Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

TAXA AUTO 2018 - Posibil, intre 50 și 3.000 de €

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
137 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Noua taxă auto 2018 va fi introdusă cel mai probabil la începutul verii, urmând să fie plătită o singură dată, la prima înmatriculare a mașinii.
Taxa ar urma să fie cuprinsă între 50 de euro și 3.000 de euro, în funcție de norma de poluare.
Actuala formulă de calcul ar urma să fie aplicată 3 ani, după care va fi înlocuită cu un impozit progresiv plătit de toți proprietarii de mașini, după model german, conform Știrile TVR.
Pentru calcul vor conta coeficientul de poluare și emisiile de dioxid de carbon, aceasta fiind varianta actuală de lucru, conform sursei citate.
Vechea taxa auto se calcula pe baza normei de poluare și a anului de fabricație, plus capacitatea cilindrică. Cert este că eliminarea ei a avut un impact imediat. Avem cel mai vechi parc auto din istoria măsurătorilor făcute în ultimii 10 ani în România. Vârstă medie a mașinilor a trecut de 13 ani, iar în 2007 această era de doar 8 ani.
https://stirileprotv...de-poluare.html

Iata si raspunsul astora: "Nicio taxa de timbru nu va fi lansata in perioada urmatoare, dar in momentul in care vom iesi cu o formula aceasta trebuie sa fie realista, pe principiul "poluatorul plateste", a declarat, joi, ministrul Mediului Gratiela Gavrilescu, citata de Agerpres. "Grupul de lucru inca nu si-a finalizat punctul de vedere (...), dorim ca fundamentarea unei valori sa fie facuta in baza unei formule de calcul din care cetateanul sa inteleaga ceva, nu sa fie o formula de calcul din care nici macar matematicienii sa nu inteleaga", spune ministrul.
https://economie.hot...a-urmatoare.htm

Propun sa incepem pariurile! Bagati, va rog!

#2
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
Citește aici ,este deja un ropic ,,  https://forum.softpe...bila-taxa-auto/

Edited by bobyploiesti, 15 March 2018 - 20:34.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbobyploiesti, on 15 martie 2018 - 20:29, said:

Citește aici ,este deja un ropic ,,,https://forum.softpedia.com/topic/1112751-noua-posibila-taxa-auto/
Tot ce e de auto, discutam pe aria AUTO. Eu nu intru in poiana... In plus, sunt unii useri (aia noi, clonele) care nu pot posta acolo pina nu fac 50 postari.

#4
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Post_R_A_D_U, on 15 martie 2018 - 20:31, said:

Eu nu intru in poiana...
Intr-adevar, e un fel de deep web al forumului

Edited by YourFan, 15 March 2018 - 20:34.


#5
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
O taxa excelenta, care va mai stopa sa vina toate harburile in tara si ca toti sa aiba masina. Nu e lege a naturii si a oemenirii, ca toata lumea sa aiba masina. De asta exista diferentele de clasa sociala si de avere, o diferenta a lumii extraordinara.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTorquemada-666, on 15 martie 2018 - 20:37, said:

O taxa excelenta, care va mai stopa sa vina toate harburile in tara si ca toti sa aiba masina. Nu e lege a naturii si a oemenirii, ca toata lumea sa aiba masina. De asta exista diferentele de clasa sociala si de avere, o diferenta a lumii extraordinara.
Hmmm, man, tu esti ok? Pai daca vor sa termine rablele, le termina nu prin taxe. Le termina prin RAR si politie in trafic coroborate cu amenzi mai maricele si oprirea placutelor de inmatriculare pina la remedierea defectiunii + citeva controale inopinante la statiile itp care dau revizie la gioarse si suspendarea licentei acestora. Garantat in maxim 1 an vom avea masini bune pe sosele. Atentie, masini bune, nu noi... Cine mai risca sa fie oprit si ars in trafic cu o fumigena? Si sa se umbla la ragaliile inmatriculate-n alte tari. Acolo este o buba foarte mare...

Edited by _R_A_D_U, 15 March 2018 - 20:46.


#7
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
Dați pe digi 24,este ministresa in direct acum

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Iar cind ma refer la masini bune, ma refer in primul rind la gazele pe care le scot pe teava. Ai Euro 3, ok, trebuie sa-ti iese Euro 3. Si tot asa. + stare tehnica ireprosabila. Ce te faci cu aia de au anulat DPF+EGR????

#9
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 24.11.2002
Tipul asta de taxa a fost declarat ilegal, ea ar trebui transformata intr-un impozit anual.
Dai 2000euro pe un harb cand il cumperi, ia si plateste un 500euro impozit in fiecare an, pentru ca poluezi in fiecare an. Si atunci se va face curatenie natural.

Edited by vestale, 15 March 2018 - 20:49.


#10
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009
Am o intrebare - am platit timbrul de mediu in 2014(masina cumparata noua).
Din cate am inteles, vor sa includa taxa asta in impozitul anual, deci cred ca as putea sa solicit restituirea taxei platite in 2014, potrivit OUG nr. 52/2017 privind restituirea sumelor reprezentând taxa specială pentru autoturisme și autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule, taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule și timbrul de mediu pentru autovehicule

Ma intreb daca as avea vreun dezavantaj, pe viitor, daca cer restituirea taxei platite acum 4 ani...

#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Si se aplica si la cele inmatriculate deja , cand se vor vinde ?!

Sa bage suprataxare in pretul combustibilului
1L motorina + 2 lei ( sau 20 de lei ca mi totuna , daca vor sa scoata dieselul de pe strazi )
1L benzina +1 leu
1L GPL + 0, 5 lei

Edited by Baxon, 15 March 2018 - 20:50.


#12
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Post_R_A_D_U, on 15 martie 2018 - 20:43, said:

Iar cind ma refer la masini bune, ma refer in primul rind la gazele pe care le scot pe teava. Ai Euro 3, ok, trebuie sa-ti iese Euro 3. Si tot asa. + stare tehnica ireprosabila. Ce te faci cu aia de au anulat DPF+EGR????
  Le suspenzi talonul pana isi remediaza defectiunile.

#13
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Pai si cu ce e diferita taxa asta fata de ce a fost? Adica iar platesti daca inmatriculezi masini, dar masinile deja inmatriculate sunt scutite de plata timp de 3 ani? cu ce e diferit si de ce ar fi legala?

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPoeOvidiu, on 15 martie 2018 - 20:47, said:

  Le suspenzi talonul pana isi remediaza defectiunile.
Aia isi baga caru' in el talon deoarece FILTRUL este de 3 ori mai scump decit a dat el pe ragalie. Deci, acea masina va fi casata direct...

#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View PostDaniJ90, on 15 martie 2018 - 20:48, said:

Pai si cu ce e diferita taxa asta fata de ce a fost?
Cu nimic. Dar acum au nevoie de bani pentru pomenile electorale. Ei stiu ca peste 2-3-5 ani trebuie sa ii restituie. Dar ti-i da in rate si cu taraita.

#16
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
Mai sunt încă 2 topicuri pe aria auto. Poate un moderator sa le unească pe toate?
E greu sa vorbim aici doar de auto fără sa implicam politica

#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Post_R_A_D_U, on 15 martie 2018 - 20:43, said:

Ce te faci cu aia de au anulat DPF+EGR????
Daca ii prinde , sa fie caz penal cu inchisoare fara suspendare !

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDaniJ90, on 15 martie 2018 - 20:48, said:

Pai si cu ce e diferita taxa asta fata de ce a fost? Adica iar platesti daca inmatriculezi masini, dar masinile deja inmatriculate sunt scutite de plata timp de 3 ani? cu ce e diferit si de ce ar fi legala?
Pai eu ce tot dau din falci? NU FACI CURATENIE CU TAXE!  Mai ales ca sunt antecedente... Daca fac ce am zis eu (si altii au mai zis asta), vor autoelimina gioarsele de pe strazi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate