Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Transfer fara acordul meu prepay pe abonament

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
laurentiu230480

laurentiu230480

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 15.03.2018
Am avut o cartela prepay de la Telekom care trebuia sa-mi expire acum pe 5 martie (era in perioada de gratie). M-am pomenit brusc ca este pe abonament. M-am dus la ei si am aflat ca cineva din alt colt al tarii a facut abonament cu numarul meu si a ridicat un telefon scump (Samsung s7). Problema este ca acel individ a mai facut inca vreo 3 contracte de abonament si a ridicat alte telefoane si mai mult ca sigur i-a lasat si pe alti utilizatori de cartela prepay fara numarul lor. L-am gasit pe OLX cu telefoanele acelea. L-am reclamat la Politie si mi-au spus ca stiu de cazul lui numai ca este de asteptat sa se mai stranga cateva contracte dinalea si sa-l poata aresta si cerceta. Problema este urmatoarea, mai sunt si alte cazuri cu alte persoane ca el inregistrate in tara. Era cartela mea, vroiam sa bag credit pe ea sa o mai am valabila. Aveam un numar usor de memorat si o tineam ca numar secundar.  Aia din magazinele lor cand cineva semneaza contracte ce mama dracu verifica de-i permit unui excroc sa ia telefoane fara sa plateasca si sa lase alti utilizatori fara numere lor de telefon.

Este normal asa ceva? Cum se poate sa raman fara numarul unei cartele prepay aflata in perioada de gratie? Cred ca asa ceva se putea intampla numau cu complicitatea angajatilor care lucreaza in magazinele partenere, deoarece tin minte in urma cu multi ani, am transferat la ei o cartela pe abonament si mi-au cerut cartela prepay dandu-mi alta pentru abonament

Edited by laurentiu230480, 15 March 2018 - 08:36.


#2
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 laurentiu230480, on 15 martie 2018 - 08:07, said:

... trebuia sa-mi expire acum pe 5 martie (era in perioada de gratie). ...

Cum adica sa-ti expire acum ? Acum sintem in 15 martie si asta inseamna ca acum, cartela ta are 10 zile de cind a expirat.
In ce data te-ai pomenit brusc ca nu mai este a ta ?

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Este posibil sa nu fie normal.

Da' am o intrebare:
Cum dracu ti-ai dat seama ca taman respectivul vinde pe OLX telefoanele alea?Ai avut o premonitie,l-ai visat,cum ai reusit?

#4
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Si de ce sa fie arestat ? A furat omul numerele de telefon, si telefoanele ?

Edited by Platon, 15 March 2018 - 08:48.


#5
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Cei de la telekom au inceput sa plateasca postaci (ca mine)  (si ca altii) (nu ca m-ar mira, la ce saracie de creier este si la cum se vand unii pe boabe de orez)? Sau...

...
https://forum.softpe.../#entry22610601

Edited by dexterash, 15 March 2018 - 08:53.


#6
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007
pe numele cui  a fact tipu abonament?

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu prea am inteles ce-l doare pe initiator ca numarul lui a ajuns la unul ce face sapte abonamente pe luna sau la o babuta care face unul la 20 de ani (logic e mai probabil sa ajunga la unul care face tone de abonamente...).

Toata discutia ca a expirat nu a expirat si unde mi-e numarul e intre initiator si Telekom, nu ca ce abonamente fac altii, politie si alte prostii.

#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Este o poveste inventata. Si numai ca-i nventata, e si de proasta calitate.

#9
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Ceva nu se leaga.
Cartelele astea prepay, indiferent de operator, stiu ca au o perioada de gratie de la ultima incarcare (minim 6 luni), pana ar expira definitiv si sa fie blocate.

Apoi, numarul aferent cartelei sta in "carantina" o perioada de timp (din ce am auzit, chiar cativa ani) si abia apoi se redistribuie unui nou utilizator, pe abonament sau prepay.

#10
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Asa ar trebui, sa stea in "carantina", insa daca vine unul si cere numar preferential, crezi ca este refuzat ? (initiatorul a spus ca era un numar usor de memorat)

#11
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013
Pierdut "vezualizarile"? Karma.

Edited by sas1975, 15 March 2018 - 09:18.


#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

 bonygy, on 15 martie 2018 - 09:06, said:

Apoi, numarul aferent cartelei sta in "carantina" o perioada de timp (din ce am auzit, chiar cativa ani) si abia apoi se redistribuie unui nou utilizator, pe abonament sau prepay.

Stateau in carantina cu anii cand nu erau asa multi clienti si nu aveau nevoie de rulaj. Cum zice colegul florin, daca omul e dispus sa plateasca pentru numar, de ce sa nu il primeasca?
@initiator: cand ai vazut ca a trecut pe abonament numarul? Daca a fost dupa 5 martie atunci nu mai era numarul tau, nu mai aveai treaba cu el.

#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

 laurentiu230480, on 15 martie 2018 - 08:07, said:

Am avut o cartela prepay de la Telekom care trebuia sa-mi expire acum pe 5 martie (era in perioada de gratie). M-am pomenit brusc ca este pe abonament. M-am dus la ei si am aflat ca cineva din alt colt al tarii a facut abonament cu numarul meu si a ridicat un telefon scump (Samsung s7). Problema este ca acel individ a mai facut inca vreo 3 contracte de abonament si a ridicat alte telefoane si mai mult ca sigur i-a lasat si pe alti utilizatori de cartela prepay fara numarul lor. L-am gasit pe OLX cu telefoanele acelea. L-am reclamat la Politie si mi-au spus ca stiu de cazul lui numai ca este de asteptat sa se mai stranga cateva contracte dinalea si sa-l poata aresta si cerceta...
A facut abonamentul pe numele tau? Daca da, atunci e caz de reclamat la Politie. Daca nu, eject si cauta-ti alt numar usor de retinut, mai ales daca nu ai reincarcat cartela inainte de 5 martie.
Restul e can-can si nu are rost sa mai aberam pe subiect.

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

 laurentiu230480, on 15 martie 2018 - 08:07, said:

Este normal asa ceva?
Daca nu e inregistrata cu numele, cnp si tot ce trebuie ca a ta... totul e posibil. Daca s-a folosit de identitatea ta numai Politia te mai ajuta.
Si apropo de ce ai lasat-o sa expire... inteleg ca nu o mai vroiai ? Cum te asteptai sa pastrezi nunmarul daca ai lasat-o sa expire gratia ?

Edited by andreic, 15 March 2018 - 10:01.


#15
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

 laurentiu230480, on 15 martie 2018 - 08:07, said:

L-am reclamat la Politie si mi-au spus ca stiu de cazul lui numai ca este de asteptat sa se mai stranga cateva contracte dinalea si sa-l poata aresta si cerceta. Pentru!? daca contractu a fost facut legal pentru ce sa-l cerceteze?
Problema este urmatoarea, mai sunt si alte cazuri cu alte persoane ca el inregistrate in tara. Era cartela mea, vroiam sa bag credit pe ea sa o mai am valabila. Aveam un numar usor de memorat si o tineam ca numar secundar.  Aia din magazinele lor cand cineva semneaza contracte ce mama dracu verifica de-i permit unui excroc sa ia telefoane fara sa plateasca si sa lase alti utilizatori fara numere lor de telefon. Aia din magazine verifica daca un nr. de telefon este sau nu disponibil; al tau era Posted Image (trebuia sa-mi expire acum pe 5 martie)
- ps. cum a spus un mare clasic Posted Image - Ghinion!


#16
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005

 laurentiu230480, on 15 martie 2018 - 08:07, said:

Am avut o cartela prepay de la Telekom care trebuia sa-mi expire acum pe 5 martie (era in perioada de gratie). M-am pomenit brusc ca este pe abonament.
Dacă era încă în perioada de grație faci plîngere la Telekom. Dacă nu, nu.

 laurentiu230480, on 15 martie 2018 - 08:07, said:

Aia din magazinele lor cand cineva semneaza contracte ce mama dracu verifica de-i permit unui excroc sa ia telefoane fara sa plateasca
Asta chiar nu e treaba ta ci a lor. Eventual a poliției dacă Telekom face plîngere.

Morala - dacă ai un număr la care ții îl încarci din timp nu în ultima zi a perioadei de grație.

#17
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Nu verifica pentru ca sunt mana in mana cu infractorul.
De multe ori infractorul e chiar angajatul, care foloseste "sageti" pentru a fura.

Era unul pe aria Vodafone care a patit acelasi lucru, desi avea cartela valabila s-a trezit ca a fost furat numarul de catre Vodafone care l-a luat si l-a vandut unui alt om cu un abonament.
Ulterior a primit alt numar si o compensatie penibila pentru deranj.

Edited by lexis1, 15 March 2018 - 10:49.


#18
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
nu va mai frecati tastaturile degeaba. a venit, a dat-o, de 3 ore n-a mai calcat pe topic.
s-a dus sa mai viseze frumos, ca sa aiba ce sa mai scrie p-aci. in fine, nu merita efortul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate