Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Siguranțe cu protecție diferențială

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,217
  • Înscris: 24.11.2002
@adisz Tine cont de ce s-a scris mai sus:

 flomelomanul, on 15 martie 2018 - 08:49, said:

@britneysbitch
Normativul I7 statueaza obligativitatea protectiei diferentiale de mare sensibilitate in toate circuitele. De regula, atunci cand instalatia electrica nu este foarte complexa, problema se rezolva simplu prin montarea unui singur disjunctor diferential ca protectie principala. Personal asa am executat toate instalatiile la spatii relativ mici si cu putini consumatori (gen apartament de bloc cu 2-3 camere, birouri, garaje, etc.). Dezavantajul metodei consta in aceea ca, in cazul aparitiei curentului rezidual la un circuit (un consumator), intreaga instalatie va ramane nealimentata si va trebui sa se efectueze o activitate destul de laborioasa de depistare a "infractorului". In plus, daca instalatia este mai complexa si se prezuma ca va alimenta un numar mai mare de receptoare (cum este cazul unei case), curentii reziduali de valori foarte mici care pot aparea la diferite aparate electrice sau electronice se insumeaza la bornele disjunctorului diferential principal si poate ajunge la un curent diferential total care atinge sau depaseste valoarea nominala la care sa declanseze protectia. In acest caz, depistarea defectului este si mai dificila.
Adica mai romaneste/babeste: fiecare aparat poate avea curenti din astia reziduali, nu tot ce pleaca pe faza se intoarce pe nul si adunat de la mai multe aparete depaseste cei 30mA si sare siguratanta diferentiala globala. Si sare o data, te duci si o ridici, si a doua oara la fel, pentru ca totul pare ok. O data sare cand esti plecat in concediu si se strica mancare in frigider sau ramai fara caldura iarna, iar in final ce o sa faci? Inlocuiesti siguranta diferentiala cu una normala ca nu ai loc sa bagi pe fiecare circuit o diferentiala cum trebuia sa faci de la inceput, nu?
Normativele astea au si ele niste "justificari" in spate.
Protectie e buna si la supratensiune, dar si la subtensiune.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 britneysbitch, on 15 martie 2018 - 00:35, said:


În aceste condiții, merită folosirea de siguranțe diferențiale la toate prizele? Nu pot zice că mă dau banii afară din casă, dar dacă e o cheltuială justificată, nu aș spune nu.

Nu merită diferențială pe fiecare circuit, chiar de vă dau banii afară din casă. Însă merită diferențiale pe grupuri de circuite (inclusiv pe cele de iluminat). 3 sau 4 diferențiale ar trebui să fie îndeajuns.
În opinia mea, siguranța diferențială ar trebui să fie ultima ”redută” contra electrocutării și trebuie testată lunar. Nu uitați că și un curent de 30mA poate fi foarte periculos.
Instruirea copiilor privind pericolul reprezentat de curentul electric (obturatoare la prize pentru cei prea mici să fie instruiți) ar trebui să fie primul pas pentru exploatarea în siguranță a inst. electrice. Bine, e drept că și unii maturi trebuie instruiți să verifice de două ori înainte să apuce cu patentul neizolat de conductorii electrici...

#21
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,966
  • Înscris: 01.03.2013
Minim 2 diferentiale: unul pe prize si unul pe iluminat.

#22
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Mulțumesc tuturor pentru sfaturi. Nici nu m-am gândit că sunt atâtea riscuri (mai ales cea cu becul, nu m-am gândit niciodată la circuitele de iluminat și riscurile asociate).

 camsonat, on 15 martie 2018 - 09:33, said:

Pune diferentiale peste tot si gata. Cat de "substantiala" e diferenta? 300 de lei? In tabloul ala nu mai ai de ce sa lucrezi 20 de ani. Fa singur calculele.
La varianta cu diferențialele materialele strict pentru tablou sunt 650 de lei, la cealaltă sunt 4000 (sunt 18 siguranțe). Manopera e și ea un pic mai scumpă, dar e o echipă foarte profesionistă și chiar își merită fiecare leuț fără comentarii.

Și mai e o chestie: mi s-au recomandat siguranțe "de 10 mA" (recomandarea făcută mai mult pentru binele copiilor). De aceea sunt muuult mai scumpe; erau și mai ieftine cu declanșare la 30 mA, dar cum nu mă pricep, am ascultat de recomandarea lor. E problemă mare cu curentul rezidual în aceste condiții?

Quote

Si am pus cele mai calitative, de la EATON
Cele de la ABB nu sunt bune? (Chiar nu știu nimic din domeniu) Am avut de ales dintre E.Next (pe care scria în rusă sau ceva, deci am renunțat de la început), Schneider și ABB.

Edited by britneysbitch, 15 March 2018 - 16:46.


#23
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,217
  • Înscris: 24.11.2002
10mA stiu ca sunt recomandate pentru jacuzii si alte cazi cu apa, unde ai sanse mari de electrocutare directa.
Eu am pus Schneider, din seria VIG luate de la Catena Electric , ai link pentru o referinta de pret.

Vezi pentru iluminat sa iti traga si firul de impamantare(nul de protectie) galben/verde pana la corpul de iluminat si sa il conectezi daca e un corp metalic. In special la baie trebuie avut grija,
Si sa se respecte codurile de culori pentru fire si sa faci fotografii punde pun dozelem sa nu pui un tablou mai tarziu pe acolo ;)

Edited by vestale, 15 March 2018 - 17:17.


#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 britneysbitch, on 15 martie 2018 - 16:30, said:

La varianta cu diferențialele materialele strict pentru tablou sunt 650 de lei, la cealaltă sunt 4000 (sunt 18 siguranțe). Manopera e și ea un pic mai scumpă, dar e o echipă foarte profesionistă și chiar își merită fiecare leuț fără comentarii.

Bănuiesc că ați vrut să spuneți ”varianta fără diferențiale” este 650 lei...
Nu înțeleg de ce nu au venit cu varianta de circuite grupate  la 3-4 diferențiale. Vă costă în plus 3-4 sute de lei, respectați și normativul și întruniți toate exigențele de siguranță și confort în exploatarea inst. electrice. Restul până la 4000 lei îi investiți în aparataj de calitate, care e la fel de important ca siguranțele.
De curiozitate, întrebați electricienii dvs. dacă vreunul dintre ei are acasă doar întrerupătoare diferențiale în tablou.

Edited by MembruAnonim, 15 March 2018 - 18:32.


#25
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 britneysbitch, on 15 martie 2018 - 16:30, said:

Cele de la ABB nu sunt bune? (Chiar nu știu nimic din domeniu) Am avut de ales dintre E.Next (pe care scria în rusă sau ceva, deci am renunțat de la început), Schneider și ABB.
Sunt excelente, atât Schneider, cât și ABB.

#26
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,223
  • Înscris: 17.03.2009
Vad ca multi isi dau cu parerea aiurea si pt amatori precizez ca daca iti faci in casa dupa capul tau te priveste,companiile si electricienii autorizati   stiu ce au de facut,modelul de executie  dat  de flomelamanul este valabil si in anumite cladiri chiar trebuie intarit.

 flomelomanul, on 15 martie 2018 - 19:52, said:

Sunt excelente, atât Schneider, cât și ABB.
Prefer ABB.

#27
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Cu ABB am lucrat puțin, fiindcă nu (mai) există niciun distribuitor autorizat în zona mea, dar am fost mulțumit de calitate, atât cât am avut ocazia. În schimb la distribuitorul autorizat Schneider prețurile sunt foarte bune, iar calitatea aparatajului e chiar „de top”. Spunea cineva într-un post anterior de Eaton că ar fi „cele mai bune”. Mie nu mi se par deloc așa, le consider de nivel mediu. Nici Legrand nu mă încântă pe partea de siguranțe, mai bune mi se par cele de la Noark. Îmi plac, de asemenea, foarte mult, cele de la Gewiss, dar din cauza prețurilor mai ridicate, distribuitorul autorizat din zonă le aduce doar pe bază de comandă fermă.

#28
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,063
  • Înscris: 01.12.2001

 britneysbitch, on 15 martie 2018 - 16:30, said:

La varianta cu diferențialele materialele strict pentru tablou sunt 650 de lei, la cealaltă sunt 4000 (sunt 18 siguranțe).
De asta te-am intrebat daca iti pune diferentiala pe fiecare priza. Posted Image
S-a scos meseriasu cu tine. Sigur el iti vinde si diferentialele si restul materialelor.

Edited by dorin_2k, 15 March 2018 - 20:11.


#29
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,223
  • Înscris: 17.03.2009

 flomelomanul, on 15 martie 2018 - 20:05, said:

Cu ABB am lucrat puțin, fiindcă nu (mai) există niciun distribuitor autorizat în zona mea, dar am fost mulțumit de calitate, atât cât am avut ocazia. În schimb la distribuitorul autorizat Schneider prețurile sunt foarte bune, iar calitatea aparatajului e chiar „de top”. Spunea cineva într-un post anterior de Eaton că ar fi „cele mai bune”. Mie nu mi se par deloc așa, le consider de nivel mediu. Nici Legrand nu mă încântă pe partea de siguranțe, mai bune mi se par cele de la Noark. Îmi plac, de asemenea, foarte mult, cele de la Gewiss, dar din cauza prețurilor mai ridicate, distribuitorul autorizat din zonă le aduce doar pe bază de comandă fermă.
Colaborez cu persoane si  institutii care doresc o protectie completa si o asigurare continua  a alimentarii  cu energie electrica  care nu fac rabat la calitate iar proiectul asigura functionarea totala a instalatiilor in baza  calculelor si  a simularilor.
Unii prefera usi colorate frumos, altii o casa sigura.

Edited by anaki, 15 March 2018 - 21:14.


#30
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
In completare la unul din mesajele mele anterioare, precizez ca mi se pare exagerata ideea unui diferential pentru fiecare circuit in parte. Cunosc un singur caz de instalatie electrica executata astfel, dar acolo era vorba de o cabana construita intregral din lemn, nelocuita permanent si situata intr-o zona izolata, iar proiectantul a considerat ca trebuie manifestata o scrupulozitate maxima in asigurarea securitatii la exploatarea instalatiilor electrice si a prevazut cate un diferential pentru fiecare priza (!!??). Practic s-a executat cate un circuit distinct pentru fiecare priza, protejat cu diferential de 10A / 0.001A. Nu este cazul aici si reiterez ideea cu gruparea circuitelor in "subdiviziuni" protejate cu cate un diferential.

#31
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,727
  • Înscris: 03.12.2005
E neeconomica o astfel de abordare in cazul unei locuinte. Nu imi trece prin cap vreun motiv pentru care nu ar fi mers in amonte de cate un grupaj de circuite cu nevoi similare protectia diferentiala.

#32
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

 britneysbitch, on 15 martie 2018 - 16:30, said:

Cele de la ABB nu sunt bune? (Chiar nu știu nimic din domeniu) Am avut de ales dintre E.Next (pe care scria în rusă sau ceva, deci am renunțat de la început), Schneider și ABB.
Cele de la ABB sunt si acelea foarte bune. ABB este o firma cu renume in domeniul electric asa ca daca ai posibilitatea, pune cu incredere. Si Schneider sunt bune.
Schneider este nemtesc, ABB este elvetian.

 flomelomanul, on 15 martie 2018 - 20:05, said:

Spunea cineva într-un post anterior de Eaton că ar fi „cele mai bune”. Mie nu mi se par deloc așa, le consider de nivel mediu.
Nu stiu cum vezi tu lucrurile dar EATON nu sunt de nivel mediu. Cel putin asa le vad eu.
Cele care le am eu au un led cu 3 stari: rosu, galben, verde. In functie de situatie (scurgeri de curent sub 30mA de exemplu ) se schimba culoarea ledului....
Am pus o poza ca sa vezi.
Asa arata o siguranta si aici o mica descriere.

Attached Files


Edited by tehnics, 16 March 2018 - 11:17.


#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 tehnics, on 16 martie 2018 - 11:00, said:


Schneider este nemtesc, ABB este elvetian.


Schneider este la origine din Franța. Adică, ”Șneder”, în română.

#34
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 tehnics, on 16 martie 2018 - 11:00, said:

1. Schneider este nemtesc.
2. Nu stiu cum vezi tu lucrurile dar EATON nu sunt de nivel mediu. Cel putin asa le vad eu.
1. Schneider Electric este companie franceza.
2. Nivelul mediu despre care pomeneam nu se refera la performante electrice, ci la capitolul borne de racord. Aici este "calcaiul lui Ahile" al aparatajului Eaton, dar si a modelelor recente de Legrand (pe care le-am mentionat de asemenea in mesajul anterior). Spun asta din experiente proprii avute cu aceste marci. Tot din experienta proprie, n-am vazut pana acum borne de racord mai bune decat cele ale aparatajului Acti9 de la Schneider.

#35
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

 MembruAnonim, on 16 martie 2018 - 11:37, said:

Schneider este la origine din Franța. Adică, ”Șneder”, în română.
Corect. Mea Culpa.

 flomelomanul, on 16 martie 2018 - 12:16, said:

1. Schneider Electric este companie franceza.
2. Nivelul mediu despre care pomeneam nu se refera la performante electrice, ci la capitolul borne de racord. Aici este "calcaiul lui Ahile" al aparatajului Eaton, dar si a modelelor recente de Legrand (pe care le-am mentionat de asemenea in mesajul anterior). Spun asta din experiente proprii avute cu aceste marci. Tot din experienta proprie, n-am vazut pana acum borne de racord mai bune decat cele ale aparatajului Acti9 de la Schneider.
2. Eu sincer sunt multumit. Plus ca electricianul care mi le-a montat - electrician autozizat - mi-a spus ca sunt foarte bune si mult folosite in constructiile civile. Intr-adevar m-au costat cam 450 de lei siguranta dar pana acum nu am avut probleme cu ele, in sensul ca si-au facut treaba foarte bine.

#36
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

 vestale, on 15 martie 2018 - 17:15, said:

10mA stiu ca sunt recomandate pentru jacuzii si alte cazi cu apa, unde ai sanse mari de electrocutare directa.
..
In ce sens, "ai sanse mari de electrocutare directa" ? Eu cred ca nu ajunge curentul aferent motorului la apa.
Oricum , la vana cu hidromasaj doresc sa pun o astfel de siguranta . Dar  de care?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate