Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Siguranțe cu protecție diferențială

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
La cada cu hidromasaj adica trebuie sa pui 10A/10mA. Ce-i drept... sunt mai scumpe decat cele de 30mA si nu se gasesc si se aduc numai la comanda.

#38
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009
Este obligatoriu,daca ignora beneficiarul sa fie problema lui ,proiectantul si executantul trebuie sa  informeze in xaz de refuz sa nu execute.

#39
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005

View Postcristobob, on 14 mai 2018 - 13:30, said:

In ce sens, "ai sanse mari de electrocutare directa" ? Eu cred ca nu ajunge curentul aferent motorului la apa.
Oricum , la vana cu hidromasaj doresc sa pun o astfel de siguranta . Dar  de care?

Stii ce bun electrolit e apa cu sarurile din compozitia detergentilor din produsele de igiena? Acum inchipuie-ti un furtun usor iesit din duza sau ciupit de piciorul cazii si o balta acumulata in zona unei infasurari expuse. Merita sa te expui pentru cca 200 lei?

#40
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014
Eu, CU CERTITUDINE, voi pune o protecție pentru aceasta vana. Ca va costa 20 lei sau 200 lei (am zis/scris doar niște sume, fără sa cunosc valoarea adevarata/adecvata a protectiilor), în acest caz voi cauta ceva bun. Dar ce anume?

#41
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
10A/10mA

#42
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
Schneider iDPNa Vigi, 10A, 10mA, clasa A, A9D05610.

#43
Chelu1978

Chelu1978

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.05.2018
buna ziua, spunetimi si mie de ce nu sare o sig cu dif de 30 ma legata regulamentar cand atingi nulu cu impamanarea ,mentionez ca impamantarea e sub 4 ohmi

#44
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
In cazul cand e in gol (n-ai nici un consumator in functiune) doar la faza actioneaza, cand ai un consum pe ea abea atunci actioneaza si la nul.

#45
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014

View Posty0z, on 15 mai 2018 - 14:30, said:

Schneider iDPNa Vigi, 10A, 10mA, clasa A, A9D05610.
Oare are echivalenta pe Gewiss ? (Ca am toate sigurantele Gewiss)(Eu nu am gasit sau nu stiu sa caut).
Multumesc

#46
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Salut.pentru niste birouri ar fi bine sa pun la fiecare set de prize o diferentiala?adica am 5 birouri si ma gandesc sa trag circuit separat pentru fiecare cu diferentiala.sa pun de 10 sau de 16A?

#47
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Este bine daca poti sa asiguri o diferenta de doua trepte intre siguranta ta generala si sigurantele cu diferential.  Altfel, o sa ai ceva probleme. Este ok pentru birouri daca esti sigur ca suma tututror consumatorilor se incadreaza in plaja de protectie (10A sau 16A). Bafta!

#48
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011

View Postcristobob, on 01 iunie 2018 - 14:30, said:

Oare are echivalenta pe Gewiss ? (Ca am toate sigurantele Gewiss)(Eu nu am gasit sau nu stiu sa caut).
Multumesc

La o simpla cautare pe Google, nici eu nu am gasit de 10 mA, minim de 30.
Nu are nimic daca celelalte sunt Gewiss, s-ar putea sa apara incompatibilitati la instalare doar daca sunt alimentate prin pieptene.

Edited by y0z, 04 June 2018 - 14:24.


#49
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009

View Postcurentarul, on 03 iunie 2018 - 15:24, said:

Este bine daca poti sa asiguri o diferenta de doua trepte intre siguranta ta generala si sigurantele cu diferential.  Altfel, o sa ai ceva probleme. Este ok pentru birouri daca esti sigur ca suma tututror consumatorilor se incadreaza in plaja de protectie (10A sau 16A). Bafta!
Fi mai explicit te rog.
Ideea e ca vreau pentru fiecare birou o diferentiala.cred ca 10A e arhisuficient pentru un calculator si periferice.

#50
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Eu zic mai bine de 16

#51
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009
Spune-i ca trebuie sa se incadreze in limitele normativului pt ,ca la giulesti maternitate pe teme de genul asta l-au facut praf pe saracul electrician.

#52
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Mai oameni buni,e doar un calculator si  cel mult o imprimanta!nu e nici plita nici masina de spalat!fiecare birou cu circuitul lui din tablou!

#53
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Mai om bun: nu protejezi calculatorul si imprimanta, ci protejezi circuitul. Ca orice circuit de priza sectiunea minima este 2,5mmp la care se preteaza sig de 16A. Exact astea sunt limitele normativului.

#54
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Ok.pun de 16

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate