Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 

termoizolatie

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 09.12.2004
Pentru o incapere aflata peste pivnita am nevoie de un upgrade a. i. sa nu mai "traga" la picioare :)
Dupa ce scot dusumeaua ma gindeam sa ii pun polistiren si o sapa, dupa care sa vin cu gresie(asta e obligatorie), iar in pivnita sa pun tot polistiren pe tavan.
Daca aveti idee pentru un "sandwich" mai performant ca al meu.....sa il vad :)

#2
clptl

clptl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 28.01.2005
polistirex extrudat (d-ala roz sau bleu, mai dens) pe podea (aprox 200 euro metru cub, 3 pachete la metru cub, placi cam de 1 metru pe 60 de cm) si sapa peste (autonivelatna  - scumpa; daca vrei parchet)

pe plafon  - merge polistiren expantat, adeziv de spaclu (de la ceresit este CM11, de la MUREXIN este KlebeSpachtel aprox 13 euro/sac), plasa de fibra de sticla si peste el poti da cu lavabila. detali daca vrei trimite un mail.

#3
cmd

cmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 28.06.2004
mai ieftin: polistiren cu desitate de 20-25kg/mc sub sapa, grosime de 2cm; astia din magazine il stiu sub denumirea de F20 sau F25, ca daca le zici de desitate/mc ametesc unii dintre ei. Eu mi-am pus sub sapa F20 de 2 cm si totul e ok.
Pe tavan poti sa pui tot de 2 sau de 4 daca crezi ca e nevoie cu densitate de 10-15kg/mc.
Personal nu cred ca e nevoie de 4cm, dar e mai bine sa fii prevazator. Oricum, si in beci e "cald", cel putin asa e la mine - constant 5 grade.
A, inca o chestie importanta: presupun ca ai placa de beton peste beci. Este foarte important sa fie izolata si lateral, la nivelul planseului, deoarece acesta este un bun conducator termic si o sa-ti vina frigul si pe acolo, la pardoseala.
Spor la treaba

#4
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 09.12.2004
exact, e placa de beton si voi cobori cu polistirenul si pe pereti.
Am idee de aceste materiale si proprietatile lor din fisele fabricantilor, asa ca stiu ce sa cumpar, dar ma gindeam ca poate a mai aparut ceva de care nu am auzit. :))
Multumesc de urari :wave:

#5
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005
Ca să nu încep un thread nou, îmi puteți recomanda, vă rog, o firmă/niște meșteri serioși pe care să-o/i chem și să-mi facă izolația tavanului (stau la ultimul etaj) cu polistiren? Stau în București.

Mulțumesc anticipat.

#6
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 09.12.2004
ar fi interesant sa stim cit e manopera pe metru patrat pentru articolele de mai jos (cred ca nu am omis ceva):

1-pregatire pereti/tavan
2-lipire polistiren cu adeziv
3-fixare plasa
4-tencuiala

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate