Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

TAXA AUTO 2018 - Posibil, intre 50 și 3.000 de €

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
137 replies to this topic

#127
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Voi vorbiti de parca eu nu mi-am trait majoritatea vietii in Romania si nu stiu cum e. Nu am avut nevoie de masina in Romania, si imi pastrez opinia. Masina e un moft in 95% din situatii. Mofturile ar trebui sa coste.

#128
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Păi dă exemple concrete de ce este mașina "un moft" în România!
Da' concrete, da?
Și nu doar bazate pe "stau la Dristor, vis-a-vis de stația de metrou și lucrez în Pipera la celălalt capăt al liniei deci n-am nevoie de mașină".

Ca idee: anul trecut am stat 5 luni fără mașină, deci știu ce vorbesc. Cu stația de autobuz în fața blocului și cealaltă în fața biroului, aceeași linie de autobuz, fără transfer, fără nimic. Abia așteptam să-mi vină mașina, după 5 luni de "non-mofteală"!

#129
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Alea 5 luni nu te-ai dus la munca? Ai fost mustrat de sef ca ai intarziat cu multiple ocazii? Nu? Inseamna ca masina doar iti aduce un plus de confort, nu o necesitate.
Pana si exemplele date de tine (cu metrou si autobuz) arata acelasi lucru, confort, nu necesitate. Asta e masina in general, extra confort.

Edited by ro_explorer, 19 August 2018 - 12:02.


#130
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Mersul la birou a fost OK, până când temperatura a devenit cea obișnuită pentru România vara, 30+. Moment în care, autobuzele nefiind dotate cu aer condiționat, a merge cu transportul în comun s-a transformat într-o ședință de saună ad-hoc, chestie oarecum acceptabilă seara, după program dar în nici un caz rezonabilă dimineața, eventual și cu vreo ședință programată în cursul zilei! După începerea școlii autobuzele s-au transformat în cutii de sardine...
Bun, mai departe, cumpărături, rezolvabile cu taxiul, până la un punct, dacă nu primești replica "hai dom'le, e prea aproape, pentru asta ai chemat taxiul?"
Mă rog, dacă ai chef să cari pe jos sacoșe pentru un km, multe succesuri!
Concediu, mă rog, weekenduri prelungite, am împrumutat o mașină, a ajunge la Lepșa sau Slănic Moldova fără mașină, doar pe baza" transportului în comun" e sport extrem, ceva între bungee jumping și fly suit! :rolleyes:
Tu vorbești din perspectiva unuia care locuiește într-un oraș mare, la 20 de minute de un aeroport și cu un transport bine pus la punct!
Repet, mută-te într-un oraș mai mic le și vezi cum te descurci fără mașină!

#131
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View Postro_explorer, on 19 august 2018 - 10:58, said:

Mașina e un moft și mofturile se plătesc. .

View Postro_explorer, on 19 august 2018 - 11:41, said:

Masina e un moft in 95% din situatii. Mofturile ar trebui sa coste.
Asa e ... mofturile se platesc.
Pentru moftu' de a scrie pe forumu' asta cit esti dispus sa platesti ?

#132
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Platesc zilnic niște minute ca în rest am ad-blocker.
Simt o ușoară frustrare din partea ta? Nu îți convine adevărul?

View Postgarett, on 19 august 2018 - 12:30, said:

Repet, mută-te într-un oraș mai mic le și vezi cum te descurci fără mașină!
Am locuit și în oraș mic (Onești) fără mașină. Am locuit și la țară (nordul Bucovinei, lângă Putna) tot fără mașină. Am locuit și în Iași și în București tot fără mașină. M-am descurcat chiar ok as zice.

Edited by ro_explorer, 19 August 2018 - 12:56.


#133
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postro_explorer, on 19 august 2018 - 12:58, said:

Am locuit și în oraș mic (Onești) fără mașină. Am locuit și la țară (nordul Bucovinei, lângă Putna) tot fără mașină. Am locuit și în Iași și în București tot fără mașină. M-am descurcat chiar ok as zice.
Bravo , nu iti cumpara masina ca vor fi cheltuieli mari  !

#134
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Pai eu nu zic sa nu cu peri ci sa cumperi doar dacă îți permiți. Eu îmi permit :P

#135
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postro_explorer, on 19 august 2018 - 11:41, said:

Voi vorbiti de parca eu nu mi-am trait majoritatea vietii in Romania si nu stiu cum e. Nu am avut nevoie de masina in Romania, si imi pastrez opinia. Masina e un moft in 95% din situatii. Mofturile ar trebui sa coste.
Poate în cazul tău e un moft. (pt ce ți-ai cumpărat MINI-ul?)
În cazul meu e o necesitate. Fără mașină nu mă pot duce la servici și cine nu muncește, nu mănâncă.
Cazuri și cazuri...

#136
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
În cazul meu e un mega moft. Nu mi-a trebuit mașină efectiv decât în foarte puține cazuri. Ieșeam la o fracțiune de cost dar am cumpărat mereu pentru ca am vrut, nu pentru ca mi-a trebuit.
Înțeleg ca sunt situații când este absolut necesar sa ai o mașină dar asta nu se aplica nici unui oraș cu transport în comun.

Edited by ro_explorer, 19 August 2018 - 14:53.


#137
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postro_explorer, on 19 august 2018 - 14:32, said:

Înțeleg ca sunt situații când este absolut necesar sa ai o mașină dar asta nu se aplica nici unui oraș cu transport în comun.
Ca să-ți faci o idee, in Hamburg îmi desfășor activitatea, dar atâta timp cât intr-o săptămână am avut 3 șantiere diferite, transportul în comun nu-mi este de folos.
Fără mașină și fără gps aș fi victimă.

#138
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Cate aberatii si frustrari pe aici.

Din martie pana acum, nu a rasuflat nimic, pentru ca orice ar alege, PSD isi va pune in cap alegatorii, deci amana cat poate.
Pana cand vom afla macar un zvon beton despre subiectul respectiv... inchidem acest thread.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate