Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Siguranțe cu protecție diferențială

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
La cada cu hidromasaj adica trebuie sa pui 10A/10mA. Ce-i drept... sunt mai scumpe decat cele de 30mA si nu se gasesc si se aduc numai la comanda.

#38
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009
Este obligatoriu,daca ignora beneficiarul sa fie problema lui ,proiectantul si executantul trebuie sa  informeze in xaz de refuz sa nu execute.

#39
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005

View Postcristobob, on 14 mai 2018 - 13:30, said:

In ce sens, "ai sanse mari de electrocutare directa" ? Eu cred ca nu ajunge curentul aferent motorului la apa.
Oricum , la vana cu hidromasaj doresc sa pun o astfel de siguranta . Dar  de care?

Stii ce bun electrolit e apa cu sarurile din compozitia detergentilor din produsele de igiena? Acum inchipuie-ti un furtun usor iesit din duza sau ciupit de piciorul cazii si o balta acumulata in zona unei infasurari expuse. Merita sa te expui pentru cca 200 lei?

#40
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Eu, CU CERTITUDINE, voi pune o protecție pentru aceasta vana. Ca va costa 20 lei sau 200 lei (am zis/scris doar niște sume, fără sa cunosc valoarea adevarata/adecvata a protectiilor), în acest caz voi cauta ceva bun. Dar ce anume?

#41
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
10A/10mA

#42
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
Schneider iDPNa Vigi, 10A, 10mA, clasa A, A9D05610.

#43
Chelu1978

Chelu1978

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.05.2018
buna ziua, spunetimi si mie de ce nu sare o sig cu dif de 30 ma legata regulamentar cand atingi nulu cu impamanarea ,mentionez ca impamantarea e sub 4 ohmi

#44
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
In cazul cand e in gol (n-ai nici un consumator in functiune) doar la faza actioneaza, cand ai un consum pe ea abea atunci actioneaza si la nul.

#45
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Posty0z, on 15 mai 2018 - 14:30, said:

Schneider iDPNa Vigi, 10A, 10mA, clasa A, A9D05610.
Oare are echivalenta pe Gewiss ? (Ca am toate sigurantele Gewiss)(Eu nu am gasit sau nu stiu sa caut).
Multumesc

#46
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Salut.pentru niste birouri ar fi bine sa pun la fiecare set de prize o diferentiala?adica am 5 birouri si ma gandesc sa trag circuit separat pentru fiecare cu diferentiala.sa pun de 10 sau de 16A?

#47
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Este bine daca poti sa asiguri o diferenta de doua trepte intre siguranta ta generala si sigurantele cu diferential.  Altfel, o sa ai ceva probleme. Este ok pentru birouri daca esti sigur ca suma tututror consumatorilor se incadreaza in plaja de protectie (10A sau 16A). Bafta!

#48
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011

View Postcristobob, on 01 iunie 2018 - 14:30, said:

Oare are echivalenta pe Gewiss ? (Ca am toate sigurantele Gewiss)(Eu nu am gasit sau nu stiu sa caut).
Multumesc

La o simpla cautare pe Google, nici eu nu am gasit de 10 mA, minim de 30.
Nu are nimic daca celelalte sunt Gewiss, s-ar putea sa apara incompatibilitati la instalare doar daca sunt alimentate prin pieptene.

Edited by y0z, 04 June 2018 - 14:24.


#49
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009

View Postcurentarul, on 03 iunie 2018 - 15:24, said:

Este bine daca poti sa asiguri o diferenta de doua trepte intre siguranta ta generala si sigurantele cu diferential.  Altfel, o sa ai ceva probleme. Este ok pentru birouri daca esti sigur ca suma tututror consumatorilor se incadreaza in plaja de protectie (10A sau 16A). Bafta!
Fi mai explicit te rog.
Ideea e ca vreau pentru fiecare birou o diferentiala.cred ca 10A e arhisuficient pentru un calculator si periferice.

#50
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Eu zic mai bine de 16

#51
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009
Spune-i ca trebuie sa se incadreze in limitele normativului pt ,ca la giulesti maternitate pe teme de genul asta l-au facut praf pe saracul electrician.

#52
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Mai oameni buni,e doar un calculator si  cel mult o imprimanta!nu e nici plita nici masina de spalat!fiecare birou cu circuitul lui din tablou!

#53
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Mai om bun: nu protejezi calculatorul si imprimanta, ci protejezi circuitul. Ca orice circuit de priza sectiunea minima este 2,5mmp la care se preteaza sig de 16A. Exact astea sunt limitele normativului.

#54
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Ok.pun de 16

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate