanga (l-am folosit intensiv anii astia).

Revenind on-topic, orice mouse de la o firma mainstream va tine cu anii ... dar la urma urmei e un mouse, la un moment dat ceva mecanic din el tot o sa cedeze.
e mai mult decat laser, merge si pe sticla, am vazut ca si microscoapele folosesc tehnica asta. :D

si eu am momentan un optic a4tech g11-570fx, cumparat acum mai bine de 3 ani cu vreo 80 de lei cred, inca merge bine, doar ca nu merge pe sticla.

Edited by 41ex, 18 March 2018 - 21:20.


#26
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Omule, este laser intr-o lungime de unda mai "speciala", in afata spectrului vizibil (fie ca e IR fie ca e UV). "Darkfield" este doar un nume de marketing, atat si nimic mai mult.
Exact aceeasi tehnologie de laser o are si Microsoft, numai ca la ei o gasesti sub denumirea de "BlueTrack".

Poti citi mai multe despre tehnologiile astea 2 (si cum lucreaza) aici: https://www.extremet...ck-vs-darkfield

Mouse-ul optic de care zici tu nu are laser, are un LED rosu sau IR si un cititor clasic de suprafata.

Edited by ro_explorer, 19 March 2018 - 01:01.


#27
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 22.05.2011
Rotita de scroll are niste "spite" care intrerup un fascicol de lumina atunci cand este rotita.

In timp se aduna scame, mizerie in interiorul rotitei de scroll,   care obtureaza traseul optic emitator - receptor,  cauzand functionarea deficitara a scroll-ului.

Hint:     Curatirea nu s-a facut cum trebuie, pastreaza-ti banii si mai desfa odata mouse-ul ...

Merci    Posted Image

#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
undeva cam la an, orice soarece trebuie desfacut si curatat de carcalacii care s-au adunat inauntru...

#29
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View Postjakota, on 19 martie 2018 - 09:53, said:

Rotita de scroll are niste "spite" care intrerup un fascicol de lumina atunci cand este rotita.

In timp se aduna scame, mizerie in interiorul rotitei de scroll,   care obtureaza traseul optic emitator - receptor,  cauzand functionarea deficitara a scroll-ului.

Hint: Curatirea nu s-a facut cum trebuie, pastreaza-ti banii si mai desfa odata mouse-ul ...

Merci Posted Image
Am facut asta ieri si parca e mai ok. Era o chestie prinsa intr-o zona din rotita unde se curata mai greu.
El e cam rupt asa, o sa incep sa ma uit dupa mousi orocum si daca pateste ceva o sa iau un Logitech.

#30
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Va solicit ajutorul pentru o  sarcina aproape imposibila.
Ce mouse de gaming imi recomandati pana in 50 lei? (de preferat emag, altex, pc garage)

#31
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Chiar daca pare ca e un raspuns neserios crede-ma ca nu e o gluma: orice mouse de 50 lei care iti place cum sta in mana. La suma aia nu poti sa te astepti la mari diferente.

#32
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Eventual un A4Tech din seriile vechi, daca mai gaseste pe undeva.
Am un XL-750BF cumparat acum ~12 ani, folosit cate 4-7 ore zilnic timp de 8 ani, după care a trecut ca backup de cand mi-am luat SteelSeries Sensei Raw, si nu are nici cea mai mica problema. Nici macar rotita de scroll sau middle-buton nu au probleme, in timp ce la petarde gen Razer DeathAdder Chroma li se duce rotita de scroll in primul an. Si dai si o caruta de bani ca sa ai mouse Razer.

Edited by Hider141, 15 April 2018 - 10:23.


#33
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Pe lista scurta au ramas urmatoarele
https://www.emag.ro/...1/pd/DZ8WMMBBM/
https://www.emag.ro/...3/pd/D18WMMBBM/
Foloseste cineva acesti soareci?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate